Lélegzet 70 csillagozás

Egy elveszett tudás újrafelfedezése
James Nestor: Lélegzet

Egy ​elveszett tudás újrafelfedezése

New York Times Bestseller
Washington Post: Az év egyik fontos tényirodalmi címe (2020)
Amazon: Az év legjobb tudományos könyve (2020)
Goodreads-díj: Az év legjobb tudományos & tech könyve – jelölés (2020)
NPR: Az év egyik legjobb könyve (2020)

Mindegy, mit eszel, nem érdekes, mennyit edzel, milyen karcsú vagy, milyen fiatal vagy, milyen bölcs vagy – ez mind nem számít, ha nem lélegzel megfelelően.
Semmi nem fontosabb az egészséghez, mint a légzés: beszívni a levegőt, kifújni – ezt minden nap megtesszük huszonötezerszer. Fajunk mégis elvesztette a helyes légzés képességét, és ennek súlyosak a következményei.
James Nestor újságíró beutazta a világot, hogy rájöjjön, mi romlott el, és hogyan lehetne helyrehozni. A válasz nem tüdőgyógyászati laborokban található, ahogy erre számítanánk, hanem ősi temetkezési helyeket feltáró ásatásokon, titkos szovjet létesítményekben, New Jersey-i kórusok… (tovább)

Tartalomjegyzék

>!
XXI. Század, Budapest, 2021
336 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635680993 · Fordította: Tomori Gábor
>!
XXI. Század, Budapest, 2021
336 oldal · ISBN: 9789635681006 · Fordította: Tomori Gábor

Enciklopédia 8

Szereplők népszerűség szerint

Szent-Györgyi Albert


Kedvencelte 11

Most olvassa 31

Várólistára tette 108

Kívánságlistára tette 112

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

Annamarie P>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

James Nestor az újságírók jól ismert stresszes életét élte, mellesleg a háza rendbehozatala körül is óriási problémák akadtak, ráadásul épp csak felépült egy tüdőgyulladásból, amikor orvosa azzal a meglepő javaslattal állt elő, hogy James menjen el, és vegyen egy légzésórát. A foglalkozáson átéltek újfajta tapasztalatokkal gazdagították, s olyannyira fellelkesült, hogy „szagot fogván”, lélegzéskutatásába kezdett. Elutazott Görögországba, hogy a szabadtüdős búvárokról írjon, közben kilábalt a pánikbetegségéből, s a légzésórák következményeként meglepődve észlelte magán, hogy energiája megsokszorozódott.

Már vizsgálódása legelején azt látta, hogy a lélegzés tudománya mélységes mélyre vezet, egyáltalán nem mondhatni azt, hogy eleddig fel nem fedezett területre tévedett volna. Hosszú évszázadokra, sőt ezredévekre visszamenőleg nyomon követhető az emberi lélegzés megfigyelése. Nestor útja is keresztül-kasul vezetett a világban. A franciaországi sírkamráktól kezdve, a szovjet titkos sportlétesítményeken át, egészen az Egyesült Államok, Stanford Fej és Nyaksebészeti Központjáig, ahol is egy hihetetlen kísérletnek vetette alá magát. Közben megszállottan kutatta az ősi szövegekig visszamenőleg a levegő útját. A kínai Tao hét könyve Kr. e. 400-ban már teljes egészében a légzéssel foglalkozott; hogyan gyógyíthat vagy pusztíthat el minket légzésünk. De megtalálta annak bizonyítékait is, hogy a japán, indiai, afrikai, hawaii, észak-amerikai indián, buddhista, taoista, keresztény kultúrák és vallások egytől egyig létrehoztak valamiféle imatechnikát, amelyek ugyanazon légzésminták alkalmazását igénylik.

James Nestor témájának bemutatását az antropológusok felismerésével indította. Az ősi koponyákat összehasonlítva a mai emberi koponyákkal feltűnő különbségeket vettek észre. Az emberi életforma változása magával hozta az arccsont, az állkapocs, az orrüreg morfológiai változásait is. Ezek a változások vezettek oda, hogy mára rengeteg ember szenved elégtelen légzéssel, ami elsősorban az orrlégzést érinti. De milyen is a jó légzés? Hogyan, hol, hányszor kellene levegőt vennünk? Milyen élettani folyamatokkal jár együtt a lélegzés? Mi a szerepe az oxigénnek és hogyan képes gyógyítani a szén-dioxid?

