Országúton ​/ A mélység lakói 14 csillagozás

Jack London: Országúton / A mélység lakói

Jack ​London vakmerő és fölfedezőkész szerző volt haditudósítóként is – az orosz–japán háborút tulajdonképpen végigharcolta –, 1902-ben vállalkozott az angol–búr háború „közvetítésére”, ám mire Londonig jutott, Afrikában békét kötöttek. A tudósítói lendület azonban nem maradhatott kielégítetlenül: az író szó szerint álruhát öltött, és alámerült az angol főváros nyomornegyedének életébe. Élményei nyomán született A mélység lakói (1903), amelyben megszólalnak az ágyrajárók, a hajléktalanok, a koldusok és prostituáltak, és „megszólal” a korabeli sajtó is. A mű dickensi körkép, egyben az első hiteles szociográfiák egyike.
Az író ugyancsak úttörő volt az azóta világhódító road kultúrában, elsőként írta meg egy hobó csavargásait Amerika (vas)útjain, egy 1890-es munkanélküli-mozgalom, a Washingtonba masírozó, úgynevezett Kelly-hadsereg tagjaként. Az Országúton (1907) találkozás egy fiatalemberrel és a korántsem mesebeli Amerikával.

A Kossuth Kiadó 15… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Jack London életműsorozat

Kossuth, Budapest, 2016
296 oldal · ISBN: 9789630986823 · Fordította: Szász Imre, Braun Soma, Reményi József Tamás
Kossuth, Budapest, 2016
296 oldal · ISBN: 9789630987035 · Fordította: Szász Imre, Braun Soma, Reményi József Tamás
Kossuth, Budapest, 2015
318 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630983440 · Fordította: Szász Imre, Braun Soma, Reményi József Tamás

csavargó

London · Nevada · Új-Mexikó

Bélabá>!
Jack London: Országúton / A mélység lakói

Bármilyen furcsa, most olvastam első könyvem Jack London tollából. Ez az ember megvett kilóra az első történetek egyikével. Olyan élethűen, kalandosan mesél, hogy az zseniális. A témái pedig nem könnyedek. Az első novellafüzér (Országúton) az amerikai csavargó (hobók) életét mutatja be. Ebben személyesen érintett volt az író, saját élményeit, benyomásait is megírta. Csavargások gyalog és logás a vasúton kifogyhatatlan kelléke egy kalandos történetnek. Ez a rész könnyebben emészthető, mint a folytatás. A mélység lakói tulajdonképpen egy alapos szociográfia a londoni East End nyomoráról. Jack London álruhát húzva merül alá a mélységbe… A nagyváros London, ahol 1,8 millió ember nyomorog, éhezik vagy szükséglakásokban sőt az utcán húzza meg magát nem fest túl bizalomgerjesztő képet. Ez a sanyarú élettel teli közeg könnyen kitaszított magából. Nem volt jó olvasni a nyomor életszerű leírását, nem is azt fogom pontozni, hogy ez mennyire nem tetszett. Szokás szerint az írói készséget díjazom az ehhez fogható történet olvasásakor. Alapvetően jól ábrázolt minden részletet, apróságot, emberi jellemeket, ezért is megadom az ötöst (4,7) az első felében tapasztalt kalandokért szintén. Szerintem így első blikkre, ez az író legkomorabb könyve, ezért csak ráhangolódás után javaslom másoknak. Nem olyan fantasy, mint Például Benyák Zoltán Csavargók dala hanem ez a kőkemény valóság. Ez esetben nem is értem Szerb Antal, a Világirodalom történetében írt kritikáját J.L-ról miszerint két művét leszámítva (A vadon szava és a Tengeri farkas), az összes többi giccses alkotás. Nem éreztem annak ezt a könyvet. Természetesen lesz folytatás, kedvenceltem az írót.

