Kell ​a gyereknek a korlát 22 csillagozás

Nincs nevelés szabályok nélkül
Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát

Kell ​a gyereknek a korlát, de a felnőttnek is. Kell a korlát a szülőnek, a nevelőnek, a tanárnak is, vagyis mindazoknak, akik részt vesznek a nevelési folyamatban. Az a nevelő, aki nem állít fel korlátokat, tehetetlen báb lesz, akit a gyerek semmibe vesz, és rabszolgájának tekint. A korlát ahhoz is hozzásegít, hogy kölcsönösen elfogadjuk és tiszteletben tartsuk egymás személyiségét. Bár a szülők, nevelők, tanárok zöme ösztönösen érzi, hogy korlátokat felállítani helyes dolog, ha cselekvésre kerül a sor, igen sokan elbizonytalanodnak. Mindenki „csak jót” akar a gyereknek, s az általános vélekedés szerint ez kizárja a korlátozást. Mekkora tévedés! Márpedig nem egy szülő-gyerek kapcsolatban bizony alaposan eleresztették a gyeplőt: a szülő némán tűr, csak tűr, míg ki nem fakad, hogy zeng tőle a ház.

Bölcs és gyakorlatias szerzőnktől nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy kell a gyereknek a korlát, hanem azt is, hogy milyen korlátozásra van szüksége és mikor, és ezt hogyan lehet a… (tovább)

A 2003, 2005, 2007-es kiadás az alábbi alcímmel jelent meg: azért mégsem állhat feje tetejére a világ.

Park, Budapest, 2016
Park, Budapest, 2013
Park, Budapest, 2011
238 oldal · ISBN: 9789635309351 · Fordította: Lendvay Katalin · Illusztrálta: Barka Ferenc

icu79 P

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Nincs nevelés szabályok nélkül

Ajánlom minden szülőnek, pedagógusnak, mert nagyon egyszerűen, érthetően, sok-sok példán keresztül bemutatva ír arról, hogy miért van szükség a gyermekek életében szabályokra, miért fontos a következetesség és mi a teendő, ha a szabályok megszegésre kerülnek. Hogyan lehet elkerülni, hogy a reggeli készülődések rémálmokká váljanak, hogy a mindennapok állandó hisztik, harcok színterévé váljanak vagy ha már azok, normalizálódjanak. Rengeteg, jól használható gyakorlati tanácsot tartalmaz a könyv. Én, pár napja, a csoportomba járó gyermekek szüleinek, szülői értekezleten ebből a könyvből készültem fel és nagyon érdekes, tanulságos beszélgetés kerekedett belőle. :)

PTJulia

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Nincs nevelés szabályok nélkül

Közérhető, hasznos, néha kicsit ismétlősen szájbarágós (de azért nem amerikaiasan). Látszik, hogy német írta, a németes logika előnyére válik a módszer bemutatásának, és a gyereknevelésnek is. Normális, középutas ötletei vannak, érdekes, hogy már az 1990-es évek elején megfigyelhető volt annak a jelenségnek a hatása, ami a rendszerváltás miatt hozzánk szerintem később érkezett el, s inkább az Y generáció és a most gyerekek nevelésének következményeként láthatjuk: ha nincs korlát, megvadulnak a gyerekek. Mind tanárként, mind szülőként látom, hogy hihetetlen károkat okoz ez a nevelés, de szerintem már gépkocsivezetőként is ezt látjuk az utakon a jobbról előzőkben meg a piros lámpánál mobilozókban ("nekem mindent szabad"). A könyv ugyanakkor a régi fajta, verésen és túlzott szigoron alapuló nevelés káros hatásairól is ír. Nagyon érthetően magyarázza el, hogy mi a különbség a büntetés, és az előre megjelölt következmény végrehajtása között. Az előbbi lelket öl és kerülőutakra biztat, míg az utóbbi világossá teszi a határokat, ezáltal barátságossá és élhetővé a szülő-gyerek vagy tanár-diák kapcsolatot.

