A ​Gyűrű keresése 129 csillagozás

Befejezetlen regék Középföldéről és Númenorról
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

A ​könyv A Gyűrűk Ura, A babó és A szilmarilok jól ismert világába, Középföldére vezeti el az olvasót.
Visszatér Tolkien könyveinek összes szereplője: Gandalf és Szarumán, az elátkozott Túrin, aki vészt és pusztulást hoz mindenkire, a messzi Tenger után sóvárgó Galadriel úrnő, aki nem hagyhatja el Középföldét, Gollam és az öntelt Tölgyfapajzsos Thorin. Fény derül sok kérdésre, amelyet A Gyűrűk Ura nyitva hagyott. A válaszokat Gandalf adja meg beszámolójában, amely a trilógiából terjedelmi okok miatt maradt ki.
A Gyűrű keresése a kezdetektől kíséri végig Középfölde történelmét, egészen a tündék hanyatlásáig és az ember uralmáig. Egy világ több ezer éves története, amelyet egyetlen ember talált ki hatvan év alatt: háborúk és szövetségek, királyok és uralkodók krónikája, birodalmak felemelkedésének és bukásának gyönyörű története.
„Ez a könyv azoknak készült, akik még nem fedezték fel eléggé Középföldét, nyelveit,… (tovább)

Befejezetlen regék Númenorról és Középföldéről címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1980

Szukits, Szeged, 2002
338 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639393878 · Fordította: Szántó Judit, Koltai Gábor
Szukits, Szeged, 1997
338 oldal · ISBN: 9639020834 · Fordította: Szántó Judit, Koltai Gábor
Szukits, Szeged, 1995
292 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638199725 · Fordította: Szántó Judit, Koltai Gábor

Gandalf · Szauron / Sauron · Manwe

Középfölde

Sakura>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése Befejezetlen regék Középföldéről és Númenorról

Ha őszinte vagyok, nem egészen erre számítottam a Gyűrűk ura és a Hobbit után. Azok számomra hihetetlenül olvasmányosak voltak, úgy vitt a történet, hogy észre sem vettem mint peregnek az oldalak. Ez a könyv azonban szárazabb és kevésbé izgalmas. Nem annyira egybefüggő, sokkal több a háttér információ. Másrészről hozta a Tolkientől megszokott színvonalat sőt talán többet is mind a jellemábrázolásban, mind a leírásokban. Sok érdekességgel gazdagodtam az általa megálmodott világról.

Shanara>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Eredetileg csak az alap köteteket akartam elolvasni Tolkien művei közül, meg csökkenteni a várólistámat. Viszont lassan az egész életmű sorra kerül. A Gyűrű keresése című válogatás is így került a figyelmem elé, majd a kezeim közé. A könyv eleje az Első korral foglalkozik: Tuor Gondolinba jutásával és Húrin gyermekeinek történetével. Ezek a részek nem voltak izgalmasak számomra, mert csak ebben az évben már a harmadik változatukban kerültek a szemeim elé. Tuor Gondolinba tartó útja tartalmaz újdonságokat, a Húrin gyermekeiből hiányzik néhány fejezet, de egyébként ugyanaz, mint az azonos címmel megjelent kötet. A második rész a Másodkorral foglalkozik. Kapunk némi információt Númenor szigetéről és Númenor királyairól. Megismerjük Aldarion, a tengerészkirály és hitvese történetét. Valamint sok érdekességet olvashatunk Galadrielről és Celebornról. A harmadik rész a Harmadkoré. Megismerjük Isildur halálát a Nősziromföldi mészárlás eseményeit leíró történetből. Betekintést nyerünk a Gondori uralkodók és a rohírok kapcsolatába, megismerjük Rohan megalapításának történetét, Rohan és Gondor barátságának, együttműködésének eseményeit, a jelzőtüzek históriáját. Az utolsó rész a kedvenceim egyike. Olvashatunk benne a drúadánokról, az istarokról és a palantírokról. Igazi csemege volt a számomra, dőzsöltem az információkban, történésekben, részletekben.
A könyv első fele nem nyerte el a tetszésemet, de második fele bőven kárpótolt a kezdeti csalódásomért. Azonban azt kell mondanom, hogy ebben az esetben sem kezdő Tolkien olvasóknak való kötetről van szó. A történetek időrendben követik egymást, de a könyv közel sem olyan regényszerű, mint a Gyűrűk Ura vagy A hobbit és közel sem olyan összeszedett és teljes, mint A szilmarilok. Nagyon sok történet befejezetlen maradt, amelyek végét jegyzetekből, szerkesztői írásokból, kiegészítésekből ismerhetjük meg. Bár nem könnyű olvasmány, de mégis nagyon tetszett ez a könyv. Nehézségi foka ellenére is tökéletes olvasmány. Ahhoz, hogy ezt a könyvet (ezt a szerkezetet és az információk lavinaszerű áradatát) élvezni tudjuk igencsak szükséges az alapművek ismerete és az értük való kellő mértékű rajongás.
Bővebben: http://shanarablog.blogspot.com/2012/02/jrr-tolkien-gyu…

