Ádám ​előtt 27 csillagozás

Jack London: Ádám előtt Jack London: Ádám előtt Jack London: Ádám előtt Jack London: Ádám előtt Jack London: Ádám előtt Jack London: Ádám előtt Jack London: Ádám előtt

Jack London „Ádám előtt" című könyvterjedelmű elbeszélése talán a legkülönösebb műve, az emberré válás korában játszódik, amikor egy emberszabású majomtörzs éppen majomemberré, vagyis a legősibb ősemberré válik. A kutyák, farkasok és egyéb állatok természetének alapos ismerője szemléletes képzelettel ábrázolja azt az átmeneti lényt, amely ugyan még állat, de már kezd emberré válni. Európában már divatos olvasmány volt, amikor Amerikában még tiltották az iskolákban. Talán már ekkor érlelődött benne a terv, hogy ha megírta a mérhetetlen múltat, megírja a csak képzelettel megközelíthető jövőt is. De csak több év és több tapasztalat múltán került sor a jövendő küzdelmeit ábrázoló „Vaspata" című félelmetes utópiára, a végső harcra elnyomók és elnyomottak között.

Eredeti megjelenés éve: 1906

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Világosság Könyvtár · Világosság Könyvtár · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Syllabux, Budapest, 2012
ISBN: 9786155153501 · Fordította: Szász Imre
Móra, Budapest, 1985
puhatáblás
Szépirodalmi, Budapest, 1956
212 oldal · puhatáblás · Fordította: Szász Imre, Határ Győző, Victor János · Illusztrálta: Hont-Varsányi Ferenc, Raszler Károly

kolika>!
Jack London: Ádám előtt

Jack London az ember fejlődésének egy korai szakaszát mutatja be művében. Történetének elbeszélője egy mai ember, aki visszatérő álmai által idézi fel az őskori életét. Ezek az álmok azonban nem egyszerű álmok, hanem élénk színekkel festett élet, amelyet egy, a fejlődés korai szakaszában élt ős mindennapjait idézi. A kötet első részében arról olvasunk magyarázatot, hogy ennek láttatása hogyan lehetséges. Ezt rész számomra nem volt különösképpen érdekes, tartottam tőle, hogy ez egész írás érdektelenségbe fullad. A cselekmény akkor kezd érdekfeszítővé válni, amikor a szerző a második idődimenzió történéseiről kezd mesélni. Nagyfogú elmondja korának eseményeit, az őt körülvevő környezetet, beszél társairól Olyan kor ez, amikor még nincs közös nyelv, a ruhaviselés és fegyverhasználat még nagyon kezdetleges.
Az Ádám előtt című regény három különböző csoportról számol be egyazon időszakban. A fejlettség legalacsonyabb fokán a faember áll. A tűzember fegyvert használ, vadászik és állatbőrbe burkolózik.. A barlanglakók közé tartozik az elbeszélés főhőse. Általa ismerjük meg ezt a csoportot alaposabban..
A szereplők annyira mások! De bizonyos tulajdonságok nem változtak. Ma is érvényül az erősebbek törvénye, a gyávaság, az erőszak. Ma is dúlnak háborúk a területért, a többért.
Meglepődtem, hogy a szerző nem fényezi főhősét. Ő is ugyanolyan esendő, behódoló, bosszantó, néha kegyetlen, mint a társai. Ugyanakkor a gyengédség, szerelem és barátság nemes érzéseit is átéli.
Ez a kötet egy igazi kalandregény, sok kalanddal, harccal. Ragadozók, ellenségek tűnnek fel, de barátság és szerelem is szövődik lapjain.
A végét kissé túl gyorsnak ítéltem meg, szívesen olvastam volna még a főhős és Gyorslábú családjáról, későbbi lakóhelyükről, kalandjaikról. A mai kor írója biztosan kerekített volna egy sorozatot a témából.
A könyv stílusa és tempója (ez első részeket leszámítva) magával ragadó, nincs lehetőség az unatkozásra.

Tarja_Kauppinen IP>!
Jack London: Ádám előtt

Jack London fontos részét képezte az ifjúságomnak, könyvei az első komolyabb olvasmányaim között szerepeltek. Még nyáron határoztam el, hogy felfrissítem a kapcsolatomat vele; az igazat megvallva a Jégvarázs hatására, amelyet a kislányommal többször is megnéztünk – azon belül is a havas-jeges tájak miatt.
Noha ebben nincsenek zord északi vidékek, Jack London mégis jó mesélő, kellemes olvasmányt tud rittyenteni szinte bármiről (őskorban játszódó regény – elég magas labda, nem?). Az (ál)tudományos maszlag az elején egyfelől elég fárasztó, másfelől viszont reálissá teszi a sztorit annyiban, hogy egy ősember a saját történetét a saját szavaival – érthető okból – nyilván képtelen lenne elmesélni. Kicsit nyakatekert módon ugyan tehát, de a paleolit kori főszereplő itt XX. századi nyelvezettel narrál.
Távolról sem JL legjobbja, de azért el lehet olvasni. És fent van MEK-en.

Radics_Végh_Ivett>!
Jack London: Ádám előtt

Jó kis mese volt. Nem az a pörgő, lendületes, magával ragadó történet, de jó ábrázolás. Könnyen tudtam párhuzamot vonni az őskori és mai ember között.

Pandamonium>!
Jack London: Ádám előtt

Nem ez Jack London legjobb írása… de az tény, hogy mesélni nagyon tud. Igazából bármiről.
Mikor most legutóbb a kezembe vettem, rögtön kezdett rémleni valami, és rájöttem, hogy már egyszer olvastam. De nem baj, most megvolt megint. Tehát már csak azért sem lehet nagyon rossz, mert emlékeztem rá :) Szemléletes ábrázolása az őskornak, az ősembernek és annak a vadállatiasságnak ami akkor és most is működött/működik a vadonban, de a történet maga nem olyan, ami magával rántja az embert.

atr0p0sz>!
Jack London: Ádám előtt

Eléggé hitelesnek tűnik bizonyos dolgokban a sztori, viszont összességében elég lapos. Néhol kíméletlen és brutális, de mégis olyan üres érzésem van vele kapcsolatban. Szerintem túl hosszúra is nyújtotta az író. Az elején az áltudományos duma meg olyan idegesítő, hogy el se akartam először olvasni. Hála az égnek abbahagyta és rátért a „történetre”.