Az ​önkéntes 18 csillagozás

Jack Fairweather: Az önkéntes

A ​Birodalom határán fekvő titkos náci táborba internált ezrek sorsára akarta felhívni a figyelmet egy Witold Pilecki nevű harminckilenc esztendős lengyel ellenálló, aki önként jelentkezett erre a vakmerő küldetésre. Álnéven, hamis papírokkal szándékosan elfogatta magát, hogy bekerüljön a táborba, ahonnan később jelentéseket küldött a földalatti mozgalomnak arról, hogy mi történik ott honfitársaival. Ám az információszerzésen kívül más feladata is volt: belülről kellett felkelést szerveznie úgy, hogy a németeket rajtaütésszerűen érje az akció. A tábor neve Auschwitz. A következő két és fél évben Pilecki megszervezett egy földalatti sereget Auschwitzban, és szabotázs akciókat hajtottak végre az egyes létesítményekben, náci informátorokat és tiszteket gyilkoltak meg, miközben információt gyűjtöttek a táborban folyó félelmetes tömeggyilkosságokról és kínzásokról. Csakhogy miközben Pilecki előtt összeállt a kép arról a borzalmas tényről, hogy a tábort a nácik az európai zsidóság… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2019

Maxim, Szeged, 2021
512 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634992769 · Fordította: Sárossy-Beck Anita

Jack Fairweather: Az önkéntes

Aludnom kellett rá néhány napot, mielőtt írok valamit. Most se nagyon találom a szavakat. Előtte még sosem hallottam olyanról, aki önként vállalta volna azt, hogy egy ilyen tábor foglya legyen bizonytalan ideig és ez olyan fokú bátorságra és önzetlenségre vall, amit csak Maximilian Kolbe atya tettéhez tudnék hasonlítani. Voltak a könyvben szerkesztési hibák meg egyebek, de kicsit sem rontottak az olvasási élményemen. Hiába tudtam már előtte is Witoldról és arról, hogyan ért véget az élete, mégis végig reménykedtem benne, hogy megmenekül a kommunistáktól és szép élete lehet. Szinte végig a falnak beszélt, le sem tojták a munkáját, de ő csak csinálta tovább. Példát vehetne róla mindenki.

E_W I>!
Jack Fairweather: Az önkéntes

Ezután valami könnyedebbet kell majd olvasnom. Most nagyon megviselt a téma, ezért is haladtam lassabban a könyvvel. Ámulok, mert egészen elképesztő, hogy ennyi tömérdek mennyiségű anyagot gyűjtött össze a szerző, és borzongok, hogy mindez valóban megtörtént. Remélem, Witold történetét még sokan meg fogják ismerni. Micsoda életút, és mennyi szenvedés…

