A ​sárga sátán 15 csillagozás

Jack London: A sárga sátán Jack London: A sárga sátán Jack London: A sárga sátán Jack London: A sárga sátán

Jack London önéletrajzi regényében John Barleycorn (Sárga sátán) – akit „Söriszák János”-ként magyarítottak – így vélekedik az alkoholról, a sörről: „Ellensége az életnek, tanítómestere az életen túli látomások bölcsességének. Vörös kezű gyilkos, megöli az ifjúságot.” Az író tisztában volt a szesz romboló hatásával, mégis gyakran enged a csábításnak. Egész életén keresztül küzd ellene, sajnos, sokszor sikertelenül. Ő is „emberből van”. E hányatott, szomorú küzdelmét kísérjük hát végig, őt idézve.

Alkoholmámorban… címmel is megjelent.

Eredeti cím: John Barleycorn

Eredeti megjelenés éve: 1913

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Jack London életműsorozat

Kossuth, Budapest, 2016
190 oldal · ISBN: 9789630984911 · Fordította: Bartos Zoltán, Reményi József Tamás
Kossuth, Budapest, 2016
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630983501 · Fordította: Bartos Zoltán, Reményi József Tamás
Ezüstkagyló, Budapest, 1994
200 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638521503 · Fordította: Bartos Zoltán

Nashira
Jack London: A sárga sátán

Olvasói élményben vetekedik nálam az Éneklő és a Beszélő kutyával. Nem rakom messzire.

nariagnuhtseab
Jack London: A sárga sátán

Hülyébb cím fordítást irodalomban még nem láttam, kissé félrevezető így. De maga a történet lenyűgöző, és bizony kicsit ijesztő is. Mr. London azon kevés amerikai írók egyike akitől nem csak szeretek olvasni, de mindig meg is lep hogy milyen jól írt.

Kossuth, Budapest, 1958
240 oldal · puhatáblás · Fordította: Bartos Zoltán
piccola
Jack London: A sárga sátán

Sokkal jobb, mint ez a béna fülszöveg. Tetszett, hogy az alkoholt megszemélyesíti (John Barleycorn).

Piteka

Az élet úgynevezett igazságai nem igazak. Ezek életbe vágó hazugságok, ezek által él az Élet…

SDániel

De ez nem az ingyen élvezetek világa. Az ember keményen megfizet: minden erőért a megfelelő gyengeség jár, minden magaslatért a vele járó mélység, minden képzelt isteni percért ugyanannyi idő a csúszómászók iszapjában. Minden hosszú napokon, heteken át tartó belemerülésért az élet őrült, nagyszerű részleteibe, megrövidített élettel kell megfizetni, és gyakran súlyos uzsorát is ráadásul.

35. oldal, Hatodik fejezet

Piteka

A bírálók szememre vetették, hogy egyik regényalakom, Martin Eden, túl gyorsan vált képzett emberré. Három esztendő alatt az egyszerű, mindössze elemi iskolát végzett tengerészből neves írót faragtam. Azt mondták, hogy ez lehetetlen. Pedig én voltam Martin Eden.

SDániel

Csak az tudja igazán értékelni az ennivalót, aki végigszenvedte az éhezés kínjait. Csak tengerészek és pusztai vándorok ismerik igazán a friss víz értékeit. És csak a gyermek együgyű kis képzelete érezheti igazán azoknak a gyönyörűségeknek a valódi zamatát, amelyeket sokáig megtagadtak tőle. Korán meg kellett tanulnom, hogy csak az az enyém, amit megszerzek magamnak.

52. oldal, Kilencedik fejezet

SDániel

Amit az ember józanul semmi pénzért meg nem tenne, az egész könnyen megy becsípett állapotban. Tulajdonképpen ez az egyetlen, amit az ember tehet, mert John Barleycorn hatása hirtelen falat emel a pillanatnyi vágy és a hosszú idő óta berögzött erkölcs közé.

57. oldal, Kilencedik fejezet