Judy22

Érdekes könyv.
Igaza van, a korlátok állítása muszáj dolog!
Jó példákat is hoz. Viszont tanácsokat nem kapsz, mert bevallja, hogy mindenkinél más válik be, mint ahogy a korlátok felállításánál is mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy ne legyen túl sok vagy túl kevés.

dorcika

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Nincs nevelés szabályok nélkül

Nagyon tetszett, kézzelfogható és hasznos tanácsok voltak benne. Nekem is van tapasztalatom korlátok nélkül nevelt gyerekekkel (nem az enyéim mivelhogy nekem nincsenek is, legyen elég ennyi), és iszonyúan nehéz velük, valóban. Így ezt a könyvet minden (magában) kételkedő szülő kezébe odanyomnám, hogy „nézd! Nem rossz az, ha néha azt mondod, nem! Nem vagy sz*r szülő, ha határozott vagy, és kitartasz az elképzeléseid mellett! Nem attól leszel zsarnok, ha következetes vagy!” stb.stb. A legjobban az tetszett benne (amit sok gyerekneveléssel kapcsolatos cikkből hiányolok), hogy hagyja hibázni a szülőt, megengedi neki, hogy ne legyen tökéletes, és a nevelést is egyfajta próba-szerencse folyamatnak fogja fel, ahol nincsenek általános érvényű módszerek. Ez sokkal szimpatikusabb, mint a bezzeganyukázás.

Mondjuk azt hiányoltam belőle, hogy olyan helyzeteket is leírjon, ahol az anyuka/apuka magára marad a változtatni akarással, mert a másik fél tojik rá/ nem támogatja / ellene van, és a gyerekek már rég a fejére nőttek. Ez biztosan sokkal rázósabb helyzet, mintha mindkét szülő együttesen, a gyerekekkel együttműködve szeretné megreformálni a rendszert. Erről is írhatott volna Rogge.
De ettől függetlenül is nagyon hasznos olvasmány.

csuriburi

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Nincs nevelés szabályok nélkül

Hasznos könyv, főleg a bizonytalan szülőknek, nevelőknek. Nekem sok újdonságot nem mondott, inkább megerősített abban, hogy jó, ahogy csinálom. A személyes történetek feldobják a szakmai részt,ami helyenként zavaros vagy éppen szájbarágós.

mepeg

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Nincs nevelés szabályok nélkül

Gyakorló szülőként hasznos olvasmány volt, ajánlom.

Stendhal

Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát Nincs nevelés szabályok nélkül

Ajánlom minden olyan gyermeket nevelő szülőnek, aki néha bizonytalanságba esik kvalitásait illetően. Hasznos segítség a mindennapok problémáiban, jó tanácsokat, új erőt ad mindennapi történetek bemutatásán keresztül.

bonnie9 P

A határozottságnak semmi köze a kiabáláshoz, az ordítozáshoz, a test-lelki erőszakhoz, a zsarnokoskodáshoz – elég hozzá a tiszta, egyértelmű beszéd, a belső nyugalom és meggyőződés meg a kölcsönös tisztelet.

formanella

A nevelés során csak az érett személyiség képes korlátokat állítani, az olyan személyiség, aki elfogadja és másokkal is elfogadtatja saját értékeit és hiányosságait, s aki épp ezért kész elfogadni a gyermeki személyiséget, bármilyen legyen is az: hangoskodó vagy halk szavú, követelődző vagy szerény, gyáva vagy magabiztos, töprengő vagy robbanékony, romboló vagy építő. Az elfogadáshoz hozzátartozik a fejlesztés, a támogatás és a segítségnyújtás is – s nem utolsósorban a korlátok felállítása. Ha összes tulajdonságával együt elfogadunk egy gyereket, ha figyelmesen meghallgatjuk, ez még korántsem jelenti azt, hogy engedünk minden szeszélyének és követelésének. A gyermek megértése, problémáinak és félelmeinek átérzése nem tévesztendő össze azzal, hogy elnézzük ha felrúgja a szabályokat.