RomanBeki>!
Jack Fairweather: Az önkéntes

„A legtöbb ember nem siet ösztönösen mások megmentésére, amikor ő maga is veszélyben van és fenyegetettséget érez.”
Ez talán az egyik legigazabb mondat, amit valaha olvastam. Witold éveket töltött Auschwitzban, hogy valós jelentéseivel felnyithassa a világ szemét, de erre a világ nem volt kíváncsi. Különféle indokokkal álltak elő, hogy miért nem figyelnek Auschwitzra, ami a német fasiszták kegyetlenségének középontjává vált.
Azzal, hogy végigkövethettem azt, hogyan válik Auschwitz munkatáborból A haláltáborrá, egy teljesen új dinamikáját ismertem meg ennek a helynek. A kezdetekben még nem igazán hasonlított arra, amivé vált. A német vezetők sem igazán tudták, mit akarnak kezdeni vele és ez a folyamatos fejlődés nagyon jól érzékelhető a könyvben. Így, hogy nem csak Witold részét láthattuk, hanem a szövetségesek vakságát is végigkísérhettük sokkal teljesebb képet kaphatunk arról, hogyan nőhetett a holokauszt ilyen hatalmasra és maradhatott mégis az emberek látóterén kívül.
Közben ott van az az oldal is (amit a könyv szintén bemutat), hogy az emberek miért nem foglalkoztak ezzel a rettenetes eseménnyel, amíg tartott és miért halványult el az emléke olyan gyorsan. AZ EMBEREK NEM AKARNAK MÁS KÍNJÁVAL FOGLALKOZNI! Ez így nem teljesen igaz, de van alapja. Az emberek inkább elfordították a fejüket, mert az egyszerűbb, mint szembesülni a fájdalmas és elrettentő igazsággal. Az emberek nem képesek olyan dolgok miatt sanyargatni magukat, amiket nem élnek át. Egyszerűen nem vagyunk képesek arra, hogy felfogjuk milyen érzés lehet a vonatról a biztos halálba sétálni, milyen érzés reménykedni, hogy aztán ránk zárják az ajtót és páni félelem járjon át, hogy most meghalunk.
Nyilván ez nem ugyanaz a példa, de most elolvastam ezt a könyvet, jó ideig fogok agyalni rajta, de aztán élem tovább az életemet. Nem fogom életem hátra lévő részét azzal tölteni, hogy azon kesergek, amin már nem változtathatok. Ez nagyban is igaz. A közvélemény egy ideig elcsámcsog a borzalmas dolgokat, aztán mennek tovább, mert az élet nem áll meg. Ha meghal egy szerettünk, nagyon sokáig gyászoljuk, de muszáj menni tovább és életben maradni, mert ha csak sajnáltatjuk magunkat, elszalad az életünk.
Ezeket a gondolatokat nagyon szépen fogalmazza meg ez a könyv. Jobban, mint én. Sokkal jobban. Ezzel a könyvvel valóban sokkal jobban átláthatjuk a mentalitást, ami az embereket jellemezte ebben az időszakban.
Nagyon értékelem azt az energia- és időbefektetést, amit az író rászánt erre a könyvre, mert így teljes és valós képet adott Witold életéről és mindarról, ami a háttérben működött.

Renáta_G>!
Jack Fairweather: Az önkéntes

Ismerjük a haláltáborok történetét. Sokan meséltek már róla, hogy milyen szörnyűségek történtek ezeken a helyeken, épp ezért olyan hihetetlen belegondolni, hogy milyen mérhetetlen erő és bátorság kell ahhoz, hogy valaki álnéven, hamis papírokat szerezzen azért, hogy bekerüljön és belülről próbáljon információt szerezni és lázadást szítani. De a célok között az is szerepelt, hogy megmutassa a világnak, hogy mi történik az ilyen – akkor még – munkatáborokban. Sajnos senki nem figyelt rá eléggé ahhoz, hogy megakadályozzák, ami később történt.

Witold Pilecki, egy lengyel ellenálló, aki önként jelentkezett erre a vakmerő küldetésre. Akkoriban még keveset tudtak Auschwitz működéséről. De abban biztosak voltak, hogy ez egy öngyilkos küldetés. A fiatal katona még így is vállalta a feladatot. Ennek köszönhetően Pilecki elmondásai alapján követhetjük végig, hogy miként alakult át a rettenetes munkatábor egy vérfagyasztó haláltáborrá.

[…]

Egy értékes portré, lenyűgöző kutatómunka eredménye, amely sodró lendülettel meséli el egy bátor ellenálló történetét. Nem meglepő, hogy Costa Könyvdíjjal jutalmazták ezt a kiemelkedő életrajzi kötetet, melyet a Maxim Könyvkiadó hozott el a magyar olvasóknak Mont Blanc válogatásában.

