Rommel ​észak-afrikai hadjárata 5 csillagozás

1940. szeptember – 1942. november
Jack Greene – Alessandro Massignani: Rommel észak-afrikai hadjárata

Észak-Afrika és a Közép-Kelet sivatagaiban született meg a II.világháború legnagyobb legendáinak egyike: Erwin Rommel, a Sivatagi Róka legendája, aki az Afrika Korpsot vezényelte a Bernard Montgomery vezette 8. brit hadsereg `sivatagi patkányai` ellen. Ez a kivételes mű exkluzív interjút közöl Rommel német-olasz tolmácsával, megismertet a szembenálló felek földközi-tengeri hadászati terveivel, bemutatja a hadjárat napjaink Észak-Afrikájára és Közép-Keletére kifejtett hatását, továbbá teljes leírást ad a szíriai és az iraki hadműveletekről is.

Eredeti cím: Rommel's North Africa Campaign – September 1940 – november 1942

Eredeti megjelenés éve: 1994

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 2001

Cambrai17 P>!
Jack Greene – Alessandro Massignani: Rommel észak-afrikai hadjárata

Nem csak angolul van színvonalas szakirodalom az észak-afrikai témához, akad jó néhány magyarul is, erre a legjobb példa Jack Greene és Alessandro Massignani könyve, ami egészen rendkívüli módon az olasz hadsereg szerepét is tárgyalja a hadjárat során. A felületes szemlélőnek ez a küzdelem egy igazi „angol-német” párbajnak tűnik, mert a D.A.K. meg a 8. Hadsereg van favorizálva, a nemzetközösségi hadosztályok különösen az indiaiak szépen el vannak felejtve, csakúgy mint a tengelycsapatok zömét kitevő olaszok.

Hanging_Moss_9102>!
Jack Greene – Alessandro Massignani: Rommel észak-afrikai hadjárata

Nagyon száraz. A sorozat másik könyve a témában nekem jobban bejött. A bibliográfia résznél viszont kommentálja melyik milyen könyv, ez nagyon hasznos kapaszkodó (bár egyik sem érhető el magyar nyelven). Sok szó esik a szövetséges tábornokok vezetői képességéről, szolgálati előzményeikről, illetve olyan mellékhadszínterekről, mint Irak. Bemutatja a térség speciális kihívásait, illetve röviden ismertetik Rommel és a DAK egyiptomi célkitűzéseit El-Alamein után. Azokkal az egységekkel, amiket 1943-ban pumpáltak a tengelyhatalmak Tunéziába, gyakorlatilag a szövetségesek hadifogolytáboraiba, mint erősítés, 1942-ben győzelmet arathattak volna az afrikai fronton. Érdekes megállapítás az is, hogy Rommel kimagasló sikerei mögött a balfácán szövetséges tábornokok teljesítménye is húzódott. Jól bemutatja azt is, hogy az olasz egységek között is szélsőséges eltérések voltak minőségben, illetve körülményeik tisztázásával is világosabb a kép, az általános gyengébb teljesítményről. Kifejezetten tetszett, hogy adatokkal közli, melyik észak-afrikai kikötő mennyi befogadó kapacitással rendelkezett (Bengázi, Tripoli, Tobruk). Azt is jól bemutatja, hogy miért volt elhibázott Rommel ’42-es offenzívája Tobruk elfoglalása után. Ilyen kevés egységgel, ilyen sok ellenséggel szemben, törvényszerű volt az afrikai front menete. Furcsa, hogy mennyire nem ismerték fel a Földközi-tenger hadszínterének a jelentőségét, habár Oroszország volt a tét, amivel úgy is mindent vittek volna.
Nekem ez volt az első könyvem a sorozatból, még 2005-ből, nem gondoltam volna akkor, hogy 2020-ban még mindig ezzel a témával fogok foglalkozni. :D Úgy tűnik, ez a téma örökzöld már nálam.

nairad79>!
Jack Greene – Alessandro Massignani: Rommel észak-afrikai hadjárata

Olvastam, jó volt, de nem nyűgözött le. Itt-ott érdekes, de sok helyen nagyon száraz…

Teleki Pál: A vér nélküli revízió útján
Christian Zuccarelli – Fabrice Virgili – Gabriella Cadié – Hélène Trocmé – Michael Rapoport – Vladimir Troubetzkoy: A megújuló világ rendje
S. Fischer-Fabian: A német cézárok
Bedő Éva – Keresztény Éva – Dér Katalin – Darabos Zsuzsanna – Nyitrai Tamás – Hernádi Katalin (szerk.): Érettségi és OKTV feladatok 1992–1993
5 nyelvű képes szótár
Dobroslawa Świerczyńska – Andrzej Świerczyński: Szólásmondások többnyelvű szótára
Madarász Imre (szerk.): A Nagy Háború emlékezete
Ozsvári Csaba ötvösművész