A ​történelem rettegett asszonyai 23 csillagozás

Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

Rettenthetetlen, ​vérszomjas hadvezér, erőskezű, könyörületet nem ismerő uralkodó, kegyetlen zsarnok, agyafúrt szélhámos, a társadalom szabályait felrúgó rablóvezér vagy terrorista, eszelős gyilkos: megannyi tipikus, kisebb-nagyobb emberi közösségek, de akár egész népek, nemzetek sorsát hosszú időkre meghatározó negatív figurái a történelemnek, akik valószínűleg férfiként jelennek meg képzeletünkben. Csak kevesen gondolnák, hogy bizony a gyengébb nem számos képviselőjét is megtalálhatjuk közöttük. Jan Stradling az ókortól napjainkig, valamennyi kontinenst bebarangolva, huszonkét híres-hírhedt, nem mindennapi asszony életét tárja elénk ebben az illusztrált kötetben. Egyesek bátorságuk, éles eszük révén borzongással vegyes csodálatunkat is kivívhatják, másokra némi szánalommal tekinthetünk, de akadnak köztük olyanok is, akiket valóban csak döbbenettel és viszolygással lehet szemlélni szerencsére már a múlt távlatából. Jan Stradling könyve egyszerre barangolja be az írott történelem… (tovább)

General Press, Budapest, 2011
278 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636433352 · Fordította: Dézsi Tímea

bonnie9 P>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

A meglehetősen hatásvadász cím alapvetően elérte célját, elvégre mégiscsak kivettem a könyvtárból. A tartalomjegyzéket olvasgatva, meglehetősen széles névsor tárult elém, ami akkor még csak érdeklődésre, mintsem gyanakvásra adott okot. Nekiállva olvasni, a kezdeti lelkesedésből kezdtem kissé unott arcot felvenni, mert nem igazán éreztem az informatív jelleget. Olybá tűnt mintha az ókori Blikk hasábjait keverték volna a történelemkönyvek passzoló soraival. Amit tudtam, azt tudtam, amit meg nem, az akár „Jééé, de érdekes, na ok, haladjunk” kommenttel is kísérhettem volna. Majd elérkezvén Báthory fejezetéhez, a magyar kiadó egészében véve összefoglalta a bennem bújkáló kekec cinikus gondolatait, mely nemcsak erre a fejezetre, a de a könyv egészére általáos érvénnyel alkalmazható:
Érdekes, hogy a szerző Chacago May életrajzát így jellemzi: „Hosszú, szenzációhajhász és számos ponton a valóságtól eltérő, vaskos kötet.” Kissé olyan saját szemében a gerendát eset.
És valahol itt jött el az a pont, ahol már kifejezetten kárörvendve kezdtem keresgélni a tévedéseket. Ha eltekintünk a történelmi tényektől (igen, jogos a kérdés és minden történelmi témánál meg lehetne vitatni, mi is a hiteles, írva, látva, hallva, elferdítve és visszatekerve, stb.), még mindig akadnak olyan hibák, ahol az író a saját jegyzeteiről is megfeledkezvén cáfolja saját állítását.
Chichago May egyik partnere, Charlie életfogytig tartó börtönbüntetést kapott, majd egy-két bekezdés múlva letöltve büntetését, visszatért hozzá. Ugyanez a nő az egyik oldalon még „A vörös hajú, kék szemű May”, egyet lapozva már „A ragyogó aranybarna hajú” May. Tífuszos Mary, szavakkal a „szőke kék szemű amazon”. Kár, hogy a fotók másról tesznek tanúbizonyságot. Érdekesek azok a részek is, ahol asszonyainkat élő jelenetbe helyezve próbálja valóságosabbá tenni: „Miközben anyja hangosan vajúdott” – ezt vajon a szemtanúk jegyezték le az akkor még ismeretlen, szegény sorsú csecsemő anyjáról, vagy leendő híres személyünknek voltak ilyen korai emlékei? A hasonlatait is meglehetősen furcsák voltak néha: Tífuszos Mary, akit úgy kezeltek, mint a leprást.
És akkor még nem említettem, a szerző pszichológiai hozzáértésének vitathatóságát, mikor szereplőink cselekedeteinek indítékait boncolgatja, degradáló, egyszerű, köznyelvi kifejezéseket használva. És túl sok a talán, a valaki gondolta, az azt beszélték, a minden bizonnyal úgy érezte, egyszval a „ha”. Például: „Azt sem nehéz elképzelnünk, hogy még halálos ágyán is Eddie-t látta Chaerley háta mögött, ahogy bosszúja beteljesítésére vár.„
A könyv valóban nem több, mint azt a Köszönetnyilvánításban a szerző is megfogalmazza: „elragadó ötlet”. Amolyan nesze semmi, fogd meg jól. Ami miatt hajlandó vagyok megadni a 3 csillagot az az, hogy olvasásra ösztönzött. Kár, hogy nem önmagáért, hanem más forrásokért. Fotókat böngésztem, cikkeket olvastam, hátha közelebb kerülök ezekhez a nőkhöz, akikre a rettegett helyett ezerféle más jelzőt lehetne keresni és találni. Más motivációkkal, különböző életutakat bejárva váltak azzá, akiknek ma ismerjük őket, sem időben, sem térben, sem tetteikben nem lehet őket csupán ennyivel leírni.

