A ​Patkánykirály (Ázsia-saga 4.) 235 csillagozás

James Clavell: A Patkánykirály James Clavell: A Patkánykirály James Clavell: A Patkánykirály

Dúl a háború. A világ egyik isten háta mögötti sarkában, a szingapúri Changiban több ezer foglyul ejtett brit, ausztrál és amerikai katona sínylődik embertelen körülmények között egy táborban. Japán rabtartóik állatnak tekintik őket, hiszen „gyáván ” megadták magukat, és eszerint bánnak is velük. Clavell átélte ezt a sok szenvedést, és hitelesen ír arról, hogyan őrizték meg néhányan – elsősorban Marlowe, az angol úrifiú, és barátja, a King, a Király, a harlemi proligyerek, aki királlyá lett a patkányok között – tartásukat és emberi méltóságukat a fogolytábor poklában.

„Drámai és totálisan magával ragadó regény, durva és brutális megnyilatkozásokkal. James Clavell lenyűgöző történetmesélő, csodás megfigyelő, olyan ember, aki sok mindent megért és megbocsát.”
– New York Times

„Félelmetesen izgalmas, várakozásokkal teli regény.”
– Ian Fleming

„Csodálatos regény.” – Washington Post

Eredeti megjelenés éve: 1962

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Aranytoll Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2014
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633731888 · Fordította: Nikowitz Oszkár · Illusztrálta: Zsibrita László
Könyvmolyképző, Szeged, 2014
382 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633731871 · Fordította: Nikowitz Oszkár
Magyar Könyvklub, Budapest, 1995
394 oldal · ISBN: 9635481578 · Fordította: Nikowitz Oszkár

James Clavell: A Patkánykirály

Clavell írása egyszerre izgalmas és lebilincselő történet, valóságos és „brutális” bemutatása a fogolytábori körülményeknek. Mivel ott volt Changiban, kiapadhatatlan emlékeiből meríthetett a regényhez, és ez tökéletesen érződik is olvasása közben. A kétségbeesés, az összezártság, a kitörni vágyás, a fanatizmus, a becsület és az önellentmondások drámai ábrázolása. Nem egy emberről szól a regény, hanem egy egész „kolóniáról”. Sorsokat, karaktereket ismertet meg velünk, olyanokat, amelyek nem „sterilek”. Mindegyik szereplő bőven rendelkezik jó és rossz tulajdonságokkal, és igazi emberek módjára egy adott pillanat teszi őket „jóvá” vagy „rosszá”. Mindannyian a saját, érdekes útjukon haladnak, melyeket magához vonz Marlowe, a legkarizmatikusabb figurája a történetnek. Nem állítom, hogy az elmúlt ötvenöt évet nyomtalanul vészelte át a mű, némely részlete mára ódonnak és nehézkesnek hathat, de az összhatást tekintve ez a regény bizony a valaha készült egyik legjobb ilyen jellegű könyv. Megint bebizonyosodott: az írás mesterség, és a legjobb írók könyvei minden olvasással más-más élményt adnak nekünk olvasóknak

kvzs P>!
James Clavell: A Patkánykirály

Embernek maradni embertelen körülmények között, túlélni akkor is, ha nincs esély.
Néha eszembe jutott, hogy egyrészt akár egy darwini kísérlet leírása is lehetne a könyv -mert az marad meg, aki a legjobban tud alkalmazkodni-, másrészt pedig, hogy bent is csak ugyanolyanok az emberek, mint kint. Van túlélő, van gyűlölködő, van irigykedő, van szolgáló, van bátor, van önfeláldozó, van kiábrándult… Olyanok, mint mi, csak a körülményeik embertelenek. Megmutatják, hogy akár mi is lehetnénk egyek közülük…
A könyv végénél eszembe jutott a Csontbrigád, és rájöttem, hogy ezekben a táborokban a legfontosabb, amit elvehetnek az nem a szabadság, hanem az emberség és a jövőbe vetett hit.
Nagyon plasztikusan mutatja be ez a könyv a dicső háborúk dicstelenebbik oldalát.

Bélabá>!
James Clavell: A Patkánykirály

Helyenként durva, de jól megírt történet egy japán börtön életéről. Azt gondolom, Clavelltől lesz még olvasásom.

krlany IP>!
James Clavell: A Patkánykirály

A háború és a borzalmai… és én nem szeretem sem a háborút, sem a borzalmait.
Egy fogoly tábor élete a II. Vh idején a távol-keleti szigetvilágban japán fennhatóság alatt. Szörnyű… nincs higiénia, nincs gyógyszer, nincs élelem, csak szabályok, melyeknek a nagy része baromság, a többi meg bármennyire is hihetetlen, de életben tart…
Túlélni, alkalmazkodni, embernek maradni… ez utóbbi csak keveseknek sikerül.
Egyébként meg egy kulturális különbségekkel tűzdelt barátság története.

richvar>!
James Clavell: A Patkánykirály

Király volt! A szokásos magas Clavell-színvonal. Bár ez jelent meg először, én a Sógun és a Tajpan után olvastam: mellettük is simán megállja a helyét. Igazi klasszikus háborús regény, egy szingapúri hadifogolytábor mindennapjairól, és a túlélésről.

