Űrhajótöröttek (Priscilla Hutchins 2.) 29 csillagozás

Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Egyszerű ​régészeti expedíciónak indult. A Maleiva III-ra érkezett tudóscsapat egy ősi civilizáció romjait akarta feltárni, majd eltűnni a helyszínről, mielőtt megérkezik Jerry Morgan. Hogy kicsoda Jerry Morgan? Egy kóbor gázóriás, ami eltéríthetetlenül tart a Maleiva III felé. E kikerülhetetlen végzetről kapta a bolygó másik nevét: Süllyesztő. Ami ugyanis két hét múlva itt van még, az atomjaira hullik szét a kataklizmában. De hát két hét az rengeteg idő, gondolták a régészek. Míg el nem kezdődtek a meghibásodások, a földrengések, és szembe nem kerültek a helyi élővilág veszedelmesebb egyedeivel.
Priscilla Hutchins hiába remek pilóta, ebből a kutyaszorítóból talán még ő sem mentheti ki tudós utasait, sőt az ő ígéretes karrierje is idő előtt tragikus véget érhet.

Jack McDevitt új sorozatának második kötete, az Emlékmű a csillagokban folytatása ugyanolyan lélegzetelállító izgalmakkal szolgál, mint az első rész, és megmutatja, egy női pilóta is lehet találékony és… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2001

488 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155508202 · Fordította: Szente Mihály

Bla IP>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Újdonatúj – néhány éves – kedvenc íróm Jack MacDevitt egyik, kölcsönkapott regényét az Űrhajótörötteket olvastam tegnap, hogy hat órán keresztül voltam az Uzsoki kórház ortopédiáján kétszeri röntgennel, meg persze útravalókkal. A könyv egészen lenyűgözött – szerencsére – mert nem bírtam volna ki másképp ezt a várakozást. Egy vérbeli HSF ez a könyv, amelyben a nanocsöves, szinte súlytalan, de hatalmas tömegű, s több száz kilométer hosszúságú, az orbitális pályákig érő űrlift viszi el a pálmát. Nem mintha az exobolygót elnyelő gázgömb kismiska lenne, a folyamat leírása tudományos ismereteink alapján egyszerűen apokaliptikus. Legjobban az alaptörténet melletti üzenet – az egy bolygón élő különböző értelmes fajok együttélése és együttműködése egy nagy közös cél érdekében – tetszett leginkább. Ebből az emberek is tanulhatnának, meg példát vehetnének, ha olvasnák MacDevitt-et és könyvét. De hát közel 4000 Ft! Jó, hogy majd 500 oldal, meg sorozat, meg csinos csajszi a borítón, de akkor is…A könyv egyébként a fokozódó izgalom ellenére – ahogy csökken a remény – lehangoló is. Nekem is többször volt olyan érzésem, hogy „ezt már nem lehet megoldani” – de mégis! Kitűnő munka!
Nagyon ajánlom!

Zsola>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Kicsit szégyenkezve írom ezt, de az első részből semmire sem emlékszem, ezért nem is tudom máshogyan értékelni az Űrhajótörötteket, mint önálló regényként.
Végig nagyon izgalmas volt, magával ragadott a pusztulásra ítélt bolygón rekedt emberek története. Nem egy világmegváltó sci-fi, de a rengeteg jó ötlet és érdekes leírások spoiler annyira kiszínesítik, hogy csak nagyon kevés dologba tudtam belekötni. A karakterekkel sem volt problémám bár az elvileg főszereplő Hutchot lehetett volna még jobban a középpontba állítani.
A régészet visszatérő elem McDevitt regényeiben, viszont eddig talán ebben a könyvében volt a legjobban kidolgozva. Valahogy (nem is tudom) itt jött át legjobban milyen izgalom foghat el egy régészt egy-egy fontos, érdekes lelet kapcsán. Mindenképpen az egyik legjobb Jack McDevitt regény, amit eddig olvastam.

