A ​Balaton partján és más írások 67 csillagozás

Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

A Švejk, a derék katona szerzőjének kisebb írásaiból: tárcáiból, karcolataiból, humoreszkjeiből válogattunk egy kötetre valót. A csetlő-botló, egyszerű örömökre vágyó és egyszerű problémákkal küzdő kisembereket a szerző ezekben az írásokban is jellegzetes kíméletlen humorával mutatja be. A kalandos életű Hašek sokat utazott az Osztrák-Magyar Monarchiában, így nem csoda, hogy számos magyar tárgyú írása született, köztük a kötet címadó darabja, A Balaton partján.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Helikon Zsebkönyvek Helikon

Helikon, Budapest, 2016
156 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632277257 · Fordította: Zádor András, Zádor Margit, Tóth Tibor, Kiss Szemán Róbert, Kiss Szemán Katalin

Balaton

Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Vannak írók, akiket a Magasságos vigasznak teremtett, hogy nekünk jobb legyen. Hašek ilyen. Tolla alatt a szent meg a profán, a bölcs meg a balga összeelegyül: a ministráns sztrájkba lép, mert nem kapja meg a beígért knédlit (hagymás zsírban! nyamm!), az elhagyott latrina pedig búslakodik a virághímes mezőn, mert a régi katonákról álmodik. De ez még mind semmi, mert a hašeki próza kulcsa (és egyben az örökség, amit a cseh irodalom jobbik felére hagyott) a metsző gúny a tekintély képviselőivel szemben. Tanárok, papok, szolgabírók, rendőrök, katonatisztek és hivatalnokok, minden karót nyelt nyakkendős és egyenruhás megkapja a magáét, miénk pedig az elégtétel: hogy ugyan őkelmék annak idején nem szűntek vegzálni a népesség szerencsétlenebbik felét, de mi most cserébe – bő száz év múltán – jól kikacaghatjuk őket. És bár ma is akadnak efféle nyakkendősök és egyenruhások, és bár ma is akad vegzatúra (különösen ha magunk is a népesség szerencsétlenebbik feléhez tartozunk), de amennyiben mellékelnek melléjük egy Hašekot is, valahogy máris mintha könnyebben vennénk a levegőt.

Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Hašek novellái elgondolkodtatnak, megnevettetnek, olykor elszomorítanak. Ez utóbbira példa a korabeli iskolai nevelés drasztikus nádpálcás módszere, ami két novella témája is. A balatoni táj leírása viszont egyszerűen gyönyörű.
Az irónia és a fanyar humor sajátos Švejk-hangulatot hozott, a történetekből pedig több tanulság is levonható. Leginkább az, hogy a cseh, a magyar, a szlovák és a német egyaránt szereti a bort, a sört, a pálinkát…

sebzek>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

A magyar lélek szivárvánnyal megvilágított barlangjában –az igazságos Mátyás mellettiben- lakik a millenáriumi Nagy-Magyarország térkép. Az a térkép, amit a hosszú téli estéken gyertyaláng mellett lapoznak fel szüleink, óvatosan megsimogatják az igazságosan megállapított határokat – Horvátországhoz érve azért felsejlik egy kis lelkiismeretfurdalás – és nedvesedő szemmel mesélnek a magyarok „szép időszakáról”. off
Hasek történetei ebben a romantizált korban játszódnak. A dicső időkben, amikor még az ember papír nélkül hazudhatott magának tekintélyt, amikor a felsőbbrendűségérzetünknél fogva magunkat más nemzetek fölé pozícionáltuk (erről annyira nem szokott szó esni, nem úgy a szorgos németekről), és amikor még „emberségesen” viselkedtünk egymással. És milyen jó, amikor valaki kívülről szemlélve leírja, milyen is volt igazából a kor, amit mi olyan nagyon jónak tartunk.

Általában nem nevetek könyveken. Van, amit mosolyogva olvasok, nevetni nem szoktam. Most többször sikerült. Hasek mélyen tragikus élethelyzetekkel dolgozik, amiket a feje tetjére állít, humorral könnyít el. Sírva kacagós novellák ezek az elnyomottakról, azokról, akiknek nem adatott meg a helyes etnikumba, családba, esetleg életkorba születni. Ez alapján nekifutok a Svejknek, mégegyszer, most már magyarul. A helikonnak meg hatalmas pacsi. Örülök, hogy ilyen kötetet jelennek meg.

