Még élénken emlékszem, hogy milyen elementáris élmény volt számunkra az Óriás Körte. Hetekig csak ezt olvastuk és semmi mást. Egy idő után már függetlenítettem tudatomat a számtól, úgyhogy ha elaludtam akkor is korrektül tudtam mesélni. Csak akkor buktam le, amikor lapozni kellett volna, mert azt agyam motorikus funkciókért felelős részét nem sikerült munkába állítani. Ennyi szép emlék után talán képet kaphattok arról, hogy mennyire örültem Mimbo Jimbo és barátai felbukkanásának.
Kalandokban ezúttal sem szenvedtünk hiány. Ennek ellenére már a kezdetektől bizonyosak vagyunk, hogy az írói képzelet tökéletesen ártatlan helyekre kalauzol majd. Így a legkisebb olvasók is azzal a bíztató érzéssel vághatnak neki a havas tájnak, hogy a végén hőseink együtt sütizhetnek majd a barátaikkal.
Nemcsak Strid rajzainak stílusa és ismerős színhasználata emlékeztet előző kötetére. Felhasznált bizonyos elemeket, amiket kár lett volna kihagyni. Elsőnek itt vannak a körmönfont módon működő elképesztő, kissé nyakatekert berendezések. Ezekhez képest kiszámítható ritmust nyújt a négy-öt szín ismétlődése. Az összhatásnál nem maradhatnak el a kissé hóbortos szereplők sem. Egyszóval a dán szerző képi világa továbbra is egyszerűségében nagyszerű. A képregényrajzolóként is komoly sikereket elért író-illusztrátornál jöhet minden, amitől pompás lesz egy képes mese: sok hó, fura gépek, jófej orosz boszorkányok, barátok, kutatóexpedíció. Akár gyerekméretűre zsugorított szereplői magasfokú galiba-elhárítási képessége, a bohókás tipográfia vagy korlátozott színvilága miatt: ez a könyve is igazi gyerekmágnes. Így történhetett, hogy az irodalmi csemegéket körültekintően megválogató kisebbik fiam mind a 115 oldalt odaadó figyelemmel ülte végig.
A szemfüles felnőtt olvasóval is összekacsint a szerző, ha előbbi észrevette, hogy a hajóvá alakított Óriás Körte fedélzetén az Éjfekete-tenger közepén egy Fitzgerald regény, az Éj szelíd tornyán lapul, míg Mimbo Jimbo történetében a legfázósabb jóbarát Tolsztoj Háború és békéjét olvassa.
Folytatás itt: http://hintafa.blog.hu/2017/11/29/jakob_martin_strid_mi…