Ketten várakoznak az autóbusz-megállóban. Bill Danilovics MacKonov – tiszteljük teljes nevén – űrhajós és feltaláló, a jövendő hőse, és Fehér Szarvas Fia, aki nevével ellentétben kislány, mégpedig vérbeli indián. Királylányhaját befőttesgumival fogja össze, és egy icipicit tud varázsolni. Amíg ott ácsorognak az autóbuszra várva, elered az eső. És ők ketten a zuhogó esőben beszélgetni kezdenek. Egy találmányról, ami olyan, mint az esernyő, de oldala is van meg alja is, és ki lehet nézni belőle, meg be is lehet menni. Hát nem eredeti?
A nagy zuhé 125 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1976
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Zsiráf könyvek Móra
Enciklopédia 1
Kedvencelte 5
Most olvassa 3
Várólistára tette 15
Kívánságlistára tette 14

Kiemelt értékelések


Egy kicsit furcsa volt számomra a történet, egy kicsit elvont. Egy eső és esernyő tovább gondolt verziója. Elképzelhető, hogy feltaláló képző vagy csak arra sarkall, hogy gondoljuk egy kicsit bele, hogyan lehetne még komfortosabb életünk. Mást vártam volna.


Sajnos, ez a könyv most nem tetszett. Gyengébbnek éreztem, mint az életbölcsességgel teli, felnőtteknek szóló írásokat. Bár az is lehet, hogy egyszerűen csak többet vártam, vagy nem a megfelelő hangulatban olvastam. Azt el kell ismernem, hogy a gyerekekre jellemző fantázia megtalálható benne. Űrhajósok vagyunk, feltalálók, királylányok, vagy éppen indiánok – gyermekként. Felnőttként pedig egyszerűen csak tesszük a dolgunkat, és bosszankodunk, ha nem jön a busz, és zuhog az eső.


Nem vagyok oda az esőért és a bőrig ázásért, de ez a zuhé most kifejezetten tetszett. Nahát, hogy mennyi minden történhet velünk egy buszmegállóban ácsorogva, ha szabadon merjük engedni a fantáziánkat! Ha pedig már felnőttünk és nem férünk be a kis piros esernyő alá, akkor sincs olyan nagy baj, hiszen Janikovszky Éva segítségével mi is bekukucskálhatunk az esernyő-ablakon és részesei lehetünk egy barátság megszületésének.
Az jutott még eszembe olvasás és kukucskálás közben, hogy gyerekként milyen könnyű volt elhatározni, hogy űrhajósok, királylányok, feltalálók vagy épp indiánok leszünk! Amikor ovis voltam, óvó néni akartam lenni, amikor iskolás lettem, akkor meg persze már inkább tanító néni. Bezzeg amikor megláttam, milyen böhöm nagy tankönyvek sorakoznak a polcokon, rögtön elhatároztam, hogy én inkább író leszek, az olvasást majd másokra hagyom. Amikor Gazdálkodj okosan!-t játszottunk, akkor bankos szerettem volna lenni, máskor meg fodrász, ha a nagymamám megengedte (vagy inkább belefáradt az ellenállásba), hogy én is fésülgethessem őt, hiszen reggelente ő is elkészítette az én frizurámat, és ez így fair. A homokozóban homok-tortát gyártva egyértelműnek tűnt, hogy cukrász leszek, betegségből felgyógyulva pedig nyilván én is a doktor bácsi nyomdokaiba szerettem volna lépni. Mennyi-mennyi lehetőségünk volt még akkor, és milyen könnyű volt hinni bennük! Felnőttként pedig ugyanezt elfelejteni könnyű…


