Gyógyító ​írás 28 csillagozás

Ha fáj a történeted
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Az ​elmúlt harminc év során kutatások sokasága igazolta az érzelemkifejező írás testi-lelki egészségre gyakorolt pozitív hatásait. Egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá, hogy ha fájdalmas, nehéz, traumatikus élményeinket a megfelelő időben és módon leírjuk, akkor azok kevésbé fognak nyomasztani bennünket.

Azok az emberek, akik az érzelemkifejező írást gyakorolják, boldogabbnak vallják magukat az írás után, mint előtte, többet nevetnek, a depresszió, a rágódás és az általános szorongás tünetei csökkennek, kapcsolataik minősége javulást mutat, és ritkábban kell orvoshoz fordulniuk. Az írás hatására még a krónikus betegségek is enyhülhetnek.

Ahhoz, hogy a gyógyító hatást élvezhessük, nem kell „jól” írnunk, nem kell képzettnek vagy tehetségesnek lennünk ezen a téren – még csak meg sem kell másoknak mutatnunk, amit írtunk. Ezt csakis magunknak és magunkért tesszük, azzal a céllal, hogy megkönnyebbüljünk, és életünk nehéz időszakaiban testileg-lelkileg jobb… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2018

Csilla‿ P>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Az érzelemkifejező írás erejéről már korábban is hallottam, ezért keltette fel a kíváncsiságomat ez a könyv. Tudtam arról, hogy elég hatékony a traumák és az érzelmi megrázkódtatások feldolgozásában. spoiler Gyorsan kiolvastam, mert érdekel a téma.
Ugyanakkor el kell, hogy mondjam: a gyakorlatokat még nem csináltam meg, csak átolvastam őket. (Célom,hogy a későbbiekben végigcsinálom a négynapos írásfolyamatot, kitapasztalom a hozzám passzoló módszert is addigra.)
Traumáink feldolgozásához számtalan lehetőség adódik. Sokan a futásban látjuk ezt a lehetőséget vagy napi több 10 km-et biciklizünk, hogy pl. az indulatainkat, szorongásainkat levezessük. Vannak olyanok közöttünk, akik „kibeszélik magukból” a problémát stb… stb… Sőt vannak olyanok is , akik képtelenek beszélni a nehézségeikről vagy a traumáikról. Ekkor segítséget jelenthet az érzelemkifejező írás. A könyv hangsúlyozza, hogy az írás nem helyettesíti a szakembert, de lehet egy önsegítő eszköz. Általában azért nem beszélünk a megrázkódtatásokról, mert félünk mások reakciójától. És akkor itt jön az érzelemkifejező írás lényege: teljesen őszinték és nyíltak lehetünk magunkkal, mert a leírtakat senkinek nem kell megmutatnunk ( ha nem akarjuk), sőt a leírtakat megtartani sem kell ( ha nem akarjuk).Azt sem titkolja el, hogy nem mindenkinek lesz ez a legmegfelelőbb módszer. De lesznek akiknek segít feldolgozni a fájdalmas, nehéz élményeket. Arra biztat, hogy végezzük el a könyvben szereplő gyakorlatokat, kísérletezzük ki a nekünk leginkább megfelelő módszert és alkalmazzuk.
Szerintem a gyakorlatok elvégzése mindenképpen megér egy próbát!
A három és fél csillagot azért adtam, mert elviselhetetlenül sok az ismétlés benne. Nyilván ezzel akarták az írók a lényeges dolgokat hangsúlyozni, de ezáltal számomra már kifejezetten idegesítővé váltak.
A másik, amiért kevesebb csillagot adtam, az ilyen és ehhez hasonló mondatok voltak:
„Ennél a gyakorlatnál a cél az, hogy négy egymást követő napon át írj legalább húsz-húsz percet. Ha közben kihagysz egy-egy napot nem jelent problémát…” spoiler

lilaköd>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Jó könyv, rosszul megszerkesztve.
Aki ennek a könyvnek az olvasásába kezd, egész nyugodtan kezdheti a harmadik résszel. Így nem olvas el egy tanácsot kétszer-háromszor. Csak a lényeg marad. Esetleg kimaradnak olyan „bölcsességek”, mint ha negatív dologra gondolsz, szomorú leszel. Vagy, az írás bármilyen nyelven történik is, hatásos. Esetleg olyan jó tanácsokból is kimaradsz, hogy írj ebédidőben, étkezés helyett ami jót tesz az alakodnak. Az ilyen tanácsoktól és ötletektől kiakadtam.
De.
Az írás gyakorlatok jók. (Ismét megjegyzem, elég csak a harmadik résznél kezdeni, mivel a második részben leírt négy napos programot, a hathetes program is magában foglalja.)
A kezdés egészen egyszerű. Írj egy traumádról, csalódásodról. Később erre a történetre építkezve tudsz majd előre haladni. Más szemszögből megírni, átgondolni, kianalizálni a történteket. Mert abban valóban igazuk van, ha mindig ugyanabban a formában írsz ugyanarról az eseményről, nem fogsz sem fejlődni, sem tanulni.
A szerzőpáros kitér a verselésre, az elbeszélésre, sőt más művészeti ágakra is, mit a tánc vagy a rajz. Vannak gyakorlatok amikor kitalált történeteket kell írni, majd azokat kell átdolgozni.
Szóval a gyakorlati rész szerintem rendben van és hasznos.

