Az ​élet második fele 6 csillagozás

Út a kiteljesedés felé
James Hollis: Az élet második fele

Általában negyven-hatvan éves kor között bekövetkezik egy „lélektani perspektívaváltás” azáltal, hogy végigtekintünk addigi életünkön, számot vetünk eredményeinkkel és kudarcainkkal. James Hollis, jungiánus pszichoanalitikus úgy gondolja, hogy ilyenkor kezdődik az élet második fele, amely új lehetőségeket hordoz. A szerző felteszi mindazokat a fontos kérdéseket, amelyeket megválaszolva világosabb fejjel, érettebb pszichével folytathatunk egy teljesebb életet. Ahogy a könyv előszavát jegyző Beata Bishop fogalmaz: Az élet második fele az aratás ideje, és a magvetésé is, mert autentikus belső lényünk csak az életközéptől kezdve tud igazán felszabadulni és kibontakozni.

Animus, Budapest, 2009
252 oldal · ISBN: 9789639884212 · Fordította: Turóczi Attila

James Hollis: Az élet második fele Út a kiteljesedés felé

Sok minden tetszik a könyvben, és vannak hibái is; ezzel együtt mindenkinek ajánlom, aki viszonylag jó önsegítő irodalmat akar olvasni. Ez a könyv inkább általánosságban (de nem közhelyesen és lebutítva) szól arról, milyen fontos szerepünk van saját életünkben, és hogy felnőttként alapvetően a mi dolgunk a változás elérése. Ehhez pedig le kell válni a szülőkről, és nem szabad bedőlni a különböző látszat- vagy pótmegoldásoknak. A legfontosabb mondanivaló szerintem az, hogy szenvedés, pokoljárás, a szorongásaink mélyének megtapasztalása nélkül nem lehetünk hosszú távon jobban, bármit is ígérnek pl. a „pozitív gondolkodást” hirdető guruk. Ez persze nem új és eredeti gondolat, de én is azt tapasztalom, hogy nem lehet elégszer elmondani. A másik fontos dolog a spiritualitás megtalálásának és megtapasztalásának alapvető szerepe az életben- és ez alatt a szerző nem a másoktól kritika nélkül átvett vallásos vagy ezoterikus gondolatokat érti, hanem a valódi, autonóm kiteljesedést. A könyv nagy hátránya, hogy kevés példát, esetet ír le, így sokszor nem könnyű megérteni, mire utal (néha ködösen is fogalmaz), illetve néha kinyilatkoztatásnak hatnak a mondatai, alátámasztás nélkül.

Sonnenschein

James Hollis: Az élet második fele Út a kiteljesedés felé

Egyszer eljön annak az ideje, hogy visszatekintsünk – még életünk derekán. … hogy mit látunk, az erősen személyfüggő. Akárhogyan is, de a cél nem a múlt kutatása lenne, hanem a még előttünk álló idő értékes eltöltése…
Hollis szinte a születés pillanatáig visszatekintve elemez élethelyzeteket, melyek sokak számára válaszolhatnak meg miérteket. Alapvetően racionális ok-okozati összefüggések révén ad magyarázatot, de kitér az önmagunkban zajló belső vívódások, mint a környezetünkkel előforduló konfliktusok kémiájára is. Pszichológia könyveket olvasók számára sok minden ismerős lehet, ám Hollis új, mások által kevésbé érintett kérdések mellett sajátos megvilágításban mutat be válaszokat a felmerülő kérdésekre.

Bővebben és szubjektívebben itt: http://byblosbookz.wordpress.com/2011/03/05/az-elet-mas…

padmee

James Hollis: Az élet második fele Út a kiteljesedés felé

Szószátyár, néha ködös és nekem sok benne a transzcendencia, de el kell ismernem, hogy értelmes könyv.

ddani P

James Hollis: Az élet második fele Út a kiteljesedés felé

Ebben a műfajban (nem átverős önsegítő) ez jó könyv. Az alapvetéssel (hogy az élet második felét életkorhoz-életszakaszhoz köti, valahol a negyven és a halál között) nem értek egyet, itt teljesen alapvető és univerzális dolgokról van szó, alig van bármi a könyvben, ami a középkorúságra utalna. Ennek ellenére (vagy épp emiatt) érdemes volt elolvasni, nagyjából semmi olyat nem tudtam meg, ami meglepne, és a leírtak legnagyobb részével tudok azonosulni. A felsőbb hatalom meg a misztérium diszkréten lett csak adagolva, amiért hálás vagyok, és bár értem, milyen célt szolgál, továbbra is képtelen vagyok mit kezdeni az ilyen ködös és jószándékú szavakkal. Jung és elmélete nem vettek meg kilóra, de azért fogok még olvasni ilyesmiről. Nem rossz.

Gyöngyi69

Ha azt mondom, hogy nekem ízlik valamelyik fagylalt, és neked is ízleni fog, akkor aztán vagy egyetértesz az ízlésemmel, vagy nem. Ám ha ragaszkodom hozzá, hogy nekem jobb az ízlésem, mint neked, akkor megsértem az ember mivoltodat, mert letagadom az élményed valódiságát. Egyénekként, kultúrákként, házastársakként és szülőkként folyton így erőszakoljuk egymásra akaratunkat.

moni79

A tömegkultúra mézesmadzagai ellenére az élet célja nem a boldogság, hanem az értelem. Aki a szenvedés elkerülése vagy kicselezése révén akarja elérni a boldogságot, annak egyre felszínesebb lesz az élete.

