Religio ​duplex 4 csillagozás

Az egyiptomi misztériumok és az európai felvilágosodás
Jan Assmann: Religio duplex

Assmann művei évtizedek óta az egyetemes kultúraelmélet, az összehasonlító vallásfilozófia és a modern gondolkodás antik gyökereit feltáró kultúrtörténet – és persze az egyiptológia – legizgalmasabb, megújító írásai közé számítanak.

Egyik főműve, a Religio duplex a kettős vallás elméletét és funkcióit mutatja be a Bibliától, az ókori Egyiptomtól és Platóntól Lessing és Mendelssohn filozófiáján, valamint a szabadkőműves páholyokon át napjainkig.
A felvilágosodás egészen újszerű értelmezése mellett a vallások mai lehetőségeiről is váratlan következtetésekre jut.

Eredeti cím: Religio Duplex – Ägyptische Mysterien und europäische Aufklärung

Eredeti megjelenés éve: 2010

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A kútnál Atlantisz

>!
Atlantisz, Budapest, 2013
320 oldal · ISBN: 9789639777279 · Fordította: V. Horváth Károly

Kedvencelte 2

Várólistára tette 9

Kívánságlistára tette 25


Kiemelt értékelések

Inpu>!
Jan Assmann: Religio duplex

Jan Assmann: Religio duplex Az egyiptomi misztériumok és az európai felvilágosodás

Néhány éve szerencsém volt hallani Szilágyi János György, a magyar klasszika archaeológia vitathatatlanul legnagyobb tekintélyének egyik előadását a Magyar Ókortudományi Társaság jubileumi ülésén. Szilágyi rendkívül élvezetes módon, a tőle megszokott éleselméjűséggel vázolt fel egy többé-kevésbé lineáris fejlődési vonalat, mely az antik arénákban egységes mezbe öltözött, egymással versengő és acsarkodó ifjaktól húzódott egészen korunk modern magyar társadalmáig, mely partikuláris politikai érdekek mentén végzetesen kétfelé szakadt, s melyben a józan ész helyett javarészt emocionális alapon szerveződő táborok egységes szimbolikába burkolózva csaholnak egymásra, ki-ki a maga térfeléről. Az ilyen eszmefuttatásokban az ókortudomány legnemesebb céljai valósulnak meg, amennyiben – Nietzsche szavaival élve – „tárgyán keresztül a maga korát segít megérteni”.
Ugyanez állítható Jan Assmann ezen könyvéről (is). A szerző jó nevű egyiptológus, jegyzett vallástörténész, a nagy hatású kulturális emlékezet teória kidolgozója – mégis munkái közül legtöbbre eszmetörténeti tanulmányait tartom, mint amilyen a Mózes, az egyiptomi vagy éppen jelen műve, a Religio duplex. Ha valaki figyelemmel kíséri Assmann életművét, könnyen felfedezheti azokat a pontokat, melyek körül az időközben leközölt tanulmányok és korábbi könyvek meghatározó gondolatai kikristályosodnak. A finoman egymásra épülő elemekből egy olyan struktúra körvonalazódik, melynek alapjainál az óegyiptomi naphimnuszok filológiai feldolgozását találjuk, két emelettel feljebb az ókori vallások monoteisztikus vonásainak eredetét firtató írások sorakoznak, az egyiptomi kultúra európai recepciója valahol az építmény magasában csatlakozik a diskurzushoz, hogy aztán ezt a sok szálat egy nagyjából-egészéből Religio duplex szintű összefoglalás szője tarka szövetté. S ki mondta, hogy itt a vége a történetnek? Vagy hogy éppenséggel ez lenne az egyetlen történet, amit Assmann el kíván mesélni? Bizonyára távolról sem.
A Religio duplex egy olyan eszmetörténet, mely számunkra rendkívül fontos üzenetet hordoz: a (történeti) vallások dualisztikus természetét boncolgatva az óegyiptomi kultúra istenfogalmaitól a felvilágosodás korának (kvázi hamis) Egyiptom-képén keresztül eljutunk a vallások békés egymás mellett élésének, szükségszerű önkorlátozásának eszméjéig, miközben megismerkedhetünk az óegyiptomi misztérium-recepcióra épülő, 18. századi titkos társaságok ember- és társadalomideáljával és munkálkodásuk célkitűzéseivel, s ráadásképpen korunk jórészt élhetetlen társadalmának egyfajta kórképe is kirajzolódik előttünk. Ezért, pontosan emiatt ajánlom minden nyitott szellemiségű olvasó számára ezt a könyvet, még akkor is, ha az antik alapok őbenne esetleg agyaglábakon állnak is. Azok híján is bőven talál majd meggondolásra méltó, megszívlelésre érdemes elgondolást.
Zárásképpen egy cseppnyi kritika a kiadó számára. Rendkívül zavaróak az értékes szöveg gondozásában mutatkozó hiányosságok: óegyiptomi szavak, kifejezések átírásakor mióta megengedhető egyes diakritikus jelek lespórolása? Hasonló szerkesztői gondatlanságról árulkodnak az elütésből származó hibák. Végül, Assmann-t ismerve kifizetődő lett volna egy egyiptológus lektor igénybevétele, mely révén egy sor terminus technicus félrefordítása, valamint ókori szövegek fordítása esetében néhány alapvető félreértés elkerülhető lett volna.

