Martina ​újra táncol 97 csillagozás

Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Martina Újra táncol – és ennek nyomatékos jelentősége van: azt jelenti, hogy visszatér az életbe. Jarmila Dedkova, a jeles cseh írónő finom lélektani érzékkel ábrázolja a fiatal lány lelki regenerálódását, azt a lassú és bonyolult folyamatot, ahogyan a sokkot – szülei autóbaleset áldozatai lettek – kiheveri. Martina édesanyja híres táncosnő volt, és leánya is az ő példáját akarta követni, de anyjának halála miatt menekül mindattól, ami rá emlékezteti. Lassan-lassan oldódik a görcs, visszatér az életkedv, Martina újra táncolni kezd, hogy tehetségével bizonyítson. Hozzásegíti ehhez a családi és baráti összefogás s nem utolsósorban az első szerelem elementáris ereje. A szeretet, a művészet, no meg az idő gyógyító hatalmát hirdeti a könyv meggyőzően, finoman, olvasmányosan.

Eredeti megjelenés éve: 1979

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Csíkos könyvek Móra

Móra, Budapest, 1987
356 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631152111 · Fordította: Balázs Andrea

Martina Fischerová · Igor Kopriva

Ibanez P>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Megérdemelt a jó átlaga a könyvnek, igazi ifjúsági regény, benne egy éppen nagy veszteséget, szülei halálát feldolgozni próbáló kislánnyal, aki természetesen átesik a különböző gyászolási időszakokon: minden korábbi tevékenységét feladja, mindenkivel szemben dühös, úgy érzi, őt senki se érti, mindenkivel zárkózott és ellenséges (például új családjával, főleg az új hugicával, az új "szobájában"), aztán újra megnyílik, visszatalál önmagához de közben jönnek a zavaró tényezők, a mamája emléke és múltja nem hagyja nyugodni. Tetszett a gyerekes gondolkodásmódja, ahogy próbált mindenbe beleképzelni rosszat, csak az édesanyjáról a jót, pedig akárkivel beszélt (Ondrej, Mirka), láthatta volna, hogy a logikus gondolkodáson felül állnak az ő összeesküvés-elméletei… Sok-sok apróságnak és majdnem végzetes hibáknak kell megtörténnie, hogy elfogadja az igazságot spoiler. Igor alakja nagyon szimpatikus volt, hiányoltam viszont azt, hogy úgy éreztem, az édesapja – aki pedig úgy tűnik, két lábbal járt a földön, csakúgy, mint a Hana néni – kevés szerepet kapott az emlékekben. A táncos leírásokat is élveztem, bár engem ezektől az óráktól kiráz a hideg, tuti lebeszélném a lányomat, ha balettozni akarna (már ha lenne lányom) :-D

Paulina_Sándorné P>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Elhiszem, hogy a gyász, a veszteség, a fájdalom miatt olyan Martina. De néha már nagyon sok volt, sokszor nagyon bántóan viselkedett. A nagynénje, az unokatestvérei olyan kedvesen közeledtek felé, ő meg annyiszor beléjük mart. Bár egy idő után javult a helyzet. Tetszett, mikor megvette Lenkának a piros táskát. A balett világa egyszerre szép, és egyszerre fájdalmas. Annyit gyakorolnak, mennyi fájdalmat viselnek el.

Andulka>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Igazi csíkos könyv! :-) Ennek a kötetnek már komolyabb a témája, hiszen a gyászról és annak feldolgozásáról szól. Ha elvesztünk valakit, annak a feldolgozása nem könnyű, de tizenévesen, a felnőtt kor küszöbén még nehezebb. Martina egyszerre veszíti el mindkét szülőjét és a nagybátyja családja veszi magához, akik teljesen máshogy élnek, mint amit Martina megszokott. Martina balettet tanul, édesanyja elismert és híres balerina volt, de a tragédia miatt még az is kérdéses, hogy folytatja.
A kötet a gyász különböző állomásait is bemutatja, hogyan dolgozza fel Martina a megváltoztathatatlant. A történet folyamán Martina nem csak szüleiről, kiváltképpen édesanyjáról tud meg dolgokat, hanem önmagáról is. A kicsit elkényeztetett lányból a kötet végére már egy érettebben gondolkozó és cselekvő lány lesz. Sokat segít ebben unokatestvére Ondrej és tanárnője Mirka, na és persze Hana néni. A könyv betekintést nyújt a balett világába is, eddig is sejtettem, hogy a kecses mozdulatok mögött sok munka van, off Nagyon tetszett a könyv, örülök, hogy rátaláltam.

