78. legjobb fantasy könyv a molyok értékelése alapján
!

A ​Gyűrűk Ura 2307 csillagozás

J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura
Régikönyvek.hu 12.000 Ft
Könyvtár

A ​Gyűrűk Ura tündérmese. Mégpedig – legalábbis terjedelmét tekintve – alighanem minden idők legnagyobb tündérmeséje. Tolkien képzelete szabadon, ráérősen kalandozik a könyv három vaskos kötetében – vagyis abban a képzelt időben, mikor a világ sorát még nem az ember szabta meg, hanem a jót és szépet, a gonoszat és álnokot egyaránt ember előtti lények, ősi erők képviselték. Abban az időben, mikor a mi időszámításunk előtt ki tudja, hány ezer, tízezer esztendővel a Jó kisebbségbe szorult erői szövetségre léptek, hogy a Rossz erőit legyőzzék: tündérek, féltündék, az ősi Nyugat-földe erényeit őrző emberek, törpök és félszerzetek, erdő öregjei fogtak össze, hogy a jó varázslat eszközével, s a nagy mágus, Gandalf vezetésével végül győzelmet arassanak, de épp e győzelem következtében elenyésszen az ő idejük, s az árnyak birodalmába áthajózva átadják a földet új urának, az emberfajnak. Különös világ ez az emberfölötti – vagy emberalatti – lényekkel benépesített Középfölde. Anyagi valósága… (tovább)

Eredeti mű: J. R. R. Tolkien: The Lord of the Rings

Eredeti megjelenés éve: 1955

Európa, Budapest, 2014
1774 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630795623 · Fordította: Göncz Árpád, Réz Ádám, Tandori Dezső · Illusztrálta: Alan Lee
Európa, Budapest, 2013
Európa, Budapest, 2013
1098 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630795623 · Fordította: Göncz Árpád, Tandori Dezső · Illusztrálta: Alan Lee

Aragorn · Gandalf · Legolas · Zsákos Bilbó · Faramir · Gimli · Csavardi Samu · Éowyn · Zsákos Frodó · Galadriel · Pippin (Tuk Peregrin / Peregrin Took) · Boromir · Gollam · Arwen · Éomer · Szilszakáll · Trufa (Borbak Trufa) · Elrond · Szarumán · Boszorkánykirály · Balrog · Szauron · Glorfindel

