Verespataki ​bányászmesék 11 csillagozás

Ópapa levelei
Jánky István: Verespataki bányászmesék

Felidézve ​gyerekkorának helyszínét, Verespatakot, ötletes meséket és mulatságos történeteket vetett levélpapírra a Budapestre költözött nagyapa a Marosvásárhelyen élő unokájának. Jánky István még az Osztrák-Magyar Monarchiában született, ezen belüli költözések, majd határmódosítások miatt hosszú éveken át nem láthatta lánya családját, de rendszeresen írt nekik, unokájának külön is. Az egykori bányász által megálmodott mesehelyszíneket Vass József gyönyörű rajzai hozzák közelebbaz olvasóhoz. Különleges és értékes mesekönyvet tart kezében az olvasó. Egyrészt rendkívüli „családi örökségről” van szó, hiszen Jánky Istvánnak unokájához írt leveleit adja most közre a szerző dédunokája. Másrészt a Verespataki bányászmesék értékes kordokumentumok, egy régmúlt gyermekkort idéznek, általuk az olvasó a XIX. század utolsó évtizedeinek Verespatakába nyerhet betekintést, egy olyan bányavárosba, amely ma már a világörökség részét képezi. Harmadrészt, a valóságban gyökerező, szórakoztató mesék a… (tovább)

Koinónia, Kolozsvár, 2021
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789731652450 · Illusztrálta: Vass József

Tarja_Kauppinen IP>!
Jánky István: Verespataki bányászmesék

Különlegesen nagy értéket képvisel ez a kötet, amely erdélyi népmeséket és anekdotákat tartalmaz a szerkesztő nagypapájának leveleiből válogatva. Szerencsés helyzetben vagyok, hogy családommal olyan helyen élhetek, ahol nagy becsben tartják a néprajzi és kulturális örökséget, ugyanakkor manapság egyre inkább háttérbe szorulnak ezek a kincsek, sajnos. A kultúrkincs kifejezés nem véletlen, őseink életmódjának, mondavilágának ismerete szinte pótolhatatlan, ezért is rendkívül örvendetes, hogy vannak még ilyen kötetek, melyek tolmácsolják, őrzik és ápolják szellemi örökségünket, és közvetítik a mai gyermekek számára.

Szívből ajánlom ezt a könyvet minden felelősségteljes szülőnek, és remélem, hogy minél több iskola könyvtára is beszerzi, hogy ne merüljenek feledésbe a gyökereink.

PTJulia P>!
Jánky István: Verespataki bányászmesék

Nagyon értékes, igényes kötetet kapunk, ha bizalmat szavazunk a Verespataki bányászmeséknek. A történetek a 19. század utolsó évtizedeinek valóságos és mesebeli világába kalauzolnak. A nagypapa egy-egy mesén túl a saját gyerekkori emlékeit írja meg leveleiben unokáinak, s hagyományozza így a családi legendárium számára. Szerencsére a dédunoka és a Koinónia Kiadó láttak fantáziát abban, hogy a levelek egy részét közkinccsé tegyék, így született meg ez a kötet. Néprajzi értékén túl tényleg olvasmányos, érdekes, leköti a gyerekek figyelmét is. Én szerencsés vagyok, mert az én nagyapámnak is van gyűjtése a mi lakóhelyünk mesekincséről, illetve hagyományairól, mondásairól – részben már meg is jelentek ezek, részben talán pár éven belül megjelennek. Fontos, hogy a kései utódok is el tudják képzelni ezek által a történetek által, hogyan is éltek a dédszüleik, szépszüleik – akikről már fényképeket is nézhetnek, meglátogathatják a sírjaikat… (Ebben a kötetben is vannak fényképek is.)

krlany I>!
Jánky István: Verespataki bányászmesék

Egy mese, ami akár népmese is lehetne, no meg verespataki anekdoták egy családi legendáriumból.
Ezek a családi történetek engem a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete 2008 óta futó Életmese pályázat köteteire emlékeztetnek, mely már pár éve a Kárpát-medence magyar családjainak történeteit gyűjti már össze évről-évre határok nélkül. Minden család őriz történeteket, melyek a családfa kutatásokkal egyre inkább hangsúlyt kapnak, hogy megmaradjanak az utókornak. Ezekből szépen kirajzolódik az adott kor, és sokkal élvezetesebben, személyesebben, mint a száraz tények a történelem könyvekben.
Az illusztrációk engem a Magyar Népmesék rajzfilmsorozat rajzstílusára emlékeztetnek.

szp79>!
Jánky István: Verespataki bányászmesék

Rendkívül szépek az oldalakat kitöltő igényes rajzok, amelyek jól tükrözik a népmesék világát. A könyv mégsem népmeséket tartalmaz, hanem egy Magyarországon élő, erdélyi unokájának író nagyapa mesés leveleit. Az első hosszabb történet igazi mese, a mesékre jellemző fordulatokkal és váratlan végkimenetellel. A többi történet inkább a verespataki mindennapokból vett anekdota, ezért ismeretterjesztő, néprajzi értéke is van. Nem volt világos, hogy a levelek miért tartalmaznak rövid román nyelvű hivatkozásokat (például egy találós kérdés is van), de betudtam ezt annak, hogy a levelek írói így tudatták egymással, hogy van egy ilyenfajta közös tudásuk is. Ezek a részek csak kismértékben zavaróak, a könyv mondanivalóját nem rontják, csak színesítik. Ajándékba szántam, ezért gondosan átolvastam, hogy adható-e gyermek kezébe. Egyértelműen igen!

kisssan27 >!
Jánky István: Verespataki bányászmesék

Nagyapa meséi távoli unokájának – írásban. Igényes kiadásban, szép rajzokkal.