Az ​akaratos gyerek 6 csillagozás

James Dobson: Az akaratos gyerek James Dobson: Az akaratos gyerek

Születéstől a serdülőkorig
Segítség! Nem bírok a gyerekemmel! Dr. Dobson, Bibliával a kezében és rendkívül élvezetes stílusban adja szakmai tanácsait. Olyan területeket is hozzáértéssel kezel, melyek manapság népszerűtlenek, pl.:
– a kötelességvállalás bevezetése
– a szülői kontroll szeretetteljes alkalmazása
– az értékrend megalapozása
– a jutalmazás és büntetés körültekintő alkalmazása
– határvonalak felállítása
– önfegyelemre nevelés
NAGYON hasznos és jó könyv!
(Dr. James Dobson neves pszichológus. Egykor az Egyesült Államok elnökének tanácsadói testületében az ifjúságot érintő kérdések szakértőjeként tevékenykedett.)

Eredeti cím: The Strong-Willed Child, Birth Through Adolescence

Eredeti megjelenés éve: 1978

222 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630450313 · Fordította: Köves Gábor
222 oldal · ISBN: 9630464438 · Fordította: Köves Gábor

Leonardo da Vinci

James Dobson: Az akaratos gyerek

Feleségem nyomta a kezembe. Kislányunk nevelése során ide jutottunk talán hasznos tanácsokat rejthet…
Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy elkezdése előtt az itteni és az innen hivatkozott kritikákat olvastam el először. Emiatt erős fenntartással kezdtem neki, hiszen nagyon sok és szinte csak rosszat olvastam erről a könyvről. De rácáfolt!
Nem, nem, egyáltalán nem gyerekagyabugyáló, agresszív, nagyhatalmú felnőtteket képző, „idomító” könyv ez ám! Bár a túlzóan jópofizó, szemléltetéseit erőltető stílusa nagyon nem tetszett (ezért vontam le egy csillagot), kb. a háromnegyedénél felfogtam-rájöttem-átvettem, amit le akart írni. Úgyhogy sok jó gondolatot tudok alkalmazni belőle (ld. idézeteim!)
És igenis: tessék VÉGIGolvasni! Aztán kritizálni – vagy megszívlelni…

padamak>!

A „manipulálás” szónak negatív hangzása van, önző indítékokra utal. Én szívesebben használom a vezetés kifejezést. A vezetés minden érintett javára szolgál, még akkor is, amikor negatív következményekkel jár.

125. oldal - A testvérek közti viszály (KIA, Budapest)

Kapcsolódó szócikkek: manipuláció
padamak>!

Bár ellentétesnek hangzik, mégis azok az igehirdetők, akik csupán Isten szeretetére koncentrálnak, lehetetlenné teszik hallgatóik számára, hogy tudatosuljon bennük ez a szeretet. Teremtőnk igazságossága és az Ő szolgálatára való elkötelezettségünk megértése – valamint a gonoszság megbüntetésére vonatkozó ígérete – nélkül nincs jelentősége Jézus kereszthalálának. Ő azért halt meg, hogy kimenekítsen bűneink átkából! Ha nem értjük az átkot – a betegséget –, akkor nincs szükségünk gyógymódra.
…Úgy tűnik, hogy sok igehirdető elmondta hallgatóságának, mennyire szereti őket Jézus, de megfosztotta őket legcsodásabb, felszabadító ajándékának valódi megértésétől.
Ezért úgy látom, hogy azok az igehirdetők, akik „cenzúrázzák” a Biblia kevésbé népszerű tanításait, sokat ártanak hallgatóságuknak, sőt lehet, hogy gyáván megfutamodtak. Valaki ezt írta: „Hallgatni nem mindig arany. Néha csak sárga.” Magam is ezen a véleményen vagyok.

168. oldal - Szülők, gyermekek és a kerekasztal (KIA, Budapest)

padamak>!