Ezeknek a kérdéseknek a kimerítő megválaszolására törekszik a szerző úgy, hogy nem csupán a tüdőgyógyászokat, pulmonológusokat, hanem énekeseket, sportolókat, jógikat, fogászokat, antropológusokat, rákkutatókat, kórustagokat és még ki tudja ki mindenkit kérdez meg a témában. Minden egyes felvett szál megerősíti a helyes légzés fontosságát! Szóba kerül Wim Hof is, aki előásta, és népszerűsítette az ősi tibeti szerzetesek tummo légzéstechnikáját, amivel képesek lennénk szabályozni testhőmérsékletünket. Ámulva olvastam tizenéves koromban azokról a tibeti szerzetesekről, akiknek beavatása az volt, hogy meg kellett szárítaniuk csupasz testükön a nedves leplet. Hasonló meglepetéssel szolgált Nestor néhány felfedezése, illetve az, ahogyan felszínre hozta és egységbe rendezte mindazt, amit arról a rutinszerű dologról tudnunk kell, amit légzésnek hívunk.

A könyv nagyon alaposan járja körül a témát, számos tudományos cikk, hivatkozás és melléklet támasztja alá állításait. Szó van a szájlégzésről, orrlégzésről, kilégzésről, tempóról, rágásról és a kötet végén részletes leírást találunk a különböző technikákról, melyek a kötetben megemlítésre kerülnek. Így a Nádí Sódhana (ezt tanultam, de nem tudtam, hogy így hívják), rezonáns légzés, Butejko-légzés, tummo, Szudarsan Krija, jógalégzés, dobozlégzés, lélegzetvisszatartó-séta, 4-7-8-as légzés, orrdugulás megszüntetése légzés.

Csodálatos maga a téma is, szerintem rengeteget lehetne írni még ezen felül is róla. A kötetben jól érezhető az a megszállottság és lelkesedés, ami James Nestort jellemzi. Olvasás közben aktív cselekvőivé válunk a leírtaknak, mindenki azonnal meg is próbálhatja azok hatását magán. Tetszett, hogy noha a szerző számos probléma megoldójának tartja a légzést, bemutatja a csodásnak számító gyógyulásokat, de megtartja ama józanságát, amellyel hangsúlyozza, hogy mennyire elengedhetetlen az orvoslás, a medicina, a modern technikai gyógyítás, a diagnosztika és úgy egészében az orvostudomány.

Természetesen, mint minden amerikai önsegítő könyvet, így ezt is belengi valamiféle felesleges lelkesítés, vagy ömlengés, ami a bestseller könyveket általában jellemzi. Az alcím is ezt sugallja -sajnos, így akinek emiatt van egy kis viszolygása, az nyugodtan tegye ezt félre, mert a könyvön belül inkább egy kíváncsi ember megszállott fanatizmusával találkozik, nem üres frázisokkal!

Kitabu_hu P>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

A légzés életünk egyik alapfunkciója, mégis természetesnek vesszük addig, amíg valami gond nem adódik vele, gondoljunk csak egy átmeneti náthára.
A másik oldalról nézve pedig összeszámlálhatatlanul sok betegségünk, diszfunciós problémánk lehet abból is, ha nem jól lélegzünk: túl sokat, túl keveset, túl gyorsan, túl felületesen, stb. Engem ez mindig is nagyon érdekelt, a szakdolimat is légzés témában írtam.

James Nestor utánajárt, hogy az emberi faj mikor és miért vesztette el a helyes légzés képességét, melynek következményeképpen mentális, mozgásszervi, autoimmun, és számos egyéb betegségek burjánzottak el. Ha a betegségektől eltekintünk, az általános fizikai állóképességünkön, közérzetünkön is észlelhető a változás, legyen szó akár sportról, alvásról, a pszichénk állapotáról.

