Metál 21 csillagozás

Jānis Joņevs: Metál

„De hirtelen egész csapat lettünk (nem, nem csapat, mi voltunk a ritka kivételek, akik a csoporton kívül voltak), akik gyűlöltük a sikereseket és csodáltuk a rosszakat.”

A Metál cselekménye az 1990-es évek Lettországában játszódik az ország függetlenné válásának hajnalán. A helyszín egy Jelgava nevű kisváros. A főszereplők az alternatív zenei kultúráért lelkesedő, identitásukat kereső, az újdonsült szabadságtól megrészegült fiatalok.

A szerzőről
Az 1980-ban született lett író, Janis Jonevs első regénye 2013-ban jelent meg, és egycsapásra kultikus bestsellerré vált. Ma már közel tucatnyi nyelvre lefordították és a szerző megkapta érte az Európai Unió Irodalmi Díját is.

Eredeti cím: Jelgava ’94

Vince, Budapest, 2018
264 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633030806 · Fordította: Tölgyesi Beatrix

Nyctea P>!
Jānis Joņevs: Metál

Tipikusan az a könyv, amiben nem feltétlenül a történet a lényeg, inkább az életérzés, én pedig ezzel az életérzéssel nagyon is tudtam azonosulni. (Még úgy is, hogy a metálnak nem épp az itt említett alfajait kedvelem.)
Ez a kamaszkori identitáskeresés regénye, aminek központi eleme a kemény zenék iránti rajongás. A történet 1994. április 5-én kezdődik, azon a napon, amelyen a legendás Nirvana frontembere, Kurt Cobain főbe lőtte magát. A főhős, Jānis először az ő zenéjükért rajong, később a death, black és doom metál felé fordul, és a zenén keresztül próbálja meghatározni önmagát és a kört, ahová tartozik. Zenét hallgat, koncertekre jár, haverkodik, piál, lányok után sóvárog, agyal, álmodozik… Mint a kamaszok általában.

Bennem sok emléket felidézett… Mennyire komolyan is vettük magunkat tizenévesen! Milyen érzés volt szinte vallásos áhítattal hallgatni egy-egy albumot, figyelni a dalszöveget… Egy mondatot érteni az egészből, de azt teljes szívvel átérezni… Eszünket vesztve headbangelni egy koncerten, élvezni, hogy „a massza a kondér falához ütődik”… Kazettákat másolni egymásnak… Kívülállónak lenni, mégis tartozni valahová… Ezek meghatározó élmények voltak.

Nagyon tetszett az utolsó rész is, melyben Jānis immár felnőttként, 30 éves fejjel emlékszik vissza a metálos korszakára, újra elmegy egy koncertre, és újra találkozik pár régi haverral. Hát igen, ez valami ilyesmi. De én azt mondom, van olyan szerelem, ami soha nem múlik el…

Jānis Joņevs: Metál

Ez a könyv akár Magyarországon is játszódhatna, és akkor nem Jelgava 94 lenne a címe (a Metál csak a hazai kiadás címe), hanem akár Budapest 89. Mert a történet, annak ellenére, hogy egy kis lett faluban játszódik, mindez megtörténhet bárhol. A rendszerváltás után, amikor hirtelen szabadabb lesz az élet, és bejönnek a „nyugati” zenék. Először a Nirvana. És megkezdődik a rocker lét, az ember kazettákat másol, meg ismerkedik az itallal. Aztán egyre több zene lesz elérhető, ebben a könyvben épp a death-, black- és doom metál, de ez mindegy. Mert arról a létről szól a könyv, amit a tizenéves fiatalok megélnek. Nem kell metálosnak lenni, hogy a könyv élvezhető legyen, ettől függetlenül is jó, nyilván a rocker beállítottságúaknak azért más ad. Én is sokszor magamra ismertem a könyv lapjain. Az utolsó rész különösen jó, ahogy harminc évesen, kvázi felnőttként „kiöregedve” ebből a világból újra elmegy főhősünk egy fesztiválra. Én minden oldalát élveztem, és rég olvastam ennyire jó könyvet, mely egyszerre szól rólam, a zenéről és a rockerségről.

