Katalizátor 79 csillagozás

Egy Zsivány Egyes regény
James Luceno: Katalizátor

A ​háború szaggatta galaxisban a köztársaságiak és a szeparatisták egyaránt félelmetes, új technológiák kifejlesztésén dolgoznak. Orson Krennic azt a feladatot kapja, hogy hozzon létre egy szuperfegyvert, még mielőtt az ellenség teszi meg ugyanezt. És ehhez régi barátja, Galen Erso, a zseniális tudós lehet a kulcs…
Galen szakterülete az energia fókuszálása, és az eredményeivel nem csupán Krennic figyelmét hívja fel magára, hanem az ellenségét is, így a galaktikus konfliktus egyik döntő fontosságú alakjává válik. Miután Krennic kiszabadítja az Erso családot a szeparatista emberrablók fogságából, a tudós Krennic adósa lesz. Krennic ekkor rendkívüli ajánlatot tesz neki: folytathatja a kutatásait úgy, hogy minden létező támogatást és forrást megkap a munkájához.
Galen és felesége, Lyra hisznek abban, hogy az eredményeiket jó célra fogják felhasználni, azonban Krennicnek más tervei vannak. A tudós segítségével végre valósággá válhat régi álma: a Halálcsillag…
A… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Szukits, Szeged, 2017
340 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634973836 · Fordította: Oszlánszky Zsolt, Szente Mihály

Wilhuff Tarkin · Orson Callan Krennic · Galen Walton Erso · Lyra Erso

Coruscant · Ryloth

PAVideoStudio>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

A regény középpontjában Galen Erso áll, akinek a tudása és kyberkristályokhoz köthető kutatása elengedhetetlen a Halálcsillag pusztító erejének megteremtéséhez. A könyv hiánypótló alkotás, rengeteg érdekes ismeretet szerzünk az olvasása során.
Véleményem és bemutató az alábbi videóban: https://youtu.be/ZbWsJBoE648

Véleményem további Star Wars-regényekről: http://goo.gl/XBEwd
… és Star Wars-képregényekről: https://goo.gl/PUO54i

Vác_nembéli_István_fia_istván>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

A Halálcsillag elő készületei jól haladnak természetesen van még jó pár megoldásra váró feladat. Ilyen a fegyver rendszer energiáját biztosító kristályok veszélytelen alkalmazása, ez a zseniális Galen Erso tudós feladata lenne, mind két oldal a szeparatista mozgalom és a köztársaság is igényt tart a munkájára. Mondjuk én nem tudtam, hogy a köztársaság is gondolkozót. Na jó biztos Palpatine kancellár egy újabb sötét terve volt csak hogy amikor átveszi a hatalmat minden kész legyen akkora. Galen terve egészen más volt ő nem fegyvert szeretet volna csinálni, egyszerű olcsó energia előálitása , ami képes egész bolygók energiáját biztosítani, de hát őt senki nem kérdezte mit is szeretne csinálni főleg, úgy ha börtönbe, ül kémkedésért. A fogság ideje alatt megszületik Jyn Erso gyerek szereplőként elvan.
A sikeres szabadulás után elkezdődik a Star Wars regényekre oly jellemző politikai manipuláció, megtévesztés, zsarolás ilyen részeket mindig nagyon kedvelem. főleg ha olyan próbál átvágni aki, elvileg a barátodnak tartasz.
146 oldal a droid sereg leáll a szeparatista mozgalom elbukott 147 oldal színre lép maga a sötét nagyúr Darth Vader egy mosoly két mosoly, három mosoly. Vader mellett természetesen tisztelettét teszi Wilhuff Tarkin kormányzó vagy moff mind a kettőt használta és a regény végére csatlakozik a társasághoz Saw Gerrera is aki a zsivány egyes egyik legnagyobb karaktere lehetet volna ha több szerepet kap. Orson Krennic jó kis manipulatív karakter lett végig kísérjük a felemelkedését, hogy veszi rá Galen-t a jedi kristályok fegyveré alakítására ami nem egyszerű mivel a regény elején még pacifista, de végig kétséget gyötrik és megbánja ez nem spoiler az tudja,aki látta a zsivány egyest.
Összességében nekem tetszett remek kis felvezetése lett a zsivány egyesnek és most itt szó szerint lehet venni és nem valami kamu kampány szöveg.

