Van ​egy jó hírem! 20 csillagozás

Válogatott publicisztikák
Janikovszky Éva: Van egy jó hírem!

Ez a különleges kötet a szerző felnőtteknek szóló publicisztikái közül válogat. Az írások az 1990-es évek második felétől jelentek meg különböző lapokban, folyóiratokban. A jellegzetes humorral megírt, a világot derűvel és iróniával szemlélő, a részletekre különösen figyelő publicisztikák az életmű jelentős darabjai. Számos közülük – Másfél flekk a boldogságról, Ugyan kinek gyűjtögetünk?, De szép ez az élet!, Helyzetgyakorlatok kezdő öregeknek – mára már klasszikussá vált. A válogatáskötet érdekessége, hogy az író fia, Janikovszky János az írások egy részét jegyzetekkel látta el, amelyek külön kis publicisztikaként is olvashatók, és megvilágítják, kiegészítik, gyakran más fénybe helyezik az eredeti szövegeket.

Eredeti megjelenés éve: 2021

Trend, 2021
238 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150120492

Müller Ernő

Gyula_Böszörményi IP>!

Janikovszky Éva: Van egy jó hírem! Válogatott publicisztikák

A Van egy jó hírem! című válogatáskötet az idei év egyik legfontosabb megjelenése. Aki a kezébe veszi, az garantáltan sokat fog nevetni, máskor meg pityeregni egy kicsit, ám a Janikovszky Évával és Jánossal töltött percek végén egész biztosan azt érzi majd, hogy csodálatos utazásban, békés és boldog barangolásban vett részt, ami a mostani valóságot is napsugarasabbá teszi – és ez az, ami igazán a jó hír! Még több itt: https://librarius.hu/2021/11/30/janikovszky-eva-van-egy…

Janikovszky Éva: Van egy jó hírem! Válogatott publicisztikák

Moroghatnék, hogy mi értelme az ilyen „Best of” gyűjteményeknek,
de ha szívemre teszem a kezem, hiába olvastam őket, természetesen nem emlékezhetek Janikovszky Éva összes tárcájára fejből. Szóval felfrissítésnek is jó (meg úgy egyébként Janikovszky Évát olvasni egyszerűen mindig jó…), de ez még talán nem elég a vásárlásra.

Van egy csodálatos, derűs borítónk – itt már alakul a birtoklási vágy, polcon tudni ezt a kedvességet.

Aztán van egy megejtő előszavunk, amit Janikovszky János írt – aki egyébként minden tárcát ellátott egy-egy kulisszatitokkal, megjegyzéssel. Nem óriási titkokra, nagy bennfentes információkra kell gondolni, de az egész egyszerűen olyan megrendítően szép lesz, ahogy elképzelem, hogy Janikovszky a felhők közül nagy egyetértésben rábólint erre a könyvre, és segíti a munkafolyamatokat, hogy ezzel a képpel csordultig telik a szívem, és olvasom ezeket a tárcákat – nem először, és most már egészen biztos, hogy nem is utoljára.
Janikovszky Évát egyszerűen képtelenség nem rajongásig szeretni, isteni lehetett a közelében élni. (Mondom én ezt idegen olvasóként, és azért csak kibújik a sorok mögül, hogy ez sem maradéktalanul igaz, de hát kire az…? Kivel nem nehéz néha?)

Kiváló válogatás, és ha a kiadás célja az volt, hogy újra Janikovszkykkal legyen tele a szívem, jelzem: sikerült.

fazekaseri>!

Janikovszky Éva: Van egy jó hírem! Válogatott publicisztikák

Szeretem az írónő felnőtteknek írt könyveit. Három is lapul a polcomon, de ezekből a válogatott írásokból Janikovszky Éváról, mint magánemberről derült ki számomra sok érdekesség. A fia jegyzeteivel kiegészítve még személyesebb lett a kötet. Hol sírtam, hol nevettem. Mennyire jól látta az akkori időszak problémáit és örömeit! Vajon ma miket írna?

B_Tünde P>!

A mosoly ugyanis nem öregszik. És kell valami állandóság.

Goofry>!

[…] Drága anyukám!
Azt hiszem akkor gondoltam először arra, hogy anyámnak az ad erőt, hogy ő sose hitte, hogy az ember boldogságra született. Csak én hittem. Ő úgy gondolta, hogy helyt kell állni az életben, végezni kell a dolgunkat, kötelességeink vannak és feladataink, és ha megfelelünk mindennek, az maga az öröm.

