Született ​stratéga (Alex Benedict 1.) 105 csillagozás

Jack McDevitt: Született stratéga

Mindenki ismerte Christopher Sim legendáját. A harcosét. A vezérét. A csillagközi hősét, aki született stratéga. Sim örökre megváltoztatta az emberiség történelmét, amikor egy szedett-vedett kis peremvilági ellenálló flottából veszedelmes fegyvert kovácsolt, és visszaverte az idegen támadókat.
Most azonban Alex Benedict régiségkereskedő rábukkant egy ijesztő információmorzsára, mely rég eltemetve hevert egy ősi számítógépes fájlban. Ha ez az adat igaz, Christopher Sim csaló volt csupán.
Egy személyes és egy történelmi jelentőségű ügy szálai fonódnak egybe, s Alex Benedictnek követnie kell a legenda sötét nyomait, egyenesen egy idegen galaxis szívébe – ahol olyan igazság várja, amely legvadabb elképzelésein is messze túltesz – Jack McDevitt Nebula-díjas sorozatának nyitókötete egyszerre SF és krimi, valamint fordulatos kalandregény, középpontjában egy „high-tech Indiana Jonesszal”.

Eredeti cím: A Talent for War

Eredeti megjelenés éve: 1989

A következő kiadói sorozatban jelent meg: (Új) Galaktika Fantasztikus Könyvek

Metropolis Media, Budapest, 2008
376 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638773081 · Fordította: F. Nagy Piroska

Bla I
Jack McDevitt: Született stratéga

Korábban olvasva már a teljes Alex Benedict sorozatot, fel sem tűnt, hogy az első kötet, a Született stratéga lényegesen korábban íródott a folytatásoknál. A kezdetben különálló regény folytatásai csak mintegy 15 évvel később íródtak, felhasználva és továbbgondolva a főbb karaktereket, meglovagolva a már adott univerzumot.
Jól kidolgozott és részletgazdag ez az első rész is, de – ismerve a folytatásokat – megállapítható, hogy az író sokat fejlődött a sorozat megalkotásának ideje alatt. E leírt világban játszódó történetben semmi sem a véletlen műve, nincsenek átgondolatlan részek. A világ amibe belecsöppenünk ugyanolyan részletgazdag, mint saját történelme. Utazásunk során nekünk kell összelegóznunk az író által zsugori módon adagolt darabkákból az egészet, amely a későbbiekben teljesen összeáll, bár még így is hiányosnak érezhetjük, tekintve a mű terjedelmét. A történet lassú kerekítését, a lankadó figyelem újbóli felkeltését mesteri módon használja a szerző, miközben számunkra az általa felfestett mozaik folyamatosan új értelmet nyer. A kezdetben lassabban folydogáló fejezetek egyre inkább felgyorsulnak, egészen a regény utolsó negyedéig, ahol aztán akcióban gazdag, pörgős cselekmény mellett jön szembe a megoldás. A főhős, Alex Benedict, hivatását tekintve régiségkereskedő. Nagybátyja hirtelen eltűnését követően tetemes örökség üti a markát, melynek mégsem anyagi vonzatában leli legnagyobb örömét. Az örökség ugyanis kiterjed egy félbehagyott kutatómunka dokumentumaira is, s az ezekben foglalt rejtély igencsak felkelti hősünk érdeklődését, mivel az általuk ismert történelmet alapjaiban rengetné meg, ha igaznak bizonyulna. Benedict beleveti magát a nyomozásba, lépésről lépésre halad, miközben sorban rántja le a pókhálókat világa történelmének padlásáról. A kutatómunka hol sikeres, hol kevésbé, de hősünk igazság igénye, törtetése és kitartása mindvégig kiállja a kudarcok próbáját. Örültem neki, hogy ebben az első regényben övé a főszerep, így sokkal árnyaltabb karakterként jelenik meg előttem, nem csupán egy fanatizmusából táplálkozó űrrégész, aki mindent segédjére bíz, míg ő otthon elmélkedik.
A Született stratéga felfogható McDevitt-től egy sci-fibe oltott korai társadalomkritikának. A „némákkal” folytatott háború és annak minden mozzanata, a résztvevő alakok heroizálása, a különböző népek egymáshoz való viszonyulása a kutatás tárgya. Ezek azok a kérdések, amiket a regény boncolgat és megpróbál megválaszolni. A történelemről, felfogásáról hántjuk le rétegről-rétegre haladva a különböző vélekedéseket, hiedelmeket, amíg ködösítések és mellébeszélések nélkül láthatjuk a teljes igazságot. Az analógiák mögött valszeg tények vannak – még politikusoknak is tanulságos. Ezért különleges ez a könyv, a maga nemében egy egyedülálló jövőben elképzelt történelmi kutatómunka..Miután a sorozat aztán igazán érdekessé, fantáziadússá válik, s hasonlóan színvonalas marad, érdemes minden kötetet sorban elolvasni!