Jack London: Országúton / A mélység lakói

A kalandos életű Jack London azon írók táborát gyarapítja, akiket minden könyve, minden olvasmányélményem után egyre jobban szeretek. Arról már nem is beszélve, hogy milyen szívesen lettem volna társa egy-egy kalandban. Na de hogy mondhatok ilyet, két ennyire súlyos témát taglaló történet kapcsán, mint az Országúton és A mélység lakói? Nos nagyon egyszerű a képlet. Jelen történetekben sem a szépírói tehetsége csillan meg a szerzőnek, mint fényesre csiszolt sínpáron a nap sugara, hanem a humora és empátiája az ami megnyer magának, nyughatatlan és kíváncsi természete mellett.
Az Országúton c. regény egy olykor csibészes humorral megírt kalandos visszaemlékezés a szerző fiatal csavargóéveiből. Osztrigakalóz és fókavadász karrierjét cserélte le erre a fajta „nyugisabb” elfoglaltságra, amire azonban nem csak a gyakran hangoztatott kalandvágy vitte, hanem a gyerekkora óta jól ismert nélkülözés is, (ebből kifolyólag tartogatott a regény néhány sötétebb fejezetet a társadalom peremére szorult útitársak, alkalmi cimborák képében), de Matróz Jack barátunkat ritkán hagyta el a szerencse és a lelkesedés. Vállalkozott necces potyázásokra a vonatokon, egyszer még sitire is került csavargásért, többször futott versenyt zsandárokkal és vasutasokkal, tanyázott le vándor cigányok közé és vonult Kelly tábornok „seregével”, végig tarhálva a Des Moines folyó mentén fekvő településeket. Összességében egy nagyon könnyen befogadható, szimpatikus történetcsokor amiben kalandok és komoly tapasztalatok sorjáznak, a visszakézből elcsattant társadalomkritikával és kontrasztos korrajzzal.

A mélység lakói viszont már egy egyértelműen sokkal komorabb, olykor tárgyilagos írás, ami témájában mégis jól passzol az előzőhöz, az Atlanti óceán túlfeléről. Az 1900-as évek elején jómódúnak mondható brit birodalom fővárosában játszódik, csak épp nem ezt a csillogást és hatalmat mutatja be olvasóinak, hanem az angolok által is „elfeledett”, kezeletlen mélyszegénységet az East Enden. (Megjelenése után nem is volt nagy sikere a könyvnek Angliában.) Azt a legszegényebb munkásréteget, akik számára luxusnak számított a saját ágy, a napi tisztálkodás, vagy a heti egyszeri húsfogyasztás. Ahol a gyermekhalandóság az akkori átlag 18% helyett 55%, ahol a dologházak borzalmaira, a kilátástalanságra és a megalázó bánásmódra az öngyilkosság volt a kézenfekvő megoldás. Az igazi Twist Olivérek, Charlotte-ok világába csöppenünk, ahol az agyon nyúzott emberek szürke tömege hagyja lelkünkön, túlélésért kapaszkodó göcsörtös kéznyomát.
Elődeivel és kortársaival ellentétben Jack London nem mások munkáira támaszkodva építette fel szociográfiai beszámolóját, hanem saját bőrén tapasztalta meg a mindennapi borzalmakat. Barátai intése ellenére ugyanis rongyokba bújt, és több hétre leköltözött az East Endre, alkalmi munkát vállalt, dologházban élt, kócot tépett, vagy épp komlót szedett, ugyanazt ette (vagy nem ette), mint a helyiek, miközben minden nap azzal szembesült, hogy mily keveset ér az élet, ha east endi melós, ágyrajáró, hajléktalan, árva, megrokkant nincstelen vagy prostituált az ember.
London ezen műve nem csak az elkövetkező írónemzedékekre volt nagy hatással, de olyan általános érvényű igazságokra, közgazdasági tévhitekre hívta fel a figyelmet az egyszerű tapasztalás útján, ami nem maradhatott orvosolatlanul. A sorokat, egyéni tragédiákat olvasva természetesen azonnal sikerült párhuzamot vonnom jelenünk betiltott hajléktalanságával és egyéb égető szükségű szociális kérdéseivel, ami ilyen tekintetben nem vet ránk jobb fényt, mint a 120 évvel ezelőtti angoloknak jutott.

