A ​szomszéd lány 229 csillagozás

Jack Ketchum: A szomszéd lány

Külvárosi környék. Árnyékos, fák szegélyezte utcák, gondosan ápolt pázsit, kényelmes kis otthonok. Kellemes, békés környezet ahhoz, hogy itt nőjön fel az ember. Ez persze nem igaz a tinédzser Megre és mozgássérült húgára, Susanra. Valahol egy zsákutcában, a Chandler család sötét, nedves pincéjében Meg és Susan saját nagynénjük áldozatává válnak, kiszolgáltatva a teljes őrületbe merülő távoli rokon kegyetlen rigolyáinak és dührohamainak. Olyan őrület ez, amely megfertőzi mindhárom fiát is – végül pedig az egész környéket. Egyetlen fiú, a tizenkét éves David ütközik csak meg a történteken, tétován ingadozva a két lány és azok könyörtelen, vad kínzóinak tettei között. Ennek a fiúnak végül egy nagyon felnőtt döntést kell meghoznia… Igaz történet, amely valóságos eseményen alapul. Jack Ketchum nyugtalan, minden határt felülmúló horror-thrillerében az emberi lélek szakadékait mutatja be.

Eredeti mű: Jack Ketchum: The Girl Next Door

Eredeti megjelenés éve: 1996

Láva, Budapest, 2008
314 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638790712 · Fordította: Farkas Anikó, Kiss Attila

Eddie · Megan Loughlin · Ralph Chandler (Woofer) · Ruth Chandler

Nikolett0907 P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

Lehet egy beteg spoiler vagyok, de nekem ez nagyon tetszett.

Alapvetően két részre bontanám a véleményemet.

Az első azon alapszik és itt a negatívum jön elő, hogy egy megtörtént esemény alapján íródott.
Ha ez valóban így van, akkor méltón érezhetem összetörve, megriadva és féktelen rosszulléttel párosítva.
Ami a gyermekek „féktelen” gonoszságát illeti, nincs rá szó, de, hogy ez párosul egy felnőtt személy segítségével, az maga a borzalom. Senkinek nem kívánok ilyen sorsot…és csak sír a lelkem.

A másik oldalról viszont, ami az (irodalom) részét tekinti, hibátlannak mondanám.
Ha azt vesszük, igen ez horror a javából, megspékelve egy erős pszicho – thriller érzettel.
Az, hogy az író szerint, a történet a kevésbé gyomorforgató verziót tartalmazza, teljesen lenyűgöz. Szinte már – már sokkol.

Egyszerűen egy normális értékelést sem vagyok képes írni a kötethez, annyira a hatása alatt állok még.
Egy biztos, mivel van film változata is látnom kell. spoiler

Húzhatom a szócséplést, de igazándiból csak annak ajánlom, aki tényleg erős idegekkel és jó erős gyomorral rendelkezik és természetesen, hatalmas horror rajongó.
Ajánlom és felvállalom, kedvenc!

Istenem!
Ez egy zseniálisan megírt, hátborzongató, megdöbbentő, sokkoló és érzelmileg felkavaró történet. Dühítő, hogy ez megtörténhet bárkivel. Elszomorító, hogy a gyerekek mennyire kegyetlenek tudnak lenni, és elkeserítő, amikor mindezt egy szülő segédletével, beleegyezésével, irányításával teszik.
Még most is döbbenten ülök, hogy becsuktam a könyvet.
Horror? Pszicho-thriller? A kettő együtt.
Sosem tudhatjuk mi rejtőzik egy emberben.
A könyv hátulján többek közt ez is olvasható:
„ Jack Ketchum az emberi természetet leíró horror és feszültségteremtés mestere” – Egyetértek!
A műfaj kedvelőinek ez egy igazi unikum.

kvzs P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

Ezt a könyvet mindenkinek el kellene olvasnia.
Ezt a könyvet senkinek nem szabad elolvasnia.
Ezt a könyvet nem lett volna szabad megírni.
Örülök, hogy megírták ezt a könyvet.
Konkrétan rosszul voltam párszor az olvasása közben… Az ember tudja, hogy megtörténnek ilyenek, de nem fogja fel, és reméli, hogy nem a környezetében. És ha esetleg gyanús vki vagy vmi, akkor nem akarja tudni az igazat.
Ez a könyv egy pofon mindenkinek, hogy végre húzzuk már ki a fejünket a homokból, és vegyük észre, és tegyünk ellene, és ne mondjuk azt, hogy nem a mi dolgunk…
Tökéletes könyv egy borzalmas témáról.