Völgyzugoly · Fangorn-erdő · Gondor · Moria · Mordor · Númenor

1.500 Ft ★★★★☆ Eladó
Aziza könyve J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

sztimi53 P
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

Olvasás. Újra. Hogy is írta Göncz Árpád? Tündérmese? Az! Mégpedig a leghosszabb és legjobb mese, amit valaha olvastam. Ott van benne a kelta mitológia, és mégis elképesztően eredeti. Ez a mese sötét, mint a század azon része, melyben született. Lenyűgöz a kidolgozottság, a helyek pontos leírás, a térkép, az emberalatti és -fölötti lények, a nyelvek, micsoda munka van mögötte. Mai napig mindenki visszanyúl hozzá, másolja, a Fekete Beszéd szavai metál együttesek nevei ma már (sőt ork metál bandák is vannak), de nem is erről akarok beszélni, jelentőségét, hatását mindenki látja. Akarok írni a hobbitokról, ezekről a kis bátor népekről, akikből – Gandalf kivételével – senki nem néz ki semmit, de jó meséhez méltón véghezviszik a lehetetlent. Amikor már minden sötét vagy reménytelennek tűnik, akkor mindig megcsillan a vidámság ezekben a kis fickókban, vagy legalább megkordul a gyomruk. Ez a hobbitok legfőbb vonzereje, ez az életöröm, ők a friss levegő Mordor füstje után. Amikor szomorú vagy elkeseredett vagyok, azt hiszem hobbit szeretnék lenni és nekiülni egy második vacsorának! Aztán meg kell emlékeznem Éowynről, a középföldi feminizmus úttörőjéről, és ezért külön nagy hála a mesternek, amiért olyan jelenetet írt, amelyben az egyik legszörnyűbb ellenséget nő (is) győzi le. Akkor szeretnék még írni a kegyelemről, ami végigvonul a művön, é Szméagol esetében tudjuk, hogy a kegyelem sokszor kifizetődőbb, mint a kegyetlenség. Szméágolról először gyerekfejjel olvastam, és olyan fokú rettegést ébresztett bennem, hogy talán azóta sem senki. Felnőttként szánalmat éreztem a sompolygó fekete béka iránt, aki meghasad, de talán, még maradt valami belül, ami nem romlott. Aztán akartam még írni, hogy csodával tölt el a fantázia, ami létrehozta ezt a világot, hiszen sosem unalmas és olyannyira elképzelhető, hogy látom a Megyét, gondolatban Gondor földjét taposom, szárnyalok a rohírokkal, és rettegek Mordor homályos vidékétől, próbálom beszélni nyelveit. Ide mindig menekülhetek a valóság mocskától. Szólnom kellene a háborúról (milyen szép mordori szó, mély hangrendű és a jelentése is fekete), ahol mindenki hadba száll, még a Holtak, de miközben a legnagyobb csatákat vívják az igazi harc a félszerzeteké, és a legnagyobb harcot saját lelkükkel kell megvívniuk. (Mindig azt gondolom Bilbó a legerősebb, ő az, aki ott tudja hagyni a gyűrűt,.)
Eljutok a véghez, elhallgattatom a cinikus énem és meg is siratom Középfölde népét, azt amikor a szétvált utak újra összefutnak, a meleg barátságokat. S tudom egy ideig képtelen leszek mást olvasni, szinte depressziós leszek, hogy kell válnom ettől a világtól. Aztán beugrik egy sor a Két Toronyból „Hát az igazi meséknek sosincs végük? – Nem, sosincs végük – mondta Frodó.” Igaza van, ez a mese számomra sosem fog véget érni, és fogok térni hozzá újra.
Annyi mindent tudnék még írni, oldalakon át ömlengeni, helyette annyit írok: te könyv, én szeretlek.

vargarockzsolt P

alap
Újraolvasva (harmadszor): mert szeretek olvasni.
Tolkien ezt a könyvet nekünk, könyvmolyoknak írta, mert mihaszna naplopók vagyunk, akik belefeledkeznek a mesékbe. Talán sohasem akarunk megkomolyodni és felnőni?! :)

Arianrhod MP
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

Már nem számolom, de körülbelül 50x olvastam eddig, angolul és magyarul is. Így nem hiszem, hogy méltatnom kellene a művet, hiszen ki az az őrült, aki fércművet akár másodszor is elolvas? Mindenesetre a végrendeletem szerint a könyvpéldányomat velem együtt kell eltemetni majd.

krlany I+SMP
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

Én őt azért szeretem, mert nem rohan sehova, mert olyan világot teremt, amit film nélkül is látok, mert kb minden benne van az élet dolgaiból, és még mesét is kapok hozzá. Szeretős nah, nincs mit ragozni rajta!:)

eme P
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

A fene egye meg azt a sok fantasy-, mese- meg miegymás hollywoodi filmet. Mert nem szeretem őket, és emiatt majdnem örökre lemaradtam erről a tündérmeséről. Még szerencse, hogy léteznek molyok. És addig röpködtek itt a különböző kihívásokkal, hogy nem tudtam ellenállni. Belerepültem, mint molylepke a fénybe… (vagy pontosabban légyfogóba, mert nem megégtem, hanem beleragadtam).
Egyszóval: tetszett. Mindig is szerettem a meséket, ma is nagyon szeretem őket. Megnyugtatnak, kikapcsolnak, felüdítenek. Ahogy A Gyűrűk Ura is tette. Anniyra megszerettem a Középföldét, ezen belül Hobbitfalvát, hogy majdnem honvágyam van utána… És annyira jó, ha csak kis ideig is egy olyan világban létezni, ahol hobbitok, törpök, tündék és emberek képesek együtt élni, együtt harcolni és győzni a Homály ellen. Annak ellenére, hogy nem meseien, egyértelműen jók. Vannak hibáik, gyengéik, esendők, de mindig van valaki mellettük, aki figyelmezteti őket, aki mindenek ellenére szereti őket, aki kijavítja a hibát, aki elnézi a bakit. Van valami nagy és nemes még a legkisebb hobbitban és törpben is, nemcsak a kószákban vagy tündékben. És mindannyian a Közös Nyelvet beszélik, átvitt értelemben is. Ezt a nyelvet felejtettük mi el.
És nemcsak azért szerettem meg ezt a könyvet, mert mesés álomba ringat, és elaltatja racionális, prózai 21. századi énemet. Mert nem: elbűvölt mint regény is, mint felépített komplex világ, a maga részletességével, aprólékos kidolgozottságával, egyrészt szerethető jellemeivel, az elbeszélő csodálatos mesélni tudásával, másrészt történelmével, földrajzával, népei, családfái, nyelvei bemutatásával. Az elbeszélő figyelme annyira kitér minden részletre, hogy kész vagyok elhinni: mindez tényleg létezett valaha. És ha elhiszem, egyszerre nyugszom meg és szomorodok el. Megnyugtat, hogy ez a világ volt: mítoszok, legendák, és mesék bizonyítják, és elszomorít, hogy csak mítoszok, legendák és mesék bizonyítják, hogy csak mint mítosz, legenda és mese volt, van és talán lesz…