Igazi könyv ez, az igaz barátságról a királylányhajú és az első nemzetközi űrflotta felderítője között, aki másodállásban feltaláló, csak sajnos mindenről, amit feltalál, kiderül, hogy már „rég fel van találva”…
Az Igazi Barátság talán legkülönlegesebb szakaszába pillanthatunk bele csak nagyon rövid időre – a megismerkedés és az egymásért-tevés, egymásért-lenni időszakába – addig enged kukucskálni az ernyő-sátor mögé, amíg várják a buszt…
(rövid időre lepereg előttünk akár két szorosan összetartozó ember (házaspár, -társ) életének modellje: a közös örömök, egymásért való lelkesedés, dicséret, elismerés, bátorítás, és a felfelé ívelő szakasz utáni összeszólalkozás hullámvölgye, majd az egymáshoz visszavezető út keresése, kibékülés, megbékélés, és ezeket még kíséri is az otthonteremtés, annak csinosabbá, lakhatóbbá, kényelmesebbé tétele – pl. vacsorával várja haza azt, aki kedves)
A két szereplő egymáshoz igen őszintén viszonyul – egyik lehetséges üzenet, amit én „meghallottam” és ami a legjobban tetszett: az igazi barát nem féltékeny, hanem kidomborítja a másik tehetségét, segíti azt, amiben a másik tehetséges, mellette áll, mindig, ha kell…
A Réber rajzok ismét magával ragadtak, nagyon tetszik a belső címlapon látható félig kibontott copfos Fehér Szarvas Fia és Mack ahogyan állnak esernyőjük alatt az esőben, a 16. oldalon az esőben ázó két pár láb a száraz szigeten, a 20. oldalon az indiánsátor-belső, és a 32. oldalon látható feltalált BIC ikli RAK éta : Ezüst Villám…
(Nem értem, mit nem értettem én ezen a könyvön alsós koromban…)
A következő kihívásokra olvastam:
Soron következő könyv a Janikovszky Éva Forever!! kihíváshoz. (7)
Magyarok előnyben


Gyerekkoromban valahogy minden varázslatos volt; a napszakok, hogy a szüleim mindig fönt vannak, este is, reggel is és hogy mindig tudják, hogy mi következik; az ünnepek pláne! és az időjárási jelenségek. Különösen a nyári zivatarokat szerettem, a mikor bőrig áztunk, futottunk, nevettünk a semmin nagyon és aztán anyu végig dörzsölt törülközővel gyorsan.
Nekem ez az idő jut eszembe a gyerekek bőrigázásáról.


Ez nagyon, de nagyon!:))
Ha űrhajós nem is, de indián én is voltam ezerrel, meg feltaláló is, de az egy másik történet.;)
Milyen jó is volt lánynak lenni, aki félig-királylány és félig-befőttesüveg. Talán még most is megvan az valahol.;)


Könnyed kikapcsolódás. Éjfél előtt mi másra vágyna az ember? Annyira azért nem volt érdekes, hogy ne tudjam letenni… de azért mégis tetszett. Annak ellenére, hogy annak idején se indián, se űrhajós nem vágytam lenni, valahogy mégis átjött az örök ifjak amerikás, tudós fizimiskája és a királylány hajzatú amazonok bűbájoló kompromisszumkészsége.
Népszerű idézetek