Hippoforaccus>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

A film ismeretében, aminek az előzménye, nem sok reménnyel indultam neki, de a filmből készült könyv miatt adtam neki egy esélyt.
Hát… egyáltalán nem volt se izgalmas, se érdekes.
Pontosan egy olyan történet, amit a film első jelenetei alapján összerakna az ember.
Jó, kicsit meg van toldva Tarkin és egy jellegtelen csempész mozzanataival, de ettől függetlenül még elég laposz sztori lett.

A fordítás is fura kicsit. Amennyiben is ketten végezték a folyamatot és néhol meglehetőse más nyelvezetet használtak.
Az egyikük, szerintem Szente Mihály, teljesen normálisan, szokványosan fordított spoiler, míg a másikuk, kizárásos alapon Oszlánszky Zsolt, teletűzdelte a munkáját idejétmúlt írású, régies szavakkal, mint a Pántlika spoiler, Státus spoiler, Szófa spoiler, Adjutáns spoiler. Persze ezekkel sincs gond, csak nem igazán illenek egy mai sci fi szövegkörnyezetbe. A Cseberből-vederbe fordulattól pedig Csongrád-Csanád megyei gyerekként feláll a szőr az összes hátamon. Ezt eleve „ö”-vel mondják szerintem szinte mindenhol, hát még mi itt a Viharsarokban. :D

Nevox>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

Azt kell mondjam, hogy Luceno mestere a lassan építkező, sok utalást magába rejtő Star Wars történeteknek, legyen szó Legendákról, avagy Kánonról. Nyilván itt kevesebb az utalás, de nagyon szépen megágyaz a Zsivány Egyesnek és rejt hivatkozásokat a kánon eddigi eseményeire, például Ryloth-ra, és annak felszabadítására.
A történetben sok a politikai mesterkedés, látjuk hogyan működik a Birodalom és milyen volt az élet az átmenet idején.Az Erso családba és Orson Krennic ezredes velük való kapcsolatába nagyon jó betekintést nyerhetünk. Elmélyítette Krennic karakterét, igazi számító, manipulatív gazfickó, elvek nélküli, aki bárkin átgázol, ha céljai úgy kívánják. Bár nincsenek benne nagy fénykardpárbajok, ütközetek, mégis izgalmas, jól megírt regény, ahol a mellékkarakterek is rendben vannak, gondolok itt Has Obitra. Különösen tetszett emellett Tarkin jelenléte, látszik, hogy nagyon érzi ezt a figurát Luceno.
Bátran ajánlom minden rajongónak, remek kis könyv.

Near>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

Mikor a kezeim közé foghattam ezt a könyvet, az első dologként… nyomtam a borítóra egy puszit. Hatalmas volt az öröm és még nagyobb lendülettel, lelkesedéssel futottam neki a könyvnek. Aztán fogytak az oldalak és minden egyes lapozással egyre inkább lankadt a figyelmem. Piszok jól van megírva, szép kis plusz információkat ad a Rogue One filmhez… mégis az egészből… az egész történetből hiányzott a lendület. Sok-sok oldalon keresztül úgy éreztem, hogy csak beszélgetnek, szervezkednek, de az összképet tekintve egy helyben toporgunk. Ez pedig a könyv kilencven százalékára elég sok „felesleg”. Az eleje még igazán pörgős volt, aztán a vége is az lett, de… de.
Ettől függetlenül ez még mindig nem egy rossz könyv, csak annyira sok az a fentebb is említett egy helyben toporgás, hogy végül ezeket már csak elnagyoltan olvastam. …és így sem érzem úgy, hogy bármit veszítettem volna.