Valójában ez a könyv azért született, hogy segítsen a szülőknek a tizenéves kort megelőző szakaszban szeretetteljes, de irányító kapcsolatot kiépíteni akaratos gyermekükkel, ami hozzájárul később a tizenéves józansághoz.

186. oldal - Az akaratos serdülő (KIA, Budapest)

padamak>!

Kívánatos, hogy a gyermekek kedvesek, hálásak és udvariasak legyenek – ezeknek a jellemvonásoknak a megjelenése tanítást igényel, nem pedig reménykedést. Ha őszinteséget, igazságosságot, önzetlenséget akarunk látni utódainkban – akkor ezeknek a jellemvonásoknak a korai nevelési folyamat céljainak kell lenniük.

50. oldal - Az akarat formálása (KIA, Budapest)

padamak>!

Nem az a férfi, aki gyermeket tud nemzeni, hanem az, aki megélhetést tud biztosítani gyermekei számára, gondjukat tudja viselni, és szeretni tudja az édesanyjukat.

204. oldal - Az akaratos serdülő (KIA, Budapest)

padamak>!

Könyvem megírásakor arra törekedtem, hogy megfogalmazzam a zsidó-keresztyén tradíciónak a gyermekek fegyelmezésére vonatokozó tételeit, és elősegítsem ezeknek az igazságoknak a mai családokban való alkalmazását. A gyermeknevelésnek ez a megközelítése mélyen belevésődött a nyugati világ kultúrájába, azonban tudomásom szerint írásban eddig még sohasem jelent meg. A szülői kontroll szeretetteljes alkalmazását jelenti, az önfegyelem és kötelességvállalás józan mértékű bevezetését, és a szülőnek a gyermek érdekét képviselő vezető szerepét, valamit az emberi értéknek és méltóságnak a család minden tagjában való megbecsülését. Józan határvonalak felállítását jelenti, és azoknak következetes megtartatását, végül a büntetés és jutalmazás módszerének körültekintő alkalmazását, amikor erre a nevelés folyamán szükség van. Olyan rendszerről beszélek, amelyben a szülői hivatás több, mint húsz századon át működött. Nem az én találmányom, változtatni sem tudok rajta. Feladatom mindössze azon utasítások összefoglalása, amelyeket hitem szerint maga a Teremtő bocsátott a rendelkezésünkre. Meg vagyok győződve arról, hogy amíg anyák, apák és gyermekek együttesen népesítik be ezt a bolygót, ez a tanítás életképes marad. Minden bizonnyal túl fogja élni mind a humanizmust, mind az emberiségnek az alternatív szemléletek kialakítására vonatkozó ügyetlen próbálkozásait.

214-215. oldal - Örökkévaló forrás (KIA, Budapest)

padamak>!

Semmi kétségünk sem lehet afelől, hogy a gyermekek sokkal inkább tudatában vannak a generációk közti vívódásoknak, mint elfoglalt, túlhajszolt szüleik!

24. oldal - Az akarat vadhajtásai (KIA, Budapest)

padamak>!

Leonardo da Vinci nem hallott még az egérről a labirintusban, amikor ezt írja: „Aki a rosszat nem bünteti; annak cselekvését parancsolja!”

32. oldal - Az akarat formálása (KIA, Budapest)

Kapcsolódó szócikkek: Leonardo da Vinci
padamak>!

A fegyelmezés lehetetlen addig, amíg a szülő nem képes megérteni a cselekedet mögött rejlő szándékot. Testi fenyítést csak tudatos engedetlenség vagy akaratosság esetén szabad alkalmazni.

63. oldal - Az akarat formálása (KIA, Budapest)

padamak>!

A fegyelmezési cselekedet befolyásolja a viselkedést: a harag nem. Meggyőződésem, hogy a felnőtt haragja romboló hatású tiszteletlenséget eredményez gyermekeinkben. Érzékelik, hogy azért haragszunk olyan kétségbeesetten, mert nem tudjuk kézben tartani a helyzetet.

92. oldal - A leggyakoribb hibák (KIA, Budapest)

Kapcsolódó szócikkek: fegyelmezés · harag