Képi ​kifejezés a pszichiátriában 0 csillagozás

Pszichiátriai és művészeti elemzés
Jakab Irén: Képi kifejezés a pszichiátriában

Jakab ​Irén egyik megalapozója a pszichiátriai kezelés művészetterápiás módszerének. Felismerte azt a lehetőséget, amit az elmebetegek rajzai a diagnosztikában jelenthetnek. Nemcsak összegyűjtötte és kiadta ezeket az alkotásokat, amire korábban is volt már példa, hanem az orvos-beteg kommunikáció speciális formájaként kezelte, amivel – ahogy Freud az álommal – a beteg tudatalattiját, azon keresztül a betegség okát és a gyógyítás lehetőségeit kutatta. Különösen a gyengeelméjű gyermekek kezelésében ért el jelentős sikereket. Kidolgozta a gyermekek kezelését segítő, azóta sokhelyütt alkalmazott művészetterápiás programot.
A kötet tartalmazza 16 eset illusztrált leírását, valamint az alkotások művészeti jellemzőit (Pszichiátriai páciensek rajzainak és festményeinek jellemzői művészeti szempontból) és pszichiátriai elemzését (A rajzok és festmények diagnosztikai értékelése). A kötet anyaga (1-15. eset) egy kivétellel (16. eset) a Pécsi Egyetem Ideg- és Elmeklinika… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 1998

Pető Zoltán (szerk.): Szárnyra kapva
Tényi Tamás (szerk.): Személyiségzavarok
Császár Gyula: Pszichoszomatikus orvoslás
Bánki M. Csaba: Agyunk gyógyszerei
Kuritárné Szabó Ildikó: Borderline személyiségzavar
Rohánszky Magdolna – Kegye Adrienne – Molnár Mária – Boda Éva – Kapitány Zsuzsa: Pszichoszociális onkológia
Fazekas András – Martényi Ferenc: A gyógyszeres kezelés vezérfonala a klinikai idegtudományokban
Csabai Márta – Pintér Judit Nóra (szerk.): Pszichológia a gyógyításban
Adorjáni Ferenc: Lélekvonat