4 hozzászólás
Dániel_drBéza P>!
Jan Assmann: Religio duplex

Jan Assmann: Religio duplex Az egyiptomi misztériumok és az európai felvilágosodás

Religio duplex
Jan Assmann
Atlantisz Könyvkiadó
2013
A könyv alaptémája a vallás fejlődése, kettőssége és társadalmi szerepe az egyiptomi misztériumoktól az európai felvilágosodásig. A szerző kihangsúlyozza, hogy műve nem vallástörténeti mű, hanem eszmetörténeti írás. Nem a különböző vallások kialakulását és fejlődést követi nyomon, hanem a vallásról és annak formáiról, társadalmi szerepéről ír általában. Természetesen minden állítását gazdagon alátámasztja vallásos írásokkal és dokumentumokkal. Az író roppant ismeretanyagot dolgoz föl és óriási tárgybeli tudásról tesz tanúbizonyságot. Az alapgondolat, ami az egész munkán végigvonul, hogy valóban létezik e religio duplex, valóban létezik a vallások mögött vagy felett egy titkos tan is, amit csak a beavatottak ismerhetnek, és amelyek merőben eltérnek a köznép által ismert vallástól. A vég kicsengése a műnek az, hogy bár a vallási misztériumokra támaszkodva, azt felhasználva, valóban léteztek titkos társaságok, de ezek nem részei a vallásnak. A nagy világvallások egységesek, és nincsenek mögöttük titkos tanok. Nagyon igényes könyv, de komoly előképzettséget és utána olvasást igényel.
dr.Béza Dániel
Budapest 2021. szeptember 16.


Népszerű idézetek

Inpu>!

Felettébb kívánatos, hogy minden államban legyenek férfiak, akik a köznép előítéletei fölé emelkednek, és pontosan tudják, hogy a hazafiság mikor szűnik meg erénynek lenni.

199. oldal - idézi módosításokkal G. E. Lessing, Szabadkőműves párbeszédek - Ernst és Falk (Pallas, Bp. 2008)

Jan Assmann: Religio duplex Az egyiptomi misztériumok és az európai felvilágosodás


Hasonló könyvek címkék alapján

Kákosy László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája
Kóthay Katalin Anna – Gulyás András: Túlvilág és mindennapok az ókori Egyiptomban
Kákosy László: Ré fiai
Kákosy László: Fény és káosz
Richard H. Wilkinson: Az ókori Egyiptom templomai
Hórapollón: Hieroglyphica
Gaál Ernő: A sör
Shou Peryt: Az Egyiptomi Halottaskönyv titkos tanításai
Barry Kemp: Az egyiptomi Halottak Könyve
Erik Hornung: Az egy és a sok