Cukormalac P>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

A tragikusan fiatalon elhunyt író – akinek ugyebár Švejk alakját is köszönhetjük – kisprózájából összeállított, 2016-os válogatás címadója szerepelt a Kisded tenger antológiában is, ez pedig megint csak eszembe juttatott egy nagyon régóta halogatott ismerkedési lehetőséget, így terelődött a figyelmem erre a zsebkönyvre. A derék katona kalandjai egyelőre még váratnak magukra részemről, viszont szintén régebb óta dekkol a polcomon egy vaskosabb gyűjtemény Hašek novelláiból – Az elhagyott latrinán címmel –, ez a kis eresztés pedig igazán meghozta a kedvemet ahhoz is.

Ezen írások több, a kétezres években napvilágot látott novelláskötetből válogatnak és adnak keresztmetszet a szerző rövidebb prózai alkotásai mellett a hajdanvolt Osztrák-Magyar Monarchia mindennapjaiból. Persze a tükör úgy jó, ha kicsit görbe, így ne lepődjünk meg, ha inkább sajnálni és egy kicsit, amolyan őszinte együttérzéssel körítve akarjuk kinevetni elődeinket, rendre meglepődve azon, mennyire tehetséges alkotót vesztett el az irodalomtörténet fájóan korán. A Hašek-féle humoreszkek leginkább Mikszáth anekdotikus elbeszélésmódját, valamint a későbbi Karinthy és Örkény klasszikus csattanóit, megoldásait juttatják az olvasó eszébe, miközben igen komoly témákkal operálnak, melyek között hangsúlyos szerepet kap a vallás, a közoktatás és a családi, baráti kapcsolatok is.

Születésük óta cseppet sem fogott az idő ezeken a szövegeken, a belőlük áradó derű és a szükséges csipetnyi keserűség pedig tényleg mindegyiket emlékezetessé teszi valamiért, ettől lesznek olyan jellegzetesek. Leginkább az Eljegyzés a családunkban és A rendes tanító című fanyar, roppant szórakoztató történeteket emelném ki, valamint a továbbra is kedvenc címadót, emellett a megjelenés óta eltelt közel öt év okán őszintén reménykedem egy hasonló jellegű esetleges folytatásban, ha már a források úgyis nehezen hozzáférhetők.

Helikon, Budapest, 2016
AeS P>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Ez és ez külön-külön is elég indokot szolgáltat a Helikon Kiadó örök fennmaradására, virágzására, munkatársai mell- (igény esetén egész alakos) szobrainak arannyal való évenkénti beborítására. Hajrá, így tovább!

Molymacska>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Én annyira akartam szeretni, annyira, de valahogy nem ment. Talán az elvárás miatt is, hogy Balaton, meg sör, valami olyat vártam ami könnyed, szórakoztató, kicsit olyan amit mi is át tudunk érezni. És hát lényegében ez meg is van, de közben meg mégsem.
Rövid novellákat tartalmaz ez a kötet, és kellemesen szórakoztató a legtöbbje. Vagyis hát a kornak megfelelően. Néhány történet nagyon kortalan, a mai napokban is érezhetjük, mások inkább egy időszak miatt keletkeztek.
A közös pedig az a fajta fanyar humor, ami a történeteket kicsit feldobja: hiszen ezek a történetek akár a valóságban is megtörténhettek, és ez egészen szomorú lenne, ezért kell a végére valami humor, ami feldobja a novellát, hogy ne vagdossuk magunkat. Ez a humor pedig nem igazán jött be számomra. Értettem, mi a poén, de valahogy inkább csak kínos kacagást váltott ki, és szomorkodtam a nagyon valós, néhol nagyon mai történetekre.
Nem volt annyira rossz, csak nem találtuk meg egymást a kötettel. Majd legközelebb, remélem :)

Huntress>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Aki rendelkezik háttértudással annak még humorosabbak lehetnek a novellák, de persze ez nem feltétele a jóízű nevetésnek.
Nagyon emberiek a szereplők, akiknek mindig valami hétköznapi problémájuk van, amit igen szerencsétlenül,bár olykor leleményesen akarnak megoldani.
Nagyon jókat szórakoztam ezeken az írásokon.
Bár a novellákat összefésülő kötetekben sokszor vannak teljesen más színvonalú írások,itt azt hiszem mindegyik nagyon erős volt.