kvzs P>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Akit a trilógia után (előtt) még érdekel Tolkien világa, annak mindenképpen ajánlom olvasásra. Ugyanúgy háttéranyag, mint a Szilmarilok, vagy az Elveszett mesék könyve (átfedések is vannak), mégis valahogy könnyedebb olvasmánynak tűnik azoknál. Harmadkori történeteket is tartalmaz, ezért egyrészt a nevek és a helyszínek egyre ismerősebbek és a szövegrészletek egyre érdekesebbek, másrészt nagyon jó háttér a GYU-ban ki nem fejtett dolgokhoz (palantírok, istarok).

WolfEinstein>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Ugyan idén már olvstam ezt a könyvet Befejezetlen regék Númenorról és Középföldéről címen, de hasznos volt újra kézbe venni. A szövegről ugyanaz a véleményem, mint korábban, de maga a kötet méretéből adódóan sokkal kezelhetőbb. Tolkien az a szerző, akinek akárhányszor újra és újra el lehet olvasni a teljes életművét, mindig újabb és újabb részletekkel gazdagodik az általa teremtett világról alkotott képem, hiszen mindig felfedezek valamit, ami fölött korábban átsiklottam. És ez a kötet tényleg arról szól, hogy rengeteg adalékkal szolgáljon A Gyűrűk Urához, és számos ott elejtett félmondatot kifejtsen. Nehéz, de igen kellemes olvasmány.

Lahara IP>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

A szilmarilok jobban tetszett, de hozza a hangulatot és kiegészítő kötetnek tökéletes.

KingucK P>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Jó kiegészítésa a Gyűrűk Ura – Hobbit világának.
Néhol kicsit száraz, és ami a Gyűrűk Urában is zavart, túl sok a tájleírás.
De szintén igényesen részletesen vannak ábrázolva a karakterek.

Aki nem szeretne felébrdni még a Tolkien álomból, annak szívből ajánlom! :)

knitta02>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Nem az volt az eredeti választásom a Tolkien kihíváshoz, de ha már így alakult, becsülettel végigolvastam.
Kicsit nehéz volt. Kell hozzá egy alapismeret, mert annak aki nem ismeri olyan mélyen ezt a világot (mint például én) az eleinte nehezen boldogul. A nevekkel meggyűlt a bajom és ez a sok jegyzet, kiegészítés meg függelék… hát, néha kicsit soknak éreztem. Nehezen tudta fenntartani az érdeklődésem és mire a harmadkorhoz értem kicsit elfáradtam. Ennek ellenére minden elismerésem Christopher Tolkiennek. Szépen összefűzte az édesapja félbehagyott történeteit (az én kedvencem egyébként Erendis és Aldarion voltak még akkor is, ha úgy látszik Tolkien nem volt híve a boldog befejezéseknek). Kaptam egy kis háttértörténetet és jobban megismertem a mögötte álló embert. Még meg is nevettetett, amikor egyik levelében Szauront egyfajta „reformerként” jellemezte. Hát jól megreformálta Középföldét, az egyszer biztos!
A könyv címe A gyűrű keresése, de erre igazából csak az utolsó fejezetekben kerül sor, amikor A gyűrűk ura szereplői is (végre valahára) felbukkannak. Addig leginkább csak ment mindenki amerre látott. Egyik időszak sem volt valami békés.
Ez a könyv csak megerősített abban, hogy J.R.R. Tolkien milyen nagyszerű életművet hagyott hátra, de a már kiválasztott könyveken túl azt hiszem nem szeretnék mélyebben belefolyni ebbe a világba. Nagyon összetett és könnyű elveszni benne!