Jack London: Országúton / A mélység lakói

A kopott ruhát viselő, megviselt arcú hobó lassan sétál a naplementében, a mellette húzódó vasúti sínek mellett, bele a bizonytalan holnapba…
Az Országúton pontosan az a mű, ami ezt az életmódot a legéletszagúbban mutatja be; persze nem lenne ilyen, ha nem olyasvalaki tollából származna, aki testközelből is megtapasztalta. London a vándorlást, a börtönéletet, a hobók saját kis világát, „nyelvét” már-már igazi kalandként nézhetjük, persze azért megérteti velünk, hogy korántsem romantikáról van itt szó.
Nekem kimondottan tetszenek a vándorló történetek, a road-moviek, így ez is kedvenc.

A mélység lakói viszont teljesen mellőzi a romantikát. A londoni East End legsötétebb bugyraiba szállunk le, ahol az erőszak, a szegénység, a halál, a közöny olyan, mint a levegő. Az ember előtt két lehetőség áll itt: megkeményedik vagy megtörik, a kitörés már sokkal nehezebb.
A sötét sikátorok, a bűzös csatornák, a dologházak, sivár otthonok úgy torkon ragadják az embert, hogy nehezen szabadul a szorítástól.

Kossuth, Budapest, 2015
Gabriella_Györe>!
Jack London: Országúton / A mélység lakói

Ezt szerettem. A Beszélő kutyát, a Fehér agyart és A vadon szavát is. Úgy gondoltam, végigmegyek a sorozaton, és majd aztán írok róla, visszafelé. Ez a két könyvecske így egyben viszont végül olyan területre vitt (bár A vaspata is, de más formában), amiről nem tudtam. A Martin Edent olvastam már, A vadon szavát is, a többit nem, így sok az újdonság. Azt írják, A vaspata az egyik legnépszerűbb könyve, én nem találkoztam vele korábban, és meglepett, nem is a kiforrottsága, mert mindegyik sztorija nagyzserű, de azért az ideológiai háttér, amit kreált hozzá, s amit bele tudott kényszeríteni egy még a formai bravúrokkal is megtámogatott regénybe – láttam, hogy sokakanak nem tetszett az olvasói közül, unalmasnak találták – lehet, hogy a kevésbé cselekményközpontú, mint inkább filozófiai beállítottságú olvasók regénye A vaspata inkább. De ha van magyarázat, ami ahhoz a nézőponthoz vezette Londont, az részben ebben a könyvben olvasható. Az Országúton a fiatalkori kalandok, csavargások szemléje, nem túlszerkesztett, a történetke megállnak önmagukban is, de egyben jó. A mélység lakói 1902-ben Londonban az East Enden tett álruhás tanulmányút leírása, kutatásainak elméleti kiegészítéseivel, melyek rávilágatanak, emnnyire kilátástalan azoknak az embereknek, napibérből élő, biztosítatlan munkásoknak a sorsa, akik a West End gazdagságát fenntartják. Remek könyv, érzékeny meglátásokkal. Jó volt olvasni.

Nashira>!
Jack London: Országúton / A mélység lakói

Sose kelljen úgy megismernem az országút és a mélység világát, ahogy Jack London önszántából megtette.

bioaram>!
Jack London: Országúton / A mélység lakói

Az Országúton és A mélység lakói szociográfia, abszolút hiteles látlelet egy tehetséges ember tollából, aki maga is átélte az ábrázolt valóságot.
Olvasás közbe minduntalan eszembe jutott Nomád Földi László Eleven hold című műve.
Nem az utóbbi tette rám a nagyobb hatást…

Olympia_Chavez>!

Ahol te nem akarod, hogy a tulajdon kisbabád éljen, felnőjön és megismerje az élet dolgait, ott az a hely nem alkalmas arra sem, hogy más emberek kisbabái éljenek, felnőjenek és megismerjék az élet dolgait. Egyszerű dolog ez, és nem kíván tudományt. Az egész közgazdaságtant, a mesterséges kiválasztás egész elméletét szögre lehet akasztani, ha mást mondanak, mint ezt. Ami nem jó neked, az nem jó más embernek sem, és itt nincs több szóra szükség.

262. oldal, A mélység lakói, A gettó (Kossuth kiadó, 2015)

SDániel P>!

Ha az ember a pokol izzó láváján jár, nem választhatja meg nagy finnyásan a maga útját […]

78. oldal, Országúton - A siti

SDániel P>!