51. oldal, Anyu az erkélyen áll

csucsorka IP>!

J.J. 2021. március 20-án, családi fényképek között lapozgatva a következő – útmutatásnak szánt – régi cetlit találja anyja, J.É. kézírásával:

Szerdától nem vagyok
péntek este vissza
szombaton vagyok
hétfőn nem vagyok

J.É. igazán előrelátó volt, ugyanis 2003 július 14-én, hétfőn este már valóban nem volt. Örökre elment.

csucsorka IP>!

Aztán az én kislánykori, nagylánykori iskolakönyveim, néhány füzetem, egyetemi jegyzeteim, versesköteteim, s mellette a férjeméi. Két Petőfi, két Arany, két Ady, két Kosztolányi, két Tóth Árpád, két Babits, két József Attila. Az egyikben az én nevem, a másikban az övé. A férjem vaskos orvosi könyvei. Rég elavultak, de ezekből készült a szakvizsgáira.
Könyveink első lakásunk első könyvespolcán költöztek össze.

63. oldal, Ki a nyerő?

csucsorka IP>!

A kidobálósok lelkivilágába nehezen tudok beleilleszkedni. Könnyed, gondtalan népek, tulajdonképpen irigylésre méltók.
Mindent kidobnak. Tegnapi zsemlét (jó lett volna prézlinek), fél lábos főzeléket (mehetne a mélyhűtőbe), félig telt tejfölöspoharat (elég volna egy habaráshoz), a fél üveg sört, az egypohárnyi bort, s repül utánuk az üveg is, pedig betétes!
Kidobnak fölbontatlan levelet, jövő heti rádió-és tévéműsort, üres virágcserepet (a belevaló egy vázában gyökeredzik), beragadt kupakú körömlakkot, kiváltásra váró receptet, tisztítócédulát, sarkalásra váró cipőt, szemfelszedőhöz szánt harisnyákat, mosogatószivacsot és edényfogó kesztyűt.
És soha többé nem keresik egyiket sem.
Hogy melyikük a nyerő? A gyűjtögetős vagy a kidobálós? Ki tudja.

65. oldal, Ki a nyerő?

Kapcsolódó szócikkek: sütőkesztyű
csucsorka IP>!

Nemrégiben egy fiók mélyéről kezembe került egy régi cetli.
Tele vagyok ugyanis cetlikkel, mert ha eszembe jut valami megírásra érdemes gondolat, hát fölfirkantom egy cetlire, nehogy elfelejtsem. Ezen a cetlin a következő állt:
„Akkor ununk meg valakit, amikor már mindent elmeséltünk neki magunkról.”
Huhú, rikkantottam fel, ez aztán a magvas hülyeség! Ilyesmit csak nagyon fiatalon gondolhat az ember.

203-204. oldal, Micsoda memória!

csucsorka IP>!

S kéretik a fejre vigyázni akkor is, amikor otthon, egymagunkban, a fotelben ülve újságot olvasunk, rádiót hallgatunk, tévét nézünk. Ha ki se nyitjuk a szánkat. Mert ne felejtsük: valahol a fejünkben kell működnie a józan eszünknek is.

127. oldal, Kéretik a fejre vigyázni!

csucsorka IP>!

1978 nyarán Szombat esti lázban égtem. A filmet sajnos nem tudtam megnézni Folkstone-ban, de a zenéjét éjjel-nappal dúdoltam. Anyu pont ezt a lemezt vette meg nekem ajándékba valahol Amerikában. Nem sejthette, hogy én is megveszem Londonban, a HMV (His Master's Voice) legendás lemezboltjában az Oxfort Streeten.John Travoltát hónapokig próbáltam utánozni tükör előtt. Ekkor szerettem meg igazán táncolni. Anyu jófej volt, egy szó nélkül tűrte, hogy a szobámban késő estig bömböl a kazettás magnó és a lemezjátszó. Emlékezett rá, hogy ő is volt fiatal.

Kapcsolódó szócikkek: 1978 · John Travolta · Oxford Street
csucsorka IP>!

Én a női gyűjtögető ág génjeit örököltem. És őrzöm is, amit rám hagytak.

63. oldal, Ki a nyerő?

csucsorka IP>!

Amit szeretek, amiben jól érzem magam, azt megtartom, ha kiment a divatból, akkor is. Majd visszajön. Teóriám szerint minden visszajön előbb-utóbb, csak sokáig kell élni.

149. oldal, Mit vegyek fel?