Ez a kötet szuper kiindulópont, és összefoglaló mindenkinek, akik érdeklődnek a téma iránt, hétköznapi, közérthető nyelvezete mindenki számára fogyaszthatóvá teszi.
Apró odafigyelésekről és technikákról van szó, amiket bárki megtanulhat, s akár egészen profi szintre is fejleszthet.
Nem állítom, hogy ez a kötet mindenre gyógyír, de ezt nem is ígéri, egyáltalán nem ez a célja.
Viszont fontos ok-okozati összefüggésekre mutat rá, amin mindenkinek érdemes elgondolkodnia, aki lélegzik. :)

blankaveronika I>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Kötelezővé tenném sokmindenkinek. Edzőknek, sportolóknak, jógiknak, orvosoknak, pszichológusoknak és mindenkinek, aki elgondolkodott már azon, hogyan tudna javítani az életminőségén.
Rengeteg teszten, személyes tapasztaláson és orvosi tanulmányon alapul a könyv, engem teljesen a hatása alá vont és meggyőzött.
Természetesen nekünk itthon nem áll rendelkezésünkre az, mint a szerzőnek Amerikában, de a könyv végén csokorba szed néhány olyan légzéstechnikát, illetve ezt könnyítő tevékenységeket, amihez semmilyen extra nem kell. (Meg néhány olyat is, amihez szerintem inkább vegyük igénybe szakember segítségét.)
Szerintem ami a legfontosabb ezzel a könyvvel kapcsolatban, hogy olyan gondolatokat vetett fel, amire korábban én nem is gondoltam. Például, hogy a légzésmintám a rossz beidegződés miatt okozhatja bizonyos problémáimat. Valamint, hogy erre egészen egyszerű megoldás létezik.
Persze ez a könyv is teli van mindenféle csodatörténetekkel, melyek igyekeznek meggyőzni az olvasót, de igazából valahol inspirál arra, hogy próbáld ki. Bajod nem lesz tőle, és ha működik, akkor hatékonyabban fog működni a szervezeted.
Szerintem én most ezt sok emberrel el fogom olvastatni. Tegyétek ezt ti is.

konyvkritika>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Az élet egyik alapfunkciója olyan nagy mértékben változott az elmúlt évek során, hogy szinte az alapoktól kell újratanulni a helyes és egészséges légzést.⁣⁣
⁣⁣
Talán mindaddig míg valamilyen légúti vagy ennél még komolyabb betegség nem érint minket, el sem gondolkodunk azon, hogy mennyire befolyásolja fizikai és szellemi szinten az egészségünket a helyes légzés.⁣⁣
⁣⁣
Ezt a tényirodalmi könyvet olvasva, az ember egyből rádöbben arra, hogy milyen sok kellemetlen fizikai tünete mögött a túl sok, túl kevés, túl gyors vagy túl felületes lélegzet áll.⁣⁣
⁣⁣
észletgazdag kísérletekről és egyben szórakoztató történetekről lehet olvasni ebben a könyvben. Harmóniában vannak benne a személyes élmények a tudományos adatokkal, mindezt pedig konkrét és gyakorlatias technikák támasztják alá.

Én rengeteg új információval gazdagodtam a könyv elolvasása után, sőt sikerült néhány technikát elsajátítani és a mindennapokban alkalmazni őket.

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/james-nestor-lelegzet/

Zsuzsa1026 P>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Érdekes és informatív.
A stílusa és a tagolása nekem pont megfelelő volt. Annyira volt tudományos, amennyire számomra emészthető volt.
Nem volt hatásvadász, nem volt „túlhabosított”, nem volt túlírt.
Érződött, hogy a szerző a téma minden szegleltét megvizsgálta. Szimpatikusnak találtam, hogy sok-sok nevet megemlített, aki a légzéssel kapcsolatban valami nagyot „alkotott”. Róluk tisztelettel és elismeréssel beszélt. Mindezt szerényen, csupán egy könyv szereplőjeként adta elő.
A gyakorlatokat próbálgatom és igyekszem jól csinálni. Csodát nem várok, de ha már valamit ilyen egyszerűen magam is tehetek magamért, miért ne tenném. :)

Nagy_Barna>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Lehetetlen küldetés egy könyvre ilyen hétköznapi címmel felhívni a figyelmet. Mégis ezt választottam, mert egészen mellbevágó élmény volt olvasni. Hol kellemetlenül éreztem magam attól, amit megtudtam, hol rádöbbenő „aha-élményt” okozott, és szerintem pont az ilyenekért érdemes olvasni.

Az író, James Nestor számos légzőszervi problémával küzdött már gyerekkora óta. Felnőttként horkolt és alvási apnoé nehezítette az életét. Saját egészsége miatt kezdett el kutakodni, hogyan javíthatna ezen a helyzeten. Egy kísérletben megtapasztalhatta, mekkora különbséget jelent az egészségére és az energiaszintjére nézve, hogyha az orrán vagy a száján keresztül veszi a levegőt.

