Jane ​Austen levelei 85 csillagozás

Jane Austen: Jane Austen levelei Jane Austen: Jane Austen levelei

„Íme, elértem a levélírás legművészibb fokára, ami, amint mondani szokták, abból áll, hogy az ember pontosan azokat a szavakat veti papírra, amelyeket élőszóban mondana.”
Jane Austen, 1801. január 3.

„Az újabb és újabb témákat felvető, majd elejtő szövegekben minduntalan felbukkan egy-egy szellemes, kajánkodó megjegyzés, valamelyik családtagnak, ismerősnek irányzott fricska, vagy akár egy félmondatnyi terjedelmű, remekbe szabott jellemzés, amely mind a világát éles szemmel figyelő, és azt kihegyezett mondatokban ábrázoló író jelenlétéről árulkodik. Jane Austen, a leány, testvér, sógornő vagy szomszéd cselekszik, de Jane Austen, az író az, aki megfigyel és szavakba önt, aki megjegyzéseket fűz ahhoz, amit láttat.”
Vallasek Júlia

Az író 1796–1817 között, elsősorban családtagjaihoz írt leveleiből készült válogatás először jelenik meg kötetbe gyűjtve magyar nyelven.

Eredeti megjelenés éve: 1932

Líra / Manó Könyvek, Budapest, 2020
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634034209 · Fordította: Vallasek Júlia
Koinónia, Kolozsvár, 2014
226 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789731650913 · Fordította: Vallasek Júlia

Linszyy P>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Nagyon sajnálom, hogy ilyen borzasztó az új kiadás, emiatt muszáj vagyok lepontozni a könyvet. A tartalmával pedig nem volt gondom, Jane Austen nagyon szellemes, szarkasztikus, érdekes gondolatai vannak az írásról, az irodalomról, fontosak számára a barátai, családtagjai, és komolyan veszi írónői munkáját.
Nagyon örülök, hogy ennyi levél fennmaradt tőle, nem csalódtam a tartalmukban sem, erősen látszik bennük, hogy a regényei saját szűk élettapasztalatának visszatükrözései. És mégis mennyire érdekes könyveket tudott írni!
Viszont ez a rettenetesen kisbetűs új változat olvashatatlan, majd kiesett a szemem, mire végeztem vele, nincs tördelve sem a szöveg, így nem láttam át, milyen hosszúak az egyes levelek, szóval egyszerűen csak szörnyű az egész.
Akit érdekel az írónő, annak érdemes ezt is elolvasni, az utolsó két levél nagyon szívszorító volt.

Zsuzsanna_Makai>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Nekem ez, a csevegő, magánember, testvér, nagynéni Jane Austen sokkal jobban tetszett, mint az író, az ömlengő.
Nem vártam tőle irodalmi magasságokat, hisz magánlevelezés, viszont tetszett, h azt írta, szóban is így mondaná, szóval emberi volt, nagyon.
Az nagyon tetszett, h kiállításokon próbálta felfedezni az irodalmi alakjait.

Koinónia, Kolozsvár, 2014
226 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789731650913 · Fordította: Vallasek Júlia
olvasóbarát>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

„Íme, elértem a levélírás legművészibb fokára, ami, amint mondani szokták, abból áll, hogy az ember pontosan azokat a szavakat veti papírra, amelyeket élőszóban mondana a másik embernek.”