Freni_07>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Hjaj, hogy én mennyire tudok örülni egy-egy csíkos vagy pöttyös könyvnek. Nemhiába, engem ezek a könyvek tettek olvasóvá, több mint húsz éve. Paulina, Szonya, Victoria…
Viszont nem tudok elmenni mellette hogy így 30+osan kicsit másképp fogott meg Martina története. Eleinte nagyon nem tudtam szeretni. Annyira igazságtalan ami vele történt. A gyászfeldolgozás minden fázisán végig megy. Dühös az egész világra, mindent megtagad magától, abbahagyja a balettot is. Úgy érzi senki sem érti meg őt. Mindenkivel ellenséges. Páncélt von maga és az emberek közé. Mégis ahogy viselkedett az őt befogadó vidéki szegény rokonokkal, na az nem igazán volt igazságos részéről. Gyerekeken viselkedik. Persze ő maga is egy útját kereső kiskamasz. Aki elveszítette szüleit, kiszakítják megszokott közegéből. Félig meddig idegenek közé kerül. Viselkedése engem dühített. Bár ez később a történet előrehaladtával enyhült bennem. Amire számítottam is ☺️

Reka_Szabo>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Bármilyen könyv jöhet, ha balettról van szó. Itt is a fő okom ami miatt el szerettem volna olvasni a könyvet az az, hogy fontos szerepe van a kötetben a balettnak.
Bár az én ismereteim szerint nem így működik egy balettintézet, de tekintve, hogy elég régen íródott a könyv nem nagyon róttam fel neki ezt a „hibát”. (Illetve én csak a magyarországi balettintézetekről tudok nyilatkozni fogalma sincs, hogy máshol ez hogyan működik.)
Magáról a balettról, azonban nagyon jól ír a könyv, megragadja azt a hangulatot, amit én is érezni szoktam tánc közben. Illetve szakkifejezéseket használt, ami nálam mindig plusz pont.
Ami kicsit negatívabb irányba vitte el a könyvet az maga Martina volt. Én értem, hogy gyászol, de lényegében semmibe veszi a nagynénjééket, pedig ők mindent megtesznek a lányért. Sorozatosan követi el a hibákat és teljesen random kezd el hisztizni.
A kötet végére fejlődik A karaktere, de még így se tudtam különösebben megkedvelni.

Kuri_Szilvia P>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Egy kamasz, aki dühös az egész világra, akit nem értenek meg, mégis érezhető, ahogy szépen feldolgozza a gyászt, és visszatér az életbe. Bár tudom, hogy nem lehet egyszerű egy ilyen élet, de engem néha dühített a viselkedése, és bár megérhető, mégis nekem sok volt. Másra számoltam, lehet azért nem tetszett annyira.

Angieolvas>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

A könyvespolcomon állt egy ideje. Terveztem elolvasni, de mindig halasztgattam. A balettért én nem vagyok annyira oda. Viszont sok szót megismertem a tánccal kapcsolatban. Martinával nem tudtam azonosulni. Igazából egyszer elolvastam, de nem fogom többet a kezembe venni.

dorcika>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Hát ezt rekordidő alatt olvastam ki, és nem véletlenül! Aaaannnyira jó volt! A balett, a hús-vér szereplők, az IGAZI kamaszproblémák, a felnőtté válás… és még csak nem is szájbarágós! Komolyan gondolkodom rajta, hogy a kedvencek közé teszem.
Jaj, miért is maradtak ki nekem anno a pöttyös-csíkos könyvek? Meg a delfinesek? Most már tudom, hogy mit vegyek le a polcról, ha nincs mit olvasni.