Morpheus
Jack McDevitt: Született stratéga

Lassan csörgedezett a cselekmény, ezt az író is érzékelhette, és beleírt egy olyan szálat, ami igazából felesleges volt, de mielőtt teljesen erőltetetté vált volna, le is zárta. Megismerhettük azt a korszakot, amiben játszódik a történet, és egy másikat, amikor harcban álltak a „némákkal”. Ez utóbbi események körüli igazság az, amit ki szeretne deríteni Alex Benedict. (Igazából fogalmam sincs, hogy miért megy előre, mint a bulldog, de ha már megy, vele tartunk.) Mindkét korszak kidolgozott, lehet lubickolni a világban. Folytatom a sorozatot, bízom benne, hogy a színvonal megmarad.

Lisie87 P
Jack McDevitt: Született stratéga

Gondolkoztam, hogy hányadán is állok a könyvvel, végül marad a 4 csillag. Tetszett, de valahogy az eleje a sok névvel összekavart és utána is nagyon kellett figyelnem, hogy most éppen ki után is nyomoznak. Sok apró mellékszál, ami végül nem vezetett sehová. Az akciósabb részek tetszettek. A végét is egész jól eltalálta az író.
Még nem igazán győztem meg magam a folytatásról, aztán majd hoz valamit az élet.

pat P
Jack McDevitt: Született stratéga

Már megint bajban vagyok. Tetszett ez annyira, hogy akarjam a következő részeket?
Mert ugye van itt ismét egy szépen, a legapróbb történelmi részletekig kidolgozott, térben és időben jelentős kiterjedésű univerzum. És van egy háború, amelynek megismerjük minden fontos résztvevőjét, helyszínét, csatáját, hadihajóját(!), legendáját, ellátogatunk egy csomó emlékhelyre, megcsodálhatunk számos emléktáblát, olvashatunk naplókat, verseket, tanulmányokat, illetve szép idézeteket mindezekből. Tényleg fantasztikus, iszonyú munka lehetett, minden elismerésem. Valószínűleg az én hibám, hogy helyenként nem kicsit untam. A történelemtanulás sosem volt az én műfajom, hiába.
A történelemlecke mellett aztán van még nyomozás is, csomó dokumentum felkutatásával és elolvasásával, nem kevés csillagközi utazással, számos szereplő bevonásával, kevés egyéb történéssel, vagy izgalommal. Hát, sajnos ezt a nyomozást nemigen tudtam ám követni. Tudom, tudom, ez is az én hibám. Pedig azt hittem, hogy nincsenek nagy bajok a memóriámmal. Tudom, a korral jár…
A könyv kétharmadánál komolyan elgondolkoztam a három és fél csillagon, de aztán szerencsére kiderült, hogy McDevitt mégiscsak tud izgalmasan írni. Nem is kicsit izgalmasan. És még a történeti gubancok is kisimultak, a szálak szépen összeértek, volt katarzis, tanulság, meg minden, maradtam a négy csillagnál. (Update: aztán mégis 3.5 lett, bocs.)

De most akkor megvegyem a következő rész(eke)t, vagy ne vegyem meg?

(Kedves Fülszövegíró! A fülszöveg második bekezdése, az milyen könyvről szól? Mióta osztanak sorozatoknak is Nebula-díjat? Látott már Ön Indiana Jones filmet?)

zamil
Jack McDevitt: Született stratéga

Meg voltam elégedve a könyvvel, azt kaptam amit vártam. Egy jól felépített, szórakoztató sci-fi regényt. Néhol már túl részletes volt, de ez nálam sose volt gond, szeretem ha valami jól át van gondolva és jól fel van építve. Talán a cselekmény lehetett volna erősebb, de így is gördülékeny volt. Úgy fogom fel mint egy regénysorozat első részét, ami valahol egy világ felépítése is (remélem igazam van).
Biztos folytatom még, McDevitt stílusa eddig tetszik.

Szécsi_Balázs
Jack McDevitt: Született stratéga

Nekem ez a tipikus „könyvek közötti könyv” volt. A történet elég pörgős, nem igazán eredeti, gyakorlatilag egy nyomozás az egész. A karakterek kétdimenziósak, a háttérvilág jóformán érdektelen. Ez az a sztori, amit fél nap ráfordítással bármilyen környezetben el tud helyezni az író. A technikai háttérről nem nagyon tudunk meg semmit, de nem is ezen van a hangsúly.

Nem is nagyon vesztegetném rá a szót, egy élvezhető strandkönyv, de annál semmiképp sem több. Ha lehet választani, akkor inkább Campbell és az Elveszett Flotta.

Ikarosz
Jack McDevitt: Született stratéga

Nagyon jól felépített és nagyon jól vezetett történet. Az ember csak úgy belecsöppen a közepébe, és mégsem volt egy pillanat sem, amikor azt éreztem volna, hogy nem vagyok képben. Szépen kirajzolódott a történelem, és végig lekötött a történet, pedig főleg utazás és könyvtárban kutakodás tette ki a nagy részét.
Csavaros volt a befejezés is, aki szeret kényelmesen elmélyedni kitalált világokban, annak vétek lenne kihagyni.

