Tengeri ​sas 5 csillagozás

James Aldridge: Tengeri sas James Aldridge: Tengeri sas

Az ausztrál születésű, hazánkban is jól ismert szerző a második világháború alatt haditudósítóként három kontinens frontjainak poklát járta be. Megrázó élményei alapján írott regényei mesteri módon öltöztetik egyéni sorsokba a történelem nagy fordulatait. A lenyűgözően izgalmas Tengeri sas a Kréta szigetének kiürítése után hátramaradt, a nácik elől bujkáló angol katonák és az őket segítő gerillák – krétai halászok – sorsát követi nyomon. Ezek a katonák kettesével-hármasával a hegyekbe húzódtak a szigetet légi úton ellenőrző németek elől, s a lakosság támogatásával folytatták a harcukat az egyetlen célért: kitörni a hegyekből a déli partszegélyre és megkísérelni a menekülést Egyiptom felé. Ám az úton minden lépés új és új veszélyt rejteget…

Kossuth, Budapest, 1994
262 oldal · ISBN: 963093700X · Fordította: Kilényi Mária
Szikra, Budapest, 1947
240 oldal · keménytáblás · Fordította: Kilényi Mária

SteelCurtain>!
James Aldridge: Tengeri sas

Meglepődtem, hogy valaki kalandregény címkével látta el ezt a háborús regényt. Szó se róla, kalandos is, meg izgalmas is, és tagadhatatlanul regény is, de legkevésbé sem kalandregény. James Aldridge-től valamikor a nyolcvanas évek elején olvastam a MacGregor küldetését, és borzasztóan tetszett, hogy az ausztrál író szakított a beidegződött nyugati nézőponttal, s legalábbis azzal azonos értékűként mutatta be a sors üldözte kurd nép világszemléletét.
A Tengeri sas a II. világháborúban játszódik, a Görögország, Kréta megszállása utáni időkben. Egy mondatban úgy lehetne összefoglalni, hogy bujkáló ausztrál katonák próbálnak eljutni Egyiptomba.
Közben azonban szembesülnek azzal, hogy a görögök számára nemcsak a megszálló németek az elfogadhatatlanok, hanem a bukott görög kormány is. Értetlenül szemlélik a kibontakozó gyilkos testvérharcot, míg a görögök azt sérelmezik, hogy a nácik ellen harcoló angolok hogyan ismerhették el, – mint hírlik – a halott fasiszta diktátor, Metaxas híveiből álló emigráns kormányt. Benne van már a regény által tárgyalt néhány napban a háború utáni tragikus görög történelem minden alkotóeleme. És Aldridge ismét képes volt elszakadni a nyugati kliséktől, és a görög halászok, parasztok, szivacshalászok látószögéből is megmutatja azt a képet, melyet eddig csak fonákáról, s azt is csak elnagyoltan láthattunk.