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

De régen olvastam én Star Wars könyvet, ami ennyire tetszett! Ismét egy olyan könyvet kaptam – ami ugyan annyira akciójelenetekben nem bővelkedett, de – ahol úgy éreztem, hogy újat tudok meg, egy csomó apró kis részlet helyére került a fejemben vagy tisztázódott, amit nem teljesen értettem. És ez nekem nagyon, de nagyon fontos egy Star Wars könyvben, hogy ne csak olvassam, amit már ismerek, hanem kapjak valami új információt a történethez. Hogy őszinte legyek, ilyen szempontból a Baljós Árnyak regényváltozata óta nem voltam megelégedve könyvvel – persze a történethez az is hozzátartozik, hogy első Star Wars könyveim egyike volt és még az alapdolgokat is tanulgattam, de ez az élményen ettől függetlenül nem változtat.
Másrészről kezdek rájönni, de én nagyon szeretem James Luceno írói stílusát. A gonosz útvesztőjét olvastam már tőle, és már ott is meglepődtem, mennyire remek humorforrásként tudja kezelni a dolgokat, szerintem a legviccesebb Klónháborús jeleneteket tőle olvastam. És bár ugyan most a történetek annyira nem voltak humorosak, de azért csak sikerült egy-két Luceno féle beszólást Lyra szájába adni, és nálam ez hatalmas győzelem volt.
És ha már írói győzelmekről beszélünk: ez a könyv elérte nálam, hogy kíváncsi legyek és újra akarjam nézni a Zsivány Egyest, ugyanis nem leszek népszerű ezzel a véleménnyel, de nekem első nézésre teljesen felejtős volt. Egyszerűen végre megszerettem a karaktereket, Galent a maga furcsa elvont tudós módján, Lyra pedig egyenesen feltornázta magát a kedvenc női Star Wars karaktereim közé. Okos volt, határozott, erős, független és még sem erőltetett, kellően szarkasztikus. Örültem, hogy egy csomó új információt tudtam meg a bolygóról magáról és az időszak politikai helyzeteiről is.

Úgyhogy az biztos, hogy akit nem zavar, hogy nem kifejezetten egy akció dús könyvről beszélünk, annak nagyon ajánlom, mert szerintem remek könyv lett. Az információáradat remek, igazi kis forrás és mégsem terhelt túl; Galen és Lyra meglehetősen szerethető karakterek és mindig jót tesz egy filmnek a háttérismeret, úgyhogy ha szeretted a Zsivány Egyest akkor azért, ha nem, akkor azért. Hátha úgy jársz mint én, és ez után valahogy elkezd jobban érdekelni a dolog! :D

Ebe_Endocott >!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

Nekem tetszett a könyv, annak ellenére, hogy nem volt túl akciódús. Tetszettek a többrétegűen megismert karakterek, akik egyike sem sebezhetetlen hős, hanem bátor, elvekkel rendelkező köznapi alakok, könnyen bele tudtam élni magam bármelyik szerepébe. Elég tudományos is volt, változatos helyszíneken, családi feszültségekkel, és még egy kis akció is belefért, időrend-rendberakó és történelmi jellegű utalásokkal, ami a szerző védjegye, és amely nagy különbség a feltőrekvő, új szerzőkkel szemben, akikről általánosságban elmondhatom, hogy hiányolom belőlük az univerzum beható ismeretét és az az iránti rajongást.

arsenal0522>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

Várhatóan nem volt egy pörgős regény, de a szerzőtől az eddigiek alapján sokkal érdekesebbet vártam. A Krennic és Tarkin közötti machinációk érdekesek voltak, de az Erso család részeinél sokszor leült a történet. Háttérkönyvnek jó volt, egyszeri olvasásos.

mogyii9>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

Az elején döcögősen indult, de a végére nem bírtam letenni, így telt el 3 nap a kezdés és a befejezés között.

Szukits, Szeged, 2017
Duchon_Jenő>!