Noro
Jack McDevitt: Született stratéga

Mindenképpen azzal kell kezdeni, hogy a fülszöveg teljesen félrevezető. Nem kalandregény, nem Indiana Jones. A főhős fél az űrrepüléstől, viszont imád adattárakban piszmogni és emberekkel beszélgetni. Esetleg nevezhetjük az „űrkorszak Hercule Poirot-jának”… ez is marhaság, de mégis jóval kisebb tévedés :)
A könyv egy (jobbára) karosszékből végzett nyomozás története, milliónyi tévúttal és mellékszállal, mellékszereplők garmadájával. Néha igen nehezen követhető. Közben viszont megismerjük egy 200 évvel korábban vívott háború portréját. Nem írom, hogy történetét, mert azt nem igazán: inkább a körülményeit, mellékes epizódjait, áldozatait, utóhatását, művészi feldolgozásait és vitatott kérdéseit – ettől pedig rendkívül élővé válik az egész, sokkal jobban, mintha ismernénk az események kronológiáját.

Számomra viszont a legérdekesebb az, ahogy a szerző a történelemmel bánik: a 12. évezredben járunk Kr. u., a helyi időszámítás viszont csak a 4. évezred elején, ráadásul a világ nem sokkal fejlettebb, mint a miénk. És – egyelőre – mégis el tudom hinni, hogy ez nem hiba, hanem egy koncepció része. McDevitt nem egy lineárisan fejlődő, egységes civilizációban gondolkodik, hanem véges élettartamú „űr-országokban”. Ebben a tízezer évben nyilván számos kultúra emelkedett föl és bukott el, és valószínűleg nem beszélhetünk az emberi kultúra folytonosságáról vagy folyamatos fejlődésről.
Így hihetőbbé válnak az évszámok, kérdés azonban, hogy mi lehet ezzel a szerző célja? Az első két könyvében ugyanis a „régészeti” problémák sosem nyúlnak a 200 évnél régebbi múltba. Ez a több ezer éves történelem nem más, mint egy hatalmas, kiaknázatlan lehetőség.

B_Petra
Jack McDevitt: Született stratéga

Alex Benedict, egy szimpatikus, otthonülős, műkedvelő, humoros pasi. Nem szeret utazgatni, kalandozni, ha látogatóba megy inkább virtuálba teszi a foteljéből. Nagybáttyja hagyatéka mégis kimozditja a komfortzónából, és beutazza a galaxist, komótosan nyomozgatva, az elmúlt évszázadok legendáját felgöngyölitve, nem hős tipus, de megállja a helyét, ha épp rákényszerül.

A könyv hangulata történelmi, jól átadva a régi dokumentumok, feljegyzések böngészését, hogyan hámozzák ki az igazságot az elfeledett naplókból, versekből, homályos utalásokból. Nem vontatott, de nem is túl pörgős. Kicsit halvány a világ, a szereplők, de van úgy. hogy épp igy jó.

Mónika_Sándor
Jack McDevitt: Született stratéga

Most nézem, milyen sokáig olvastam ezt a könyvet. Nem csoda, az első fele nagyon vontatott volt. Maga a történet, ha jól van megírva, nagyon érdekes lett volna, faltam volna. De a könyv nagy része arról szól, hogy főhősünk ide-oda repked bolygók között, mindenféle könyvtárakban kutat, AI-jal beszélget. Az események szálai kibogozhatatlanok voltak számomra, volt egy csomó név, akiről most sem tudom, ki, pedig fontos volt. Ha az utolsó kb. 80 oldal stílusában íródik, talán szerettem volna. Vagy ha nem kriminek írja meg az író, ahogy Alex megpróbálja kideríteni, mi is történt valójában a történelem egy fontos eseményekor, amiről alig van infoforrás, hanem két szálon, és idősíkon zajlik az esemény. Talán akkor folytatnám a sorozatot. De így nem valószínű. Túl sok jó könyv van még ehhez.

moszat

Annak, aki siet, nem való az űrhajó.

Kapcsolódó szócikkek: űrhajó
NewL P

Határok legföljebb a térképeken vagy a jelentéktelen elmékben léteznek. A természet nem rajzol határvonalakat.

XXV. fejezet

NewL P

Az ív csúcsán kereszt állt, és ez volt felírva rá: Annak, aki másokat meghalni tanít, élni is tudnia kell.

moszat

A kritikusok előnyben vannak, mondta egyszer, mert megvárják, amíg meghalsz, és akkor úgy is övék az utolsó szó.

Bla I

Egy vallási csoport, akik sohasem törődtek sokat a kívülállókkal. Szigorúan ellenőrizték a bevándorlókat, annyira, hogy kultúrális és gazdasági értelemben egyaránt megrekedtek a fejlődésben.

NewL P

Kell, hogy legyen valami értéke az igazságnak.

XXIII. fejezet

kimihapponen

… az igazi veszély nem a kívülállók ilyen-olyan csoportja részéről fenyeget mindannyiunkat. Az igazi veszélyt a mi saját, makacs vágyunk jelenti, hogy Nagy Sándorokat teremtsünk magunknak, és lelkesen kövessük őket, még akkor is, ha történetesen tévútra vezetnek bennünket.

Alex Benedict sorozat · Összehasonlítás