Trianon 19 csillagozás

Jankovics Marcell: Trianon

A ​Kárpátok koszorúja a történelmi hazát rajzolja körül. Az átkosban egy tévés főnök arra kért, hogy a Mondák a magyar történelemből című rajzfilmjeimben a középkorias térképeken változtassam meg a hegykoszorú alakját, mert a csehszlovák és román elvtársak meg fognak sértődni. Rajzoljam át a hegyeket? – kérdeztem. Makogta, hogy akkor legalább szűkebb plánokat használjak, hogy ne vegyék észre… Mit is? Hogy hol játszódott a magyar történelem? Hogy a mi határaink természetes határokhoz igazodtak? Maradt minden úgy a filmekben, ahogy kell.

Az elszakított országrészeket tőlem nem tudták elszakítani. Igaz, a rendszerváltásig, értsd: a fölszabadulásig Horvátországon és Ausztrián kívül egyikben sem jártam igazán. Nem akartam szomorú lenni. Na, de azóta! Bármelyikbe megyek, otthon érzem magam. Otthon is vagyok mindegyikben. Sokszorosan érintetten. Horvát és magyar gyökerű apai nagyapám miatt, aki életének javát Pozsonyban élte le, felesége, nagyanyám miatt, aki szlováknak… (tovább)

Méry Ratio, 2020
Méry Ratio, Budapest, 2019

JBollok92 P>!
Jankovics Marcell: Trianon

Nagyon szép, igényes, ötletes rajzokkal teli könyv. És magáról Trianonról is sok mindent meg lehet tudni. A végén ugyan éreztem, hogy kezd kicsit aktuálpolitikába átcsúszni a dolog, ez talán nem kellett volna. Ezt leszámítva nagyon szép könyv.

Lexen>!
Jankovics Marcell: Trianon

Ezt a könyvet egy fotópályázat résztvevőjeként kaptam ajándékba. Vegyesek az érzéseim vele kapcsolatban. Először is a kivitelezésről: a rajzok nagyon fantáziadúsak, nemcsak jól vannak megrajzolva, hanem igen ötletesek is. Bár nem vagyok benne teljesen biztos, hogy ez így melyik réteget szólítja meg, vagy hogy azoknak, akik a szöveg szintjéhez már kellően érettek, kellenek-e illusztrációk, de végül is miért ne. Sajnos a szöveg maga hemzseg a vesszőhibáktól, és az is hibás, mikor kell dátumok után pontot tenni.

A tartalomról: nos, maga a szöveg nagyon információgazdag, tényleg sokal többet lehet megtanulni belőle, mint az iskolában. Alapvetően jó, hogy elolvastam, felnőtteknek is tájékoztató jellegű. Az iskolában zanzásítva tanított események itt részletezve vannak. A megfogalmazás is jó volt, érthető, kivéve, amikor két mondaton nagyon látszik, hogy egy hosszúból szedték ketté. Furcsa volt, hogy egyes oldalakon az illusztrációk miatt kevés a szöveg, utána meg a következőn átszalad a fejünkön egy lexikon, annyira tömény és hosszú a kész tömbnyi bekezdés. De megértem, így tudták tördelni a képek miatt. Az elején nagyon ugrált az időben, már egy csomó ideje nem mondott dátumot, amikor közölte, hogy „ekkoriban”. A szerző személyes megjegyzései megleptek. Nekem ismeretterjesztő műbe nem illik, hogy mi történt a szerző dédnagyapjával, apjával stb. Egyszerűen nem oda való, de ez még lehet ízlés dolga. Azt viszont abszolút nem tartom ismeretterjesztő szöveghez méltónak, hogy néha egy-egy mondat olyan színvonalú volt, mint egy facebookos komment, például: „Kell ehhez kommentár?”. Hát, mivel egy ismeretterjesztő művet írsz, ezért igen, nem ártana. Meg „rájuk jellemző módon”, mondja a románokra (bár ez szerintem csak az önismétlés egy szerencsétlenebb elkerülése próbált lenni, utalva rá, hogy ugyanaz történt, mint pár lappal korábban), néha már vártam, mikor veti be az internetes komentekből ismert érvet, hogy: „Ennyike!”. A könyv vége pedig, amikor elérünk a mai dolgokhoz, hát, na… maradjunk annyiban, hogy a városnak, aminek a fotópályázatán a könyvet nyertem, fideszes a polgármestere.

