Miért ​dobtad el az életed? 6 csillagozás

Tabuk nélkül a fiatalkori öngyilkosságról
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Ez a kötet tizenkét fiatal öngyilkosságának története. Szülők, hozzátartozók vallanak fájdalommal és megdöbbentő nyíltsággal a többségében kamaszkorú áldozatok halálának körülményeiről és hátteréről, az önvádról és a szükségszerű továbbélésről. A szerző célja, hogy riportkönyvével felhívja a figyelmet: odafigyeléssel és idejében való cselekvéssel szülőként, pedagógusként, orvosként sokat segíthetünk, sok életet megmenthetünk.Sem a hangulati zavarokkal járó betegségek, a valódi depresszió, sem a szerelmi és a családi válsághelyzetek nem szabad, hogy tragédiához vezessenek. Az esetek többségében a tüneteket fel lehet és fel is kell ismerni, és szakemberhez kell fordulni. Az interjúkat Dr. Zonda Tamás neurológus, pszichiáter átfogó tanulmánya egészíti ki, amely eloszlatja az öngyilkossággal és a lelki betegségek kezelésével kapcsolatos gyakori tévhiteket, és a társadalmi-kulturális környezetet is elemzi.

Athenaeum 2000, Budapest, 2007

dorcika
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed? Tabuk nélkül a fiatalkori öngyilkosságról

Súlyos könyv.
Az interjúk nagyon olvasmányosak, viszont az átvezető szövegek kissé rossz szájízzel mondom ki a téma miatt, de néha túlságosan hatásvadászra sikeredtek. De hát ki vagyok én, hogy számon kérjek egy anyát, akit nyilván nem az irodalom iránti rajongása vitt rá a könyv megírására.
Nagyon jó tanácsok vannak a végén arról, hogy hogyan lehet felismerni valakinél az öngyilkossági szándékot, és hogy mik a teendők ilyen esetben. Én még hozzátenném, hogy aki úgy érzi, segítségre van szüksége, és nincs kihez fordulnia, az felhívhatja a lelkisegély-vonalak valamelyikét (körzetszám nélkül): 116-123 felnőtteknek, 116-111 (Kék Vonal) gyerekeknek, serdülőknek és fiatal felnőtteknek.

Altair
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Miközben olvastam, nem néztem meg, hogy mikor adták ki, és azt hittem, hogy kb. 1985–1995 közötti sztorikról lehet szó… aztán kiderült, hogy nem is olyan régi. Egyszerűen elképesztő, hogy mennyire tudatlan és szemellenzős még 2000 után is sok ember a depresszióval és öngyilkossággal kapcsolatban…

Na meg a vélekedések az egész helyzetről ("gyávaság", „önzőség” stb.) – persze, mindenkinek meglehet a saját véleménye, de mindez csak akkor lenne jogos, ha ismernék is a témát az emberek. Az öngyilkosságok legalább 60%-ának (egyesek ezt 80-90%-ra becsülik, bár ez túlzásnak tűnik) pszichiátriai betegség áll a hátterében – ami ugye simán lehetséges, ugyanis itthon Mo-on általában későn ismerik fel ezeket a betegségeket mind a rendszer hiányossága és az orvosi hozzáállás miatt, mind a társadalom konzervativizmusa és hozzáállása miatt. Mert pl. itthon még mindig ciki elmenni szakemberhez, holott mondjuk a depressziót, mikor még nem olyan súlyos, nagyobb eséllyel lehetne kezelni – és ha a kezelés sikeres, akkor nem jutnánk el az öngyilkosságig.
/Arról meg ne is beszéljünk, hogy milyen rossz és romboló hatású tud lenni, ha közvetlenül az öngyilkosságot fontolgatónak mondjuk ezeket, meg olyanokat, hogy „hiszen olyan szép az élet” stb – ezekkel nem azt érjük el, amit szeretnénk./

Na, de nem is írok most erről többet, mert csak felhúzom magam az emberek tudatlanságán, akik ahelyett, hogy utánanéznének a dolgoknak, csak ítélkeznek… egyébként kik vagyunk mi, hogy mások problémái felett ilyen könnyen ítélkezünk?…

F_Kira
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Megrázó… Főleg, ha némi tapasztalatot is szereztél ezzel kapcsolatban, akár saját, akár egy kedves személy kapcsán. Szomorú, hogy ma a betegség, a fogyatékosság tabu, az orvosok nem látnak, a társadalom lehúzta a rolót, a tanárok nem beszélnek a másságról, tabuként kezelik a fogyatékosságot, inkább hagyják a gyereket szenvedni, a szülők hagyják meghalni a gyereküket, és ahelyett hogy a feleségének segítenének, inkább őt hibáztatják mindenért. Pedig talán együtt sikerült volna. De sajnos így élünk… Bárcsak többen olvasnák el ezt a könyvet, talán akkor felelősségteljesebb döntéseket hoznánk.