– Te mit csinálsz? – kérdezte ekkor egy hang, amolyan mindenbe belebeszélős, még, mielőtt Bill Danilovics MacKonov kimondhatta volna a zérót, hogy aztán megnyomva az indítógombot, lángcsóvát lövellve a magasba emelkedjék. A startnak lőttek. El kell halasztani. Nem csoda, ha Bill Danilovics MacKonov dühbe gurult.
– Hagyj békén – mondta –, semmi közöd hozzá!
Keményen beszélt, és elhatározta, hogy feléje sem néz a belebeszélősnek.
A belebeszélős azonban másképp határozhatott, mert megkerülte a távolsági buszmegálló jelzőoszlopát, és egyenesen Bill Danilovics MacKonov arcába bámult.
– Amúgy egész normálisnak látszol – állapította meg, és hátradobta varkocsait a nyomaték kedvéért. A varkocsok végét piros befőttesgumi fogta össze, az egyik most szétpattant, és leesett a földre. Így aztán a jobb oldali varkocs szétbomlott, a bal oldalin meg szépen piroslott a gumi, mint a házilag eltett befőttesüvegeken.
Bill Danilovics MacKonov kis híján elnevette magát. Pedig korántsem volt nevetős kedvében.
– Csak úgy hülyéskedtél magadban a számolással? – érdeklődött a félig királylány, félig-befőttesüveg. – Hogy tudsz-e visszafele?
Bill Danilovics MacKonov szeretett volna elsápadni ennyi pimaszság hallatán. De nem tudta, hogyan kell. A felháborodás azonban megoldotta nyelvét.
– Tudd meg, hogy én űrhajós vagyok, és most miattad kellett elhalasztanom a startot. A Marsra készültem – tette hozzá, és szemrehányóan nézett fel az égre, ahol most első kozmikus sebességgel száguldhatna.
– Mondd már – legyintett a félig-királylány, félig-befőttesüveg. – Az a Mars nem szalad el, csak a busz el ne menjen, mert néha korábban jön, néha meg félórát késik.
6-8. oldal




Bill Danilovics MacKonov startra készen állt. Vagyis ült. De ez teljesen mindegy, mert állva is lehet ülni, a lényeg az, hogy elkezdődött a visszafelé számlálás.
első mondatok




– Gyere alá! – hívta Fehér Szarvas Fia engesztelően. – Az esőt csak azért varázsoltam, hogy legyen értelme az esernyőnek.
Bill Vasziljevics MacKonov azonban konokul ázott.
– Nem vagyok cukorból – vetette oda Fehér Szarvas Fiának, azonban ez már nem sikerült olyan kopogósra, mint az előbb. Valahogy elázott.
12-13. oldal




– Ugyan hol késhet Mack, az űrhajós? Csak nem tartották ott valamelyik csillagon? Biztosan megint elcsavargott a Tejúton. Vagy stoppolta a Göncöl szekeret, ismerem én, hogy milyen. Már rég itthon kellene lennie! Remélem, legalább űrsisakot tett a fejére, mert még megfázik nekem ebben a nagy zuhéban.
22-23. oldal Móra, Bp. 1976.




– Kölcsön tudsz adni egy bicajt? – kérdezte. – Csak egy negyedórára.
– Ezüst Villám rendelkezésére áll a sápadtarcú idegennek – mondta Fehér Szarvas Fia. – Ott van a garázsban, az ajtó nyitva, majd oda tedd vissza.
[…]
Bill Danilovics MacKonov elvágtatott Ezüst Villámon, és ahogy kiért a kövesútra, első kozmikus sebességre kapcsolt. Ezüst Villám a flotta vezérűrhajója lett természetesen. Nagyobb sebességet is bírt volna, de ha egyszer kötelékben repülnek, fegyelem is van a világon.
Csakhogy Bill Danilovics MacKonov most nem repült kötelékben. Egyedül száguldott szembe a nappal. […] És Ezüst Villám patái dobogtak. Persze az is lehet, hogy akad a lánca.
39-41. oldal (Móra,2003)
Hasonló könyvek címkék alapján
- Márton Klára: Elment a vonat 85% ·
Összehasonlítás - Petrovácz István: Tavasz Óbudán 85% ·
Összehasonlítás - Csukás István: Keménykalap és krumpliorr 94% ·
Összehasonlítás - Bogáti Péter: Az ágasvári csata 93% ·
Összehasonlítás - Szalay Lenke: Mogyoró 91% ·
Összehasonlítás - Fekete István: Tüskevár 90% ·
Összehasonlítás - Thury Zsuzsa: Zalai nyár 86% ·
Összehasonlítás - Dániel Anikó: Flóra 77% ·
Összehasonlítás - Marék Veronika: Coffi, Pocak, Paprika 97% ·
Összehasonlítás - Bálint Ágnes: Szeleburdi család 95% ·
Összehasonlítás