Rámájana 7 csillagozás

Jánosy István: Rámájana

„Lelkünkben India úgy él, mint a csodák országa, az Ezeregyéjszaka mesés birodalma. Már amit felületesen hallottunk róla, az is olyan hátborzongatóan csodálatos és ellentmondásos. Például: Indiában sorra épülnek a modern gyárak, vízi és atomerőművek, de ezek kiásásához a földet tízezerszám nők hordják el a fejükön kis kosárban” – írja a kötethez írt utószavában Jánosy István. Ebbe a csodálatos országba, helyesebben legendás múltjába vezeti olvasóit ez a könyv, a szanszkrit irodalom remekének, az ősi India valóságos enciklopédiájának első, a teljesség (a lényeg teljességének) igényével fellépő magyar tolmácsolása. Az első, lényegét tekintve teljes Rámájanát a nagyvonalú válogatás mellett makacs pontosság jellemzi. A rég múlt idők e tőlünk térben is távol eső remekműve egyszerre elevenné, hatásossá válik, gyümölcsöző kapcsoaltba tud lépni a mai magyar olvasóval.

Eredeti cím: रामायणम्

Móra, Budapest, 1978
384 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631110494 · Fordította: Jánosy István

darkfenriz>!
Jánosy István: Rámájana

Egy isteni pár szerelmének, gyötrelmeinek és megpróbáltatásainak csodálatos történetét tartalmazza a Rámájana. A gonosz fondorlatos felbukkanása, cselszövése, a métely befészkelődése az emberi elmébe a mai embert is gyakran kínozza, hogy aztán önerőből felülemelkedjen vagy a felsőbb hatalmakban bízva továbbhaladjon. Rengeteg erőt nyújthat, ugyanakkor elmélkedésre okot adó bölcsességeket is tartalmaz, melyet én úgy gondolom, hogy a Mahábháratával egyetemben évente egyszer mindenkinek el kellene olvasni, átélve a tanítást, új és új szemszögből megvizsgálni az eseményeket.

BarbieB P>!
Jánosy István: Rámájana

Mihez kezd a modern olvasó egy időben és térben is távoli kultúra hőseposzával – tettem fel magamnak a kérdést, mielőtt belevágtam volna India mai napig meghatározó alapművébe, a Rámájanába. Aztán csak sodródtam az óriási elbeszélő költemény szépséges sorain, beleveszve az izgalmas cselekménybe, a gyönyörű tájleírásokba, egy titokzatos világ irodalmi leképezésébe.