Lexoris>!
James Clavell: A Patkánykirály

Én személy szerint nagyon szeretem ezt a könyvet. Tetszenek a szereplők személyiségei, a történet menete és a hangulata. Mindig mikor valami nehezet olvasok, és befejezem, pihentetőnek elolvasom ezt a könyvet.
Jó olvasni.

Tiger205>!
James Clavell: A Patkánykirály

Szorongató, és mégis emberei.
De nem szerettem volna akkor és ott lenni!
Mindenesetre a szerző hozza a szokásos színvonalát: kiváló könyv (és vicces, nekem ez volt tőle az első)

Eltiron>!
James Clavell: A Patkánykirály

Clavell első regénye, amivel teljesen megérdemelten lett azonnal világhírű. Szinte lehetetlennek tűnik a feladat, hogy úgy ábrázolja valaki a hadifogoly-tábor borzalmait, hogy azt az olvasó teljes egészében átérezze – és közben mégis szórakozzon, na már most ez ebben a könyvben sikerül.

nyolcadikutas>!
James Clavell: A Patkánykirály

Legelső Clavell regényem volt. Tökéletes, hadifogoly táboros miliő, az írótól megszokott, tökéletesen kidolgozott karakterek és olykor a túlélést jelentő hús, ezúttal patkányok formájában…

Sequoiah>!
James Clavell: A Patkánykirály

Zseniális könyv. Nagyon szerettem. Csak olvasás közben állandóan ehetnékem volt tőle. :)

mate55 P>!

És ha valakinek nincs becsülete, azt kerüld el, mert téged is beszennyez.

mate55 P>!

Igaz, hogy a becsületnek is vannak fokozatai, de az embernek csak egy értékrendje lehet.

Kiskosar>!

Így is tudta, hogy tetszik a férfinak. Könnyű tetszeni, ha nő vagy. És ha nem szégyelled, hogy nő vagy.

185. oldal (Könyvklub kiadás)

pali>!

– Az előbb még azt mondtad rá, hogy gyenge.
– Dehogyis. Azt mondtam, hogy nem rossz. – Marlowe nem tudta, hogyan magyarázza ezt meg a Királynak. – Ide figyelj. Ha mi angolok valamire azt mondjuk, hogy nem rossz, az azt jelenti, hogy remek, pompás, nagyszerű. Ezzel nem hozzuk fölöslegesen zavarba a másikat, de az tudja, hogy meg van dicsérve.

Kiskosar>!

Az apám sokszor magyarázta nekünk, a nővéremnek és nekem, hogy Istennek sok neve van. Nem hinném, hogy lényeges, hogyan nevezzük Istent. Isten nem bánja, ha Jehovának, Allahnak vagy Buddhának nevezik, mert ha ő isten, akkor tudja, hogy a mi tudásunk véges, és nem sok fogalmunk lehet bármiről is. Úgy hiszem, Mohamed Isten embere volt, Isten prófétája. Úgy hiszem, Jézus, ahogy Mohamed nevezi őt a Koránban, „Isten legtisztább prófétája” volt. Hogy Mohamed volt-e az utolsó próféta, ahogyan ő mondta, azt én nem tudom. Nem hinném, hogy mi, emberek, biztosak lehetünk bármiben is, ami Istennel kapcsolatos.

161. oldal (Könyvklub kiadás)

Erithacus>!

A világ dzsungel, ahol az erősek életben maradnak, a gyengék elpusztulnak. Vagy én, vagy a másik. Harmadik megoldás nincs.

127. oldal (IPM Könyvtár, 1988)

Carmilla >!

Ádám uralkodott, mert ő volt a király. Egészen addig a napig, amikor már elhagyta az akarat, hogy mindenáron király legyen. Akkor megdöglött, és egy erősebb felfalta. Mindig a legerősebb lett a király, de a királyt nem csak az ereje tette azzá, hanem a ravaszsága és a szerencséje is. Így van ez a patkányok között.

Szelén>!

Az ott lakók számára Changi nemcsak egyszerű börtön volt. Changi volt az a hely, ahol újra kezdődött minden.

Carmilla >!

(…) És ha már itt tartunk, tudja, mit gondolok én az Istenről? Hogy egy őrült, szadista, gonosz vérszopó…
– Megbolondultál, Peter? – dörrent rá Larkin.
– Nem, dehogy. Nézzétek meg az Istent – tombolt eltorzult arccal Marlowe. – Az Isten csupa gonoszság, ha van. Nézzétek meg, mennyi vérontást követtek el az ő nevében! – közel hajolt Donovanhoz. – Ott van az inkvizíció. Emlékszik rá? Hány embert égettek el és küldtek a halálba az ő nevében? Az aztékokról, az inkákról, a szerencsétlen indiánmilliókról meg is szoktunk feledkezni. És mit műveltek egymással a keresztények és a mohamedánok? Ölj, kínozz, égess, minden rendben van, ha Isten nevében csinálod. Micsoda képmutatás! Ne jöjjön nekem a hittel. A hit egy nagy nulla! (…) Ide figyeljen, Donovan! Maga is csak egy vicc! Maga nem az Istent szolgálja, mert Isten a Gonosz. Maga az ördög szolgája!

Kapcsolódó szócikkek: Isten
Szelén>!

Az őrmester egy szempillantás alatt talpra ugrasztotta az embereket, akik azonnal a lázas tevékenység látszatát keltették. Ezt a képességet már művészi tökélyre fejlesztették.

Ázsia-saga sorozat · Összehasonlítás