Megszentelt ​árulás 26 csillagozás

James Forrester: Megszentelt árulás

London, ​1563. Angliában nyugtalanság uralkodik, katolikus összeesküvések szerveződnek a fiatal Erzsébet királynő ellen szerte az országban. Egy késő éjjelen William Harley Clarenceux-t váratlanul meglátogatja régi barátja és katolikus hittársa, Henry Machyn, aki ráveszi a vonakodó heroldot, hogy rejtse el a hosszú éveken át írt krónikáját. Hamar nyilvánvalóvá válik, hogy a könyv valami sötét titkot rejt, amely veszélyt hozhat rá, de ennek mértékét felbecsülni sem képes, amíg szembe nem találja magát Francis Walsinghammel és könyörtelen megbízottjával, Richard Crackenthorpe-pal, akik bármit megtennének annak érdekében, hogy megszerezzék a krónikát.

Clarenceux-nak az élete függ attól, hogy kiderítse, milyen titkot rejt a krónika, és kik alkotják az ennek őrzésére alapított titkos társaságot. Az egyre veszélyesebbé váló nyomozása során egyetlen társa Machyn felesége, Rebecca, akivel állandó életveszély közepette próbálják kibogozni a rejtély szálait, miközben Walsingham… (tovább)

Agave Könyvek, Budapest, 2013
448 oldal · ISBN: 9786155272141 · Fordította: H. Kovács Mária

cippo I>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Kérem szépen, erre a nagyon baráti három és fél pontra énnekem statisztikai igazolásom is van, alfátul az omegáig ez a történet úgy nézett ki, hogy 2013. május 9., 20:59 → 2013. július 20., 21:18, ami azt jelenti, hogy a korai eperszezontól a meggyszezonon át egészen a kajsziig tartott.
Ami azt jelenti, hogy a rettenetes izgalmak és a számtalan kaland közepette volt képem, pontosabban lelkierőm feldolgozni és befőzni 18 üveg mentás és mentátlan szamóca-, valamint 13 üveg meggylekvárt, és reménybeli várományosa vagyok a továbbiakban a könyv szempontjából már jelentéktelen mennyiségű kajszinak, ami – lefordítom – azt jelenti, hogy a Megszentelt árulás egy letehetően és felejthetően fordulatos kalandregény.

Roszka>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Érdekes történet, egy nem létező összeesküvésről, szadista vallatási módszerekről, hidegvérű gyilkosokról, és egy nemes lelkű emberről.
Erzsébet korában játszódik és persze a vallás-váltás áll a háttérben.
Mély nyomott nem hagyott bennem.

ppayter>!
James Forrester: Megszentelt árulás

James Forrester első kötete, a Megszentelt árulás, izgalmas krimi és kiváló korrajz is egyben. A 16. századi – éppen Shakespeare előtti – Anglia, melyet a történész szerző talán mindenki másnál jobban ismer, nagyszerű környezet egy ilyen történethez, Forrester elbeszélői képességének köszönhetően pedig pillanatok alatt bele tudja magát élni az olvasó.

Eleinte zavaró volt Clarenceux címernagy és a többiek 21. századi ésszel logikátlannak tűnő hozzáállása – ellenfeleik hatalomszerzésre és -megszilárdításra irányuló motivációja sokkal érthetőbb az életveszély vallásos meggyőződés miatti vállalásánál –, aztán persze elég hamar egyértelművé vált, hogy ez egyáltalán nem hiba, hanem a korhű karakteralkotás része és valójában tökéletesen illik a képbe. Mivel a történet stílusa viszont abszolút kortárs, az összhatás kiváló, a helyszínek, csavarok és feszültségadagolás a helyén van, pontosan olyan, amilyennek egy történelmi kriminek lennie kell, és még bizonyos sablonokat is elkerül, ami kifejezetten kellemes meglepetés. Sok szereplő valóban is létezett ember, esetleg minimális változtatásokkal, a helyszínek nagy része is valós, mint ahogy Machyn krónikája is (mely például itt olvasható: http://quod.lib.umich.edu/m/machyn/), ez szintén sokat dob a történeten. Krimikedvelőknek és a tizenhatodik századi Anglia iránt érdeklődőknek is szívesen ajánlom, alapos és jól összerakott, izgalmas regény.

Bővebben: http://kultnaplo.blogspot.hu/2013/04/james-forrester-me…

Cardamon>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Forrester Clarenceux trilógiájának első kötetéről lehet azt mondani, hogy izgalmas, érdekes vagy éppen kalandos. De csak addig, amíg a kezdeti lendület tart.
Azt már az elején le kell szögeznem, hogy az író le sem tagadhatná, hogy szereti a Tudor korszakot persze, hiszen mégiscsak történész , mert egészen egyszerűen élvezettel ír róla. Ezt mi sem bizonyíthatja jobban, hogy a korabeli London olyan hitelességgel van lefestve, hogy szinte tapintható, érzékelhető a közeg még az egyszeri olvasónak is. Én nem nagyon szoktam történelmi krimiket olvasni, de az a stílus, amit Forrester használ, nagyon tetszetős. Nem is ezzel van a probléma.

Számomra a gondok ott kezdődtek, amikor elindultak/ menekültek a krónikával. Egy darabig sikerült elhitetnie velem, hogy lebilincselő kalandoknak leszek a részese, mindenféle rejtélyes kirakóssal és titkos társasággal karöltve, de aztán mégsem jött a katarzis. Valahol magamra hagyott.
A történet számomra ott kezdte az érdektelenség határát súrolni, amikor a szereplők napokig kutyagoltak az uticéljuk felé, majd napokig vissza, hogy megint másfelé induljanak, és onnan megint vissza. Ez teljesen felesleges és unalmas volt, meg persze logikátlan. A kirakós sem volt túl komplikált, tehát ott se várjunk világmegváltó dolgokat.

