Szerelmek ​és ballépések 42 csillagozás

Jane Austen füveskönyve
Jane Austen: Szerelmek és ballépések

Jane ​Austenre manapság elsősorban az Emma, az Értelem és érzelem, vagy a Büszkeség és balítélet című filmek alapjául szolgáló regények írójaként gondolunk. Azaz romantikus, kizárólag nőknek való „tündérmesék” kiötlőjeként.
Pedig sokkal több volt ennél, hiszen ha a nevét nem is, nemét nyíltan felvállalta a nagyközönség előtt, amivel szembehelyezkedett a kor normáinak.

Egy olyan korénak, amelyben a nők egyértelműen másodrendű helyzetbe kényszerültek az élet minden területén, így az irodalomban is, minek következtében a siker legbiztosabb záloga a teljes névtelenség vagy a férfiúi írói álnév lehetett.
Az ellenszegülésre afféle alkotói magabiztosság adott alapot és okot, amihez hasonlót csak kevés kortársánál tapasztalhatunk.

Mert Austen nem csupán ügyes tollú író volt, aki éveken át csiszolgatta, javítgatta, korszerűsítgette műveit a kiadásuk előtt, hanem a leszűkítés és apró részletekbe menő kidolgozás eszközeit felhasználva rendkívüli társadalomkritikai… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Füveskönyvek

Lazi, Szeged, 2008
138 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632670188 · Fordította: Mártha Bence

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Általánosan elismert igazság, hogy a molyembernek, ha túlvállalt, okvetlenül kell esemény. Na ezért jelentkeztem a Jane Austen eseményre is. De elsősorban azért mert ő az egyik kedvenc íróm. Valahol az elején ezt olvasom „Legjobb barátnőjének a nővérét Cassandrát tartotta. A testvéri szeretet Jane Austen számára egyben életre szóló barátságot is jelentett…” Ezért is szeretem őt annyira, mert hasonló érzésekkel viseltetek én is a nővérem iránt. Valamint a maró gúnyért, amit az olyan választékos kifejezésmódja mögé rejt. Meg az általa megalkotott fantasztikus jellemekért. És a humoráért. A fordítás más, mint a regényekben megszokott, ezt fájlalom. Amúgy meg Jane Austen szeretlek, néha azt kívánom bárcsak olyan lehetnék, mint te.

gab001 P

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Ez az első füveskönyvem, s az első néhány oldal után úgy gondoltam, hogy az utolsó is. Hiszen csak idézeteket tartalmaz. Aztán elkezdtem élvezni az olvasást. Nagy kedvencem az írónő, s csak még inkább megszerettem. A témánként összegyűjtött idézetek még jobban kihangsúlyozták a stílusát, az eszességét és a humorát. Hiányoltam, hogy a forrást nem jelölték meg, bár elég sokat sikerült felismernem. Az viszont nagyon tetszett, hogy a leveleiből is bekerültek részletek. Valamint a témákat felvezető kis bevezetések is érdekesek voltak. Nagyon kellemesen csalódtam.

Lazi, Szeged, 2008
138 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632670188 · Fordította: Mártha Bence
konyvolvaso

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Egy kis összesítő Jane Austen munkásságából, gondolataiból. Több témára osztja fel főbb műveinek szerepét. Korhű rajzot mutat adott korszak jellemzőiről. Megismerhetjük a nők szerepét és lehetőségét. Gazdagság jó ajánló levél volt akár a fiúk, akár a lányok részéről.

Habók P

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Szerencsés kézzel válogatott idézetgyűjtemény (habár néhány helyen meghagyhatták volna a megszokott fordítást.) A legtöbb ismerős volt már, de ilyen csoportosításban is nagyon szórakoztató. Kedvet kaptam Austen olvasásához…

_Nikki

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Hát öö, azt hittem az egyik novelláskötetét kölcsönzöm ki, szóval végül mást kaptam, mint amit vártam. :D Amúgy fő problémám az volt vele, hogy nyugodtan odaírhatták volna, hogy melyik könyvéből valók az idézetek… A 8. oldalon elkövetett bakiról nem is beszélve.

FruzsinaRacz

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Nagyon- nagyon tetszett. Kitűnő humorral írja le a bizonyos élethelyzeteket.
Jó dolog, hogy kigyűjtötték a jelentős mondatokat egy könyvbe.
Különösen sokszor jutott eszembe olvasása közben, hogy kár, hogy nem ismerem személyesen J. A.-t- és kár, hogy nem rohangál belőle több az utcán.