rencsi0325>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Ahogyan azt a fülszöveg is írja, ez egy csodálatos fejlődés történet. Martina újra táncol, azaz Martina újra élni kezd, újra megtanul az életben táncolni. Ezek mellett Martina egy 15-16 éves balett táncos, aki édesanyja és édesapja halálát követően a nagynénjéhez kényszerül Brünnbe. Minden álma, hogy édesanyja nyomdokaiba lépjen, és híres balerina váljon belőle, de a tragédia után, sem az emberekhez, sem pedig a tánchoz nincsen kedve. Több ember megpróbálja a regény során egyengetni az útját, mégis önmagának kell a gyász szakaszain át utat találni vissza, az életbe. Sokadik Pöttyös-Csíkos élményem után merem állítani, hogy az egyik legkomolyabb sorozat, ami tanulságokról, az élet nehézségeiről szól, mégis ifjúsági köntösben.
Kedvenc karaktereim Mirka és Igor voltak, mint két stabil, de erős mellékszereplő.

Mindezek mellett betekintést kapunk a balerinák kemény, áldozatos életébe, ahol fájdalmat és munkát nem spórolva törik be a fiatalokat.

baroness>!
Jarmila Dědková: Martina újra táncol

Egy adventi prágai hétvége és az ott megpillantott „Hattyúk tava” balett plakát hatására olvastam újra tinikorom egyik legnagyobb kedvencét. Most is ugyanannyira magával ragadott, mint az előző tizenakárhány olvasás alkalmával.

Szelén>!

Ha az ember behunyja a szemét, és csak keskeny rést hagy rajta, akkorát, hogy azért a kép megmaradjon körülötte, minden selymessé és bársonyossá válik.

chhaya>!

Szombat a legszebb nap, vasárnap már ott ijesztget a hétfő, s így nem sokat ér.

Kapcsolódó szócikkek: hétfő · szombat · vasárnap

– Miért nevettek? Ebből balhé lesz. Táncoltatok ti már Svojanová előtt?
– Nem minket fog nézni, hanem Martinát.
– Azt tudod, hogy a színházban dolgozik?
Jana lebiggyesztette az ajkát, felkelt és hátrahajolt. Enyhén megriszálta a csípőjét, és odavetette:
– Az én mamám is ott dolgozik.
A lányok utánafordultak.
– Ne viccelj, mióta?
– Emberemlékezet óta. A portán.

118. oldal - I. rész: Martina beteg (Móra,1987)

Kapcsolódó szócikkek: Martina Fischerová
Dóra_Csűri>!

Jól tudod, hogy az élet sohasem olyan, mint amilyennek szeretnénk. Úgy van ez, mint a balettban. Felugrasz spiccre, csinálsz egy arabeszket, és egyszer csak bumm, már lent is vagy. Az élet is ilyen. Hirtelen valami ledönt a lábadról, magad sem tudod, hogyan. Ilyenkor nincs más választásunk, mint újra felugrani. Van aki többet esik, van aki kevesebbet. A döntő az, hogy az a bizonyos első bukás ne legyen halálos zuhanás, hogy az illetőnek maradjon ereje összeszorított fogakkal újra megpróbálni.

zil>!

Hamupipőke keringője, 117. oldal

rencsi0325>!

– Van egy ötletem. Gyűjtenek a méheid mézet? – kérdezte Eliska.
– Nem, kilós zacskóba csomagolva gyártják a kristálycukrot.

– Hányra érünk oda?
– Negyed nyolcra – felelt Martina.
– Vagyis későn. Mit gondolsz, megvárnak minket?
– A kezdéssel? Biztosan – nevetett Martina. – Ha valóban megvárnak, kivágok a színház előtt egy tourt meg egy arabeszket.

352-353. oldal - III. rész: A hatodik pozíció (Móra, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: Igor Kopriva · Martina Fischerová
Reka_Szabo>!

A balett nemcsak a rúd mellett begyakorolt mozdulatok ismétlése. A balett ennél sokkal több: a test muzsikája, emlékezés és vágyakozás, óhaj és szomorúság. Ha mindezt tudni fogod, táncosnő leszel. Egyelőre mindannyian gépek vagytok.

zil>!

Valamit mindannyian elveszítünk […] soha nem lehet meg egyszerre minden. Nézd meg Ernát. Őstehetség, kitűnő családja van, és soha nem élvezheti igazán a táncot, mert örökösen beteg.

Látogatóban Igornál, 257. oldal