Gyöngyi69

Mi történne az életünkkel, a világgal, ha a gyereket feltétel nélkül elfogadnák a szülők, s azt mondanák nekik: „Értékes vagy számunkra, mindig is szeretni és támogatni fogunk; azért vagy itt, hogy az legyél, aki vagy; törekedj arra, hogy soha ne sérts meg másokat, de mindig próbálj a lehető legjobban önmagaddá válni; ha elbuksz, és kudarcot vallasz, mihozzánk akkor is hazajöhetsz, de ugyanakkor az a dolgod, hogy itt hagyj minket, hogy előre haladj a saját sorsod felé, s közben nem kell nekünk örömet szerezned.” Hogy megváltozna a történelem! Hogy felszabadulna minden gyerek, mert a szülője elég bátor volna feláldozni saját narcisztikus szükségleteit a gyermeke közös, de mégis külön útja szolgálatában! Mennyire felszabadulnának a szülők, hogy azokkal a kérdésekkel tudjanak foglalkozni, amelyeket az élet sodor eléjük, mert nem szükséges, hogy a gyermekeiken keresztül éljék az életüket! Akkor minden gyerek felfedezhetné a világot, kísérletezhetne, tétovázhatna, és szégyenkezés, önmegvetés nélkül újrarendezhetné a sorait, mindig szeretetet és támogatást érezne maga mögött, amit hamuban sült pogácsaként magával vihetne az elkerülhetetlen kétségbeesés és vereség idejére is!

Gyöngyi69

Azt tapasztaltam, hogy azok kezelik legrosszabbul az öregedést és a halandóságot, akik félnek, hogy nem vettek részt eléggé ebben az életükben, hogy nem voltak igazán itt, hogy nem azt az életet élték, amelyet élniük kellett volna. A külsőjükkel legtöbbet foglalkozó emberek azok, akik leginkább ellenállnak a feladatnak, hogy bensőjüket kiteljesítsék, mivel folyton a külvilágban keresik a megerősítést.

moni79

Ez azt jelenti, hogy az ember úgy gyakorolja a gondoskodás felelősségét a gyerekei és a szülei iránt, hogy közben időt szakít saját magára is. Önmagunk hosszú távú elhanyagolása valahol ki fog ütközni: talán testi betegségben, depresszióban, de leginkább a közkeletű zsörtölődésben, amely a rosszul leplezett harag szivárgása.

Gyöngyi69

A gyász a veszteség őszinte elismerése, amely az érték kendőzetlen elismerésén alapul. Ha valami értéktelen, nem tudjuk igazán veszteségként megélni. A gyászban őszintén örülünk a kapott adományoknak. Például egy szeretett személy elvesztésén bánkódni rendkívül fájdalmas dolog, maga a gyászfolyamat mégis azt a gazdagságot ünnepli, amelyet az élet osztályrészünkké tett. Nem lehetünk gazdagok a veszteség lehetősége nélkül, veszteség nélkül pedig nem tudjuk teljes mértékben értékelni azokat a dolgokat, amiben részünk van.

Gyöngyi69

Különösen a férfiak tartják szinte azonosnak magukat a munkájukkal. Ezért van, hogy az elbocsátások, a leépítések és a nyugdíjazás csaknem mindig mély depressziót vált ki náluk, miután túlestek a félelmetes elszámolás első sokkhatásán. Az átlagos férfi szeretne többet golfozni nyugdíjas korában. Lehet, de akkor is depressziós lesz, mert semmi sem készítette föl életében arra, hogy többnek lássa magát a tevékenységénél. Gyermekkorunktól fogva azt halljuk, hogy „férfinak férfidologgal kell foglalkoznia”. De miért? Csak! A férfiak tehát ilyenkor a depresszió felé sodródnak, életük elveszti az értelmét, korábban halnak meg.

Gyöngyi69

Mindig különbséget kell tennünk fájdalom és szenvedés között. A fájdalom élettani jelenség, és mindig enyhíteni kell, ha lehet, mivel legyöngíti a lélek életerejét. A szenvedés viszont spirituális, mivel elkerülhetetlenül felveti azt a kérdést, hogy mi az egész lét értelme. Ha mentesek vagyunk a szenvedéstől, kevésbé valószínű, hogy foglalkozunk azokkal a kérdésekkel, amelyek végül meghatározzák majd, hogy kik vagyunk. A szenvedés által fölvetett kérdések kiragadnak bennünket önteltségünkből, a nyugalmas élet laza ismétlődéséből, s helyette megkapjuk a kiteljesedés vagy összezsugorodás mindennapi dilemmáját. Egy régi középkori mondás azt tartja, hogy „a szenvedés a leggyorsabb ló a teljességhez”.

moni79

Ha a korosodó szülők soha nem vállalták a felelősséget saját magukért fiatal felnőtt korukban, akkor kimondottan sokat követelhetnek meg felnőtt gyerekeiktől. Miért is várnánk, hogy a narcisztikus öregek egyszer csak felnőjenek?

moni79

Azt mondják, a vallás azoknak való, akik félnek pokolra szállni, a spiritualitás pedig azoknak akik már megjárták a poklot.

Kapcsolódó szócikkek: spiritualitás