Ingryd

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Ehhez a kötethez valamennyire ismerni kell Austen műveit. Ez a válogatás elgondolkodtató, csípős nyelvezetű, élcelődő, néhol ironikus és mindenekelőtt igaz.
Teljesen meghozta a kedvemet ahhoz, hogy bepótoljam a hiányosságaimat a művei terén és végre elolvassam az összes művét. :)

Sziszandria P

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Ez nagyon jó volt :) Ebben a szürke, barátságtalan időszakban igazán üdítő volt Jane Austen csípős kis élcelődéseit és elgondolkodtató igazságait olvasni. És maximálisan meghozta a kedvet ahhoz, hogy pótoljam a hiányosságomat és végre elolvassam az eddig még kimaradt műveit :)

danlin

Jane Austen: Szerelmek és ballépések Jane Austen füveskönyve

Nagy rajongója vagyok Jane Austennek, szerettem a történeteit és a humorát. Ez a válogatás is jól visszaadta a gondolatait és stílusát. Az egyetlen,amit sajnálok, hogy nem volt odaírva, honnan van az idézet. A Büszkeség és balítélet idézetet bármikor felismerek, de van még olyan regénye, amit a jövőben fogok csak elolvasni.
Nagyon érdekelnek Jane levelei is, kíváncsi vagyok, vajon megjelentek-e magyarul, ha nem, akkor meg hogy mikor fognak.

rebeka_kovács

jó kis gyújtemény :)
az idézetek felelevenítették, hogy miért is szeretem annyira Jane Austent. kedvet kaptam hozzá, hogy újra olvassak néhány kötetet :D

sztimi53 P

Remek látogatás volt, rövidsége által szinte tökéletesnek mondható.

95. oldal, Lazi Kiadó, 2008.

Cicu

Nem azt mondom, hogy az eperfáid meghaltak, de tartok tőle, hogy nem élnek.

sztimi53 P

Miss Fletcherrel mindketten meglehetősen kövérek voltunk, de én voltam kettőnk közül a soványabb.

103. oldal, Lazi Kiadó, 2008.

sztimi53 P

A péntek estét Mapletonéknál töltöttem, és be kell valljam, hogy korábbi szándékommal ellentétben kifejezetten jól éreztem magam.

64. oldal, Lazi Kiadó, 2008.

sztimi53 P

Harriet az a fajta leány volt, aki ha már egyszer szerelembe esett, már csak megszokásból is ebben az állapotban maradt mindörökre.

83. oldal, Lazi Kiadó, 2008.

Cicu

– Úgy gondolom, ön soha nem olvas regényeket.
– Miért gondolja így?
– Azért, mert vélhetőleg nem jelentenek megfelelő szellemi kihívást az ön számára. Az urak bizonyára jobb könyveket olvasnak.
– Az az ember, legyen hölgy vagy férfi, aki nem talál örömet egy jó regény olvasásában, valószínűleg elviselhetetlenül ostoba.

sztimi53 P

– Amennyire szerény tapasztalataim feljogosítanak arra, hogy véleményt alkossak, a hölgyek által írt levelek szinte hibátlannak tekinthetők, kivéve három dolgot.
– És melyek volnának ezek?
– A levél témájának általános hiánya, a tagolás fontosságának figyelmen kívül hagyása, és végül a nyelvtani szabályok többszörös és ismétlődő áthágása.

24. oldal, Lazi Kiadó, 2008.

Cicu

Amikor megérik az egres, kiülök a kedvenc padomra, falatozom belőle, és közben rád gondolok. Nem mintha ezt nem tudnám ugyanilyen remekül megtenni egres nélkül is.

sztimi53 P

– Ó, anyám, hát hogy van? – mondta, miközben szívélyesen megrázta az asszony kezét. – Honnan az ördögből szedte ezt az előnytelen kalapot? Úgy néz ki benne, mint egy vén boszorkány. Ő Morland, s mi azért jöttünk, hogy pár napot itt töltsünk, úgyhogy önöknek valami más hely után kell nézniük.
Úgy tűnt, ez a köszöntés mélyen megérintette az édesanyja szívét, hisz olyan kedvesen s szívélyesen fogadta. Két húga felé úgyszintén jelét adta szeretetének: hogylétük felől érdeklődött, majd hangot adott azon megfigyelésének, hogy mindketten igen csúnyák.

52. oldal, Lazi Kiadó, 2008.

sztimi53 P

Csak tizenkét tánc volt, amelyek közül kilencben részt vettem, és a maradékból is csak azért maradtam ki, mert nem kért fel senki.

107. oldal, Alexandra, 2008.