A ​lemez két oldala 119 csillagozás

Janikovszky Éva: A lemez két oldala Janikovszky Éva: A lemez két oldala Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Milyen ​lemezek ezek? És miben különbözik az egyik oldaluk a másiktól? Hát nézzük csak. A lemez egyik oldalán például ez áll:
(A feleség szövege este otthon.)
„Hát vedd már egyszer tudomásul, hogy éppen olyan dolgozó ember vagyok, mint te! Csakhogy én reggel ötkor kelek, lerohanok kifliért és tejért, és keltek mindenkit, és felhozom az újságot és reggelit adok és uzsonnát csomagolok, és kiszellőztetek és beágyazok, hogy mire munkába indulok, már alig állok a lábamon, és ledolgozom a nyolc órát, aztán bevásárolok, cipekedek, főzök és mosogatok, és sose látom a krimi elejét de ha megkérdezem, hogy melyik volt az áldozat, akkor én vagyok, akkor én vagyok a hülye. Hát az is vagyok, legalább is ti annak néztek engem.”

Ugye mennyire igaza van? Csakhogy ezeknek a lemezeknek van másik oldaluk is. És a másik oldalon más a szöveg is. De az előadó ugyanaz.
Például:
(Ugyanaz a feleség, otthon a vendégeknek.) „Mi az, hogy győzöm? Ezt a kis vacsorát? Nincs ebben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1978

Móra, Budapest, 2007
ISBN: 9631183917 · Illusztrálta: Réber László · Felolvasta: Pécsi Ildikó

Csoszi P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Janikovszky Évát elsősorban a gyermek- és ifjúsági könyveiről ismertem. Ez a rövidke kötet inkább felnőtteknek szól. Nagyon tetszett. Zseniális, humoros. Egyfajta görbe tükröt tár elénk, hogyan viszonyulunk egy adott szituációhoz attól függően, hogy éppen kihez beszélünk.

DaTa P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Pécsi Ildikó előadásában hallgattam és bizony végig azon járt az eszem, hogy valóban ilyenek vagyunk. Kettős mércével mérünk, kétszínűek és rosszindulatúak tudunk lenni és marhára sajnáltatjuk magunkat. Olykor. Gyakran. Másokat kinevetünk emiatt, jókat tudunk gúnyolódni, ha hangosan nem is, de magunkban biztosan. Önmagunkon meg persze nem vesszük észre akkor ezeket, – van az a fránya szálka meg a gerenda – csak ha szembesítenek vele, ha rámutatnak, na akkor viszont az baromira rosszul tud esni. Kifigurázott Janikovszky Éva mindenkit itt rendesen. Ügyesen kifigurázott minket.

clarisssa MP
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Janikovszky Éva tükrei ezúttal annyira görbék, hogy azt már kereknek is nevezhetjük: igazi csillogó-ragyogó, kerek nagylemezeknek. Megéri őket megnéznünk, meghallgatnunk, de ne legyünk meglepve, ha véletlenül egy-egy helyen nem úgy látjuk-halljuk vissza saját magunkat, mint ahogy szeretnénk. Zseniálisan megírt, sok helyen humoros slágerek ezek, nagy-nagy tanulságokkal, sorok között felcsendülő üzenetekkel.

Móra, Budapest, 2008
154 oldal · ISBN: 9789631184549 · Illusztrálta: Réber László
brena
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Az a könyv amit mindenkinek évente egyszer el kéne olvasnia. Csak hitetlenkedve csóváltam a fejem, mennyi igazság van benne és mennyire élethű könyv ez. Saját lemezemet is hallottam:)de lecserelem,tuti!

dianna76 P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Ha már bevállaltam egy Janikovszky kihívást, miért ne hajtanék az életmű elolvasásért járó molyos kitüntetésért is. Így aztán olyan könyveket kerítek sorra, amiket még nem olvastam a szerzőnőtől. A gyermekkönyveit szeretem, azt azonban nem gondoltam volna, hogy egy felnőtt könyve is olyannyira tetszeni fog, hogy képtelen vagyok kevesebbre értékelni öt csillagnál. Nagyon jók voltak ezek a történetek. Ez a kétoldaliság elgondolkodtató, mert bizony hajlamosak vagyunk következetlenek lenni, attól függően, hogy mikor kerülünk adott helyzetbe. Tetszett, hogy hol a nagymamát, hol anyát, hol apát szólaltatta meg a szerzőnő. A szituációk pedig nagyon sokszínűek voltak. A monológsággal sem volt bajom, mert nagyon bele lehetett gondolni a másik fél szavait is. A szövegben érződött, hogy nem mai írás, de nekem ez is nagyon bejött: elvtárs és úttörősség stb.
Minden történet mellé társult egy Réber rajz is, ami nagyon találó volt. Szívesen nézegettem őket. Így nem csak a szövegen szórakoztam, hanem a képeken is. Szóval egyelőre számomra ez a legjobb felnőtt Janikovszky. Ezt akkor most nekem meg kell vennem? Szerintem igen!

