A ​hamutartó és más elbeszélések 3 csillagozás

Jaan Kross: A hamutartó és más elbeszélések

Jaan Kross (1920), a mai észt próza nagy alakja, aki történelmi regényei mellett elsősorban az elbeszélés műfajában alkotott maradandót. Magyarul Mennykő című kötetében három kisregénye, ill. A cár őrültje és Martens professzor elutazása című regényei olvashatók, valamint antológiákban és folyóiratokban jelent meg néhány verse és novellája. A kötetünkben szereplő nyolc elbeszélés szinte keresztmetszetet nyújt Kross kisprózájáról: az utolsó több mint húsz év terméséből válogattunk. Így vagy úgy valamennyi írás önéletrajzi jellegű, azaz főhőse vagy narrátora maga az író, aki emlékiratok helyett – bevallottan – fikciókban örökítette meg börtönélményekben és deportálásokban gazdag élete eseményeit.
Jávorszky Béla

Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2003
210 oldal · ISBN: 9639373451 · Fordította: Jávorszky Béla

kirkkaus>!
Jaan Kross: A hamutartó és más elbeszélések

Olvastam már Jaan Kosstól regényt, de a Cár őrültje annyira más világban játszódott, a 19. századi Észtországban, hogy nem tudtam beleélni magam, mert fogalmam sem volt a környezetről. De mivel február 24-én lett Észtország kerek száz éve független, kivettem pár észt könyvet a könyvtárból, amolyan magánünneplés céljából. Azzal együtt, hogy az abszolút kedvenc az bizony az Ördöngös idők Kivirähktől.

Nekem – előzetes várakozásaimmal ellentétben, mert utálom a novellákat –, nagyon tetszett ez a válogatás. Amolyan klasszikus novella csak az utolsó történet, az nem is igazán volt maradandó, de az előbbiek igen. Észtországban a 20. század elején hol a német, hol az orosz volt az úr, és az észteknek ebbe csak igen kis beleszólásuk volt (l. 1918. febr. 24.). Az embereket bőven vitték ott is fogságba, börtönbe és munkatáborokba, úgyhogy ez az időszak ismerős volt a hazai olvasmányokból is. Kross-nak mégis van egy olyan stílusa, olyan nézőpontja, amitől cseppet se tűnik úgy egyik történet se, hogy ilyet már tucatjával olvastam. Ő sajátosan és görcsösen mindenkivel egyformán beszél, egyformán igyekszik nézni mindenkire, ami miatt egyfajta jóindulatú és sokszor naiv távolságtartással igyekszik boldogulni hol a háborús Tartuban egyetemi docenshelyettesként, hol tallinni fogsága idején, hol számos oroszországi fogolytáborban.
A témái sem mindig megszokottak; nagyon tetszett a vizsgáztatós történet, igaz, a végére megbicsaklott a ritmusa, de nem esett nagy baj.

Érdemes elolvasni, tudom ajánlani.