Miért ​dobtad el az életed? 7 csillagozás

Tabuk nélkül a fiatalkori öngyilkosságról
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Ez a kötet tizenkét fiatal öngyilkosságának története. Szülők, hozzátartozók vallanak fájdalommal és megdöbbentő nyíltsággal a többségében kamaszkorú áldozatok halálának körülményeiről és hátteréről, az önvádról és a szükségszerű továbbélésről. A szerző célja, hogy riportkönyvével felhívja a figyelmet: odafigyeléssel és idejében való cselekvéssel szülőként, pedagógusként, orvosként sokat segíthetünk, sok életet megmenthetünk.Sem a hangulati zavarokkal járó betegségek, a valódi depresszió, sem a szerelmi és a családi válsághelyzetek nem szabad, hogy tragédiához vezessenek. Az esetek többségében a tüneteket fel lehet és fel is kell ismerni, és szakemberhez kell fordulni. Az interjúkat Dr. Zonda Tamás neurológus, pszichiáter átfogó tanulmánya egészíti ki, amely eloszlatja az öngyilkossággal és a lelki betegségek kezelésével kapcsolatos gyakori tévhiteket, és a társadalmi-kulturális környezetet is elemzi.

Athenaeum 2000, Budapest, 2007

viresz>!
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed? Tabuk nélkül a fiatalkori öngyilkosságról

Kizárólag a műfaja és nem a témája miatt választottam ezt a könyvet olvasásra. (Egy munkámhoz kapcsolódóan mostanában a riportkönyv műfajával ismerkedem behatóbban.)
A szerző (sajnálatos érintettsége kapcsán) nemcsak az olvasó számára válik teljesen hitelessé, hanem már a 12 öngyilkos fiatal hozzátartozóival való beszélgetés közben is egy olyan beszélgetőpartnerséget tudott kialakítani, amelyet talán egyetlen kvalitatív kutató sem lenne képes elérni ebben a témában (kivéve, ha maga is hasonlóan érintett). A beszélgetéseket a szerző igen finoman, soha nem tolakodó módon adagolt szubjektivitása kíséri. Néha közös hallgatással, néha egy kézszorítással, néha a saját érzéseinek kimondásával viszi tovább a szükségszerűen el-elakadó beszélgetéseket. Azt hiszem, ezeket a traumatikus történeteket csak így lehet hitelesen feldolgozni, interpretálni.
Ez a könyv nemcsak a műfaj keretében volt jó választás, de a tartalma miatt is ajánlom minden szülőnek és pedagógusnak.

mokus33>!
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Megrázó könyv, hihetetlen, hogy mennyi gyerek (és felnőtt) szenved valamitől, ami miatt úgy dönt, hogy nem akar élni tovább… És a könyvben leírt történetek csak a jéghegy csúcsát jelentik.

Carmilla >!

Olvastam valahol, hogy nem a mély depresszió idején lesz az ember öngyilkos, hanem amikor kezd kicsit rendbe jönni – mert ehhez a cselekedethez erő kell, sok erő.
    Freud szerint a gyászban a világ válik üressé, míg a depresszióban maga az én. Popper szerint a lelki egészségnek három ismérve van, és nem is olyan könnyű teljesíteni a kritériumokat. Egészséges az, aki tud a képességeinek megfelelően teljesíteni, aki képes az életörömre, és végül, aki képes úgy együtt élni más emberrel, hogy nem teszi tönkre annak életét.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · öngyilkosság
Carmilla >!

– Mi a véleményed a környezetről, hogyan reagálnak az öngyilkos halálra?
     – Hogy a környezetnek a döbbenete vagy a kíváncsisága nagyobb-e, nem tudom. Ki így, ki úgy reagál. Segíteni már senki sem tud. Amíg élt, amíg beteg volt, sokan el sem hitték, hogy valami baja lehet. Csak azt mondogatták, hogy miért nem dolgozik? Mert, ugye, itt mindenki ismer mindenkit.

A lélek rákja (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · öngyilkosság
Carmilla >!

Merton továbbfejlesztette az anómia fogalmát, amikor úgy értelmezte azt, hogy a társadalom kitűz bizonyos célokat, igényeket a társadalom tagjai elé, ezeket propagálja, és elérésükre ösztökél, ugyanakkor azonban nem biztosítja azok elérését. Ez a társadalom bizonyos rétegeit sújtja, ami deviáns magatartásra csábít.

Utószó - Öngyilkosság-elméletek, magyarázatok (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: anómia
Carmilla >!

Aki sokat beszél az öngyilkosságról, az soha nem követi el – hangzik a tévhit. Valójában azonban az öngyilkosságot elkövetők 60-80%-a beszél szándékáról tette előtt, jelzést ad, de nem veszik komolyan.

Utószó - Öngyilkosság-elméletek, magyarázatok (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: tévhit
Carmilla >!

Nagy igazságtalanság a sorstól, hogy miért volt sikeres mindig a barátja, és ő miért nem? Miért megy az egyiknek szinte minden magától, míg a másik évekig gyötrődik – és a végén feladja.

Carmilla >!

[…] Az egyik orvosi papírján ez állt: „Túlzott aggályoskodás, túlzott lelkiismeretesség, meddő töprengés, amitől nem tud szabadulni."

A lélek rákja (Athenaeum, 2007)

Carmilla >!

A problémás emberektől mindenki menekül.

Carmilla >!

[…] 15 évesen még csak biciklisújságokat olvastál, de később, 20 éves korodra meg Nietzschét és Schopenhauert – bárcsak ne tetted volna!

Carmilla >!

– Persze, süketsége mindig is téma volt, problémát jelentett. Mindig meg kellett keresnünk azt az iskolát, ahol ezt legalább a tanári kar tolerálta. A nyolc osztály elvégzéséig nem is volt semmi gond, hanem utána. Középiskolába írattuk be, történetesen egy teljesen fiú osztályba vették fel. De nem gondoltuk, hogy ezek a gyerekek itt majd megalázzák és bántalmazzák.
     – Bántalmazzák?
     – Igen. Egy alkalommal összerugdosták, megverték, kigúnyolták. Sem másnap, sem később nem akart ebbe az iskolába visszamenni.

Ha vége. (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: bántalmazás · bullying · halláskárosodás
Carmilla >!

[…] A lányom szerint olyan volt az utolsó hetekben, mint egy szellem; itt lakott velünk, jött-ment a lakásban, néha láttuk, néha szólt hozzánk, de leginkább nem.