U-bootok ​ellenséges partok előtt 3 csillagozás

Jak P. Mallmann Showell: U-bootok ellenséges partok előtt

A ​II. világháború nagyobb részében az U-boot flotta számított Németország titkos fegyverének. Magas veszteségi rátája ellenére a német haditengerészet tengeralattjáró-hadereje szép sikereket ért el a háború alatt, időnként komolyan fenyegette a Nagy-Britannia és Amerika közötti, valamint a Szovjetunió újra felszerelését elősegítő hadtápvonalakat. Mindemellett számos olyan feladatot is ellátott, melyre különösen alkalmasnak tetszett.

Jak P. Mallman Showell lenyűgöző, személyes beszámolókat, fényképeket – ezekből nagyon sok most kerül először kiadásra – tartalmazó gyűjteménnyel állt elő az U-bootok ellenséges területeken történt partraszállási hadműveleteit illetően. háború idején a német tengeralattjárósok számos küldetést teljesítettek szinte megközelíthetetlen szárazföldeken partra lépve; ez a könyv a II. világháború U-boot-történetének ezen aspektusával foglalkozik. A partraszállási hadműveletek a háborús helyzettől függően különféle partszakaszokon történtek, kezdve az… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 2003
158 oldal · ISBN: 9639329649 · Fordította: Szilágyi Béla

Hanging_Moss_9102>!
Jak P. Mallmann Showell: U-bootok ellenséges partok előtt

Kivalo konyv! Kifejezetten erdekes mu, egy kevesbe feldozott temat mutat be a rokonszenves es alapos Jak P. Mallmann Showell. A konyv viszonylag reszletesen mutatja be, milyen volt az elet egy Unterseeboot ban. Hat…nem konnyu. Megkockaztatom, a legbatrabb katonak u-bootokon szolgaltak. Elviselni azt, hogy akar tobb 100 m melyen varjak ki a sorsukat egy ilyen tengeralattjaro belsejeben, mikor melysegi vizi bombakkal szortak meg oket, s a viznyomas borzalmas hatasait elviselni, tudvan ha sulyos serulest szenved az u-boot, akkor nekik kaputt is…vagy esetleg megkockaztatni hogy a felszinre emelkedjenek, hogy aztan legazolja oket egy rombolo vagy egy bombazo sullyessze el oket. Napokon at napfeny, friss levego nelkul egy szukos acelcapa gyomraban, nem lehetett tul szorakoztato. A veszteseg rata mindent elmond: a kb 40 ezer tengrralattjarosbol mindosszesen kb 8 ezren (tehat durvan az1/4-e!) elte tul a beveteseket. En nem szivesen lettem volna ilyen vesztesegek mellett tengeralattjaros. Bar komoly harcerteket viselt a fegyvernem, annal kockazatosabb is volt a bevetesuk.
De ez a konyv nem szimplan a torpedozgatasokrol es bruttoregisztertonnakrol szol, hanem fontos, izgalmas es titkos hadmuveleteket mutat be. Tobbnyire szerencsetlen titkos ugynokok partratetele, tengereszeti tamaszpontok letrehozasanak felderitese, meteorologiai allomasok letrehozasa es utanpotlas szallitasa az Afrika Korpsnak vagy Franciaorszagba. Nekem a sarkvideki expediciok leirasa volt a legerdekesebb, a Spitzbergake, illetve a Nyugat-szaharai felderitesek. De izgalmas volt olvasni a tropusi Kanari-szigeteki akciokrol is.
Mallmann Showell nagyon erdekes konyvet dobott ossze, gazdag kepanyaggal kiegeszitve. Egyetertek az elozo ertekelovel, valoban utos darab ez a kiadvany.

LuciFritz>!
Jak P. Mallmann Showell: U-bootok ellenséges partok előtt

Érdekes volt és olvasmányos. Akit érdekel a tengeralattjárós hadviselés annak bátran ajánlom. A könyv nem csak partok megközelítését sorolja, hanem egyéb harci cselekményeket is leír.