viresz
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Kizárólag a műfaja és nem a témája miatt választottam ezt a könyvet olvasásra. (Egy munkámhoz kapcsolódóan mostanában a riportkönyv műfajával ismerkedem behatóbban.)
A szerző (sajnálatos érintettsége kapcsán) nemcsak az olvasó számára válik teljesen hitelessé, hanem már a 12 öngyilkos fiatal hozzátartozóival való beszélgetés közben is egy olyan beszélgetőpartnerséget tudott kialakítani, amelyet talán egyetlen kvalitatív kutató sem lenne képes elérni ebben a témában (kivéve, ha maga is hasonlóan érintett). A beszélgetéseket a szerző igen finoman, soha nem tolakodó módon adagolt szubjektivitása kíséri. Néha közös hallgatással, néha egy kézszorítással, néha a saját érzéseinek kimondásával viszi tovább a szükségszerűen el-elakadó beszélgetéseket. Azt hiszem, ezeket a traumatikus történeteket csak így lehet hitelesen feldolgozni, interpretálni.
Ez a könyv nemcsak a műfaj keretében volt jó választás, de a tartalma miatt is ajánlom minden szülőnek és pedagógusnak.

mokus33
Jankovics Éva: Miért dobtad el az életed?

Megrázó könyv, hihetetlen, hogy mennyi gyerek (és felnőtt) szenved valamitől, ami miatt úgy dönt, hogy nem akar élni tovább… És a könyvben leírt történetek csak a jéghegy csúcsát jelentik.

Carmilla

Olvastam valahol, hogy nem a mély depresszió idején lesz az ember öngyilkos, hanem amikor kezd kicsit rendbe jönni – mert ehhez a cselekedethez erő kell, sok erő.
    Freud szerint a gyászban a világ válik üressé, míg a depresszióban maga az én. Popper szerint a lelki egészségnek három ismérve van, és nem is olyan könnyű teljesíteni a kritériumokat. Egészséges az, aki tud a képességeinek megfelelően teljesíteni, aki képes az életörömre, és végül, aki képes úgy együtt élni más emberrel, hogy nem teszi tönkre annak életét.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · öngyilkosság
Carmilla

– Mi a véleményed a környezetről, hogyan reagálnak az öngyilkos halálra?
     – Hogy a környezetnek a döbbenete vagy a kíváncsisága nagyobb-e, nem tudom. Ki így, ki úgy reagál. Segíteni már senki sem tud. Amíg élt, amíg beteg volt, sokan el sem hitték, hogy valami baja lehet. Csak azt mondogatták, hogy miért nem dolgozik? Mert, ugye, itt mindenki ismer mindenkit.

A lélek rákja (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · öngyilkosság
Carmilla

Merton továbbfejlesztette az anómia fogalmát, amikor úgy értelmezte azt, hogy a társadalom kitűz bizonyos célokat, igényeket a társadalom tagjai elé, ezeket propagálja, és elérésükre ösztökél, ugyanakkor azonban nem biztosítja azok elérését. Ez a társadalom bizonyos rétegeit sújtja, ami deviáns magatartásra csábít.

Utószó - Öngyilkosság-elméletek, magyarázatok (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: anómia
Carmilla

Aki sokat beszél az öngyilkosságról, az soha nem követi el – hangzik a tévhit. Valójában azonban az öngyilkosságot elkövetők 60-80%-a beszél szándékáról tette előtt, jelzést ad, de nem veszik komolyan.

Utószó - Öngyilkosság-elméletek, magyarázatok (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: tévhit
Carmilla

Nagy igazságtalanság a sorstól, hogy miért volt sikeres mindig a barátja, és ő miért nem? Miért megy az egyiknek szinte minden magától, míg a másik évekig gyötrődik – és a végén feladja.

Carmilla

(…) Az egyik orvosi papírján ez állt: „Túlzott aggályoskodás, túlzott lelkiismeretesség, meddő töprengés, amitől nem tud szabadulni."

A lélek rákja (Athenaeum, 2007)

Carmilla

A hosszú időn át stresszhelyzetben és állandó megfelelési kényszerhelyzetben lévő személy előbb-utóbb szorongani kezd, súlyosabb esetben kényszergondolatokkal küzd. Szinte ösztönösen alakul ki az a védekezési rituálé, amelyet feszültségoldóként él meg. Sokan eljutnak odáig, hogy már ki sem mozdulnak a lakásukból, zárt ajtók mögött kínlódnak, szenvednek. Ezeket a kényszeres gondolatokat akkor sem tudják leküzdeni, ha lényegében tudatában vannak azok helytelenségének.

Kényszeres cselekedetek (Athenaeum, 2007)

Carmilla

A problémás emberektől mindenki menekül.

Carmilla

(…) 15 évesen még csak biciklisújságokat olvastál, de később, 20 éves korodra meg Nietzschét és Schopenhauert – bárcsak ne tetted volna!

Carmilla

– Persze, süketsége mindig is téma volt, problémát jelentett. Mindig meg kellett keresnünk azt az iskolát, ahol ezt legalább a tanári kar tolerálta. A nyolc osztály elvégzéséig nem is volt semmi gond, hanem utána. Középiskolába írattuk be, történetesen egy teljesen fiú osztályba vették fel. De nem gondoltuk, hogy ezek a gyerekek itt majd megalázzák és bántalmazzák.
     – Bántalmazzák?
     – Igen. Egy alkalommal összerugdosták, megverték, kigúnyolták. Sem másnap, sem később nem akart ebbe az iskolába visszamenni.

Ha vége. (Athenaeum, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: bántalmazás · bullying · halláskárosodás