A ​13 falióra 34 csillagozás

James Thurber: A 13 falióra

A jeges szívű Kriptaváry gróf mindent megdermeszt maga körül, megfagyasztotta az Időt is, s az órák megálltak. Félelmetes kastélyában fogva tartja a szépséges Andalinda hercegnőt, akiről azt állítja, hogy az unokahúga. Sorra jönnek a kérők, akikkel szemben a gróf teljesíthetetlen követelményeket támaszt. Végül mindet levágja, s a libáknak veti eledelül. Ám egy napon új kérő jelentkezik, Xingu, az álruhás királyfi. Hogyan szerzi meg az ezer darab drágakövet, amit a gróf kíván? Talán segít neki a manó?… James Thurber (1894-1961), az egyik legkedveltebb amerikai humorista meséje vagy meseparódiája, A 13 falióra nagyon kellemes, vidám perceket kínál minden olvasónak.

Eredeti megjelenés éve: 1950

Bembo, Budapest, 1990
78 oldal · ISBN: 9634230172 · Fordította: Losonci Gábor · Illusztrálta: Palásti Erzsébet

altagi P
James Thurber: A 13 falióra

Mesének szerintem groteszk, bármi másnak pedig mese. Minden kötelező elemet felvonultat, amit az idevágó szakirodalom meseelemekként felemleget, de mégsem ugyanaz az érzés. Túl azon, hogy a gonosz alulmarad a jóval vívott küzdelmében, minden más kissé feloldatlan, nem elég könnyed benne.
Ennyi idővel olvasás után is sok a felemás érzésem ezzel a történettel szemben, biztosan újra kell olvasnom, hogy békében legyünk egymással.

anesz P
James Thurber: A 13 falióra

Abszurd mese vagy meseparódia. Próba az álruhás királyfinak, szerepel itt gonosz várúr meg melegszívű királylány és segítőkész manó.
Téma: a megfagyott idő.
A második olvasásra feljebb értékeltem. Bővebben a blogomban:

Mandula8
James Thurber: A 13 falióra

Kicsit viccesebbre számítottam, de ettől függetlenül nem volt rossz olvasmány.

pat P
James Thurber: A 13 falióra

80 forint. 80 oldal. 80 perc. Költséghatékony szórakozás.

Dün SP
James Thurber: A 13 falióra

Egy mókás kis mese a gonosz grófról, hercegnőről, királyfiról és a manóról meg a pacakapról :)

JustABookishSoul P
James Thurber: A 13 falióra

Egyszerű történet, egyszerű szereplők. A végét azért sejteni lehetett, de azért én elszórakoztam rajta! Jól esett ilyen idősen is (:D) egy mesét olvasni, régi mese elemekkel!

Celaenaella
James Thurber: A 13 falióra

Néha szükség van egy kis lazításra, ezért is vettem ki ezt a könyvet. Később vettem csak észre, hogy 1001-es listán is szerepel, ami még inkább felkeltette az érdeklődésemet.
A mese tetszett, tipikusan az ahol a jó győz és a gonosz elnyeri büntetését minden rosszért amit elkövetett. Jó pát kellemes percet szerzett nekem az olvasása.
Aki a leginkább megfogott engem az a manó volt, mert sok tulajdonságában magamra ismertem pl. a feledékenység és a szétszórtság :D

Honey_Fly P
James Thurber: A 13 falióra

Még szerencse, hogy erős idegzetem van, és csak pár ősz hajszálam lett az olvasáskor :)

B_Bori
James Thurber: A 13 falióra

Valahogy a Terry Pratchett könyveket juttatta eszembe …

Éva62
James Thurber: A 13 falióra

Volt itt minden, ami egy jó meséhez kell: gonosz és jó harca, álruhás királyfi, próbatételek, manó … Ennek ellenére nem találtam különösebben érdekesnek. A szereplők közül a sokszor bizonytalannak tűnő manót kedveltem leginkább és az örömkönnyeket hullatóTeklát.

Hanna IP

A manó és a királyfi belebonyolódtak a bojtorjánbozótba; körülöttük baljós bőregerek bóklásztak, s messzebb, a tavirózsákon békésen brekegő békák bordala barnán borongott. Az égen legyek lebegtek, vándoraink egy betegesen bégető bárányra leltek, mely térdig állt az álmos patakban, s a mederbe meredt, melyben gyors és nyálkás kígyók kúsztak-csúsztak, siklottak, sikamlós selyemként suttogva sanda titkokat.

Hanna IP

Különben sem szeretem az Időt. Nem nekem való. Szitakötőknek való, meg angyaloknak. Az előbbi túl rövid ideig él, az utóbbi túl sokáig.

Kapcsolódó szócikkek: idő
Tunder84

– Mindenkinek van valami gyöngéje, én például gonosz vagyok.

timeja

Sose feledjétek a nevetést, anélkül az örökkévalóság is inkább sok, mint kevés.

Tunder84

Még egy egyszerű kagyló is tud gyöngyöt készíteni, és ehhez se kéz, se láb, se más szerszám nem jutott neki.

kávésbögre P

Az utazó hosszan bámult utána.
– Láttam én már valahol ezt a fiút – mondta –, nem volt ez akkor se ütött-kopott, de dalnok. Csak tudnám, hova tegyem.
– Levesbe – mondta a rendkavaró –, mint a zsemlekockát.

FORTUNATA P

– Ha valamivel ki lehet kergetni a világból, akkor az az, ha valaki módosítást eszközöl –