mongúz P>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Nagyon vicces, néhol gatyaszaggató életképek, utileírások és karikatúrák a Monarchia végnapjaiból.
Nagyon tetszett.

levendulalány >!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Vegyesek ezek az írások, némelyik jobb, némelyik kevésbé, de az mindegyikről elmondható, hogy végtelen derű árad belőlük. Olyasmi érzésem volt az olvasás közben, mint mikor egy Menzel-filmet néz az ember. A csehek úgy tudnak röhögni magukon, hogy közben nem kell szánalmat érezni, nem kell „sírva vígadni”, mint nekünk, magyaroknak.
Kiváló nevettető ez a kötet, rég volt ilyen, hogy nyilvánosan felnyerítettem egy könyv fölött!
A kedvencem talán a Tanítsuk a gyermekeket természetszeretetre lett, de nehéz a választás!

mariannkiss1980 P>!
Jaroslav Hašek: A Balaton partján és más írások

Érdekes volt Mikszáth után olvasni. Annyira hasonlóak és annyira eltérőek a novellák. Főleg az utolsó pár novellánál éreztem ezt, amelyek Hašek esetében is főleg a Felvidéken játszódnak. Már tavaly Svejk olvasása közben éreztem, hogy én nagyon tudnám szeretni ezt a fajta humort, ha kis adagokban kapnám, és igazam volt. Így ezekben a rövid szösszenetekben pont annyit kaptam ezekből a keserédes történetekből, amit még meg tudok emészteni. Mert a humor mögött kemény kritika van, ami néha nincs is annyira eldugva. Tökéletes tükör a Monarchia utolsó éveiről, bár pár humoreszk nem biztos, hogy ma másként szólna :(. Kedvenc ebből most nincs, nem tudok választani.

Kuszma>!

A harmadik kerületben Kauble úr volt a szegények atyja. Az utóbbi esztendőben egész életét hivatalának szentelte. Mindenekelőtt ő döntött a szegényeknek adományozott ajándék szénjegyek elosztásáról, helyet foglalt a kerületi tanácsban és a helyi szénügyi bizottságban.
Lakása három ajtaján bádogtábla díszelgett e felirattal:

KÉREGETŐK NE ZAVARJANAK – KÖNYÖRADOMÁNYOMAT MEGVÁLTOTTAM

A táblák egy fillérjébe sem kerültek, otthon tartotta őket raktáron, s adott belőle mindenkinek, aki évente húsz koronával adakozott a helybeli szegények javára. A pénzből a koldusok egy garast sem láttak, az egész összeget elnyelte a szegényügyi hivatal apparátusa. A szegényügyi előadó évi fizetése 2400 korona volt, a mellé beosztott hivatalnok 1600 koronát kapott, és a szolga havi 100 koronát. A maradékot különböző kiadások emésztették fel, például a szegényügyi előadó útiköltségei és reprezentációs kiadásai, amikor részt vett a szegényvédelmi kongresszuson. A koldusokra már nem futotta.
A házakban, ahol azelőtt alamizsnát kaptak, pénz helyett az ajtóra szögezett táblára mutattak: Könyöradományomat megváltottam!

99-100. oldal, Kauble úr alapítványa a helybéli szegényeknek

Kuszma>!

A harmincéves háború idején egy svéd csapat eljutott a vár alá, és bevette az első serfőzdét. A győztesek szégyenletes módon berúgtak. Mikor ezt látta a várőrség, kitört, de el kellett vonulnia a második serfőzde mellett. Mi tagadás, a helyőrség nem tudott ellenállni a csábításnak, és némi fontolgatás után a vitézek arra a következtetésre jutottak: ha ők nem isszák meg a készleteket, megisszák a svéd zsoldosok, így hát a svédek helyett a második serfőzde teli hordóinak rontottak neki. Győztek. Kiürítették a hordókat. Közben a svédek észbe kaptak, és támadást intéztek a második serfőzde ellen. Megszállva találták. Továbbvonultak a harmadikhoz, és itt még jobban lerészegedtek, mint az elsőben. Nyakló nélkül ittak. Időközben a helyőrség a második serfőzdében összeszedte magát, és felvonult a harmadik serfőzdéhez, hogy megvédelmezze. Azonban elkésett. Csupán a hortyogó svédeket meg az üres hordókat találta. A vitézek az üres hordók látványától annyira dühbe gurultak, hogy a svédeket egytől egyig lemészárolták. S ez az a bizonyos neuburgi győzelem, amelyről a várkapu sgrafittója alatt olvasható felirat beszél.