Akkoriban még nem olvastam az Elveszett paradicsomot, és később, mikor elolvastam Miltonnak ezt a sorát: „Jobb uralkodni a pokolban, mint szolgálni az égben”, teljesen meg voltam győződve arról, hogy a nagy szellemek mindig találkoznak.

101-102. oldal, Országúton - Utcakölykök és zöldfülűek

SDániel P>!

Él Nevada államban egy asszony, akinek egyszer folyamatosan, következetesen és szégyentelenül hazudtam néhány órán keresztül.

Kapcsolódó szócikkek: Nevada
Olympia_Chavez>!

Gondolatom visszatért a két hajadonhoz, akikkel aznap együtt reggeliztem. Toronyiránt két mérföld se választotta el őket a színhelytől. Itt, ezen a szélcsendes napon, a jótékonyan sugárzó ég alatt egy nővérüket verte egyik fivérem. Íme, az élet egyik lapja, amit sose láthatnak – s jobb is így, bár e látvány nélkül sosem értik meg asszonyi testvériségüket, sem maga-magukat, s nem tudják, milyen földből vétettek. Mert nem adatott meg minden asszonynak, hogy édes illatú szűk szobában éljen, s közben kicsi testvére legyen az egész világnak.

49. oldal, Országúton, Képek (Kossuth kiadó, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: bántalmazás · nők
Olympia_Chavez>!

Gyakran elgondolkodtam már, hogy írói sikereim jelentős részét csavargókorom tréningjének köszönhetem. Hogy megszereztem az ennivalómat, valóság ízű történeteket kényszerültem mesélni. A hátsó ajtónál könyörtelen szükségből fejlődik ki az a meggyőző erő és őszinteség, amit minden szaktekintély oly fontosnak tart a novellaírás művészetében. És hajlamos vagyok azt hinni, hogy csavargó-inaskodásom során lett belőlem realista. A realizmus az egyetlen áru, amit az ember a konyhaajtónál harapnivalóra beválthat.

14. oldal, Országúton - Vallomás (Kossuth Kiadó, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: csavargó · író · Jack London · novella · realizmus
SDániel P>!

Egyszer-másszor kijelentettem (hallgatóim azt hitték, tréfálok), hogy az ember és a többi állat között a legfőbb különbség az, hogy az ember az egyetlen állat, amelyik rosszul bánik fajtája nőstényeivel. Ebben még a farkas vagy a gyáva coyote sem vétkezik soha. Ezt nem teszi meg még a kutya sem, amely elfajzott a szelídítés során. Ebben a dologban a kutya megőrizte ősi ösztöneit, az ember pedig ős ösztöneinek nagy részét elvesztette- legalábbis a jó ösztönök nagy részét.

50. oldal, Országúton - Képek

SDániel P>!

A művészet voltaképpen ravaszság, s a ravaszságon múlik a történet.

14. oldal, Országúton - Vallomás

SDániel P>!

[…] és így megyen tovább az élet könyve, oldalról oldalra, végtelen oldalakon át – amíg az ember fiatal.

52. oldal, Országúton - Képek

SDániel P>!

– Ha most enni adok neked, soha többé nem látlak. Ismerem a fajtádat. Nézz rám. Senki emberfiának nem tartozom. Sose süllyedtem olyan mélyre, hogy bárki emberfiától ennivalót kérjek. Mindig megkerestem a magam ennivalóját. Veled az a baj, hogy lusta vagy és könnyelmű. Látom az arcodon. Én dolgoztam és becsületes voltam. A magam erejéből lettem az, ami vagyok. És te is eljuthatsz idáig, ha dolgozol és becsületes vagy.
– Mint ön? – kérdeztem.
Sajna, e férfiú komor, munkában gőzölt lelkén sose hatolt át a humor sugara.
– Igen, mint én – felelte.
– Mindnyájan? – kérdeztem.
– Igen, mindnyájan – felelte, és meggyőződés remegett a hangjában .
– Hadd mutassak rá – mondtam –, hogyha mindnyájan olyanok leszünk, mint ön, akkor nem lesz, aki téglát hordjon önnek.

12-13. oldal, Országúton - Vallomás