Jack Ketchum: A szomszéd lány

Ez a könyv összevissza töri a szívedet, mély szakadékot váj a lekeden. Sose fogod elfelejteni.
A legfájóbb benne, hogy igaz eseményeken alapul és nemhogy még szörnyűbbre, hanem inkább kevésbé szörnyűre írva (ahogy azt az író állítja a könyv végén). Aztán már a valóságot el se akarod képzelni, de tudod, hogy megtörténnek ilyesmik a világon és ettől úgy érzed, hogy nem akarsz itt élni.
Amit mélyen az eszembe véstem: A felnőttek gonoszak! A gyerekek is gonoszak! És sose tudhatod mi lapul belül.
A gyerekeknél hogy hol vannak a határok, vannak e egyáltalán, mikor alakul ki? Bár mindenki volt gyerek, nem emlékszünk teljesen arra milyen is volt, más világ, annyira másképp gondolnak dolgokat és mi nem értjük. (Nyilván nem állítom, hogy a gyereknek nincs morális korlátjuk, legtöbbjüknek nagyon is van, de ha csak az iskolai szivatásokra gondolunk, hát be kell látnunk, hogy tudnak gonoszak lenni.)
Nem a történet öt pont, hanem ahogy meg van írva. Ha érdekel a téma, akkor ez egy jó könyv, de nagyon meg fogod bánni, hogy elolvastad!!!

„Zokon veszem, hogy olyan görényekkel kell osztoznom bolygónkon, mint Bundy, akik úgy néznek ki, mint én, úgy beszélnek, mint én, és akik nagyon bájosak és elragadóak, kivéve, hogy van egy icike-picike baj velük – igazán semmiség, például szeretik leharapni az emberek mellbimbóit.”

Nikymeria P

Drága @KATARYNA!
Most rádkenek mindent!

Bevallom, atyám, vétkeztem. Neten talált példányt olvastam. Nem szokásom.
Hamar lement ez is. Szeretem a hétvégéket, mikor úgy döntök, hogy nem csinálok semmit az olvasáson kívül.
Valóban hidegrázós, elcseszett egy történet. Még annak a történetnek is utánaolvastam, ami tényleg megtörtént. És egyszerűen nem fér a fejembe még most sem, hogy történhet meg ilyen. Legszívesebben tüzesvassal kínoznám halálra az ilyen elmeháborodott, nemnormális, idióta, pszichopata, lelketlen, ördögszállta, buggyant, nemistudommilyen embereket, vagy embernek nevezett lényeket. Amiből kiderül, hogy én is ugyanolyan gyarló és gonosz vagyok, mint ők.

A feléig kicsit csodálkoztam, mikor csapunk bele a lecsóba, hamár horror és hamár én is ilyen nemnormális őrült vagyok. Aztán egyszer csak elkezdődik és nem tudod nem olvasni, Kata szavaival élve, majd' kiesik a szemgolyód. És minden egyes porcikáddal tiltakozol, hogy ne! De igen! És megtörténik megint és megint és megint. Meddig mennek el? És szétvágnál, szétzúznál mindenkit, mert ilyen nincs! De van! És majd évezredeknek tűnő idő múlva jön a megkönnyebbülés. Szegény lány megszabadult. De a férgek nem kapták meg méltó büntetésüket, szóval egy ideig nem akarok ilyet olvasni, kedves @KATARYNA!

KATARYNA P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

Én ilyen elb…ott egy könyvet még nem olvastam.

Tegnap elkezdtem.. majd azon gondolkoztam, hogy én vagyok ennyire beteg állat, hát mi lesz itt, történik egyáltalán valami?
Ezért hagytam is néhány órát a fr.ncba.

És csak azért is végigolvastam éjszaka. Csak azért is. Nem is én lennék…

Megérte?
A büdös kutya k…a mindenit neki, hogy igen.
Én.. felemésztett. Mintha féreg mászott volna bennem, és rágott volna belülről. Még most is szétszed, semmi másra nem tudok gondolni.

Betegen, olyan mocskosan, élethűen és gyomorforgatóan meg van írva, hogy az valami elmondhatatlan.
Csak ámulsz, és bámulsz, ha valamikor olvasnád majd, leteszed, felveszed. Félrehajítod. Majd úgy ugrasz érte, mint egy elmeháborodott. Egy beteg aberált.
Mert az vagy, ha elolvasod.

És észre sem veszed, már benne is vagy a Játékban. Úgy beszippant a történet, hogy még ha akarnád sem tudnád letenni, mert hozzáragad a kezedhez.

