!

A ​lemez két oldala 106 csillagozás

Janikovszky Éva: A lemez két oldala Janikovszky Éva: A lemez két oldala Janikovszky Éva: A lemez két oldala
Régikönyvek.hu 1.200 Ft
Bookline · 2.790 Ft –15% 2.371 Ft
Könyvtár

Milyen ​lemezek ezek? És miben különbözik az egyik oldaluk a másiktól? Hát nézzük csak. A lemez egyik oldalán például ez áll:
(A feleség szövege este otthon.)
„Hát vedd már egyszer tudomásul, hogy éppen olyan dolgozó ember vagyok, mint te! Csakhogy én reggel ötkor kelek, lerohanok kifliért és tejért, és keltek mindenkit, és felhozom az újságot és reggelit adok és uzsonnát csomagolok, és kiszellőztetek és beágyazok, hogy mire munkába indulok, már alig állok a lábamon, és ledolgozom a nyolc órát, aztán bevásárolok, cipekedek, főzök és mosogatok, és sose látom a krimi elejét de ha megkérdezem, hogy melyik volt az áldozat, akkor én vagyok, akkor én vagyok a hülye. Hát az is vagyok, legalább is ti annak néztek engem.”

Ugye mennyire igaza van? Csakhogy ezeknek a lemezeknek van másik oldaluk is. És a másik oldalon más a szöveg is. De az előadó ugyanaz.
Például:
(Ugyanaz a feleség, otthon a vendégeknek.) „Mi az, hogy győzöm? Ezt a kis vacsorát? Nincs ebben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1978

800 Ft ★★★★★ Eladó Elcserélhető
Réka_Csaba könyve Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Csoszi P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Janikovszky Évát elsősorban a gyermek- és ifjúsági könyveiről ismertem. Ez a rövidke kötet inkább felnőtteknek szól. Nagyon tetszett. Zseniális, humoros. Egyfajta görbe tükröt tár elénk, hogyan viszonyulunk egy adott szituációhoz attól függően, hogy éppen kihez beszélünk.

brena
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Az a könyv amit mindenkinek évente egyszer el kéne olvasnia. Csak hitetlenkedve csóváltam a fejem, mennyi igazság van benne és mennyire élethű könyv ez. Saját lemezemet is hallottam:)de lecserelem,tuti!

Kati8814
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Lett még egy kedvencem az írónőtől :) Ez nagyon jó volt…csak ajánlani tudom mindenkinek :)

cseri P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Az elején két szövegen (Amit mégiscsak meg kell beszélni, Mivel kell szembenéznünk) olyannyira felhúztam magam, hogy azt hittem, infarktust kapok, szóval itt egy olyanfajta női-férfi párkapcsolati felállást rögzít, ami vérlázító, és őszintén remélem, hogy egyre inkább már retrónak számít, de nem tudom. És nem derült kis számomra, hogy JÉ ezt tulajdonképpen elítéli-e vagy nem.
Aztán ezen túlettem magam, és továbbolvastam. Szerencsére több ilyen durva nem volt benne.
Jó kis görbe tükör.

jancsibohi +SP
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

az efféle panaszáradat az, amit ha a saját fülemmel hallok, a hajam égnek áll tőle!
de Janikovszkyban az a jó, hogy vicces és szórakoztató. ezenkívül nosztalgikus emlékeket ébreszt bennem, mert a stílus és a szóhasználat visszarepít gyerekkorom idejébe, a hetvenes-nyolcvanas évekbe.

138 oldal · ISBN: 9630911167 · Illusztrálta: Réber László
Miamona
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Azt hiszem úgy vagyok Janikovszky Évával, mint Gombóc Artúr a csokoládéval: szeretem a pikírt Évát; az érzelmes Évát; az ironikus Évát; az őszinte Évát; a túlzó Évát; a bohókás Évát; a szomorkás Évát; és a derűs Évát.
Itt most az írónő görbe tükröt állított az emberi természet elé. Vagy talán nem is a tükör a görbe? :) Bizony, igaz a mondás, hogy színház az egész világ; cicunak macu a fia; a szomszéd fűje mindig zöldebb; és más szemében a szálkát…
Ám erre is csak annyit lehet mondani, hogy nem érdemes mellre szívni, inkább Mosolyogni tessék! :)

chhaya P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Ez a könyv egyszerre rettenetes és fantasztikus.