A 2014. évi kiadást olvastam és örömmel tapasztaltam, hogy mindaz a negatívum, amit az újabb kiadásról írtatok nem volt jellemző rá. Igaz, hogy ez a kötet puhatáblás, de Bajkó Attila borítóképe meghozza a kedvet a kötet olvasásához, igazán szép és kifejező. Kíváncsi voltam annak a hölgynek a leveleire, aki olyan érdekesen írt regényt. Vallasek Júlia bevezetője hasznos olvasmány, nem áltatja az olvasót azzal, hogy ugyanolyan élményben lesz része, mintha a szerző valamelyik regényét olvasná, de jó leírást olvashatunk arról, hogy a tizennyolcadik század utolsó évtizedeiben milyen lehetőségei voltak egy alkotó nőnek.
Főként családi leveleket olvashatunk, de szó van benne Könyvbarát Társaságról, művei fogadtatásáról, rokonok írásainak olvasásáról és stilisztikai, alkotás módszertani tanácsokról. Lánytestvérével folytatott levelezéséből sok dolog megtudható a család társadalmi helyzetéről, hat fiútestvéreik családjairól, meglepően sok gyermekéről. A két lány nem kötött házasságot, de segítettek a sógornőknek a gyermekszülések után és aktív kapcsolatot tartottak főként az unokahúgokkal, Jane adandó alkalommal párválasztási tanácsokat is adott, saját családi helyzetét minden függősége ellenére a szabadság egy formájának tekinti. A levelek huszonegy évet fognak át. Élvezettel olvastam csipkelődő, nagyon jó megfigyelőre valló megjegyzéseit a rokonokkal, társasági emberekkel, vagy akár önmagával kapcsolatban, … afféle gardedám vagyok, akit leültetnek a kerevetre a tűz mellé és annyi bort ihat, amennyit akar.
Az első fennmaradt levele egy húszéves, szerelmes lány beszámolója egy bálról az utolsó pedig egy már nagyon beteg nő írása az állapotáról.
Nekem tetszett ez a kötet főként a korrajza miatt, ahogyan a mindennapokról, a társadalmi kapcsolatokról, a családi viszonyokról mutat meg fontos dolgokat.

Sippancs P>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Ezt a könyvet nem szabad egy szuszra elolvasni, különben nagyon hamar ráun az ember. Mindez azért van így, mert ezek a levelek nem a nyilvánosságnak íródtak, nem alkotnak egy egészet, egy levélregényt, sokkal inkább egy „összevisszaság” az egész, az akkori kornak megfelelő hétköznapi dolgokkal. Az írónő stílusa persze érződik, ebben nincsen hiba, mégis jó lett volna, ha a szerkesztő ad egy keretet a leveleknek, ezáltal sokkal igényesebb és talán érthetőbb is lett volna.
Ennek ellenére, mint Austen-rajongó, nagyon örülök, hogy ezt a könyvet is a gyűjteményemben tudhatom.

Galagonya33>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Jane Austen levelet is úgy ír, mint regényt. :)
Mégis Cassandra Austen utolsó 2 levele volt, ami nagyon meghatott.
Kár, hogy levelezésükből csak ennyi maradt fenn.

andee_sis>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Imádom Jane Austen stílusát, humorát, szarkazmusát és a karaktereit. Nekem teljesen mindegy, hogy mit ír, csak én olvashassam! :) Jó volt kicsit személyesebb oldaláról is megismerni őt, a családját, a kort amelyben élt és a társadalmat is.
Mondtam már, hogy a humorát imádom? :)
„James tegnap a winchesteri vásárban volt és vett egy új lovat, Mary pedig új szobalányt fogadott fel: két remek szerzemény. Az első Folly egy farmról származik, körülbelül ötéves, gyakorlott szekérhúzó, és szép kiállásúnak mondják, a másik Dinah unokahúga Kintburyból.”

kinga133>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

A tartalom 5 csillag, de a kivitelezés 0. Nagyítóval tudtam csak elolvasni. A tördelés is rettenetes, nem csak a betűméret. Egyedül a borító szép.

LibrariAnne P>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Érdekes volt Austen leveleit olvasni. Nagyon sokszor közel éreztem magam hozzá. Némely levél olyan volt, hogy akár Elizabeth Bennet is írhatta volna, de olyan is, ami nagyon a saját stílusomra emlékeztetett (főleg az igazán csípős megjegyzései), ezeken nagyon jókat nevettem. Egy jó humorú, életvidám, fiatal lány leveleivel kezdődik és egy beteg, még mindig nem öreg és élni vágyó nő leveleivel zárul. Sokszor volt szó számomra ismeretlen rokonokról, ruhaanyagokról és apróságokról, amelyek kevésbé voltak érdekesek, de ahol a regénye szereplőiről vagy azoknak fogadtatásáról ír, az minden rajongó számára érdekes lehet. Megrendítő volt a már betegeskedő Austen leveleit olvasni, valamint rövid végrendeletét és nővére levelét, amint közli a halálhírt a rokonokkal.
Vajon mit tartalmazhatnak azok a levelek, amelyeket Cassandra elégetett? Kíváncsi lennék rájuk.
Néha picit nehéz volt olvasni ezt az apróbetűs változatot, nem is túl jól tagolt, de mindenesetre nagyon szép és én írtam is a sorok közé. :)