formanella

Ne felejtsük el azonban azt se, hogy ha a szülőt megilleti a zavartalanul élvezett szabad idő, akkor a gyerek is joggal igényelhet magának egy-egy szabad időszakot délután, amikor ha kedve tartja, unatkozhat, tétlenül lebzselhet is, ismételheti századszor ugyanazt a dolgot vagy egyszerűen csak bámulhat ki az ablakon – anélkül, hogy jó szándékú felnőttek hasznos tevékenységre noszogatnák.

formanella

A túlzott szabadság döntésképtelenné, bizonytalan ítéletűvé teszi a gyereket, nem készíti fel a felelősségvállalásra, az esetleges kudarc vagy nélkülözés elviselésére, nem tanítja meg arra, hogy milyen helyzetben, illetve társadalmi környezetben kamatoztassa – kétségtelenül meglévő – képességeit. Minthogy soha nem kap a magatartásáról visszajelzést, az önző érdekérvényesítésben és az erőszakos zsarnokoskodásban keres kielégülést. Nem csoda hát, ha a szabadjára engedett gyerek és szülei között állandósul a megalázó és idegörlő hatalmi harc, s a kiskorú terrorizálja apját és anyját.

formanella

A nevelés során felmerülő probléma hétköznapi jelenség – s hozzátartozik a hibázás is. Életre szóló, maradandó károsodást a vétkeknek csupán három fajtája okoz a gyermeknek: a gyakori testi fenyítés, a szeretetmegvonással és ridegséggel előidézett lelki megalázás, valamint a szexuális bűncselekmény.

formanella

Épp a korlátozással kapcsolatban okoz a nevelőnek sok problémát az a görcsös igyekezet, hogy minden igénynek és elvárásnak megfeleljen – kivéve a saját szempontjait. Aki kijelöli a határokat, annak vállalnia kell, hogy esetleg nem lesz népszerű a fiatalok körében, hogy vitát vált ki, hogy megharagszanak rá. Ám minthogy a nevelők között szinte általános már az a tévhit, hogy feltétlenül meg kell nyerniük mindenkinek a szeretetét és elismerését, sok szülő és pedagógus visszariad attól, hogy bármiben is korlátozza a kiskorút.

Dórica P

A biztonságot is csak akkor éli át a gyerek, ha bizonytalan helyzeteket is kitapasztal, a korlátait is akkor ismeri fel, ha olykor átléphet rajtuk.

formanella

Az agyonféltés és az állítólagos ügyetlenség nagyon is összefügg. A gyerek hamar rájön, hogy a „bénázás” hasznos is lehet, mert magára vonja a szülő figyelmét. Más szemszögből nézve: sok szülő nemigen tudja mivel magyarázni a gyereke félelmét vagy szorongását. Minél félénkebb és minél kevesebb az önbizalma, annál sürgetőbb kötelességének érzi, hogy támaszt nyújtson neki, még ha a gyerek nem kívánja is.

formanella

A sajnálkozás csak gyengít, nem segít hozzá az önálló válságmegoldáshoz. A sajnálat szűk korlátok közé szorítja be a gyereket. Akit „szegénykémnek” neveznek, az gyámoltalannak érzi magát. Annak lebecsülik a képességeit, arról el sem tudják képzelni, hogy egy-egy önálló, jó ötlet segítségével egyedül is kilábal a bajból.

formanella

A válsághelyzetben nem a sajnálat, hanem az együttérzés segít. Csak ez utóbbi képes erőt adni. Az együtt érző ember átérzi a másik gondjait, s önálló megoldásra ösztönzi; kapaszkodót nyújt a bajbajutottnak, amíg sikerül kivergődnie a válsághelyzetből. A szánakozás sorvasztja, az együttérzés erősíti az önbizalmat; a szánakozás távolságot tart, az együttérzés segítő kezet nyújt.