eeszter>!
Jānis Joņevs: Metál

Nagyon nosztalgikus ez a regény, mert 16-18 éves korunkban épp ezekért az említett zenekarokért lelkesedtünk mi is, szinte épp így alakult nálunk is a zenékkel való ismerkedés. Viszont a Panterával kapcsolatos ellenérzést nem értem, ez nálunk egyáltalán nem volt jellemző, én kifejezetten szeretem hallgatni a mai napig. Mondjuk épp a zenékben való elmélyedés miatt nem tudom például, hogy mit mondhat a könyv az olyan olvasóinak, akiknek nem volt elmélyült kapcsolatuk a metal zenével, el tudom képzelni, hogy számukra azért eléggé unalmas lenne…

kormix P>!
Jānis Joņevs: Metál

Joņevs többéves munkájának eredménye ez a könyv, amelyben visszaemlékszik arra, hogyan vált a tipikus, szemüveges, visszahúzódó jó tanulóból egy metálos kamasszá, hogy aztán annak minden szépségét és csúf pillanatát megélje. Naplónak is felfogható, ugyanis inkább epizódokat ragad ki a múltból, rendre új vagy régről visszatérő szereplőkkel és helyszínekkel, csak a kronológiai sorrend alkot egyfajta ívet.
Amellett, hogy végigvezetett saját tinédzser útkeresésének állomásain, a szerző visszaadta a kilencvenes évek Lettországának hangulatát is; a mobiltelefonok nélküli, kazettamásolós napokat felidézve még engem is elkapott a nosztalgia.
A zenei része sajnos olyan formában nem adott sokat, hogy számomra a metál műfaj teljesen ismeretlen, így inkább fókuszáltam arra olvasás közben, hogy mennyire meghatározó volt maga a zene, a zene szeretete.
Különleges kötet, amelynek abszolút nem én vagyok a célközönsége, de igyekeztem benne megtalálni azt, ami nekem is szólhat és sikerült. És nem szokásom, de egy idézettel zárnám az értékelésemet, amely akár összefoglalója is lehetne a könyvnek.

„De most sokkal jobb célpont vagyunk ebben a városban. Persze nem voltunk nagyobbak egy vonatnál, de nem voltunk fémből. A metál csak a szívünkben volt.”

patakizs>!
Jānis Joņevs: Metál

Picit fájó szívvel adok „csak” 4 csillagot ennek a könyvnek. Annyi emléket visszahozott a kamaszkoromból, a másolt kazettáktól kezdve (amit ceruzával tekertünk vissza) a mélabús metál fílingig. Én mondjuk csak az itt kicsit leszólt „tress”-heavy vonalat preferáltam, azért pontosan értem, milyen az érzés. Jókat derültem, de a végén picit sok lett, időnként rendesen bealudtam. Azt azért hozzáteszem, hogy nekem 17-18 éves koromban, amikor a Wigwam nevű kultúrintézményt látogattam, a rendszerváltás rész nem jött le (ami nyilván ennek a könyvnek a mondanivalója…)

rec>!
Jānis Joņevs: Metál

Olyan ez a könyv, mint egy 16 éves srác naplója. Róla szól, a 16 éves srácról, ahogy megy egyik buliból a másikba, ahogy felfedezi a különböző zenéket, és ahogy bénázik. Mindez nem túl következetesen tálalva. Néha megszakad az értelmetlen „ide mentem, aztán oda mentem” leírás, hogy egy-egy totálisan nem odaillő helytörténeti epizódot iktasson be az író. A kazettacserélés és kazettamásolás varázslatos világát én is átéltem anno, de ez a kis nosztalgia kevés ahhoz, hogy ezt a (néhány helyen kifejezetten unalmas) sztorit elvigye a hátán.
Amiért mégis több csillagot adok neki a megérdemeltnél, az a lettországi helyszín (aminek a lehetőségeit sajnos alig sikerült kiaknázni), és amiért szépirodalmi kontextusba helyezi a metál zenét és szubkultúrát.