Fapicula>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Ez a kötet az, amit a címe is mond: levelezés.
Nem is hallottam róla, egészen addig, amíg a molyos Jane Austen kitüntetés meg nem jelent. Addig abban a tudatban voltam, hogy a teljes életművet olvastam már.
Nemrég sikerült megvásárolnom, és ahhoz képest viszonylag hamar el is olvasnom.
Nem lettem volna kevesebb, ha ez a könyv nem akad a kezembe, ám nem is volt kellemetlen olvasmány. Jane Austen szellemesen írt levelet is, csak sajnos még így is döntő többségben vannak benne olyanok, amik kívülállóként kevésbé érdekesek.
Először háborogtam kicsit, hogy ezt is az életművéhez sorolták itt a plecsnikészítők, hiszen szerintem ez a tudatosan írt művekre lenne elfogadható (morgok azon is, hogy kedvenc Szabó Magdámnak már a szakácskönyvét is kiadták), de végül is nem bántam meg, hogy elolvastam.

theodora P>!
Jane Austen: Jane Austen levelei

Korrekt kis kötet, a bevezetőt Vallasek Júlia írt hozzá – amire szükség is van, mert amúgy magában elég száraz olvasmány. Érdekes volt az ifjúkori levelektől kezdve a felnőttkori, és halála előtti időszakról olvasni. Felismerhető benne JA írói stílusa is, bár azért más formátumú – pattogósabb, velősebb a fogalmazás. A különféle szomszédokról, ismerősökről részek nem kötöttek le, a saját életéről, írói munkásságáról szólóak miatt fontos elolvasni :)

Boglárka_Madar>!

Kezd elegem lenni a gyerekekből. Mrs. Benn most szülte meg a tizenharmadikat.

FreeAngel P>!

A sherbourni Mrs. Hall a vártnál néhány héttel korábban ágynak esett és halott gyereket szült, állítólag megijedt valamitől. Gondolom, véletlenül rápillantott a férjére.

Kapcsolódó szócikkek: férj · gyermek · Jane Austen · szülés
Boglárka_Madar>!

A Wintonból érkező könyveket mind kicsomagolták és elrendezték, a kötés jótékonyan összenyomta őket, most bőven van hely a könyvespolcon új könyvek számára.

Boglárka_Madar>!

Valahogy képtelen vagyok továbbra is kellemesnek találni az embereket, tisztelem Mrs. Chamberlayne-t, amiért olyan jó a frizurája, de ennél gyöngédebb érzelmekre képtelen vagyok.

Boglárka_Madar>!

Mrs. Bertie a Polygonnál lakik, és nem tartózkodott otthon, amikor viszonoztuk a látogatását: a hölgynek ez a két legfontosabb erénye.

Lizi90>!

Milyen borzasztó ez a meleg! Az ember állandóan az elegancia hiányától szenved.

21. oldal (Koinónia, 2014)

szibolya>!

Walter Scottnak nem volna szabad regényeket, ráadásul jó regényeket írnia. Nem tisztességes. Elég hírnévre és nyereségre tett szert költőként, nem kellene kivennie mások szájából a kenyeret. Nem kedvelem őt, a Wawerley-t sem akarom szeretni, de attól tartok, ez lehetetlen.

1814. szept. 28. Anna Austennak

Babó_Buca P>!

Találkoztunk Mrs. Foley-val és a lobogó, sárga sálat viselő Mrs. Dowdeswell-lel, Kingsdown Hillnél pedig egy csézában ülő úriemberrel, aki röpke egy perc vizsgálódás után Dr. Hallnak bizonyult, mégpedig olyan mély gyászt viselő Dr. Hallnak, hogy vagy az anyja, vagy a felesége, vagy ő maga lehet a halott.

Boglárka_Madar>!

Az egyedülálló nőknek rettentő hajlama van a szegénységre, és ez az egyik legerősebb érv a házasság mellett, […]

Aniyou P>!

Együtt örvendek veled új unokaöcsénk születésének, remélem, ha majd valaha felakasztják, az csak akkor következik be, amikor már túl öregek leszünk ahhoz, hogy érdekeljen.