Tanuljunk ​imádkozni 4 csillagozás

Jálics Ferenc: Tanuljunk imádkozni Jálics Ferenc: Tanuljunk imádkozni Jálics Ferenc: Tanuljunk imádkozni Jálics Ferenc: Tanuljunk imádkozni Jálics Ferenc: Tanuljunk imádkozni

Jálics atya klasszikussá vált „imádság-tankönyve”… Imamódokról ír, az imaélet nehézségeivel, akadályaival foglalkozik e könyvében a lelkigyakorlatokat adó világhírű Jálics atya

Eredeti cím: Aprendiendo a orar

Eredeti megjelenés éve: 1975

Korda, Kecskemét, 2021
Korda, Kecskemét, 2011
Korda, Kecskemét, 1995
96 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638004010 · Fordította: Jálics Kálmánné

Panelmacska>!

…ha gyűlölöm a felebarátomat, gyűlölöm az Istent is, ha félek az emberektől, félek az Istentől is, ha nincsenek barátaim, az Isten sem barátom. Ha sértegetem az embereket, ugyanakkor az Istent is megsértem, ha fölényesen semmibe sem veszem őket, valamiképp az Istenről sem veszek tudomást. Ha figyelmes vagyok az emberekkel szemben, az Istennel szemben is az vagyok, de ha kihasználom őket, az Istent is eszközül igyekszem felhasználni, céljaimnak alárendelni. Mikor lenézem az embereket, vagy ítélkezem felettük, az Istennel is azt teszem. Mikor nem hallgatom meg a felebarátot és szenvedése iránt érzéketlen vagyok, az Istenre sem hallgatok és közömbös vagyok iránta. Aki igazságos a felebaráttal szemben, az Istennel szemben is az, aki szereti felebarátját, az Istent is szereti, aki pedig becsapja, az Istent is be akarja csapni.
Az Istent emberi szívünkkel szeretjük. Nincsen két szívünk: egyik makulátlan, tiszta, fennkölt, hogy az Istent szeresse, a másik önző, beszennyezett és emberi tapasztalatok alapján bizalmatlan. Csak egy szívünk van, és csak azzal szeretjük az Istent és az embereket.

cassiesdream>!

Azt szeretném ajánlani mindazoknak, akiknek mindennapi cselekedeteik vallási dimenziója iránt nincs kifinomult érzékük, ne a tízparancsolat alapján végezzenek napi lelkiismeret-vizsgálatot, hanem emberi kapcsolataik felülvizsgálatával.

cassiesdream>!

Az Istennek mindig meg lehet mondani az igazat. Sokkal jobb, mint üres szavakat ledarálni, amelyek válaszfalként emelkednének az Isten és közém. Hiábavaló szép dolgokat mondani neki, ha a valóságban mást érzek.

Már jó ideje nagyon távolinak éreztem az Istent. Ezzel kapcsolatban hitbeli kételyek gyötörtek, ami megszakításokkal néhány évig tartott. Egy alkalommal, mikor kételyeimbe merülve sétáltam egy fasorban, hirtelen megvillant bennem valami. Rádöbbentem, hogy amikor nagyon magamba zárkózottan éltem, kételyeim sokkal élesebbek voltak.
Végeredményben a gondolat egy egészen jelentéktelen, köznapi eseménnyel kapcsolatban merült fel. Néhány tányért kellett volna elmosnom, és nem tettem meg. A tény magában véve semmiség volt, de hirtelen felfogtam, milyen érzéketlenséget jelentett a másikkal szemben, akinek ezt helyettem kellett elvégezni. Ez a meglátás segített hozzá, hogy felismerjem a párhuzamot mások iránti kilengéseim és hitbeli kételyeim közt. Ráébredtem, hogy mikor szolgálatkészebben, jobban megnyíltam mások felé, hitbeli kételyeim meggyöngültek.
Megállapítottam, hogy ezzel a ténnyel megtaláltam kétségeim megoldását, meg tudok tőlük szabadulni. Az altruista magatartás abszolút és elvitathatatlan értékét már nem tudtam kétségbe vonni. Ha az e téren bekövetkező pozitív változás növeli a hitet, akkor vitathatatlan, hogy a hit szilárdan a valóságra van alapozva. Az eredmény figyelemre méltó volt. Kételyeim teljesen elmúltak, és érzem, hogy hitem nem a levegőben lóg, hanem az élet realitásán nyugszik.

alma>!

Mi a felszínen élünk, és gyakran menekülünk attól, hogy lelkünk szentélyébe lépjünk. Nem az a rossz, hogy a modern élet nagyon hajszolt, hiszen még az utcán is, vagy a legmozgalmasabb tevékenység közt is lehet a lélek szentélyében élni. A baj abban áll, hogy a modern élet nyugtalanságával akarjuk felületességünket igazolni.

62. oldal, 6. fejezet -- Néma hallgatásba merülni (Korda, 2014)

cassiesdream>!

Egy barátom Thaiföldről visszatérve azt mesélte, hogy ott a katonai szolgálat helyett minden fiatal férfinak két évet egy kolostorban kell eltölteni. A fegyverek agresszivitása helyett a szeretet szelídségére tanítják őket.

alma>!

Véleményem szerint minden lelkiismeretvizsgálat célja az legyen, hogy észrevegyük emberi életünk vallási dimenzióját, ami nem más, mint személyekhez, közösséghez, saját magunkhoz és a természethez való viszonyunk.

2. Mindkét lábbal a földön állni (26. oldal)

alma>!

Az evangélium alapvető üzenete, hogy Isten emberré lett és köztünk lakozott. Itt ütötte fel sátrát. Szolidaritást vállalt a szegénnyel, az elhagyottal, az özveggyel, a betegekkel és mindenkivel, aki körülöttünk van: a felebaráttal. Hozzáférhetővé tette magát, közeledett hozzánk, hogy elérhessük. Megértette velünk, hogy a hozzá vezető út ugyanaz, mint amelyik
embertársainkhoz vezet.

2. Mindkét lábbal a földön állni (19. oldal)

alma>!

A kitartást összhangba kell hozni a rugalmassággal és a szabadsággal.

1. Imákat elmondani (18. oldal)

alma>!

/…/ az idegesség az első főbűn. A főbűnök általában magukban véve nem halálos bűnök, de következményeikben igen jelentősek. Az idegesség azért főbűn, mert következménye az emberi kapcsolatokra és az Istenhez való viszonyunkra katasztrofális.

49. oldal, 5. fejezet - Feloldani a feszültséget (Korda, 2014)