Szaunaszakácskönyv 5 csillagozás

Finn életek és ételek
Janne Pekkala – Vesa Ranta – Katarina Vuori: Szaunaszakácskönyv

Ízletes, házias ételek és Szent Iván-éjre, gólyaavatásra vagy rákünnepre való fogások egyaránt készülhetnek szaunában: szarvasragu, rákfarok, glögg és kalács… Amíg az étel a parti szauna kályháján fő, rajta tarthatjuk a szemünket a vízben játszó gyerekeken, vagy elmerenghetünk az augusztusi alkonyon. A könyvben található összes étel szaunában készült: a szaunakályha tetején vagy az égéstérben, a felöntőkanálban vagy a vízforraló üstben. A gőzfürdőzés szüneteiben kirajzolódik a mai finn szaunakultúra képe is: van itt klasszikus gerendaszauna, jég- és sátorszauna, füstös és városi szauna, folyó- és tengerparti szauna, busz- és vasutasszauna, füstölő- és malátaaszaló szauna és még sok minden más. A szaunázás a finn élet szerves része, gyerektől az aggastyánig mindenki együtt izzad, falusiak és városiak, egyetemisták és híres emberek, síoktatók és aranymosók, motorosok és télapók egyformákká válnak a szauna gőzében.

Corvina, Budapest, 2017
192 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631364675 · Fordította: G. Bogár Edit

Baráth_Zsuzsanna P>!
Janne Pekkala – Vesa Ranta – Katarina Vuori: Szaunaszakácskönyv

Nemcsak a dánok tudnak élni, hanem a finnek is! Olyan szaunakulturájuk van, hogy öröm volt róla olvasni, hát még a hangulatos képeket nézegetni és az érdekes recepteket olvasni. Finnországban ma kb. 3,2 millió szauna üzemelhet. Döbbenetes szám, ráadásul olyan sokszínűek ezek a szaunák, amennyire különböznek azok az emberek, akik folyamtosan használják őket. Mert más típust használ az aranyásó pár, akik az ország legmagasabb területén élik mindennapjaikat, a bohó egyetemisták, a rockerek vagy egy hétköznapi család. A kötet szerzői 19 finn szaunába látogattak el, ahol nemcsak a házigazdák jókedvű gőzölődését örökítették meg, hanem jókat is főztek a helyiekkel. A szauna konyhának megvannak a maga különleges főzési szabályai, amelyekben alapvetően nagyon egyszerű és egészséges ételek készültek, és bármilyen furcsának hallatszik elsőre is, még tortát is lehet sütni bennük. Mivel én hiperzékeny bőröm miatt kénytelen vagyok messzire kerülni a szaunák világát, ezért csendes irigységgel lapoztam végig ezt az impozáns kivitelű szakácskönyvet, amelyből árad az életöröm és a természettel való együttélés, mindez komoly mínuszokban. Szokni kell a pőre embereket a képeken, akik nem nem úgy néznek ki, mint a viking istenek és az amazonok, hanem hétköznapi testalkattal rendelkeznek, és nem öncélűan mutogatják magukat a fotókon, náluk ez a mindennapi szaunaélet természetes része, ami nekünk nem kicsit furcsa elsőre. Ha ezen túl tudjuk tenni magunkat, viharsebesen magával ragad az az életérzés, amelyben a népek jól érzik magukat a barátaikkal és a családjukkal, miközben fura ételeket falatoznak. A lehető legextrémebb helyeken is képesek arra, hogy elkészítsék a finomságokat (nálam a talicskában felizzított faszénparázson sült ételek mindent vittek), ahogyan a szaunákat is sokféle helyszínen alakították ki a föld alatti barlangszaunától kezdve a jégszaunán át a kerekeken guruló változatig. Elsősorban a különleges hangulat miatt érdemes végigolvasni ezt a hiánypótló szakácskönyvet, amelyben betekintést nyerhetünk a finn lélekbe és konyhaművészetbe.
A teljes kritika itt olvasható:

Képopera P>!
Janne Pekkala – Vesa Ranta – Katarina Vuori: Szaunaszakácskönyv

Milyen receptek és milyen sztorik! ^^ Nagyon jó hangulatú könyv, együltő helyemben el is olvastam, kellemesen megmelengetett. És remekül illusztrált. A sorokból, a képekből is áradt a szaunázó, lenyugvó, beszélgető, életigenlő életérzés.

janetonic>!

Lemmenjoki aranymosóinak körében van egy étel, amit finnül iljetys, azaz „undor” névvel illetnek. Alapanyaga a nyúlós-nyálkásra főzött makaróni, krinolin vagy konzerv löncshús és fűszer, ha épp az is van kéznél. Ha elég sokáig fogyasztják az aranyásás üzemanyagaként, előbb-utóbb undort vált ki. Anita Patala „Undor és bodorka az aranymosó vályúban” című könyve szerint bármelyik más étel is undorító lesz, ha egész nyáron azt eszi valaki a kopár hegyen.

Kapcsolódó szócikkek: undor
janetonic>!

A karácsonyi szaunázás ősrégi finn szokás. Régebben az a mondás járta, karácsonykor a szaunában néma csendben kell ülni, különben nyáron rengeteg lesz a szúnyog.

Kapcsolódó szócikkek: karácsony · szauna · szúnyog
janetonic>!

Gyermekkori nyár, valamikor réges-régen. A nagyi vajat keneget a varsából kivett dévérkeszeg oldalára, és hatalmas darab zsírpapírba göngyöli. A vödörben a tóból vett vízben ázik egy köteg Uusi Suomi újság, ebbe csomagoljuk majd a halat, amit aztán körbepólyálunk száraz újságokkal. A nagyi kinyitja az öreg, koromfekete, hengeres szaunakályha égésterének kényeskedve csikorgó nyílását, és betolja az újságcsomagot a parázsra.
[…]
Szauna után a nagyi kinyitja a szaunakályha ajtaját, és megtörténik a varázslat: a száraz és részben a nedves újságok is hamuvá porladtak, a csomag belsejéből pedig előbukkan a füstölt illatot árasztó hal bronzszínű bőre.

janetonic>!

A PPP a finn paskasen peukalon pihvi, azaz „mocskos hüvelykujjas hússzelet” kifejezés rövidítése. Az elnevezés hátterében az áll, hogy klopfoló hiányában a húst egyszer hüvelykujjal lapították ki. No és ugyan ki törődött azzal, hogy előtte megmosták-e azt a kezet vagy sem?

janetonic>!

És ahogy a mondás járja: mindenki egy órával szaunázás után a legszebb.

Kapcsolódó szócikkek: szauna