Atomi ​szokások 38 csillagozás

Apró változások, kiemelkedő eredmények

„A ​"minden nap 1 százalékkal jobb teljesítmény” forradalmi rendszere

Az emberek azt hiszik, ha változtatni akarnak az életükön, nagyban kell gondolkodni. A világhírű szokásszakértő, James Clear azonban egy másik utat fedezett fel. Tudja, hogy a valódi változás több száz apró döntés halmozati hatásának az eredménye – olyan kis döntéseké, mint napi két fekvőtámasz, öt perccel korábbi ébredés vagy egyetlen rövid telefonhívás.

Ezeket nevezi atomi szokásoknak.

Úttörő jelentőségű könyvében Clear elmagyarázza, hogy ezek a miniatűr változtatások pontosan hogyan növik ki magukat az életedet átalakító eredményekké. Mutat néhány egyszerű élet-hacket (a szokáshalmozás feledésbe merült művészetét, a kétperces szabály váratlan erejét, vagy a trükköt, amellyel beléphetsz az Aranyhaj-zónába), és a legfrissebb pszichológiai és idegtudományos kutatási eredmények segítségével magyarázza el, miért olyan hatásosak. Mindeközben olyan olimpiai aranyérmesek, nagy hatalmú… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

MotiBooks, 2020
380 oldal · ISBN: 9786155420825 · Fordította: Kovács Zsuzsa
MotiBooks, Budapest, 2020
378 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155420818 · Fordította: Kovács Zsuzsa

meseanyu P>!

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Voltak benne jó ötletek, újdonságok, de összességében rám nem gyakorolt akkora hatást, mint más, a témában olvasott könyvek. Sok igazság van benne, de sok olyan ajánlás is, ami nekem már túl sok, életszerűtlen. Jól összeszedett, inspiráló, de számomra nem alapmű.

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Nagyon komplexen mutatja be, hogyan alakul ki egy szokás (jó vagy rossz), és milyen tényezők erősítik. Szerintem érdemes elolvasni, több részletet ismertem, alkalmaztam, de lesz néhány dolog amit ki fogok próbálni, hogy erősítsem a jó szokásaimat.
bővebben a blogon

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

„Minden változás könnyű, ha élvezetes.”

Szokás hatalmához hasonlóan szokások tudatosításáról szól, de annak módszerét nagy mértékben kibővíti példákkal és technikákkal. Itt is részletezi, elemzi a szokások kialakulásának menetét, majd négy egyszerű lépés és négy józanító „törvény” mentén felhívja a figyelmet arra, hogyan alakíthatóak. A Kezdj a miérttel, illetve A csodálatos elme kódja könyvben is ismertetett átfogó, az élet minden területén alkalmazható szemléletváltásra nyújt gyakorlati eszközöket és példákat.

Aprólékos a szó jó értelmében. Apró, jelentéktelennek tűnő dolgokra is kitér. Apró tényezők változtatásával ér el változást. Apró lépésekkel közelíti az egész életre hatást gyakorló megvalósításokat, nem nagy álmokkal, nagyratörő vágyakkal. Apró, de folyamatos lépésekkel közelebb jutunk a célhoz, mint ha csak egy tökéletes kép megtervezésével foglalkoznánk.

Kedvenc részem az volt, amelyben identitás és szokások összefüggéseit taglalta. Azt, hogy a rögzült énkép mennyire bekorlátozza a lehetőségek felismerését és a szokások alakíthatóságát. A gének rögzültségébe, személyiséget és sorsot meghatározó mivoltukba vetett hiedelmeken is igyekszik lazítani példákkal és szemléletváltással.

Emellett részletesen foglalkozik a motiváció és vágyak szokásalakító hatásával, élettani és elmei hátterével, illetve alakítási lehetőségeivel: érzékelés vonatkozásai, az ismételt cselekvés általi idegrendszeri berögződések, a kényelem és automatizáció által gerjesztett önkéntelen cselekvések (és szükségtelen szokások kialakulása). Arra vezet rá, hogyan érjünk el kevesebb erővel többet.

Számomra újdonság volt a motivációs könyvek terén, hogy a környezet hatásával is nagyon kiterjedt szemlélettel (pl. éghajlat és motiváció összefüggései), érdemben foglalkozott, anélkül, hogy a felelősséget másra hárította volna. A társaság által kiváltott késztetések ("csak társaságban szoktam" jellegű kifogásokra irányítja a figyelmet), a környezetváltással bekövetkező szokásváltozások, vagy a kevesebb kísértéssel járó, tudatosan elrendezett környezet mind olyan szempontok, amikre nem sokan térnek ki.

Vannak mókásan tanulságos példák is – például egy amerikai férfi összekötötte az edzést a sorozatfüggő szokásával: ha nem tekert a szobabiciklin, a Netflix kikapcsolt, így a szokását nem kényszeredetten elnyomta, hanem meglovagolta: általa ösztönözte magát az egészségesebb életmódra. Lemondás helyett annak mentén változtatott, hogy mit nyerhet vele.