Szirmocska
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

Szerelem volt első olvasásra!
Még mindig az és szerintem ez örökké így lesz! :) Mert ez egy ilyen történet. Csak egyre több árny kísért, ahogy újra és újra elolvasom. A kincset talált kiskamasz, aki a pad alatt suttyomban olvas és hetekig depressziós, mert már csak 50 oldal van hátra. Aztán a kicsit idősebb gimis fruska, aki a vége nincs nyári napok forrósága elől beköltözik a szobába és ki sem jön onnan, csak 1500 oldallal később. Meg a főiskolás, aki nagy komolyan értekezik a barátaival A Gyűrűk Ura filozófiájáról. Nosztalgikus hangulatba kerültem no, nincs mit tenni. :) Majd meglátjuk, kik kísértenek, amikor fehér hajjal, egy egész élet ráncaival az arcomon veszem elő olvasni… de egy biztos, hogy addig még sokszor fogok Középföldén kalandozni, újra és újra, ezzel a kicsit szomorkás, elmúláshangulatú vágyódással. Mert ez egy ilyen történet!

Sapadtribizli P

A Gyűrű Szövetsége

Örülök, hogy mikor ezelőtt kb tíz évvel abbahagytam ezt a könyvet, nem erőltettem az újraolvasást – akkor jelent meg éppen az első Gyűrűk Ura film, és engem hajtott a történet iránti kíváncsiság, ezért nagyon untam akkor a hosszas leírásokat például és a már ismert részeket, vagyis nem tudtam felfedezni a mű szépségét. Éppen ezért
Örülök, hogy most olvastam el a könyvet, miután már számtalanszor láttam a filmeket, mert így maradéktalanul tudom szeretni úgy a könyvet, mint a filmet – mert úgy érzem, mindkettő egyedi és megismételhetetlenül értékes alkotás, és, mert kiegészíti az egyik mű a másikat – ami egy jó adaptációnál elengedhetetlen.
Örülök, hogy előbb A hobbit-ot olvastam el, mert ez a történet Bilbó történetére épül rá – még ha az sokkal mesésebben is van megírva. A Gyűrű Szövetségé-be szépen belesimul A hobbit története, és a jobb megértését biztosítja, miközben alaposabban elmélyedhetünka műben.
Örülök, hogy a könyv is olyan gazdag világot mutat be, amibe egyszerűen jó belefeledkezni. Nagyon színes szereplőkkel gazdag történet. Hihetetlen, mennyire megszerettem Samut, és megláttam Frodo laza, hobbit énjét is! Sokkal mesésebb, mint ahogy gondoltam, érezni benne, hogy egy nagy mesemondó tollából bújt elő ez a történet – de ez adja a könyv báját (például a pónikkal való törődés). Mese továbbá a témáját tekintve is: a legkisebb vándorútra kell menjen. Az útján segítik és gátolják. Az út fáradtságos és nehéz – de ez a mese-vázlat annyira szépen fel van töltve emberi érzelmekkel, tettekkel, gondolatokkal, hogy nem csak Középfölde világába lehet belesüppedni, hanem az a világ is bele tud simulni a mi hétköznapjainkba.
És végül örülök, hogy olvastam ezt a könyvet!

