Az ​új Közel-Kelet 7 csillagozás

James L. Gelvin: Az új Közel-Kelet

A ​2010-es évek elején kirobbant, arab tavasz néven ismertté vált tüntetés- és felkeléssorozat alapjaiban változtatta meg a Közel-Keletet. Függetlenül attól, hogy az események következtében egy rezsim megbukott, vagy éppen megszilárdította a hatalmát, a térség a korábbinál is instabilabbá, kiszámíthatatlanabbá és erőszakosabbá vált.

A könyv – történeti kitekintéssel – bemutatja az elmúlt évtized változásait, és felvázolja az „új Közel-Keletet” kirajzoló társadalmi, politikai és gazdasági összefüggéseket. James L. Gelvin, a University of California, Los Angeles történészprofesszora, a modern közel-keleti történelem egyik vezető kutatója, világosan szintetizálja a Közel- Kelet országaiban zajló drámai események mögött húzódó politikai és gazdasági okokat, nagy hangsúlyt fektetve ezen belül a szíriai folyamatokra. Bemutatja a közel-keleti folyamatokat meghatározó külpolitikai kontextust, illetve azt, hogy a rossz kormányzás, a stagnáló gazdaság, az elégtelen egészségügyi… (tovább)

Pallas Athéné Books, Budapest, 2019

Barack Obama

James L. Gelvin: Az új Közel-Kelet

A Közel-Keletről ennyit valóban érdemes tudni. Az amerikai történészprofesszor felteszi a legfontosabb kérdéseket, és egy-két oldalas terjedelemben megválaszolja azokat. Tömören, tárgyilagosan, precízen, jó stílusban. Így kell ezt csinálni.

havaska>!
James L. Gelvin: Az új Közel-Kelet

A kérdés- válasz forma nagyon egyszerűvé teszi sz olvasást , és végülis egy nagyon összeszedett , átfogó elemzést kapunk a Közel – Keletről , amerikai/ nyugati szempontból.

Több dimenzióra, összefüggésekre rávilágít, objektív nagyjából és lehet tanulni belőle , de azért általános , sokszor a felszínen marad – így aki azért ismeri a térséget , történelmet , stb . annak talán nem ad sok újat.

Van 1-2 szárazabb resz , és sok példa 2015-ből mar elavult , nem aktuális adatokkal.

pytta P>!
James L. Gelvin: Az új Közel-Kelet

Látszik a szerző szerteágazó és mély tudása a térségről, azonban ekkora terjedelemben igazából csak „kóstolót” tudott adni a Közel-Keletből. Laikusként nekem tetszett, nagyon tömören és frappánsan írt le összetett folyamatokat és állapotokat, de akinek már van valamilyen előtudása a témában, annak nem biztos, hogy túl sok újat fog mondani a könyv.

MissWonderland>!
James L. Gelvin: Az új Közel-Kelet

Érdekes volt, de sajnos 2018 óta tovább romlott a helyzet…

Barbár>!

Ennek eredményeképp az Egyesült Államok folytatta az autokrata rendszerek támogatását is.

Barbár>!

Az arab Közel-Kelet a világ leginkább élelmiszerimport-függő régiója. A felkelések idején Egyiptom volt a világ legnagyobb búzaimportőre.

Barbár>!

A zavargások elleni műveletek végrehajtását a rezsim a fegyveres erők kezébe helyezte, amely – ahogyan a fegyveres erők világszerte – inkább hentesbárddal, semmint szikével operál.

Barbár>!

2014 szeptemberében, nem sokkal az után, hogy az Egyesült Államok megkezdte hadműveleteit az ISIS ellen, Barack Obama annak a véleményének adott hangot, amely szerint „az ISIL nem iszlám”. Majd így folytatta. „Egyetlen vallás sem helyesli az ártatlanok meggyilkolását; az ISIL áldozatainak nagy többsége muszlim volt.” Obama kijelentése két okból is problematikus volt. Először is, amikor jogot formált annak eldöntésére, hogy mi iszlám és mi nem. Obama mélyen elmerült a saját takfirjében (ugyanezt tette Ferenc pápa is, amikor kijelentette Trumpról, hogy "nem keresztény"). Másodszor, ha egy hagyomány esetében egy kívülálló igyekszik eldönteni, hogy mi tekinthető a hagyomány részének és mi nem, az puszta önhittségnek tekinthető.

Kapcsolódó szócikkek: 2014 · Barack Obama · Donald Trump · Ferenc pápa