Az ​élet ma kezdődik 5 csillagozás

Egy vak emlékei és találkozásai
Jacques Lusseyran: Az élet ma kezdődik

`Harmincnégy évesen úgy érzem magam, mintha csak ma születtem volna. Ezt érzem minden egyes nap. Talán különösen hangzik, de ez az érzés annyira élénk, olyan mély és valós, hogy szeretném hangosan kikiáltani. Az élet ma kezdődik. …Egy baleset során nem egészen nyolc évesen megvakultam, teljesen és végérvényesen. Legalábbis így hangzott a nem vakok ítélete és meghatározása. Mert bennem ez egészen másképp történt. Még láttam. Bár nem a szemeim segítségével történt a látás, mégis végbement: bennem ment végbe, egy belső térben, amelyet nehéz leírni, de ami éppolyan létező, mint a külső…`

Szépnap, 2003
114 oldal · ISBN: 963430186X · Fordította: Hevesi Mihály

Mihály_Hevesi>!
Jacques Lusseyran: Az élet ma kezdődik

Jacques Lusseyran: Az élet ma kezdődik Egy vak emlékei és találkozásai

Remek könyv az életről, koncentrációs táborról, túlélésről, az élet szépségeiről, vakságról, látásról. A szellem erejéről…

jmolnar>!

Azzal töltjük időnket, hogy a világról alkotott ideáinkat magánál a világnál is többre értékeljük.

jmolnar>!

Ami megakadályoz abban, hogy valaki más gondolataiban olvassak, nem a hallgatása vagy a hazugságai, hanem a zaj, amit személye körül a fejemben keltek.

jmolnar>!

Szeretném, ha minden ember megszokná, hogy szebbnek lássa a helyet, ahol él. Jobban is élne azon a helyen.

jmolnar>!

Az igazi vers nem irodalom.

jmolnar>!

minden hely, ahol éltem, az emberek, akiket szerettem, nem a múlthoz tartoznak. Nem abban a sötét országban lakoznak, amelyet -egykor-nak nevezünk: a lelkemben vannak, jelenlevők.

jmolnar>!

A politikai szabadság jó. A szociális szabadság is. De létezik a szabadságnak másik formája, amiről hallgatólagos megegyezés alapján senki nem beszél, sem a demokratikus országokban, sem máshol: az a belső szabadság.

jmolnar>!

Megtanultam, hogy a nyelv a szavakról való lemondás által, mindenekelőtt a helyes szavakról való lemondás által, szigorúan az elkerülhetetlen és legszükségesebb szavakra való korlátozódással egy különös varázst kap.

jmolnar>!

A közönséget elfogadni és szeretni – ez a két módja annak, hogy felismerjük a szükségszerűt. Hány kifütyült professzor, hány üres padok előtt álló szónok köszönheti balsikerét tiszteletlenségének, figyelmetlenségének és elutasításának!Nem szeretik közönségüket, és csak azért állnak oda, mert kötelességük.

jmolnar>!

A beszéd szent, az az aktus, ahogyan a szavakat a mások jelenlétében és javára kimondjuk, összeillesztjük.

jmolnar>!

Emlékeztetnem kell, hogy a vers számunkra nem csak szófordulat volt, nem csak kedves volt számunkra, de teljes érzéseinkkel éltük át? Nem mondtuk azt, hogy „szép”. Ez csak a boldogok, a jóllakottak előjoga. Azt mondtuk: „Érzed, milyen jót tesz?”