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2023/02/egy-lengyel-katona-eg…

Dora_Kovago>!
Jack Fairweather: Az önkéntes

Elképesztő történet, végig izgalmas, izgulós és persze szörnyű is, amik ott történtek. Tele van valódi fotókkal az említett résztvevőkről, térképekkel, és kézzel rajzolt pillanatképpekkel a táborról, ez rengeteget adott a könyvhöz. Megismerni Witoldot a történeten keresztül és mindezt képeken is látni.
Nem könnyű témát dolgoz fel, köszönöm az írónak azt a rengeteg kutató munkát, szerkesztést és, hogy megismerhettem Witoldot.

Maxim_Kiadó KU>!

Witoldban ekkor felötlött egy jelenet a gyerekkorából: amikor egy csapat földmunkás megkínzott egy állatot, amit elejtett. Az állat vonyított félelmében és haldoklott, de ők csak nevettek. Akkor is elborzadt ettől a kegyetlenségtől, de kiűzte a gondolataiból a jelenetet, és úgy nőtt fel, hogy hitt az emberek veleszületett jóságában. Most azonban újra eszébe jutott az a halálra kínzott állat, és rájött, hogy mennyire naiv volt. A gyerekkori énje látta akkor az ember igazi jellemét: a zsigeri aljasságot.

Maxim_Kiadó KU>!

Witold próbálta kerülni a tekintetüket. De végül nem bírta megállni és odanézett: látta, hogy egy tíz év körüli kisfiú, aki annyi idős lehetett, mint a saját fia, Andrzej, reménykedve pillantgat körbe. Azután a krematórium kapuja kinyílt, és eltűntek odabent. Utána csak tompa lövések hangja hallatszott.

ThePaleEmpress P>!

Rengeteg barátom vallomását végighallgattam a haláluk előtt – írta nagyjából ebben az időben –, és mindannyian ugyanazzal a váratlan gondolattal reagáltak: sajnálták, hogy nem adtak eleget másoknak, a szívükből és az igazságukból…az egyetlen dolog, ami megmaradt nekik ezen a földön, az egyetlen, ami pozitív és értékálló, az az, amit magukból másoknak adni tudtak.

Maxim_Kiadó KU>!

Witold elmagyarázta, hogy először egész kicsiben kezdenék.
– Az első és legfontosabb cél most a gyengébbek segítése, hogy túléljék a tábort – magyarázta. Kon meglepettnek tűnt a felvetésre, miszerint bárki is túlélné ezt a tábort. Ő már belenyugodott abba a német ígéretbe, hogy a táborban elkerülhetetlen a halál. De most hirtelen ő sem volt biztos ebben.
Aztán végül megszólalt:
– Lehet, hogy én is akkora barom vagyok, mint te, de megpróbálom. Witold ösztönösen megölelte.
– Majd jelzünk, ha szükség lesz rád – mondta.

Maxim_Kiadó KU>!

Krankemann mindig kést hordott a kabátujjában, és Witold látta, ahogy végigment a sorokon és megszúrta azokat, akik nem engedelmeskedtek. Kiválasztott egy férfit, akit aztán halálra ütlegelt. Witold addigra már több tucat ilyen gyilkosságnak volt szemtanúja, de ez valahogy kizökkentette addigi kábultságából.

csak_olvass>!

El kell felejtenünk, hogy kik voltunk, és a legjobbat kihozni abból, ami maradt belőlünk.

ThePaleEmpress P>!

Kedves barátaim! Támogassátok egymást, bánjatok kedvesen a másikkal, hogy a kémény a lehető legkevesebb füstöt adja ki!

RomanBeki>!

Maxim_Kiadó KU>!

A kápókat folyamatosan trenírozták, hogy bizonyítsák könyörtelenségüket.
„Ha nem vagyunk elégedettek a munkájával, többé nem lehet kápó, és ugyanolyan státuszba kerül, mint a többi fogoly – magyarázta el később Heinrich Himmler SSfőnök.
– Tudja jól, hogy az első bent töltött éjszakáján halálra fogják verni.”

ThePaleEmpress P>!

– Te mit választanál? Azonnali halált, vagy inkább több napos agóniát, miután halálra vertek?