Szerette volna mélyebben megérteni a légzés jelentőségét, ezért bejárta a világot, hogy megismerje az ilyen irányú kutatásokat. Számos szakértővel és módszerrel ismerkedett meg. Rájött, hogy a megfelelő légzéstechnikák és a mélyebb, tudatosabb légzés segíthetnek csökkenteni a stresszt, javítani az alvást és növelni az energiaszintet. Az emberek többsége helytelenül lélegzik. A modern életmód és a stressz hatására hajlamosak rövid, felszínes légzésre, amely nem teszi lehetővé a tüdő teljes kapacitásának kihasználását. Azok viszont, akik megértették ezt, egészen elképesztő eredményekre is képesek lehetnek.

Nestor rájött, hogy a helyes légzéstechnikák megtanulhatóak és gyakorolhatóak, és hogy a tudatosabb és mélyebb légzés jelentős javulást eredményezhet az életminőségben. Ami külön tetszett a könyvben, hogy kitért számos ismerhető módszerre, amivel már magam is megismerkedtem az évek során: a csikungra, jógára, Wim Hof metódusára, stb. amitől könyve igazán alapos és teljeskörű írás lett a témában. Igazából szerintem ez a legnagyobb erénye és a veszélye is: nagyon könnyű elveszni a számtalan megközelítés között. De engem meggyőzött, hogy figyelmen kívül nem érdemes hagyni egy ilyen fontos témát.

tigi5 IP>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Érdekes, elgondolkodtató, nekem kicsit sok volt. Még emésztenem kell, hogy most akkor hogyan is akarok lélegezni. :)

GZSNLE P>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Az életemet nem változtatta meg, de igazából nagyon érdekes volt számomra, a gyakorlatok érdekesek voltak, még használni is fogom őket. Mostanában amúgy is érdekel a meditáció, ott a légzés is fontos. Nagyon szerettem a könyvben, hogy nem csak a levegőben puffogtat, hanem létező kutatásokkal támasztja alá. Nagyon szeretem egy könyvben, amikor az író valós dolgokra hivatkozik. Köszönöm az élményt, jó érzéssel töltött el olvasni ezt a könyvet.

Nikol1124>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Z S E N I Á L I S ez a könyv!

Vedi>!
James Nestor: Lélegzet

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

A kedvencek kedvence lett. Remélem mások is olyan nagy rajongással olvassák majd mint én. ♥


Népszerű idézetek

Annamarie P>!

Maga a tüdő harminc- és ötvenéves kor között nagyjából tizenkét százalékot veszít a kapacitásából, s ahogy öregszünk még gyorsabban romlik; a nőké nagyobb mértékben, mint a férfiaké. Ha kihúzzuk nyolcvanig, harminc százalékkal kevesebb levegőt tudunk belélegezni, mint a húszas éveinkben. Arra kényszerülünk, hogy egyre gyorsabban és erőteljesebben lélegezzünk. Ez a légzési szokás azonban olyan krónikus problémákhoz vezethet, mint a magas vérnyomás, az immunrendellenességek és a szorongás.

89. oldal

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Annamarie P>!

A legjobb magyarázat, amire ráakadtam azzal kapcsolatban, hogy mi lehet a prána „vitális szubsztanciája”, és miként működhet, nem egy jógitól származik, hanem egy magyar tudóstól, aki gyermekkorában majdnem kibukott az iskolából, az első világháború idején karon lőtte magát, hogy megússza a katonai szolgálatot, később pedig Nobel-díjat kapott a C-vitaminnal kapcsolatos úttörő kutatásaiért.
Szent-Györgyi Albert volt a neve, és az 1940-es években az Egyesült Államokba települt, ahol végül az Országos Rákkutatási Alapítvány vezetője lett, és éveket töltött a sejtlégzés szerepének a vizsgálatával.

272. oldal

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Kapcsolódó szócikkek: Szent-Györgyi Albert
Annamarie P>!