Az benne a rettenetes, hogy tényleg léteznek ilyen emberek. Sokszor nincsenek is tudatában, amikor ezt művelik. Szinte természetes, hogy mindenki szépít egy kicsit a dolgokon a saját érdekei szerint, de mikortól számít már túlzásnak? A könyvben bemutatott eseteknél szerintem az. Nem is tudom, mi a jó szó erre a jelenségre… Hazugság? Kétszínűség? Képmutatás? Viszont ugyanettől fantasztikus ez a könyvecske. Rövid egypercesekben mutatja be az emberi gyarlóságot, méghozzá olvasmányos és könnyed formában.

Mai szemmel olvasva külön élmény ez a kis időutazás, ami a 70-es évek végének magyar valóságába repít vissza. :)

Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Arra gondoltam, hogy olyan témákat feszeget amik örök érvényűek és nem avaulhat el, mindig aktuális de mégsem.
A kötet 1978-ban jelent meg és akkor még teljesen más módon éltünk. Még a technika sem állt ilyen szinten, más volt a szórakozási lehetőség, más volt az inger küszöbünk.
Jókat néztem, hogy írja hétfőn még nem volt tv adás, akkor lehetett megbeszélni dolgokat vagy vitatkozgatni egymással. Még nyugodtabb egyszerűbb életet éltünk, nem volt ez a rohanó világ. Nem ért annyi inger, nem volt annyi tv csatorna sem. Most pedig a bőség zavarában nehéz dönteni mi lesz az aminél leragadunk.
Nem volt luxusnyaraló, elég volt egy egyszerű kis faház a nyaraláshoz, hétvégi kikapcsolódáshoz. Nem volt gond a parkolás, inkább az hogyan lehet előteremteni a kocsiravalót, mert már a Te családodban és az enyémben is van 2-3.
Egy esti könnyedebb olvasmányként megteszi de nagyon hiányzott a naprakészség nekem, az aktualitás.

Dettig

Zseniális.
Szórakoztató, könnyed, úgy fricskáz, hogy az ember csak mosolyogni tud, még ha magára ismer is – márpedig ebben a könyvben az ember nagyon sokszor magára ismerhet, valljuk be. Nincsenek benne hatalmas, eget rengető kétszínűségek. Ilyenek vagyunk mi, így éljük meg az élet dolgait hol egyik, hol másik oldalon állva.
Nekem külön élmény volt a retró fíling: ezekből a kis monológokból milyen remek kis korrajz jött ki! Minden benne van, sűrítve: hetvenes évekbeli beszédstílus, a mentalitás, a családmodell, nők helyzete, stb… Már önmagában emiatt is érdemes volt elolvasni.

bleknajt

Nagyon jóóóó!
Imádom Janikovszky könyveit. Ezt a kötetet a bolhapiacon szereztem meg, 200 forintért, teljesen odáig voltam tőle. Imádom, hogy retro a köntös, de a témák valósak. Janikovszky stílusa pedig ..jaaaaajj :)

Etike MP

Mi az, hogy úgyis csak szimbólum? Hát látod, ez tényleg csak szimbólum, mert fenyőfának nem lehet nevezni. A te lustaságod és közönyöd szimbóluma. […] és vidd onnan azt a szimbólumot, mert teliszórod tűlevéllel a halszeleteket!

bleknajt

… nekem az a legnagyobb boldogság, hogy végre együtt lehetek az én napsugarammal, Tomikámmal, én költhetem reggel, én fektethetem a kiságyba este…

konyvolvaso

Én megnézettem azt a kocsit az öreg Szűccsel, aki taxis volt negyven évig, azt mondja, hogy tízezerrel többet ér, mint az ára, hát ez nekem teljesen elég.

konyvolvaso

Az előbb Péter jön, hogy adjak harmint forintot a kirándulásra, aztán Dani, hogy holnap úttörőben kell menni, és mossam ki az ingét, aztán megint Péter, hogy mért nem sütöttem almáspitét, mikor ő azt akart vinni, aztán te morogsz, hogy megint üres a szifon, hát mi vagyok én?

konyvolvaso

A Tóth Miska, akivel egy csapatban játszottam, ő is a Vörös Meteorban volt kézilabdás, meséltem neked róla, vagy nem?

konyvolvaso

Akármilyen rendes velem a Vörös Jóska, én itt akkor is egy nagy nulla vagyok!

konyvolvaso

Te tényleg megígérted Elemér bácsinak, hogy kimegyünk hozzájuk málnát szedni?

konyvolvaso

Tudod, anyukám, ha ilyen jól teleeszem magam, mostanában mindig a kis Varga jut eszembe.