Nagyon jól felépített kötet, könnyen áttekinthető szakaszolás, pontokba szedett lényeg, egyszerű stratégiák és taktikák, hitelesség, józan szemlélet (nem őrül bele a saját motivációs szlogenjeibe) jellemzi. Világos magyarázatokat ad, az elmélet kifejtése mellett gyakorlatokkal, esetpéldákkal (még magyar vonatkozás is akad), összefoglalókkal. Még a fordítás is jó.

off

MotiBooks, 2020
380 oldal · ISBN: 9786155420825 · Fordította: Kovács Zsuzsa
csabosz>!

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Ez egy olyan önfejlesztő könyv, ami valódi segítséget ad, ha változtatni akarsz a szokásaidon. A szerző kutatásokra alapoz, nagyon hasznos elveket ismertet meg, közben példaként mutatja be számos sikeres ember jó szokását. (Szó van benne például a magyar Polgár családról is.)
A legjobb az volt, hogy tényleg azt éreztem, hogy a szerző segíteni akar, és nem a saját ötleteit eladni.

mandyedi>!

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Aki a https://moly.hu/konyvek/charles-duhigg-a-szokas-hatalma könyvet olvasta, annak ezt is ajánlom. A könyv onnan folytatja, ahol A szokás hatalma abbahagyta. Sok dolog visszaköszönt már más könyvekből is. Ami miatt tetszik, hogy tömör, nincs mellébeszélés, az egyes állításokat valós történetekkel támasztja alá.

Thraeyll>!

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Ez egy csodálatos könyv és hálás vagyok, hogy olvastam. Úgy érzem megváltoztatta az életem, átformálta a szemléletmódom. Azóta minden nap próbálom szigorúan venni az én kis atomi szokásaim, de nem csak ezekre, hanem úgy általánosságban is igaz, hogy minden nap megpróbálok csak 1%-kal jobb lenni.
Szerintem mindenkinek kötelező lenne elolvasnia.

csiripelek>!

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Semmi extra, egynek jó volt. Már egy ideje próbálkozom jó szokásokat kialakítani, jobban élni, ezért nem éreztem azt, hogy bármi egetrengetően új dolgot mondott volna. Igazából az olyan alap népszerű tudományos könyvekre épül, mint a Flow, Gyors és lassú gondolkodás, Nudge. Sok példa már ismerős volt.
Egyébként összeszedett, érthető, strukturált, ez tetszett benne. Azért néha előfordult, hogy önellentmondásokba keveredett. Meg felhúztam nem egyszer a szemöldököm, amikor létező jelenségeket vagy módszereket keresztelt át ("én ezt úgy hívom hogy…"). Szerintem meg lehetett volna tisztelni az eredeti tudósokat azzal, hogy úgy hívjuk a dolgokat, ahogy ők anno kitalálták és ahogy az adott jelenséget egyébként az egész világ hívja.

Zkitkat>!

James Clear: Atomi szokások Apró változások, kiemelkedő eredmények

Sok gyakorlati tippet ad a könyv, pszichológiai vonatkozásokkal, de mégis könnyen emészthető. Én mindenkinek ajánlom, aki szeret rendszerekben gondolkozni és kialakítani saját kis rendszereket.

theodora>!

A valódi viselkedésváltozás az identitásváltozás. Elindíthatod egy szokásodat azért, mert motivált vagy, de kitartani csak azért fogsz mellette, mert az identitásod részévé válik. […] A javulás, a fejlődés mindaddig ideiglenes, amíg az éned részévé nem válik.

FélszipókásŐsmoly >!

Nincs célszalag. Nincsenek állandó megoldások. … A tartós eredmények elérésének a titka az, hogy soha ne hagyd abba a fejlődést.

FélszipókásŐsmoly >!

Kíváncsinak lenni jobb, mint okosnak. Ha motivált és kíváncsi vagy, az többet számít, mint ha szimplán okos vagy, mert ez előbbi cselekvéshez vezet.

Kapcsolódó szócikkek: kíváncsiság
theodora>!

Az apró fejlesztések által idővel elérhető változás lélegzetállító. Elmondom hozzá a matekot is: ha egy év alatt mindennap 1 százalékkal jobban teljesítesz, az év végére harminchétszer jobb leszel, mint voltál.

FélszipókásŐsmoly >!

Minél inkább hagyod, hogy egyetlen meggyőződés határozzon meg, annál kevésbé leszel képes alkalmazkodni, amikor az élet kihívást jelentő helyzetbe hoz.

Kapcsolódó szócikkek: meggyőződés
Fekete_János_Dávid>!

Az eredményeid a szokásaid mérőszáma. A nettó vagyonod a pénzügyi szokásaid mérőszáma. A tudásod a tanulási szokásaid mérőszáma. A rendetlenség a takarítási szokásaid mércéje. Aztkapod, amit ismételsz.