Zoli ​tortája 25 csillagozás

Janikovszky Éva: Zoli tortája

Zoli tizedik születésnapjára készül. A családban mindig nagymama süti meg az ünnepeltet köszöntő éljen-tortát, idén azonban Hévízre kell utaznia. A szülők úgy döntenek, inkább elhalasztják az ünnepséget. Zoli születésnapja mégis izgalmasan alakul, sok félreértéssel, tortával és szeretettel.

Janikovszky Éva írása 1967-ben jelent meg Az egytagú őrs című novellafüzér részeként, most az írónő születésének 90. évfordulóját köszöntjük azzal, hogy önálló kötetben, Kárpáti Tibor humoros illusztrációival adjuk közre.

Eredeti megjelenés éve: 1967

Csoszi>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Aranyos volt. Tetszett a stílusa. Zoli meséli el barátainak a tortája történetét, és hogy miért kellett elhalasztani a születésnapját. Sajnos, a rajzok nem túl szépek. A színek túl sötétek. Ha jól megijesztenek, talán én is tudok ilyeneket rajzolni. Emiatt vontam le a fél csillagot.

konyvolvaso >!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Most akadt a kezembe ez a könyv. Valahogy mást vártam volna. A már megszokott Réber László rajzok meg ez az összeszedetlen szülinap. Zoltán már biztos megszokta, hogy a családja ilyen hirtelen. Lényeg a kedvesség és hogy adni akartak Zoltánnak még ha nem is jött minden rögtön össze elsőre. Az ünnepelt is örült..
Kiváncsi lettem volna az osztálytársak hogy reagálták le az elmesélést. Már az elején nem értették miről beszél ez a Zoli.. Nem csoda.

Janikovszky Éva: Zoli tortája

Félve vettem kézbe ezt a könyvet, de persze nem a történet, hanem a rajzok miatt. És bár azt továbbra sem értem, miért került a szereplők orra helyére egy fekete pamutgombolyag, aminél helyenként még azt a szálat is lehet látni, amivel felkötötték oda, ezt leszámítva mégis azt kell mondanom, hogy egész tűrhető volt az illusztráció. Jó, hát nem Réber László rajzai, mert sajnos ő már ehhez a kötethez nem rajzolhatott, de ha jobban belegondolunk, az sem sült volna el jól, ha őt próbálja utánozni az illusztrátor. Nem tudom, a gyerekeknek mennyire jönnek be gombolyagorrúék, de egy-két rajzon még én is jót derültem (például az úszógumiban pancsoló néniken :) ), a buszos képek és a felülnézetből látott torták kapcsán pedig valahogy elkezdtem élvezni és értékelni az illusztrációk egyszerűségét.
A történet természetesen igazi janikovszkys kis gyöngyszem, kedves, humoros, nagymamás és kismedvés. Örülök, hogy ezt is megismerhettem.

gab001 P>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Ezúttal még az illusztráció sem tudta elrontani az élményt. Nagyon jól szórakoztam, miközben Zoli mesélt a szülinapi tortájáról. A vicces helyzetek mellett a családi összetartás is fontos szerepet kapott. A vége pedig engem is meglepetésként ért. Nagyon szerettem.

dianna76 P>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Nagy kár ezekért a mostanában előszedett és kiadott Janikovszky írásokért. A szöveggel magával nincsen semmi baj, szerintem élvezhető, és van benne humor is. CSAK!! Miért nem abban a stílusban van elkészítve a könyv, amit már megszoktunk Janikovszkytól a gyermekkönyveinél? Szerintem sokkal jobb lenne. Ja, és nagyon, de nagyon hiányoznak a szöveg mellé Réber László rajzai!! Könyörgöm, miért nem kerestek egy hasonló stílusú illusztrátort? Ezek a Kárpáti rajzok nekem nagyon nem jönnek be.
Tényleg kár ezért a könyvért, vagyis a benne lévő szövegért. Sajnálom, hogy anno nem adták ki könyvben, a megszokott stílusban.

Fapicula>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

A mese kedves lett volna, de nem jött vele a Janikovszky érzés. A grafikával viszont továbbra sem tudok kibékülni – mik ezek az orrok?!

Paulina_Sándorné P>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Tetszett a történet, főleg, hogy a család és a szeretet a fő a történetben. Aranyosnak tartom a rajzokat, ami a történethez készült.

Ottivilága>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

A két új kiadású Janikovszky közül ( a másik A tükör előtt) egyértelműen ez sikerült jobban és ez inkább Janikovszkys. Aranyos a mese és benne vannak azok váratlan fordulatok és poénok, amiket az írónőtől megszoktunk.

vorosmacska>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Retusálás helyett inkább leültem és elolvastam ezt a kis könyvet. Vicces és nagyon szerethetô történet, ez kell most a lelkemnek. A rajzokat is szerettem. A legjobb, ha az elvárásokat, beidegzôdéseket félre tesszük. Sajnálom, hogy ezek miatt méltatlanul kevés százalékot kap ez a Janikovszky könyv is, de különösen a másik, A Tükör elôtt.

Etike P>!
Janikovszky Éva: Zoli tortája

Tényleg furcsa, hogy ennyire rövid műveket külön kiadnak, meg hogy ilyen formában, de hát na.
Zoli mindenesetre jól járt, akárhogy rajzolták is le :)

clarisssa P>!

Ha láttátok volna anyut és aput, ahogy egymásra néztek! Milyen tortát hoztál el? – kérdezte dermedten anyu. – Hát amit ideadtak – mentegetődzött apu.

clarisssa P>!

– Hadd meséljek ma én! – kérte Zoli. – Tegnap születésnapom volt, és annyit, de annyit nevettünk!

clarisssa P>!

És Zoli hozzáfogott születésnapja bonyolult történetéhez, úgy, hogy közben csak háromszor vett lélegzetet.