James Luceno: Katalizátor Egy Zsivány Egyes regény

Az úgy volt, hogy beléptem a könyvtárba, és akkor gondoltam, legyen könnyű, egyszerű, gyors, szórakoztató. És akkor ott volt. A nagy Halálcsillag. Szív dobban, oké, legyen. És… és… Gyors volt, és egyszerű, és még szórakoztató is. Ugyanakkor egyszerű leírás szerű. A motivációk inkább tényszerűek. Ez történt és kész. De végül is oké, ilyen könyvtől nem várhatunk mást. Max, hogy ne legyen ennyire… soha nem adom gonosz célra a kutatásom, aztán eltávolodok a családtól, mert mégis, ja nem, mégsem, dögöljön meg minden Birodalmi. Na, hát, kb ennyi. Jó, szórakoztató, a film ismerete nélkül kevesebb élményt ígérő (mert készpénznek veszi, hogy tudjuk ki kicsoda). De azt elérte, hogy utána meg akartam nézni újra a történteket folytató filmet :)

Szelén>!

Merthogy a csillagromboló magát a császárt szállította.
Palpatine állítólag súlyos sebeiből lábadozott, és tekintve, hogy a pletykák szerint maguk az áruló Jedi lovagok akartak végezni vele, már az is csodának számított, hogy él.
A kíséretében ott utazott holdudvara legújabb tagja, a Darth Vader nevű, tetőtől talpig fekete páncélt és zárt sisakot viselő félelmetes harcos is, akivel Krennicnek eddig még nem volt módja személyesen találkozni.

Szelén>!

– Márpedig a császár úgy döntött, hogy ezt nem engedheti. Számára mindennél fontosabb az újjáépítés, illetve, hogy a rászoruló világokat – függetlenül attól, hogy a háborúban melyik oldalon is harcoltak – minden szükségessel ellássa. Az olyan bolygókat, mint például a Grange. Csakhogy ehhez rengeteg energiára lesz szüksége.
– Ez ugyanaz a Palpatine, aki kancellárként két szalmaszálat sem tudott keresztbe tenni? – kérdezte Lyra hitetlenkedve.

Kapcsolódó szócikkek: Lyra Erso · Orson Callan Krennic · Sheev Palpatine
Szelén>!

– A Jedik nyilvánvalóan tisztában voltak a kyberekben rejtőző elképesztő lehetőségekkel, mégis visszafogták magukat.
– Ugy hallottam, hogy az Erővel is pontosan ezt tették – válaszolta Krennic. – Ha bevetették volna minden hatalmukat, a háború szempillantás alatt véget ér. És a galaxis manapság egészen máshogy nézne ki. Mert minden állítólagos objektivitásukkal együtt nem tudósok voltak, hanem misztikusok. Ez több ezer nemzedéken át elegendő volt. Csakhogy a jó és a rossz fogalmait ma már nem diktálhatja egy kiválasztott csoport, hogy megvédje az igazságról alkotott saját nézeteit.
Galen résnyire vonta a szemét, de bólogatott, és kijelentette:
– Az mindenképp mellettük szólt, hogy sosem kellett félnünk tőlük, holott megtehették volna, hogy félelemben tartanak minket.
– Talán ezt kellett volna tenniük – jegyezte meg Krennic.

Szelén>!

– Azt hittem az Erő eltűnt a Jedikkel együtt.
– Az Erő csak akkor tűnne el – válaszolta Nari a fejet rázva –, ha minden élet eltűnne a galaxisból.

Kapcsolódó szócikkek: az Erő · Jedi
PAVideoStudio>!

