„Minden változás könnyű, ha élvezetes.”
Szokás hatalmához hasonlóan szokások tudatosításáról szól, de annak módszerét nagy mértékben kibővíti példákkal és technikákkal. Itt is részletezi, elemzi a szokások kialakulásának menetét, majd négy egyszerű lépés és négy józanító „törvény” mentén felhívja a figyelmet arra, hogyan alakíthatóak. A Kezdj a miérttel, illetve A csodálatos elme kódja könyvben is ismertetett átfogó, az élet minden területén alkalmazható szemléletváltásra nyújt gyakorlati eszközöket és példákat.
Aprólékos a szó jó értelmében. Apró, jelentéktelennek tűnő dolgokra is kitér. Apró tényezők változtatásával ér el változást. Apró lépésekkel közelíti az egész életre hatást gyakorló megvalósításokat, nem nagy álmokkal, nagyratörő vágyakkal. Apró, de folyamatos lépésekkel közelebb jutunk a célhoz, mint ha csak egy tökéletes kép megtervezésével foglalkoznánk.
Kedvenc részem az volt, amelyben identitás és szokások összefüggéseit taglalta. Azt, hogy a rögzült énkép mennyire bekorlátozza a lehetőségek felismerését és a szokások alakíthatóságát. A gének rögzültségébe, személyiséget és sorsot meghatározó mivoltukba vetett hiedelmeken is igyekszik lazítani példákkal és szemléletváltással.
Emellett részletesen foglalkozik a motiváció és vágyak szokásalakító hatásával, élettani és elmei hátterével, illetve alakítási lehetőségeivel: érzékelés vonatkozásai, az ismételt cselekvés általi idegrendszeri berögződések, a kényelem és automatizáció által gerjesztett önkéntelen cselekvések (és szükségtelen szokások kialakulása). Arra vezet rá, hogyan érjünk el kevesebb erővel többet.
Számomra újdonság volt a motivációs könyvek terén, hogy a környezet hatásával is nagyon kiterjedt szemlélettel (pl. éghajlat és motiváció összefüggései), érdemben foglalkozott, anélkül, hogy a felelősséget másra hárította volna. A társaság által kiváltott késztetések ("csak társaságban szoktam" jellegű kifogásokra irányítja a figyelmet), a környezetváltással bekövetkező szokásváltozások, vagy a kevesebb kísértéssel járó, tudatosan elrendezett környezet mind olyan szempontok, amikre nem sokan térnek ki.
Vannak mókásan tanulságos példák is – például egy amerikai férfi összekötötte az edzést a sorozatfüggő szokásával: ha nem tekert a szobabiciklin, a Netflix kikapcsolt, így a szokását nem kényszeredetten elnyomta, hanem meglovagolta: általa ösztönözte magát az egészségesebb életmódra. Lemondás helyett annak mentén változtatott, hogy mit nyerhet vele.
Nagyon jól felépített kötet, könnyen áttekinthető szakaszolás, pontokba szedett lényeg, egyszerű stratégiák és taktikák, hitelesség, józan szemlélet (nem őrül bele a saját motivációs szlogenjeibe) jellemzi. Világos magyarázatokat ad, az elmélet kifejtése mellett gyakorlatokkal, esetpéldákkal (még magyar vonatkozás is akad), összefoglalókkal. Még a fordítás is jó.
off