Furcsa, hogy pont mostanában halt meg Sir Christopher Lee… A könyvet az ő tiszteletére is olvastam…

Az utolsó kötetet is elolvasva:

Mostmár mindent értek! A nagy kultuszt ami körülveszi, a rajongást, stb.! A harmadik kötet emeli igazán királyi magaslatokra ezt a könyvet! Sírtam és izgultam, és velőmig hatolt a kilátástalanság és kétségbeesés (annak ellenére, hogy legalább tízszer láttam a filmeket), és aztán az öröm, a megkönnyebbülés! Csodaszép történet! De nem csak a történet váltotta ezeket ki belőlem, hanem a mesélés stílusa is! Mennyire szeretem én ezeket a drága, hűséges, erős, kitartó és vicces hobbitokat! :)
Igazán motíváló egy mű! És már csak azért megérte olvasnom, mert ha kávé előtt is olvastam, akkor is mosolyt tudott varázsolni az arcomra! :)

Tilla
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

Nagyon becsülöm azokat az írókat, akik olyan csodákat alkotnak, hogy kortól, nemtől, műveltségtől függetlenül olvashatók. Mint a Gyűrűk Ura. Ráadásul olyan ez a mű, ami közel sem tekinthető egyéjszakás kalandnak, hanem hosszútávú kapcsolatnak, annak minden vállalásával.
A meglátni és megszeretni szabály általában érvényes. Azért nem mindig, mert „testes” alkat, nem mindenki esete. De azok, akik csupán ilyen megjelenésbéli kritikát állítanak fel ellene, szerencsére meglágyíthatók. Ott van ugyanis a nagyon jól sikerült film (lányoknak szép Kószákkal, fiúknak ellenállhatatlan tündékkel), ami elvetheti azt a bizonyos, első látásra nem sarjadzó szerelmet. És persze ott vannak azok a már bennfentesek, akik segítenek a csalóka könyvvastagság mögé látni. Magyarán e könyv sorsa – szerintem –, hogy előbb vagy utóbb mindenki beleszeressen.
Viszont amit sokak hosszútávú kapcsolat velejárójának tartanak, nem várja el tőlünk a könyv. Nem kell csak őt szeretni. Biztos vagyok benne, hogy nem neheztel a nyílt kapcsolat koncepciójára.
Ezt azért mondom, mert amit a Gyűrűk Urába beavatottak nagyrésze tesz, az a drágaszág féltésének már kóros formája. Nekem nagyon tetszik a Harry Potter is. A beavatottak szerint ez nevetséges és csak addig létezik, amíg el nem olvastam A Könyvet. – A Harry Potter csak a Gyűrűk Ura gyenge utánzata.
– És mégis miért, ha te még csak nem is olvastad?
– A filmet láttam és az elég volt. Hát a trollok, meg a többi.
– A trollok miatt? Ha így nézzük, akkor maga Tolkien is koppint, hiszen az egy mitológiai lény. A HP film meg tényleg rossz. Más felvetés?
– Ha fantasy, akkor Tolkien.
Hányszor folytattam ehhez hasonló beszélgetést…! Testvérrel, barátokkal, kedvessel, hihetetlen, ez a troll-téma mindig előjön.
Kedves Kockafejü Molytársak! Engedjétek meg a fantasy világának, hogy egymás mellett létezzen benne Gyűrűk Ura és Harry Potter! Az emberek szívébe két könyv is belefér, sőt annál még sokkal több. Szó se róla, Tolkien hihetetlen módon megkomponálta azt az egész mesevilágot, és az egész műfaj nála kezdődik, de nem ott fejeződik be.

Lady_Hope I
J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura

Végre! Ámen! Befejeztem! Mikor elolvastam az utolsó sorokat, becsaptam a könyvet, és elégedetten hátradőltem. Huh, mondom, hős vagyok. Elolvastam egy könyvet június 11-től október 30-ig.
Nem a könyv hibája hogy néhol szörnyen untam. Az enyém.
A Gyűrűk Ura elég válogatós könyv.. válogat az olvasói között. Én valószínűleg nem tetszettem neki.
Ez a könyv más. Nem ő teremti a hangulatot, hanem vár arra hogy te teremtsd meg a megfelelő körülményeket az olvasáshoz.
Ez a könyv gőgös. Úgy terpeszkedik a másik két kötet a polcon, mintha már most szemberöhögnének engem, hogy látod te kis senki! Jó könyvek vagyunk, csak te vagy kevés hozzánk.
Hiába fújok rájuk, igazuk van.
Amikor csönd volt körülöttem, és sehol egy pisszenés, nem voltam éhes, hullafáradt, és nem lopkodtam az oldalakat, akkor imádtam. Tényleg. Ha ez eléggé nehezen elhihető..
Ezért is mondom hogy gőgös egy könyv! Nem hagyja hogy tíz percre leüljek vele, hogy szünetben pár mondatért kinyissam. Azt akarja hogy csak rá figyeljek.
Samut és Gandalfot nagyon megszerettem. Frodót is. A tündék varázslatosak, és ha törik, ha szakad, egyszer elolvasom az egész trilógiát!

