A ​pisztoly / Éjjeli műszak 11 csillagozás

James Jones – Arthur Miller: A pisztoly / Éjjeli műszak James Jones – Arthur Miller: A pisztoly / Éjjeli műszak

Két ​nagy amerikai író James Jones és Arthur Miller egy-egy kisregényét kapja kézhez ebben a kötetben az olvasó. Közös bennük hogy mindkettő a második világháború alatt játszódik, Jonesé a csendes-óceáni fronton, Milleré a New York-i kikötőben.
A Hawaii szigetén állomásozó amerikai katonaság a Pearl Harbor bombázását követő napokban elfoglalja védelmi állásait és felkészül a japánok partraszállására. A meddő várakozás felszültsége megbontja a valóság arányait, elmossa a háború valóságos okát és céljait, elszabadítja az emberek fantáziáját, s a szamurájkarddal közeledő ellenséget emberfeletti méretekre nagyítja: a Richard Mast közlegény tulajdonában maradt pisztoly birtoklása élet-halál kérdése lesz.
Az éjjeli műszak hőse hajólakatos a hátországban, a háború feszültségeiből mit sem érez, csak egyéni sorsa érdekli úgy-ahogy, munkaidejét legszívesebben átaludná, de váratlan találkozása az igazi, emberi kötelességtudattal egész addigi életét meghazudtoló, példamutató… (tovább)

Eredeti cím: Fitter's Night

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1974
222 oldal · ISBN: 9632110315 · Fordította: Zentai Éva · Illusztrálta: Károlyi András

regulat>!
James Jones – Arthur Miller: A pisztoly / Éjjeli műszak

Az ember időnként háborús regényeket olvas. Akadnak jók, akadnak rosszak… Némelyikben lőnek, némelyikben nem. …és nem attól jó egy háborús regény, hogy záporoznak a golyók, robbannak az aknák.
Itt van például ez a két kisregény. Nem kis nevekkel a borítókon.

Na jó, off egy kicsit.
Vajon ki a bánat volt az, aki szerint jó ötlet ez a két borítós összeforgatott forma egy olyan kötetnek, ami két kisregényt tartalmaz? Kimondottan rühellem az ilyeneket. A Kozmosz, meg rendszert csinált belőle…
Ok. On.

Az egyik fele James Jonestól az A pisztoly.

Ebben speciel záporozik néhány golyó, meg robban néhány bomba, de lényegében ez csak amolyan hangulatteremtő. Akkor kezdődik Mast őrvezető kálváriája, vagy inkább harca a pisztolyért.

Szóval 1945. decembere, Hawaii. Megvolt a japán támadás és a bakákat kivezénylik a parti állásokat megerősíteni és várni a japán partraszálló erőket…

Kétféle olvasata volt számomra a történetnek. Az egyik, hogy micsoda harcot indíthat el egy közösségben egy státusszimbólum birtoklása. Mert ez a „leltáron kívüli” pisztoly, ez bizony státusszimbólum, ami kiemeli a névtelent. Mint a Csontbrigádban, csak itt nem Vak, akinek lámpása, hanem az Őrvezető, akinek pisztolya van.

Lássuk be a pisztoly harctéri hasznosságáról szóló magyarázatok több mint viccesek. Különösen a szamuráj karddal támadó japánokról szóló képzelgés.

Egyébként számomra döbbenetes, de hihető, hogy Mast mennyi „szenvedést” vállal a pisztolyért. Pedig kínálnak érte pénzt, előnyöket, megpróbálják ellopni, elcsaklizni… de, ha sikerül is, visszaszerzi, míg nem…

Viszont nekem most valahogy inkább erkölcsi tanmese volt, a hazugságba belebonyolódásról, és annak következményeiről szólt. Mert a pisztoly valójában nem „leltáron kívüli”, mert a pisztoly Mastnál maradt. Mondhatni véletlenül.
…és előbb utóbb csak beüt a sánta kutya esete.

A másik fele Arthur Millertől az Éjjeli műszak.

Na itt tényleg nem dördül, csak a kalapács. Tony Calabrese egyszerű hajógyári melós. Valaha nagyratörő álmokkal… Mire a történet elkezdődik feladta. Melós. Van felesége, gyereke, szeretője, igyekszik keveset dolgozni… Tony Calabrese valójában csalódott, magányos és céltalan. Akit ráadásul átvert az élet…

De akkor utoléri a feladat, amit, ha ő nem tudja megoldani, akkor senki… Valójában mi egy háborúban egy bombavető sín kikalapálása? Semmi. Meló. Még akkor is, ha épp dermesztő hideg van.
És Tony Calabrese büszke.

Nekem ez elsősorban, hogy is mondjam, a röpke célok öröméről szólt, hogy mindig akad olyan feladat kihívás, ami… ami azért éri meg, mert valaki másnak, egy tök idegennek segít. Sőt örömet, vagy legalább megnyugvást okoz.

Mire Tony kikalapálta a sínt, megkedveltem. Miller megmutatta az igazi Tonyt az álarc mögött… akit csak az bosszantott, hogy maradt még egy kis görbület a sínben.

Ismerem Tonyt. Értem Tonyt.
Valószínűleg bennem is van egy adag Tonyból.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1974
bcsilla>!
James Jones – Arthur Miller: A pisztoly / Éjjeli műszak

Nekem Millertől az Éjjeli műszak nagyon tetszett. Átjött az életérzés. A Pisztolyt viszont szó szerint végigszenvedtem.

NikiGT>!
James Jones – Arthur Miller: A pisztoly / Éjjeli műszak

Pár héttel ezelőtt valami teljesen más dolgunk intézése közben futottunk bele egy antikváriumba, ahol a könyveket 50 Ft-ért árusították. 30 kötettel mentünk haza, ez is köztük volt.
Alapvetően a Miller kisregény miatt vettem meg, és meglepetésemre a James Jones mű sokkal jobb volt.
Éjjeli műszak: Updike szereplői jutottak róla eszembe, Nyúl és az ő elcseszett élete – ez a főhős akár ő, vagy egy ismerőse is lehetne. A hangsúlyok mégis kissé eltolódtak ebben az elbeszélésben. Hosszú a bemutatkozás, a bóklászás, a körülmények leírása, és a végén nem érzem azt a hazafias lendületet, aminek magával kellett volna ragadnia a fülszöveg szerint. Valami van, de nem az igazi.
A pisztoly: lebilincselő, akár egy szuszra el lehet olvasni a 130 oldalt. Nem érzem céltalannal a leíró részeket, a környezet minden egyes kiszögellése, bokra, szélrohama hozzáad valamit a történethez, szépen bomlanak ki az egyes cselekményrészek, a vége pedig egy jópofa és okosan előkészített csattanó.
Ha valaki más is belefut 50 Ft-ért (de 500-ért is), vegye meg.