marschlako>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Jack McDevittben eddig még nem csalódtam. A Priscilla Hutchins sorozat második kötete is kifejezetten jóra sikeredett, bár – az Alex Benedict sorozattal ellentétben – az első rész most jobban tetszett. Nem mintha az Űrhajótöröttek kevésbé lett volna feszes, csak inkább kicsit lokálisra sikerült a sorozatot nyitó Emlékmű a csillagokbanhoz képest, de ebben viszont nagyon jó volt.
Adott egy világ – a Süllyesztő – amire igencsak rájár a rúd. A bolygónak otthont adó rendszer útját a történet kezdete előtt háromezer évvel egy kozmikus porfelhő keresztezte: a bolygóra érkező sugárzás spoiler mértéke jelentősen lecsökkent, így egy komolyabb jégkorszak vette kezdetét: csupán az egyenlítő közelében találhatók hó- és jégmentes helyek. De hogy mindez ne legyen elég, egy meglehetősen pokróc csillagászról/asztrofizikusról – Jerry Morganről – elnevezett gázóriás száguld a Maleiva III felé. Ami, miként 1994-ben a Jupiter a Shoemaker–Levy 9 jelű üstököst, éppen elnyelni készül a Süllyesztőt.
Pedig a Maleiva III-nak nagyon érdekes spoiler élővilága van, ezért leküldenek egy kutatócsoportot, de a küldetés sajnos rossz véget ér. Ezután inkább magára is hagyják e rossz csillagzat alatt született bolygót. Húsz évvel később azonban az ütközés pillanata odavonz egy fizikusokból, csillagászokból és matematikusokból álló kutatócsoportot, egy katasztrófaturistákkal teli luxusűrhajót, valamint a média különböző képviselőit is. A tudós csoport felfedez egy, az egyenlítőtől kissé északra, a hómező közepén fekvő mesterséges épületet: egy tornyot. Csak nekik épp nincs leszálló egységük, ezért az Akadémia idevezényli a legközelebb járó alkalmas hajóját, melynek parancsnoka épp Priscilla Hutchins. S itt kezdődik a történet. spoiler
Bár a történet spoiler is igencsak izgalmas és fordulatos, de ami nekem a legjobban tetszett, az maga a Maleiva III érdekes élővilága és rejtélyes múltja (VIGYÁZAT, ez most komoly spoiler lesz:spoiler).
Volt azonban pár dolog, ami kevéssé tetszett. Az első rögtön az egész drámai eseménysor kiindulópontja: miért nem vette észre az első expedíció a tornyot, meg úgy egyébként az értelmes élet egyéb jeleit? Nem lehettek ennyire figyelmetlenek, hiszen éppen a bolygó felderítése lett volna a céljuk. Ezzel szemben a kozmikus összeütközés megfigyelésére érkezett csapat – akiket tehát elsősorban nem is ez érdekel – felfigyel a toronyra.
A másik a neves médiaszemélyiség, a meglehetősen cinikus Gregory McAllister, aki az elején rohadtul idegesített (meg amúgy, az egész médiás vonalat szívesen kihagytam volna). Nem állítom, hogy a végére megkedveltem, de legalább már nem zavart, néha értelmeset is bírt mondanispoiler.
A harmadik pedig, hogy A Marsihoz hasonlóan ez a regény is erősen magán viseli az amerikai stílusjegyeket: a luxusűrhajón az eseményeket real-time figyelő utasok egy-egy sikeres akció végén lelkesen tapsikolnak; minden nagyon ki lett centizve, mindig van még egy újabb megoldhatatlannak látszó bonyodalom, s mindig van egy superhero, aki erre megoldást talál. Ezek nélkül is egy érdekes – és feszes – regény lehetett volna.
Végül pedig a tudósok. Ennyi (tisztelet a kivételnek) kicsinyes, önző és beszari figurát… spoiler
A fordítás egész élvezhető volt, bár néhol maradtak sajnos benne értelmetlen részek, de a legjobban a -ban/-ben és a -ba/-be keverése idegesített (csak egy példa a nem is oly ritka zavarról az erőben: "akikkel kapcsolatban került").
spoiler