El fogod olvasni… mert felfoghatatlan, elcseszett, igaz történet.
És még hogy tegyek rá egy lapáttal… nem elalszol rajta, hanem úgy kigúvadnak a szemgolyóid, hogy félő, hogy kiesnek a helyéről is. :D

Beteg egy állat vagyok. De imádtam.
Olvassátok. ;)

U.i.: Valaki szerezzen nekem egy eladó példányt…

Lanore P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

Úristen… hogyan értékeljek egy ilyen könyvet? Megérdemli az öt csillagot, de valahogy… ez a könyv és a csillagok semmiképpen nem illenek össze…

Stephen King a következőket írta ajánlójában: „Ahogy a régi mondás is tartja, az életben csak két dolog biztos, a halál és az adózás, ezekhez azonban hozzátehetek egy harmadikat: a Disney Pictures soha nem fog filmet készíteni valamelyik Jack Ketchum regényből. Kethcum világában a törpék kannibálok, a farkasok soha nem fogynak ki az üvöltéshez szükséges szuflából, és a hercegnő végül egy házi bunkerban köt ki, gerendákhoz kötözve…”

Nemhogy Disney, remélem senki nem fog ebből filmet csinálni… a sok vámpíros, vérfarkasos mese után ez a történet a legkegyetlenebb gonoszról, az emberről szól… láttam a fejemben az egészet, akárcsak David, a főszereplő fiú, aki filmként szemlélte a történteket, amíg rá nem ébredt annak igazi valóságára… hogy a francba lehetett ezt így megírni? Elképesztő mennyiségű brutalitás, kínzás, megalázottság, kiszolgáltatottság, és szenvedés… legszívesebben én magam rúgtam volna fejbe az összes gyereket elmebeteg állatot, persze az anyjukkal egyetemben, amiért képesek voltak erre… Ruth, Te agybeteg szörny… bárcsak én lökhettelek volna le azon a lépcsőn… és a legrosszabb az egészben az, hogy ezek valódi dolgok, hiszen a könyv igaz történeten alapszik… nap mint nap történnek ilyenek, talán a városban ahol élünk, talán az utcában, talán a szomszéd házban épp a szomszéd lánnyal… én elsírtam magam a végén. Kegyetlen olvasmány volt. Sokkolt. Viszont elgondolkodnék azon, hogy középiskolában kötelezővé tenném… hátha megelőzhetnénk ezzel pár hasonló esetet…
Most megyek, és nézek valami filmet, ami rózsaszín, virágillatú, bugyuta és vidám…

Lénaanyukája P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

Van ám ennek a könyvnek története. Van a facebook-on egy csoport, tele horrorkönyv-rajongóval. Ajánlgattuk egymásnak a könyveket, én mindjárt mondtam A szomszéd lányt. Hát ők meg elolvasták, mert hallgattak rám. Úgy kell nekik. :) A legjobb értékelést utána a tesóm mondta spoiler Szívem szerint én is ilyen cizelláltan fogalmaznék, mert tényleg ilyen. Borzasztó. Gyomorforgató. Idegesítő. Mégsem lehet nem elolvasni. Mert ahogy a narrátor/főszereplő mondja: kíváncsi vagy, meddig mernek elmenni.
Ritkán vagyok úgy, hogy forog a gyomrom egy könyv olvasása közben, de most ez történt. És ahogy előttem már írták, ha a könyv alapja nem valós történet lenne, azt mondanám, hogy Jack Ketchum egy beteg állat. De nem az, mert ilyen dolgok igenis történnek még most is. Az utószóban még azt is leírja, hogy az 1963-as esetben, ami inspirálta, olyan kemény dolgok is voltak, amiket ő már bele se mert írni a könyvbe. El sem tudtam képzelni, mi lehetett az. De azért, mivel kíváncsi vagyok, utánanéztem a dolgoknak. Őrület. Tényleg durvább az eredeti történet, pedig nem gondoltam, hogy ezt még lehet fokozni. Egyébként a könyv végén már annyira bőgtem, mint egy csecsemő, mert egyszerűen felfoghatatlan az a brutalitás, ami ebben megy. Szóval tényleg mindenkinek ajánlom sok szeretettel. :)

tmezo P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

„Családi vita.” Aha…brutalitás és kegyetlenkedés.
Ez a könyv él. Amikor olvasod Te is ott vagy, minden annyira részletes és szemléletes, hogy érzed a szagokat, a kínt, a fájdalmat, hallod a hangokat és látod a történteket.
Félelmetes alkotás.

