A ​diplomata 7 csillagozás

James Aldridge: A diplomata James Aldridge: A diplomata

Iránban, ​1945-46 táján játszódik James Aldridge regénye. Mindaz, ami napjainkban, amikor Irán újból a világpolitika egyik legfőbb feszültséggócának számít, újsághírekből, híradóképekből ismerős számunkra, ott kavarog a regény lapjain, csak éppen egy különös, érdekes vetületben: a mai problémák forrásvidékén járunk.
Az olajkoncesszió körüli bonyodalmaktól a siita egyház vagy a Tudeh-párt szerepéig, Reza sah uralmának kezdetétől az akkori kurd felkelésig minden mai tényező feltűnik a történet hátterében. Aldridge, a más regényei nyomán méltán ismert és népszerű angol író könyve 1952-ben egyszer már megjelent magyarul, s azóta hozzáférhetetlenné vált, új kiadása tehát föltehetően sokaknak szerez örömöt. Ez a könyv ugyanis a szó legjobb értelmében: bestseller mű. Az író kitűnően ért ahhoz, hogy lekösse az olvasó érdeklődését.
Fordulatos meseszövése, érzékletes emberábrázolása, a cselekmény gazdag áramlása, az érdekes helyszínek, a világpolitika kulisszái mögé engedett… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1981
682 oldal · ISBN: 9630917807 · Fordította: Boldizsár Iván
Szépirodalmi, Budapest, 1952
744 oldal · keménytáblás · Fordította: Boldizsár Iván

jozseforoszvari>!
James Aldridge: A diplomata

35 év után olvasom újra. Kedvelem.
A szerző nagyon jól megjósolta a jövőt. Mivel a fordításban érzek némi Szovjetúnió iránti elfogultságot – elismerve a fordítás irodalmi értékét, de másként nemigen adták volna ki akkoriban –, kíváncsi lennék egy mai fordításra

nyolcadikutas P>!
James Aldridge: A diplomata

Még nem voltam húsz éves, anno, mikor olvastam. Arra emlékszem, tinédzser fejjel nem volt könnyű olvasmány. De 14 évesen ismerkedtem, Mailer, Jones, Shaw, Lambert, Killens, Knight, Remarque és Hemingway munkásságával. És azokhoz képest számomra nem volt meghatározó.