Párduc50 P>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

Az asszonyok minden bizonnyal rettegettek voltak, a szerző elmondása alapján legalábbis ez kitűnik. Az meg hogy a könyvben szereplő nők feléről nem is hallottam, tudjuk be az én hiányos ismereteimnek, valószínűleg mind jelentős történelmi személyiség volt. Az egyetlen magyar nő tetteinek leírásánál (Báthory Erzsébet) a szerkesztő is megjegyzi, hogy történelmietlen, szélsőségesen túlzó. Akkor milyen lehet a többi nő élettörténetének leírása. Tehát a leírtak hitelessége is kétségbe vonható. A leírások mindazonáltal olvasmányosak, néha horrorisztikusak. Tkp. az derül ki, hogy fele nő szadista, a másik fele szexmániás volt, de van bőven olyan is, aki mindkét tulajdonsággal rendelkezett.

Olympia_Chavez>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

A könyv egyetlen nagy érdeme, hogy a felsorolt 22 asszonyság „megismertetésével”, arra inspirálja az olvasót, hogy olvasson többet róluk és hitelesebb forrásokra támaszkodjon. Vannak nők, akiket erős túlzásnak vélek beválogatni ez alá a gyűjtőfogalom alá, ill. vannak rá érdemesebbek, akik viszont nem kerültek bele a könyvbe, még csak említés szintjén sem.

Baba082>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

Érdekes kötet érdekes nőkről. Ez a könyv nagyon jó is lehetett volna, csak nem az. Nagyon elnagyolt, tele van ismétléssel, és ráadásul ha valaki dokumentumot akar írni, annak a fordításába miért írják bele, hogy téves? Ülni kellett volna még a kötet fölött, mielőtt kiadják.
De a hölgyek, akikről szól, igazán lebilincselőek.

Noferure P>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

Nagyon vegyes érzéseim vannak ezzel a könyvvel. Egyrészt egy csomó olyan nőről olvashattam, akiről még soha nem hallottam, ezért érdekes olvasmány volt. Másrészt viszont azok a fejezetek, amikről többet tudtam, tele vannak hiányosságokkal, és tévedésekkel, így az a gyanúm, hogy a többi fejezet sem különbözik ebben. A Báthory Erzsébetről szóló fejezet pedig egyenesen felháborító, nem tudom, hogy valaha is le tudja-e mosni magáról (főleg külföldön) ezt a vérben fürdő, vámpíros képet. A szerzőtől viszont többet vártam volna, ha már erről ír könyvet, alaposabban is utánanézhetett volna, és nem pedig bizonygatni, hogy márpedig őrült volt, és az egyik legvérszomjasabb nő volt, aki valaha élt.

mamono P>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

Úgy kezdtem el olvasni, hogy előtte Eleanor Herman könyveket olvastam. És azok messze jobban tetszettek. Jobban kidolgozottak voltak, és zavart, hogy több helyen beleírták, hogy helytelen.
Nem bántam meg, hogy egyszer elolvastam, de hogy másodjára nekifutnék-e?

pazma>!
Jan Stradling: A történelem rettegett asszonyai

Érdekes, új történeteket olvastam, bár hiányérzetem maradt pl Elena Ceaușescu miatt.

bonnie9 P>!

* Báthory Erzsébet magyar volta miatt szükségesnek érezzük, hogy az olvasók számára az alábbi megjegyzéssel éljünk: e fejezet a könyv messze legegyoldalúbb és legelnagyoltabb, sajnos tárgyi tévedésektől sem mentes, meglehetősen szenzációhajhász fejezete, ami feltehetőleg annak is következménye, hogy a szerző kevés és megbízhatatlan forrásra támaszkodott, mely Báthory Erzsébet alakját összemossa Dracula gróf ihletőjének, Vlad Țepeșnek a nyugati világban nem kevésbé túlzó és történelmietlen legendájával.