Ettől függetlenül érdemes elolvasni, valóban informatív könyv. A szerző/rajzoló állati sokat dolgozhatott rajta, megtisztelhették volna egy másik korrektorral.

NoirDésirer I>!
Jankovics Marcell: Trianon

Először is: egy csomót tanultam Trianonról, és még egy törikönyvet sem kellett kinyitnom hozzá, a szövegek egyszerű megfogalmazása segített hogy könnyebbben átláthatóak és megjegyezhetőek legyenek az események, a stílus tárgyilagos ugyan, de markáns, gördülékeny. Külön kiemelném még a végén található névmagyarázatot, ahol minden történelmi személy szerepe ismertetve van pár mondatban, ez szintén nagyon hasznos.
A rajzok zseniálisak!! Az egy dolog hogy szépek és színesek, de még viccesek is, kis karikatúrák, amik kiegészítik és felpezsdítik a szöveget. Az emberarcú állatok régóta a gyengéim, szóval azoktól most is elolvadtam. Az sem utolsó dolog, hogy végre csomó olyan történelmi alakról tudom hogy hogyan is néznek ki, akiket eddig elképzelhetetlen fantomarccal ruháztam fel.
Ami hatalmas érvágás ennek a gyönyörű és igényes könyvnek, az nem más, mint a végén egyre hangsúlyosabban megjelenő fidesz-propaganda. Kár érte, nagyon nem kellett volna belekeverni hogy a hájas disznó mennyit tett a határon túli magyarokért, bezzeg más kormányok micsoda álnokok voltak, na mindegy, azért ha valaki, mégis emiatt a könyv miatt lett fidesz szavazó az jelentkezzen már, kíváncsi vagyok hogy hogyan történt az eset…

nyolcadikutas P>!

Parádés!
A magyar történelem egy szelete páratlan tálalásban.
Mondhatni „képregény”. Persze, nem az. Mert sokkal több itt a szöveg, de nem tudtam elvonatkoztatni a műfajtól.
Valós történelmi tények tálalása, a szerző megfogalmazása szerint esszé formájában, amihez csatlakoznak a remekbe szabott illusztrációk. Tökéletes fúzió!
Boldog vagyok, hogy a polcomon tudhatom.

bogger12 >!
Jankovics Marcell: Trianon

Alapvetően hálás vagyok ennek a könyvnek, vagyis inkább a gimnáziumnak, hiszen az összes végzős kapott belőle egy-egy példányt. Már másfél éve porosodott a polcomon, ideje volt elolvasnom. Ahhoz képest, hogy két tégla súlya és mérete elbújhat mögötte, nincs benne sok szöveg, de egy albumhoz képest mégis terjedelmesebb.
Ami a tartalmát illeti, zavaróak voltak az időbeli ugrások, jobb lett volna kronologikusan haladni. Minden oldalra jutott illusztráció, ami könnyedebbé tette az olvasást.
A későbbiekben is forgatni fogom.

Owl1>!

Románia számara az I. világháború gyakorlatilag véget ért volna, de rá jellemző módon a háború befejezése előtt egy nappal, 1918. november 10-én ismét hadat üzent Németországnak.

Owl1>!

Augusztus 2.-án a román királyi hadsereg előőrsei megérkeztek Budapest határába, és augusztus 4-én a hadsereg rendes alakulati az antant tilalma ellenére bevonultak Budapestre és elkezdték lefegyverezni az ott állomásozó helyőrséget, munkászászlóaljakat, a Vörös Őrséget.
Letartóztatásokat is „foganatosítottak", illetve hozzáfogtak volna a Magyar nemzeti Múzeum kifosztásához, de ezt az amerikai katonai misszió vezetője, Harry Bill Bandholtz tábornok megakadályozta. Bandholtznak ezért 1936-ban szobrot állítottak, Ligeti Miklós alkotását. A szobornak is megvan a maga kalandos története. A kommunisták 1949-ben elszállították „restaurálásra", majd szobortemetőbe került, mivel sértette a román elvtársak önérzetét. 1985-től az amerikai nagykövetség kertjében állt, és csak 1989-ben, az idősebbik Bush elnök látogatására való tekintettel került vissza eredeti helyére, a Szabadság térre.

172.-173. oldal