James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

A cím valahogy megtévesztett, azaz az alcímet nem is figyeltem meg. Valami másra gondolta, számítottam.
Személyes élményeket is kapunk a fejezetekben..
Egy kedves volt kollégám ajánlotta, de úgy érzem ez nem az én könyvem…

Narutofan98 P>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Elgondolkodtató kötet, bár a statisztikákkal az elején kissé elvész az írás rész. Arra számítottam, hogy inkább élettapasztalatokat, vagy gyakorlatiasabb példákat fogok látni benne.
Viszont a későbbi szakdogaíráshoz nagyon is hasznos iromány.

Rileey>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Eleinte azt hittem, hogy ez egy tök jó könyv lesz, aztán olyan közhelyeket és általánosságokat akart lenyomni a torkomon, amik egyébként józan paraszti ésszel is felfoghatók. Mindezt a biztonság kedvéért úgy ötször megismételve. Mintha eddig se írni nem tudtam volna, se szöveget értelmezni.
Viszont az írásgyakorlatok jónak tűnnek. Nyilván nem csináltam meg őket, akkor hosszabb ideig tartott volna átrágni magam a könyvön, de kifejezetten jó ötletnek tartom pl. a nézőpontváltást, hogy úgy próbáld meg feldolgozni/megérteni a traumát, hogy beleképzeled magad a másik helyébe. Úgyhogy ez a része a könyvnek még hasznos is lehet, kár, hogy előtte úgy kezeli az olvasóját, mint egy debilt.

adrienn_loiseau>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Az itteni értékeléseket olvasva alacsony elvárásokkal, de kíváncsian vetettem bele magam, mivel egyébként ezelőtt máshol nem olvastam ilyen részletességgel a gyógyító írásról. Lehet, hogy csupán emiatt, de számomra sokat adott a könyv, és úgy gondolom, a benne rejlő gondolatokat és módszereket a jövőben is alkalmazni fogom.

doszka>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

Mikor ránéztem az értékelésre eléggé megijedtem, de igazából itt hál égnek azért annyira nem volt rossz a könyv, mint amire számítottam.
Persze, az embernek nem kell itt sok mindenre számítania, egy tipikus amerikai stílusban megírt könyvet kaptunk: sok sok sok ismétlés, elég erős túlzások, vagy klisék.
Azért volt benne 1-2 jó ötlet, de igazából, ha csak fogod magad és leülsz írni,bármilyen technika nélkül, már az gyógyítólag hathat.

edanka87>!
James W. Pennebaker – John F. Evans: Gyógyító írás

A szerzők közérthető módon ismertetik meg az olvasóval az érzelemkifejező írás jótékony, gyógyító hatását. Rövid elméleti bevezető és kutatási eredmények ismertetése után egy négynapos, és egy hathetes programot ismertetnek, ami saját praxisukban jól bevált az évek, évtizedek során.
Kifejezetten a traumafeldolgozáshoz kapcsolják, de nekem kétségeim lettek olvasás közben, vajon tényleg elengedő-e egy négy napos, intenzív írásgyakorlat ahhoz, hogy a traumáinkat ennyire jól átlássuk és el tudjuk engedni a hozzájuk kapcsolódó érzelmeinket. Véleményem szerint mindenképpen szakember segítsége, vezetése szükséges a folyamathoz, főleg ha mélyebb traumákról van szó. Önállóan nem biztos, hogy érdemes belevágni, mert lehet, hogy többet ártunk magunknak, mint használunk. Ahhoz is szakember kell, hogy felmérje, készen állunk-e egy ilyen jellegű munkához.
Többször is hangsúlyozzák a kiborulási szabályt, vagyis ha úgy érezzük, érzelmileg túlságosan megterhelő az a trauma, amiről írni szeretnénk, akkor azonnal hagyjuk abba az írást.
A hathetes program – időtartamát tekintve – nekem picit jobbnak, barátságosabbnak tűnik, de itt is úgy látom, hogy inkább az érzelmi megrázkódtatást okozó enyhébb problémák feldolgozása esetén lehet hasznos és vállalható.

Trudiz>!

[…] az írás célja az, hogy értelmet találj a fájdalmas élményekben, és ezeket képes legyél beépíteni életed egész történetébe.

Trudiz>!

Remélhetőleg az érzelemkifejező írás valamelyik formája segítségedre lesz abban, hogy feldolgozd a történtek során elszenvedett stresszt és fájdalmat.

Trudiz>!

Az érzelemkifejező írás jótékonyan hathat az alvási szokásokra, a munkahatékonyságra és az emberi kapcsolatokra is.

Trudiz>!

A nagynéném boldogságtól sugárzó arccal megölelt. A lelkipásztor kézen fogva a pódiumhoz vezetett.