138 oldal · ISBN: 9630911167 · Illusztrálta: Réber László
Miamona
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Azt hiszem úgy vagyok Janikovszky Évával, mint Gombóc Artúr a csokoládéval: szeretem a pikírt Évát; az érzelmes Évát; az ironikus Évát; az őszinte Évát; a túlzó Évát; a bohókás Évát; a szomorkás Évát; és a derűs Évát.
Itt most az írónő görbe tükröt állított az emberi természet elé. Vagy talán nem is a tükör a görbe? :) Bizony, igaz a mondás, hogy színház az egész világ; cicunak macu a fia; a szomszéd fűje mindig zöldebb; és más szemében a szálkát…
Ám erre is csak annyit lehet mondani, hogy nem érdemes mellre szívni, inkább Mosolyogni tessék! :)

Kati8814
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Lett még egy kedvencem az írónőtől :) Ez nagyon jó volt…csak ajánlani tudom mindenkinek :)

chhaya P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Ez a könyv egyszerre rettenetes és fantasztikus.

Az benne a rettenetes, hogy tényleg léteznek ilyen emberek. Sokszor nincsenek is tudatában, amikor ezt művelik. Szinte természetes, hogy mindenki szépít egy kicsit a dolgokon a saját érdekei szerint, de mikortól számít már túlzásnak? A könyvben bemutatott eseteknél szerintem az. Nem is tudom, mi a jó szó erre a jelenségre… Hazugság? Kétszínűség? Képmutatás? Viszont ugyanettől fantasztikus ez a könyvecske. Rövid egypercesekben mutatja be az emberi gyarlóságot, méghozzá olvasmányos és könnyed formában.

Mai szemmel olvasva külön élmény ez a kis időutazás, ami a 70-es évek végének magyar valóságába repít vissza. :)

cseri P
Janikovszky Éva: A lemez két oldala

Az elején két szövegen (Amit mégiscsak meg kell beszélni, Mivel kell szembenéznünk) olyannyira felhúztam magam, hogy azt hittem, infarktust kapok, szóval itt egy olyanfajta női-férfi párkapcsolati felállást rögzít, ami vérlázító, és őszintén remélem, hogy egyre inkább már retrónak számít, de nem tudom. És nem derült kis számomra, hogy JÉ ezt tulajdonképpen elítéli-e vagy nem.
Aztán ezen túlettem magam, és továbbolvastam. Szerencsére több ilyen durva nem volt benne.
Jó kis görbe tükör.

Etike MP

Mi az, hogy úgyis csak szimbólum? Hát látod, ez tényleg csak szimbólum, mert fenyőfának nem lehet nevezni. A te lustaságod és közönyöd szimbóluma. […] és vidd onnan azt a szimbólumot, mert teliszórod tűlevéllel a halszeleteket!

tataijucc

(Anyuka magyaráz másodikos kislányának)
… Szerintem lesz a csomagban szaloncukor meg háztartási keksz is, amilyen smucig a Szentesiné, aki összeállítja a télapó csomagokat, tavaly is tett bele… Hogy mi az, hogy smucig? Hát ööö… az azt jelenti, hogy szeret takarékoskodni. Bizony az nagyon szép tulajdonság.

Decemberi nagylemez

bleknajt

… nekem az a legnagyobb boldogság, hogy végre együtt lehetek az én napsugarammal, Tomikámmal, én költhetem reggel, én fektethetem a kiságyba este…

konyvolvaso

Én megnézettem azt a kocsit az öreg Szűccsel, aki taxis volt negyven évig, azt mondja, hogy tízezerrel többet ér, mint az ára, hát ez nekem teljesen elég.

konyvolvaso

Az előbb Péter jön, hogy adjak harmint forintot a kirándulásra, aztán Dani, hogy holnap úttörőben kell menni, és mossam ki az ingét, aztán megint Péter, hogy mért nem sütöttem almáspitét, mikor ő azt akart vinni, aztán te morogsz, hogy megint üres a szifon, hát mi vagyok én?

konyvolvaso

A Tóth Miska, akivel egy csapatban játszottam, ő is a Vörös Meteorban volt kézilabdás, meséltem neked róla, vagy nem?

konyvolvaso

Akármilyen rendes velem a Vörös Jóska, én itt akkor is egy nagy nulla vagyok!

konyvolvaso

Te tényleg megígérted Elemér bácsinak, hogy kimegyünk hozzájuk málnát szedni?

konyvolvaso

Tudod, anyukám, ha ilyen jól teleeszem magam, mostanában mindig a kis Varga jut eszembe.