Ezt a kötetet egyszerre lehet történelmi munkaként és családregényként is olvasni. Egy alapos, sok ismeretet átadó kötet, amiben az érzelmeket is megtaláljuk.
A történet olyannyira alapos, hogy már az I. VH előtt elkezdődik a cselekmény. Párhuzamosan ismerjük meg Ferenc Ferdinánd trónörököst és családját, valamint a Bécsben a megélhetésért küzdő, egyre dühösebb Hitlert. Az egyik azért küzd, hogy átvezesse az országot egy biztosabb, szilárdabb és modernebb jövőbe, a másik a sok sérelem miatt egyre több ponton találja meg, kiket gyűlöljön. Ahogy egy rögeszme születik, egyre terjed és pusztítóbb lesz.
Majd, Hitler hatalomra jutása és külpolitikai terjeszkedése közben Ferenc Ferdinánd gyermekei sorsát is megismerjük. A munkásságukat, házasságaik és családjuk. Róluk nagy szimpátiával ír a szerző, és pontosan kifejti, hogy érte mindenképpen szenvedés őket a származásuk miatt. Nem ismerték el őket Habsburgnak, már Ferenc József idejében sem, mert az anyjukat nem tartották elég kék vérűnek, a gyerekeket ki is zárták a trón öröklésből, még úgy is, hogy az apjuk volt a császári trón várományosa. Vagyis, megtagadták őket a Habsburgok. Hohenberg nevet viselhettek, a Habsburgot nem. Aztán később mindenük elvették, még a II. VH előestéjén, mondván, hogy Habsburgok. Ahogy többször is megfosztják őket az otthonuktól… kegyetlen. Hitler kifejezetten üldözte őket a származásuk miatt, és Dachau első osztrák lakói Miksa és Ernő Hohenberg hercegek lettek. A családjaik, nővérük és feleségeik nagyon harcoltak a szabadulásukért, ennek is a története a könyv.
A lenyűgöző az benne, hogy ez egy izgalmas családregény, amelyben 3 generáció sorsát követjük végig, ugyanakkor alapos történelmi munka is. Fordulatos, botrányos és hősiességgel teli történet. Ez a család, akiknek annyi okuk lett volna a gyűlöletre, ahogy mégis a szeretetben és a hitben találta meg a választ, és mindent túléltek… inspiráló.
De nem csak izgalmas családregény, igényes történelmi könyv is. Amiben a szerző mindig nagyobb összefüggésekre világít rá és több szempontból nézi a történelmet. Levezeti, Ferenc Ferdinánd meggyilkolása Szarajevóban hogyan vezetett el Hitler hatalomra jutásáig. Egész más szemszögből mutatja be Anglia törekvéseit a békére Ausztria és Csehszlovákia bekebelezéskor, mint tette azt a VI. Györgyre vagy Churchill munkásságára koncentráló más szerző. Itt van az öreg Kennedy, a külpolitika terén, de még a szinte kölyök JFK is, és kiutal rá a szerző, az itt történtek hogyan alakították a sorsuk és vele a világ alakulását később. Mivel A király beszéde és háborúja friss élményem, egész más volt Edward/David és a Simpson-botrány olvasata ilyen szempontból, hogy hatott mindez Hitler terveire és a Habsburg és Hohenberg családokra.
Közel tudta hozzám hozni a szerző a modern történelmet, pedig a XX. század történelménél jobban szeretem a korábbi korokat. Azzal, hogy egyszerre regényes és izgalmas, de történelmi is. A Hohenbergekről különben sem hallottam így még, de még Habsburg Ottó portréja is más így, a regény anyagainak ismeretében.
Durva, ha azt leírom, hogy még Hitler is nagyon emberi alakként van itt jelen? Hogy meg lehet érteni, honnan erednek a rögeszmék, amelyek aztán megmérgezték a korát? Ezt is a regény erősségének érzem. Nem démonizálni, hanem feltárni és megértéssel fordulni a témához, akár egy ilyen diktátor felé is. Mert nem volt mindig az, olyanná vált. Ez megmutatta az utat, hogyan.
Igényes maga a kiadvány is, bő forrásjegyzékkel és képmelléklettel.
Példaértékű történelmi munka, ami egyszerre szórakoztat és tanít, miközben nagy történelmi összefüggésekben gondolkozik.