A szereplők is meglehetősen felületesre sikeredtek. A főszereplők közötti romantikus szál erőltetett, semmi szükség nem lett volna rá. Az pedig, hogy Walsingham hogyan akadt mindig a nyomukra vagy éppen előzte meg őket, rejtély… Ha annyira okos volt, hogy mindenre egymaga jött rá, minek neki az a nyavalyás krónika?

Mindent összevetve a királyi család és Boleyn Anna története tényleg érdekes, maga a regény korrajznak kitűnő. Forrester alapos, de nem szájbarágós. Nem adja a történelemprofesszort, csak szórakoztat. Fél csillaggal többet adok rá, mint amennyit szívem szerint érdemelne, de ezt vegye megelőlegezett bizalomnak a következő kötetre nézve.

Molu P>!
James Forrester: Megszentelt árulás

A könyv borítója fantasy könyvet feltételez. Viszont ez egy thriller ami 16. században játszódik. A rengeteg történelmi alap és szereplő érthetővé vált számomra, amikor megtudtam, hogy a szerző egy brit történész, szakértője ennek a kornak. Ügyesen keveri a kitalált és valós eseményeket, végig feszültséget keltve a rejtélyes nyomozás során. Egyben rávilágít mennyire kiszolgáltatott és védtelen volt az ember abban a korban, amikor a hatalmon lévők kedvük szerint kínpadra és halálba küldhettek bárkit és a törvényeket figyelmen kívül hagyhatták vagy át is írhatták. Mindezek mellett a vallás-üldözés ezrek életét vette el a legkegyetlenebb módon. Ez a könyv egyformán egy történelmi regény és egy rejtély utáni nyomozás.

zsofi017>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Volt olyan jó, mint a Trónok harca…(amivel még most szenvedek) :D Annyi bajom volt csak vele, hogy sokszor nem tudtam követni az eseményeket, meg olyan homályos volt az is, hogy a szereplőknek hogy jutott eszükbe egy-két következtetés. Kicsit emlékeztetett Dan Brown stílusára. És kifejezetten tetszett, hogy nem volt olyan „lányregényesre csiszolt” a vége. Azt sajnáltam, hogy olyan hanyagul lett lezárva…"Félreértés volt… ja akkor bocsi"

CsN>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Bármilyen kompetens is az író, történészként fontosabbak neki a korhű részletek, mint a sztori maga vagy a karakterek kidolgozottsága. A fordító kompetenciájáról inkább ne ejtsünk szót, szinte fájnak egyes mondatok. Leginkább vattacukorhoz hasonlítanám a könyvet, nagyot harapsz, kicsit nyelsz.

milegyenanevem>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Az Erzsébet-korabeli Angliában játszódó történelmi krimik tekintetében talán Sansom könyvei a mérvadóak, azonban úgy érzem, hogy bár Forrester könyve nem követett el trónfosztást, de megállja a helyét, abban a tekintetben, hogy szórakoztató volt az első oldaltól az utolsóig. Kimondott erénye a könyvnek, hogy ténylegesen valós történelmi események és személyek közé helyezi a történetet, és itt nem csak az uralkodóról van szó, hanem a könyv egyéb szereplőinek nagy része is valós személy volt egykor. Mást vártam azonban a könyvtől, mivel a borítón thrillernek hirdették, ennek azonban nyoma sem volt. Milyen jó lenne ha valaki újra írna egy jó középkori vagy kora újkori thrillert, mit amilyen például a Rózsa neve volt.

Virágszépe>!
James Forrester: Megszentelt árulás

Az író, James Forrester történész és a Megszentelt árulás egy történész által megírt regény. A könyv nagyon jó korrajz, a korabeli helyszín bemutatása érdekes, hiteles.
Kalandregény, érdekes, fordulatos, hiszen a történészek számtalan rejtélyes eseménnyel találkozhatnak kutatásaik során. Engem mégsem tudott igazán lekötni, elvarázsolni, le tudtam tenni. Talán ez is azt mutatja, hogy hiába a hatalmas háttéranyag, a felkészültség, ahhoz, hogy a stílus is magával ragadjon, más kell.
Első könyve, talán a következőkben….

Szelén>!

Azt hiszem, a büszkeség az a mód, ahogy magukat látják az emberek. A becsület az, ahogy mások látják őket, nem?

Kapcsolódó szócikkek: büszkeség
Zora85>!

A tudás hatalom. A barátság még ennél is hatalmasabb. És ha az embernek mindkettő megvan, tudás és barátok, akkor legyőzhetetlen.

Kapcsolódó szócikkek: barátság · hatalom · tudás
Szelén>!

Minden küzdelmünkben az utolsó szó a remény.

441. oldal, utolsó mondat

Kapcsolódó szócikkek: remény
szil0214>!

A bizonyíték hiánya sohasem elég a gyanú eloszlatásához.

Cardamon>!

Ha a saját hited az ellenséged
Nem lelsz sehol menedéket.

Roszka>!

Úgy tűnt, mintha Clarenceux úr halott lenne – olyan halott, mint egy sohasem olvasott könyv.

Zora85>!

Minden egyes kimondott hazugság gyengeség, mert minden hazugság az igazság túsza.

Kapcsolódó szócikkek: hazugság · igazság
Zora85>!

Ameddig Erzsébet a királynő, Isten nem csak megbocsát, de protestáns is.

Virágszépe>!

– A jelentősége, Thomas, az esperance volt.
– Uram?
Clarenceux elmosolyodott. – Ez volt a krónika utolsó szava. Azt jelenti, hogy remény. Minden küzdelmünkben az utolsó szó a remény.

441. oldal ( Agave, 2014)