„Minden élő organizmus csak egy levél ugyanazon az életfán– írta. – A növények és állatok, valamint a specializálódott szerveik különböző funkciói ugyanannak az élő dolognak a manifesztációi.” Szent-Györgyi meg akarta érteni a légzés folyamatát, de nem fizikális vagy mentális értelemben, vagy akár molekuláris szinten. Azt akarta tudni, hogy a lélegzet, amit a testünkbe fogadunk, miként lép interakcióba a szöveteinkkel, a szerveinkkel és az izmainkkal szubatomi szinten. Azt akarta tudni, miként nyer az élet energiát a levegőből.
Minden, ami körülvesz bennünket, molekulákból épül fel, amelyeket atomok alkotnak, ezek pedig szubatomi részecskékből állnak: (pozitív töltésű) protonokból, (semlegestöltésű) neutronokból és (negatív töltésű) elektronokból. A legalapvetőbb szinten minden anyag energia. „Nem különíthetjük el az életet az élőlénytől – írta Szent-Györgyi. – Az élőlénynek és reakcióinak a tanulmányozásakor óhatatlanul magát az életet tanulmányozzuk.”

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

konyvkritika>!

„És ha meg kellene próbálnom az utókorra hagyományozni a legfontosabb mottót, amit emberi nyelven átadni lehetséges, az három szó lenne: BEFOGNI A SZÁJAT… Hová festeném és vésném? Az univerzum minden gyerekszobájába, minden ágy lábára, a jelentése félreérthetetlenül világos. És ha betartanák – folytatta –, hamarosan ráébrednének a fontosságára.”

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

konyvkritika>!

Nem számít, mit eszünk, mennyit sportolunk, mennyire rugalmasak a génjeink, mennyire vagyunk soványak, fiatalok vagy eszesek – ezek egyike sem számít, ha nem lélegzünk helyesen.

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

konyvkritika>!

„ Ha csak egyetlen tanácsot adhatnék az egészségesebb életre vonatkozóan, akkor ez egyszerűen úgy szólna, hogy tanuljanak meg jobban lélegezni.”
(Andrew Weil)

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Enii_Cs>!

Az expresszió a depresszió ellentéte! Hajrá!

190. oldal

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Am>!

– Az orron át légzés egészségre ható áldásai tagadhatatlanok – közölte velem. Ezek egyike, hogy az arcüreg hatalmas mennyiségű nitrogén-oxidot szabadít fel, egy olyan vegyületet, amely lényeges szerepet játszik a keringés élénkítésében és a sejtek oxigénellátásában. A szervezetben lévő nitrogén-oxid mennyisége erőteljes hatással lehet az immunfunkciókra, a súlyra, a keringésre, a kedélyállapotra és a szexuális funkciókra egyaránt. (A merevedési zavarokra használatos, közismert szildenafil, kereskedelmi nevén Viagra, úgy éri el a hatását, hogy nitrogén-oxidot szabadít fel a vérben, megnyitva ezzel a kapillárisokat a genitáliákban és másutt.)
Az orron át légzés önmagában képes hatszorosára növelni a nitrogén-oxid mennyiségét, ami az egyik oka annak, hogy tizennyolc százalékkal több oxigént vehetünk fel általa, mint ha csak a szánkon át lélegeznénk.

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

Am>!

A szaglás az első érzékelés, amely kialakult az élet megjelenése után.

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése

putumayo>!

„A belégzésnek mindig teljesnek kell lennie. Amikor teljes, akkor erővel telített. Amikor erővel telített, akkor kiterjeszthető. Amikor ki van terjesztve, akkor képes lefelé hatolni. Amikor lefelé hatol, nyugalomban megállapodottá válik. Amikor nyugalomban megállapodott, akkor erős és határozott lesz. Amikor erős és határozott, kicsírázik. Amikor kicsírázik, növekedésnek indul. Amikor növekedik, visszahúzódik felfelé. Amikor visszahúzódik felfelé, eléri a fejtetőt. A megfontoltság titkos ereje odafent mozog. A Föld titkos ereje alant mozog.

Aki ezt követi élni fog. Aki ezzel dacolva cselekszik, meghal.”

– SZIKLAFELIRAT A KR. E. ÖTÖDIK SZÁZADBÓL, A CSOU-DINASZTIA KORÁBÓL

7. oldal

James Nestor: Lélegzet Egy elveszett tudás újrafelfedezése


Hasonló könyvek címkék alapján

Brian Wansink: Evés ész nélkül
Amelia Nagoski – Emily Nagoski: Érzelmi kiégés
David R. Hawkins: Elengedés
Will Bulsiewicz: Éltető rostok
Louise L. Hay: Éld az életed
Brené Brown: A tökéletlenség ajándéka
David A. Clark – Aaron T. Beck: Szorongás és aggodalom munkafüzet
Alexander Loyd: Emlékkód
Brené Brown: Élj szívvel-lélekkel
Cameron Diaz – Sandra Bark: A test könyve