Hüvelyk ​Matyi 22 csillagozás

Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Hüvelyk Matyi Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Hüvelyk Matyi Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Hüvelyk Matyi

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Grimm mesék

Közgazdasági és Jogi, Budapest, 1986
28 oldal · Illusztrálta: Haui József
Jugoreklam, Ljubljana, 1975
16 oldal · puhatáblás · Fordította: Bodrits István
Tóth, Debrecen
ISBN: 9789635966271 · Illusztrálta: Cernuschi

Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Hüvelyk Matyi

Grimm mesékben mindig van valami életrevaló, bölcs igazság, Nagyon szeretem olvasni. Akár fiatal, akár idősebb korosztály részére ajánlom.
Matyi története a kitartás, szivósság példaképe. Jól átlátja a helyzetet, gyorsan reagál, cselekszik. Nála is igaz az a mondás: Többet ésszel min erővel de sorolhatnám tovább is az erre jellemző szólásokat. Ilyen lehet : Kicsi a bors de erős.
Hihetetlen családon belüli szeretetről szól mind a szülők mind Matyi részéről.

Morn>!
Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Hüvelyk Matyi

Gyerekként nagyon sokszor lapozgattam, ez volt az egyik kedvenc mesém (meg is látszik, ebbe az én nevem lett kétszer is beleírva, csak hogy biztos legyek a dolgomban). A tehén-gyomros rész azért ijesztő volt, örültem/örülök neki, hogy én nem maradtam pöttöm.

Közgazdasági és Jogi, Budapest, 1986
28 oldal · Illusztrálta: Haui József
szmelus P>!
Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Hüvelyk Matyi

Ez a zöld borítós kiadás nem nyerte el tetszésemet. Rövid és bár a képek aranyosak, a szöveg nem tettszett.

Papp_Bence_Gábor>!

Papp_Bence_Gábor>!

– Csak maradj, fiam, mondotta az ember, űlj ki a kalap karimájának a szélire, s végezd el ott a bajodat. Hányszor megtisztelnek a madarak s föl sem veszem!

konyvolvaso>!

Egyszer a szegény ember készülődött az erdőbe, hogy fát vágjon s mind azon búcsálódott,
hogy nincs, aki utána hajtsa a szekeret, már pedig minek legyen ott hiába egész nap ló s szekér, mig ő fát vág. Hallja ezt Hüvelyk Matyi s mondja:
– Egyet se búcsálódjék, édes apám, majd kihajtom én a szekeret az erdőre.
Nagyot nevetett az apja:
– Ugyan bizony, mit gondolsz, te tökmag. Nem tudsz te lovat hajtani.
– Dehogy nem tudok. Csak az édes anyám tegyen a ló fülébe, onnét elhajtom én úgy, hogy más sem külömben.
– Jól van, mondta az apja, próbáljuk meg. Hadd lám, mit tudsz.

Mondja az egyik:
– Látod te, hogy ki nógatja a lovat?
– Nem én, felelt a másik. Látom, hogy a ló mellett áll egy ember, de az semmit sem szól, azt is lassan mondja.

konyvolvaso>!

Odamentek a szegény emberhez, köszöntek s kérdezték, hogy nem adná-e el ezt a gyereket.
Becsületes árát adják.
– Hát ha a világ minden kincsét nekem adnák kendtek, eladnám-e az én drága jó fiamat! –
felelt a szegény ember.
Hanem Hüvelyk Matyi egy szempillantás alatt felmászott az apja vállára, s a fülébe sugta:
– Adjon csak el, édes apám, úgy is visszajövök kigyelmedhez.

konyvolvaso>!

Eleget próbálta Matyi mindenféleképpen, hogy kikerüljön innét, de nem lehetett ám gyere ki. Megadta magát, ha már Isten így akarta, legyen így, gondolta magában, legalább jó helyet csinál magának idebent. Azám, mikor éppen el akart helyezkedni, odavetődött egy kóbor farkas, felkapta, bekapta a tehén belét s uccu neki! szaladt árkon-bokron át.