csillagka P
Jack Ketchum: A szomszéd lány

„Valami nagy-nagy tüzet kéne rakni,
Hogy melegednének az emberek. „
Ebből a könyvből, akkor lenne valami értelme és pozitív haszna mert másra nem jó csak tüzelőnek, de ekkor felmerül, hogy bizony mégis szükséges lesz megtartani mivel meg kell tanítani a nőknek, hogy mindegyikünk egyedi, megismételhetetlen és gyönyörű legalábbis a gyermeke szemében biztosan az egy bizonyos korig, és a felvilágosító kampányban ez a könyv fontos rész kell hogy képviseljen a negatív oldalon.
Akkor kezdjük is a missziót a húgommal, aki védőnéni és biztosan kicsit többet látott az igazi valóvilágból mint én. Aztán rájövök, hogy bizony nem húzhatom le őt a pokol bugyraiban, mert ilyen kegyetlenséget és brutalitás amit ez a könyv képvisel, ő talán nem is tudná feldolgozni, én pedig nem ajánlhatok neki ennyire mélyről jövő olvasmányt sőt tulajdonképpen a poklot senkinek nem lehet józan ésszel ajánlani, de mégis kötelező.
Nálam a könyv legfontosabb tanulsága, vigyázzunk egymásra, figyeljünk a szomszéd házra és az utcában lakó többiekre, hogy ilyen egy gyerekkel se történhessen. Vigyázzunk rájuk és szeressük őket, mert ők a jövő akármilyen gennyesen is hangzik.

Lanore P

Vannak dolgok, amikről tudod, hogy előbb fogsz meghalni, mintsem elmondanád, és vannak, amikről tudod, hogy előbb kellett volna meghalnod, mintsem lásd őket. Néztem és láttam.

Chrissie

A szégyen farkasszemet nézett a vággyal, és újra elfordította a tekintetét.

Chrissie

Végül is Jack Ketchum volt a neve több generációnyi brit hóhérnak, és az amerikai névrokon regényeiben jószerivel senki nem marad életben; a csapóajtó mindig kinyílik, a hurok mindig megszorul, és előbb-utóbb még az ártatlanoknak is lógniuk kell.
Ahogy a régi mondás tartja, az életben csak két dolog biztos, a halál és az adózás, ezekhez azonban hozzátehetek egy harmadikat: a Disney Pictures soha nem fog filmet készíteni valamelyik Jack Ketchum regényből. Ketchum világában a törpék kannibálok, a farkasok soha nem fogynak ki az üvöltéshez szükséges szuflából, és a hercegnő végül egy házi bunkerban köt ki, gerendákhoz kötözve, ahol egy őrült nő vasalóval égeti ki a klitoriszát.

5. oldal Stephen King Bevezető A szomszéd lány című regényhez

Chrissie

Ami megijeszt, az általában véve a kiszámíthatatlan.

Chrissie

Tudja, hogy a fájdalom nem csupán sérülés kérdése, nem csupán a saját ijedt teste, amint arról panaszkodik, hogy behatoltak a húsába.
A fájdalom kívülről befelé is működhet.
Úgy értem, néha amit látsz, az a fájdalom. A legkegyetlenebb, legtisztább formájában. Drogok, alvás, sokk vagy kóma tompító hatása nélkül.
Látod, és magadba fogadod. És akkor már te vagy az.

rikata88

Feküdtem az ágyban, és arra gondoltam, milyen könnyű is bántani valakit. Nem feltétlenül fizikailag. Csak jól bele kell rúgni valamibe, ami fontos számára.

nagyange P

A gyerekeknek nem volt hatalmuk. Benne volt a szó jelentésében. A gyerekek vagy elszenvedték a megaláztatást, vagy elfutottak előle. Ellenszegülni csak burkoltan volt szabad.

nagyange P

Majdhogynem nehezteltünk rá ezért. Mintha a Mr. Jennings-zel vallott kudarcával a mi arcunkba vágta volna az igazságot, hogy milyen eszköztelenek is vagyunk, mi, gyerekek. „Gyereknek” lenni egészen új, mélyebb, baljós fenyegetettséget sugárzó jelentést kapott, amiről talán tudtuk, hogy mindig is jelen volt, de addig sosem kellett gondolnunk rá. A fenébe is, ha akarnak, akár a folyóba is hajíthatnak bennünket. Hiszen csak gyerekek vagyunk. Az ő tulajdonuk. A szüleinkhez tartozunk testben és lélekben. Ami azt jelentette, hogy a felnőtt világból származó minden valódi veszéllyel szemben kudarcra vagyunk ítélve, és ez nem jelent mást, mint reménytelenséget, megalá-zottságot és dühöt.