Zoltán_Bálint>!
Jānis Joņevs: Metál

Érdekes könyv volt. Az a rész, amely spoiler bőven tartalmazott olyan történeteket, amelyhez hasonlókat én is átéltem. Ezt részt olvasva kicsit olyan érzésem volt, mintha az akkori énemet láttam volna kívülről. A könyv spoiler Ez bennem felemás érzéseket kelt, mert az író bár korombeli, de bennem az emlékezés nem ezeket az érzéseket váltja ki. Alapvetően nem bántam meg, hogy ezt könyvet a kezembe vettem spoiler, de kicsit többet vártam tőle.

Daniel_Cserhalmi IP>!

Tudtam már, hogy a „Rejtély” név nem a bor legendájára vonatkozik, hanem az eredetére, a tartalmára és az állagára.

Csacsilla>!

A headbang lényege a transz elérése a kiütés módszerével, úgy, hogy az ember maga támadja meg a tudata erődjét: az agyát. Ha intenzíven rázzuk a fejünket, akkor a massza a kondér falához ütődik, és belső birodalmunk egy pillanatra meg tud szabadulni a gondolatoktól, a maga valójában tudja megragadni a létet… vagyis ez maga a meditáció. Persze emlékeztető is a világnak, hogy hosszú hajad van, a maga nemében olyan, mint a péniszrázás, csak kifinomultabb.

patakizs>!

Visszaadtam Halálnak a chipses zacskót, és akkor megláttunk egy kis csoportot. Négy ember állt előttünk, és rosszallóan néztek minket. Az egyik mellényben volt, a többiek is idióták.

Proud_Cody_Crybaby P>!

Nem volt érdemes elutazni. De a busz már elindult, és azt csináltam, amit általában, amikor össze vagyok zavarodva és/vagy elindul egy jármű: előhúztam a zsebemből egy könyvet.

egyperces>!

Én fogtam hozzá a stoppoláshoz. Jött egy iránytaxi, gyorsan elkaptam a kezemet, a hátam mögé dugtam, és elfordultam az úttól. Hiszen pénzünk nem volt. Akkor jött egy Zsiguli 2-es, egy férfi stabilan tartotta mindkét kezét a kormányon, és csak az utat nézte, a felesége mosolygott, és elutasítóan rázta a fejét. De mögöttük üres volt a kocsi. Egyidőseknek látszottak a szüleimmel, akik mindig felvették a stopposokat. Aztán jött egy egészen semmilyen Audi vagy valami hasonló (nem tudtam megkülönböztetni az autómárkákat, csak apukám Zsiguliját ismertem). Még valami külföldi ócskavas, amiben egy udvarias ember ült, jobbra mutatott a hüvelykujjával, mondván, hogy mindjárt fordulok vissza, különben felvennélek. Rövid, emberséges kontaktus. A következő autó vezetője egészen rejtélyes járókelői gesztussal intett nekem. Mit jelentett ez? Nőjél fel, kisfiam, ne merészkedj el otthonról, amíg nincsen egy saját kis Fordod?
Így beszélgettem az autósokkal, a beszélgetésemnek hosszúsága és fejlődási íve volt, míg nekik csak egy pillanatig tartott. Magával az ezerfejű forgalommal beszélgettem, amit itt feltartóztattam – no lám, egy autó villog nekünk, és elkezd fékezni. Halál már nézte, hova kóborolt el Zombi a réten. De az autó belül dugig tele volt nálunk idősebb degeneráltakkal, biztosan Olainéból; nevettek és gázt adtak, csak szórakozni akartak velünk, és már el is húztak, még azok is, akik figyelmet szenteltek nekünk, el is felejtettek minket két perc, három kilométer múlva.
– Elegem van. Nincs fogás. Próbáld meg te.

69. oldal (Vince Kiadó, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: (jármű) stoppolás
Daniel_Cserhalmi IP>!

Volt a falon egy rajz, amin egy úr a vért nyalja a borotváról, az ördög eltorzult arca, Deicide-, Cannibal Corpse-, Napalm Death-plakátok. Minden olyan otthonos.

– Akkor van pénzed?
– Van. Vagyis még nincs. De tudom, hogyan szerezzek.

kormix P>!

Daniel_Cserhalmi IP>!

De minek nekünk lágy szavak, ha körös-körül a metál dübörög.