Kerekítő ​3. 17 csillagozás

Ölbeli játékok, mondókák
Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3.

Ringatás, érintés, dúdolás: biztonságot, örömet ad az ölbe vett gyermeknek és az ölelő felnőttnek. Finomulnak a mozdulatok, gazdagodik a tudás, formálódnak, mélyülnek az érzelmek a cseperedő emberpalántában. Az ölbeli játékban, a mondókában mely egykor a szájhagyomány útján jutott el egyik generációtól a másikig eleink tudása, megélt tapasztalata sűrűsödik. Ezt közvetíti az olvasóhoz a Kerekítő. Sándor Ildikó néprajzkutató. A mondókákat népi gyűjtés alapján válogatta és a játékok leírását készítette: J. Kovács Judit drámapedagógus

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kerekítő Móra

Móra, Budapest, 2022
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634865063 · Illusztrálta: Kállai Nagy Krisztina
Móra, Budapest, 2021
Móra, Budapest, 2017

SzaffiPolca P>!

Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Ölbeli játékok, mondókák

A korai fejlesztő foglalkozásokon rengeteget tanultam arról, milyen fontosak a mondókák és a gyerekdalok. Előtte nem is gondoltam volna, milyen készségeket fejleszt pár ritmikus sor. A mondókák és dalok már az egészen apróbb babák számára is hasznosak. Kezdetben mosolygást váltanak ki az ismerős dallamok, ritmusok és szavak, később pedig egyéb készségeket is fejlesztenek. A rigmusokhoz játék is tartozhat, melyet mutathatunk a kicsinek, aki próbálja leutánozni a mozdulatokat, később pedig már önállóan és végig tud játszani egy-egy mondókát. A leutánzás is egy fontos állomása a fejlődésnek.

A mondókák segítenek a ritmusérzék kialakulásában is, a rendszeresen és újonnan előkerülő szavak pedig fejlesztik a memóriát és bővítik a szókincset. A közös játékok közelebb hozzák egymáshoz szülőt és a gyermekét, a csikizős, mutogatós, höcögtetős és lovaglós játékok tovább erősítik a kapcsolatot. A mondókák közbeni játék a szenzomotoros fejlődést is támogatja, ezért is nagyon fontos, hogy a gyerekek már egészen apró babaként megismerkedjenek a versikékkel.

A Móra Könyvkiadó Kerekítő sorozata segít abban, hogy minél több versikét elsajátítsunk, a leírások pedig abban, hogy megfelelően prezentálni tudjuk a mondókához tartozó játékot. Ez a szép könyvecske a sorozat harmadik része, és bár mindegyik részt nagyon kedvelem, mégis ez a kedvencem. Ebben találhatók meg azok a mondókák, melyeket én is sokat hallottam gyerekkoromban, ezek pedig: Hinta-palinta, Kiugrott a gombóc, Gyí, te fakó és a Harangoznak délre. A könyv egyébként 30 népi mondókát tartalmaz, és mint fentebb is említettem, a rigmusok mellé rövid játékismertető is tartozik. Minden versike kapott egy gyönyörű rajzot a borító stílusához igazodva, így egy szép, színes, esztétikus könyvecskét tarthatunk a kezünkben. Letölthető hanganyag is tartozik a kiadáshoz.

Juca P>!

Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Ölbeli játékok, mondókák

Még mindig az első kötet a kedvencem. Ebben is van több kedvenc mondókánk, a legtöbbet a foglalkozásokról ismerjük.
Kedvencek: Mátyás király levelet ír…, Így lovagolnak a szászok…, Kiugrott a gombóc…, Kell-e tojás…

JamiC>!

Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Ölbeli játékok, mondókák

Kedves rajzok, jó kis mondókák… tetszett, hogy a mondókáknál oda van írva, hogy épp mit kell a mondóka alatt csinálni. (pl. lovagoltatni a gyereket, vagy az ujjait sorra venni) Bár némelyik mondóka erősen érdekes volt. (nem mondom, hogy bugyuta… csak valahol fura volt a dallama, a vége, a ritmusa)

kavemese>!

Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Ölbeli játékok, mondókák

Mi ehhez kaptunk először Cd-t is, és hosszú autós utazásokon bizony kisegített minket, rongyosra hallgattuk. A sorozat képi világa még mindig magával ragadó, a mondókák között viszont már akadnak hasonlók, az előzőek változatai, ami nem baj, hisz sokféleképpen lehet mondani, de mégis valami újra vágytunk volna inkább.

dödölle>!

Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Ölbeli játékok, mondókák

Ez volt az első mondókás könyvünk. Biztonságot adnak az instrukciók, vannak kedvenceink is belőle, de van benne néhány suta mondóka is. Ennél fényévekkel jobb a sorozat első kötete.

Millázs>!

Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő 3. Ölbeli játékok, mondókák

Jó kis gyűjtemény, találtam benne jót, egyszerűt, szerethetőt és találtam benne olyat is, amit nem értettem, hogyan kellene csinálni vagy nem volt dallamos, ritmusos.
Mindegy, szemezgettünk.