A KÉT TORONY:
Határozott javulás tapasztalható. Lassan kezdem megérteni miért vannak hasra esve ettől a könyvtől. Mert zseniális. Tolkien Papa semmit sem bízott a véletlenre, az utolsó kis dombocskáig megalkotta ezt a világot, pontosan kidolgozott, igazi tündérmese.
Egyre pörgősebb tündérmese.

Örültem hogy csökkent a sétálások száma, és végre csináltak is valamit. Ez a könyv kezd megszeretni. És én is őt, ki tudja mi lesz a harmadik kötet végére? :)

Vagy nem a könyv változik, hanem én?

A KIRÁLY VISSZATÉR:
És íme itt vagyunk a harmadik kötet végén. Mire már megszerettem, és mire beszippantott már vége is lett. Egyre jobban tisztelem Tolkient. Óraműpontossággal létrehozni egy komplett világot teljes történelemmel, nyelvvel,kultúrával, népekkel,mesével, csodákkal nem egy szombat délutáni program. Arra egy élet kell.

A történet azt hiszem itt volt a legszebb, és a leglovagiasabb. Megértettem miért vannak tőle hasraesve annyian.

Samukám,hogy én téged hogy bírtalak! És Gandalf, meg Aragorn, nem is beszélve a tündékről, és persze Gimliről se feledkezzünk meg. :) Köszönöm hogy veletek tarthattam erre a kifejezetten hosszú útra.

"– Hát az igazi meséknek sosincs végük?
– Nem, sosincs végük – mondta Frodó. – De a szereplők jönnek-mennek, ahogy a szerepük véget ért."

Sceurpien I

Három Gyűrű ragyogjon a tünde királyok kezén,
Hét a nemes törpök jussa, kiknek háza cifra kő,
Kilencet halandó ember ujján csillantson a fény,
Egyet hordjon a Sötét Úr, szolganyájat terelő,
Mordor éjfekete földjén, sűrű árnyak mezején.
Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen,
Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen,
Mordor éjfekete földjén, sűrű árnyak mezején.

I. A Gyűrű Szövetsége

Kapcsolódó szócikkek: Mordor · tündék
Algernon +SP

A táblát fölállították, a bábuk mozgásban vannak.

A király visszatér

Sceurpien I

Van, mi arany, bár nem fénylik,
van, ki vándor, s hazaér;
régi erő nem enyészik,
fagyot kibír mély gyökér.
Lángját a tűz visszakapja,
árnyékból a fény kiszáll;
összeforr a törött szablya,
s koronás lesz a király.

242. oldal, I. A Gyűrű Szövetsége

Szabcsi

Ne ártsd magad a mágusok dolgába, mert kiismerhetetlenek és könnyen dühbe gurulnak.

II. A két torony

PuPilla

Áruló az, aki ott vesz búcsút, ahol az út sötétté válik.

425. oldal, I. A Gyűrű szövetsége

Kapcsolódó szócikkek: Gimli
Maya

Azt a legnehezebb befejezni, amit el sem kezdesz.

516. oldal A Gyűrű szövetsége - II. könyv - 7. Galadriel tükre

Valcsa P

Az itt jelenlévőknek a felét sem ismerem fele olyan jól, mint szeretném, és a fele részüket se szeretem fele annyira, mint ahogy megérdemelnék.

51. oldal, I. A Gyűrű Szövetsége

Kapcsolódó szócikkek: Zsákos Bilbó
Vizsla

– (…) a tanács veszélyes ajándék, még akkor is, ha bölcsek adják bölcseknek, mert minden szándék rosszra fordulhat.

_ada

Következzék akármi, a nagy tettek értéke mit sem csökken.

A Király Visszatér