Galen elengedte a füle mellett a hízelgést.
– Emlékszem egy beszélgetésre, még a Jövő Program idejéből – felelte komolyan. – Elérted azt, amit akkor célul tűztél ki magad elé?
– Többé-kevésbé – dörmögte lassan bólogatva Krennic.
– Sosem vágytál családra?
– Most őszintén, Galen, el tudsz képzelni engem apaként?
– Szigorú lennél, mint egy munkafelügyelő, az biztos. De beéred azzal, hogy a Köztársaságot szolgáltad, és ma már a Birodalmat szolgálod?
Krennic távolabbra hátrált, és visszakérdezett:
– Honnan tudjuk, hogy mire szánt minket a sors? Én is emlékszem azokra a beszélgetésekre. Úgy nőttünk fel, hogy voltak álmaink, amik nem mindig váltak valóra, és más utakon jártunk. Ha szerencsénk van, találunk valamit, amiben jók vagyunk, és ez reményt, illetve célokat ad nekünk. – A tudós szemébe nézett, és hozzátette: – Én nem születtem zseninek, de még csak különösen tehetségesnek sem, viszont találékony vagyok és becsvágyó, ez pedig eljuttatott oda, ahol vagyok. Belebotlottam valamibe, amihez értek, és ebben az értelemben kiteljesedtem. De most kemény kihívásokkal állok szemben.

220. oldal, 19. fejezet – Katalizátor (Szukits, 2017)

Szelén>!

Régóta gyanította már, hogy a kristályokon lapokat kell kialakítani bizonyos síkok mentén, nem csupán a zárványok és a belső üregek miatt, hanem azért is, hogy minimalizálják a diffrakciót. A megfelelő csiszolással elérhették, hogy a kristályból kiszakadó energialöket jelentősen felerősödjön, amit aztán a megfelelő eszközök egyetlen hihetetlen erejű nyalábba terelnek. Mindenesetre elméletileg. Az is elképzelhetőnek tűnt, hogy a kristály rácsszerkezetének átrendezésével meg lehet növelni a leadott energia mennyiséget, amivel gyakorlatilag arra kényszerítették volna rá a kristályt, hogy változtasson a tulajdonságain. A Jedi jegyzetírók gyakran emlegették az Erő sötét és világos oldalát. Galen feltételezte, hogy ha sikerül a sötét tengely mentén átrendezni a rácsszerkezetet, akkor pontosabban lehet majd írányítani a diffrakcióra való hajlamot. Aztán a technika adott neki egy eszközt, amivel rávehette a kristályt, hogy engedelmeskedjen neki. Lehetővé vált, hogy kihasználja a kyberben rejtöző iszonyatos potenciált anélkül, hogy az energia mindent megsemmísitene maga körül.

Kapcsolódó szócikkek: Galen Walton Erso · Jedi · kyber kristály
Szelén>!

– A császár nem akarta ezt – mondta Krennic, és kimutatott az ablakon, a lézerek felé. – Mindannyian emlékszünk még a régi Palpatine-ra. Valahányszor a Szenátus fel akart állítani egy hadsereget, ő ellenállt, és nem akart háborúzni a szeparatistákkal. De változnak az idők.

Szelén>!

Galen úgy érezte, hogy meg kell változtatnia valamit, sőt kimondottan a kötelessége, hogy megváltoztassa a körülményeket.
Elővette azt az ujjnyi méretű kybert, amit mindig magánál tartott. Valamennyi kristály ugyanolyan egyedi volt, mint egy hópehely vagy egy emberi szivárványhártya. Amikor rázárta az ujjait, melegedni kezdett, de a kutatásai révén tudta, a műszerek nem jeleznék, hogy a kristály hőmérséklete megemelkedett. És azt is tudta, hogy nem melegítene fel egy kendőt vagy egy törülközőt, sem semmilyen élettelen tárgyat. Csakis az életre reagált, még a növényire is. És ettől az a tény, hogy a Jedik a fénykardjukhoz használták a kybereket, még ironikusabbnak és titokzatosabbnak tűnt.

Kapcsolódó szócikkek: fénykard · Galen Walton Erso · Jedi · kyber kristály
Saku28>!

– El tudod hinni, hogy az elmúlt fél évet a galaxis átellenben lévő sarkában töltöttük? – kérdezte Galen.
– El – bólintott Lyra. – Elég a szakálladra néznem.

Kapcsolódó szócikkek: Galen Walton Erso · Lyra Erso
Saku28>!

Azt gondoltam, ha ennél nagyobb lenne a vonzereje, egész nap fémdarabok röpködnének körülötte.

Kapcsolódó szócikkek: Galen Walton Erso · Lyra Erso