B_Petra>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Untam. Akciós, de valahogy túl hurrá pozitív és így tétnélküli űrhajótörés volt.

jezsek P>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

McDevittel az a bajom, hogy túl aprólékos, részletes. A sztori izgalmas, hihető és szépen elrendezett a jövő, a karakterek is érdekesek, de összességében a könyv enyhén unalmas, és szerintem ezt a stílus teszi. Olyan, mint egy filmsorozat, vannak benne a történetet előre nem vivő, de a karaktert árnyaló részek, sok epizódszereplő, akiket meg sem lehet jegyezni, nagytotál és hangulatfestés, és minden halad a nagy végkifejlet felé, aminek a kimenetele felől nincs szemernyi kételyünk sem. Gyengébb az előző résznél a rejtély-vonal, inkább egy kalandregény és mentőakció ötvözetévé válik a könyv, amit már kezdek megszokni McDevitt-nél, de azért még mindig reménykedem, hátha meglep.

Szandi_Réka>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Nagyon nagyon tetszett! Eddigi olvasmányaim Jack McDewitt-től nem voltak nagyon pozitívak, de lehet csak nem jó sorozatával próbálkoztam. Persze hogy ez a sorozata nem jelent meg vegig magyarul. Na szóval ez a könyv pontosan azt adta amit én szeretek egy sci-fi-ben. Volt idegen bolygó, idegen civilizáció, idegen környezet, állatok, növények. Végig izgalmas volt, alig tudtam letenni, folyton jött valami újabb szívas. A karakterek nem voltak túlbonyolítva, de nem is voltak súlytalanok. Nem voltak túltolva a belső monológok, a filozófálgatás sem. Főleg a tetteik, a válsághelyzetekre adott reakcióik alapján derült ki, hogy ki milyen, és milyen belső vívódásaik, indíttatásaik vannak. Jó lett volna többet megtudni az idegen civilizációkról, és a velük kapcsolatos a miértekről, de pont az volt a sztori lényege, hogy erre nincs idő, hogy elvesztegettek húsz évet, amit arra fordíthattak volna, hogy ezekre a kérdésekre válaszok szülessenek. Az egyetlet amit tálan zavarónak tudok felhozni, az az, hogy volt néhany felesleges mellékszereplő akire túl sok idő elment.

Aniko385>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Míg az első köny történéseit nagy vonalakban fel tudom idézni, ezt a második részről nem tudom elmondani. Izgalmas volt, a rejtély érdekes volt, olvastatta magát, de sajnos felejthető is. A főszereplőt továbbra sem kedveltem meg. A többi részét is valószínűleg elolvasom, ha kiadják magyarul.

Ebri>!
Jack McDevitt: Űrhajótöröttek

Cselekmény továbbra is magávalragadó, de néhol erőltetett, valószínűtlen, főleg ahol egyes szereplők felelőtlenkednek. De így is bőven valószerű és élvezhető, egyszerűen az első rész alapján többet vártam.

marschlako>!

A bölcs mondás szerint senki sem lehet jó kutató, ha teljesen kinőtt a gyerekkorból.

Szelén>!

Semmi sem rontja el úgy az ember étvágyát, mint a saját halálos ítélete.

184. oldal, Tizenkettedik fejezet

Szelén>!

A dagályok olyanok, mint a politikusok. Nagy hűhóval és lármával jönnek-mennek, de óhatatlanul meghagyják a partot ugyanolyannak, mint amilyennek találták. Azon kevés esetben, amikor jelentős változás következik be, ritkán kapunk jó híreket.

304. oldal, Huszonkettedik fejezet

Priscilla Hutchins sorozat · Összehasonlítás