135. oldal, A neuburgi idegenvezető

Kapcsolódó szócikkek: harmincéves háború · sör
Kuszma>!

A darázsdi gyerekek hittanból csak annyit tudtak, hogy az Úristen mérhetetlen jóságában megteremtette a nádat. A nád után pedig Horáček hitoktató urat. E két fogalom elválaszthatatlanul összeforrott képzeletükben. Az Úr később megtanította az embereket, hogy nádból nádpálcát csináljanak. Horáček hitoktató urat pedig, hogy a nádpálcát mesébe illő ügyességgel suhogtassa.
A dolog rendszerint úgy kezdődött, hogy Horáček káplán úr a tanterembe lépve komor pillantást vetett tanítványainak rémült arcára, s így szólt:
– Vaníček, te tökfej, úgy látom, nem tudod visszájáról elszámlálni a hét főbűnt.
Horáček hitoktató ugyanis bűvészügyességgel váltogatta és bonyolítgatta a kérdéseket. A gyerekeknek visszájáról kellett elmondani a tízparancsolatot, vagy például megkérdezte:
– Ludvík, te kerge birka, mondd meg gyorsan, melyik hátulról a harmadik parancsolat, attól számítva, hogy ne lopj!
Vallástani matematika volt ez, s az összesített végeredmény mindig az volt, hogy porzott a gyerekek nadrágja.

110. oldal, Mozgalmas hittanórák

Kapcsolódó szócikkek: hittan
Jagika P>!

Igen, ez a Balaton, ahol éjnek idején furcsa hangok verik föl a csendet, a vízimanók gyerekeinek kiáltozása és sírása, mert itt emberemlékezet óta számtalan manócsalád él a mélyben […].

Kapcsolódó szócikkek: Balaton · vízimanó
Jagika P>!

A börtönparancsnokság megvonta Šejba fegyenctől a külön knédlit, amit a ministrálásért kapott.

Iustitia>!

A földarabolt hulla a bőröndben gyilkosságra utal. Embereket ugyanis ezen a módon nem temetnek.

56. oldal, A szerencsétlen rendőrfőnök

shadowhunter1975 P>!

Azt a rézfán fütyülő rézangyalát! Az anyád mindenségit, vert volna meg az úristen, az ördög vigyen el, te gazember, a hétszentségit a disznó fejednek! Törjön ki a nyavalya! Jézusom, látod ezt a barmot, ezt az átkozott, semmirekellő zsiványt?

41. oldal, A becsukott oroszlán (Helikon Zsebkönyvek, 2016)

shadowhunter1975 P>!

Maga hanyag fiatalember, és ugyanez vonatkozik Zahrádkára is. Káin-bélyegként fogja égetni egész életében a szégyen, hogy mindmáig nem tudja, hogy az igazság aletheia. Itt nem segít a sírás, fiaim, ide nádpálca kell, csípős, könyörtelen, a maguk és a dolog iránti szeretetből, a klasszikus nyelvek tanulmányozásának fontosságáért, s mielőtt elalszanak, mindketten kiáltsák Byronnal: „Jaj neked, Alhambra!”.

23. oldal, A harmadikosok lázadása (Helikon Zsebkönyvek, 2016)

Niko7>!

Olykor mélabú vesz erőt az emberen, látván-látva a romlást, amely megtépázza a hajdanvolt dicsőséget.

36. oldal, Az elhagyott latrinán

markiboi>!

Nemsokára egy másik fiú azt jelentette, hogy egyik osztálytársa, Marecek megevett egy hernyót, kihányta, aztán az ő nyakába dobta. Rendkívüli pedagógiai bölcsességemnek köszönhetően sikerült a problémát megoldanom: – Intézzétek el a dolgot egymás között! – mondtam, mire a panaszos elment hernyót keresni, kétségkívül azzal a szándékkal, hogy az említett procedúrát most ő alkalmazza Marecek ellen.

64. oldal, Tanítsuk a gyermekeket természetszeretetre

Kapcsolódó szócikkek: hernyó