KatieV I>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Tolkien világából sosem lehet elég. Sok-sok történelem, nyelvészkedés, mitológia, és ami csak kell.

tengshilun IP>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

Tolkient mindenki a páratlan fantáziavilágáról ismeri, pedig pont ebben a könyvben világlik ki, hogy milyen kiváló jellem rajzoló, tájleíró is volt egyben. Az Első kor karakterei most közelebbről elevenednek meg, s mellettük a táj is olyan kézzelfogható közelségbe kerül, hogy úgy érezni, ott vagyunk valahol a hősök mellett. A Második kor pedig jellemrajzai és a karakterek közötti feszültségei miatt igazán élvezetes, mélységeiben boncolgatja az olyan kapcsolatokat, mint apa-fiú; férj-feleség; apa-leány viszony. A Harmadkor pedig az ismerős kakarterek, s a Gyűrű keresése, homályba burkolózása miatt (is) élvezetes. Azt hiszem, ez az a könyv, amire olyasmit mondott Christpher Tolkien, hogy: „Ez a könyv azoknak készült, akik még nem fedezték fel eléggé Középföldét, nyelveit, legendáit, történelmét és királyait.” Így van.

Péter_G_Paller>!
J. R. R. Tolkien: A Gyűrű keresése

A konyv egy novellagyujtemeny ami rengeteg erdekes kiegeszitest ad a gyuruk ura vilagahoz. A benne levo novellak sok kerdest valaszolnak meg ami a nagy muben nyitva maradt. Illetve erdekes hattereket nyujtanak. A kiadasban amit en olvastam szinte beture pontosan bennevolt a teljes Hurin gyernekei is amit kozvetlenul elotte olvastam. Barkinek ajanlom akit erdekel Tolkien vilaga de ez a konyv kicsit szarazabb mint a nagy trilogia volt es sokkal sotetebb mint a Babo/Hobbit.

padamak >!

Az asszonynak már csak ez a sorsa: osztoznia kell férje szívén a munkájával meg tüzes szelleme minden szenvedélyével… mert ha nem, akkor erőtlen puhánnyá zsugorítja, akit már nem is érdemes szeretni.

207. oldal - Második rész: a Másodkor. II. Aldarion és Erendis _A Tengerész asszonya_ (Szukits Könyvkiadó, Szeged, 1995)

padamak >!

A kemény szívet csak edzi a bánat.

70. oldal - Első rész: az Első kor. II. Narn i Hîn Húrin - Húrin gyermekeinek története _Túrin gyermekkora_ (Szukits Könyvkiadó, Szeged, 1995)

Vizsla>!

Egy hobbitot sarokba kell szorítanod, hogy meglásd, mi minden szunnyad benne.
– Sajna, ez keresztülvihetetlen – felelte Thorin. – Ugyanis amennyire én ismerem őket, nagy ívben kerülik a sarkokat.
– Így igaz – mondtam. – Nagyon okos nép.

III Az erebori kutatás Függelék

padamak >!

…rövid az emberi élet, és még béke idején is sok balszerencse környékezi.

72. oldal - Első rész: az Első kor. II. Narn i Hîn Húrin - Húrin gyermekeinek története _Túrin gyermekkora_ (Szukits Könyvkiadó, Szeged, 1995)

selfmadehell P>!

Talán bölcsebb hallgatni vágyainkról, ha úgysem teljesülhetnek.

Díriel>!

De ha társat keresel, jól nézd meg, hogy kit választasz! És vigyázz minden szavadra, még a legjobb barátaid előtt is! Az ellenségnek sok a kéme, és sokféleképpen hallgatózik.

piratEmus>!

Meneldur szelíd természetétől idegen volt a büszkeség, s inkább a szellemét művelte, semmint testét edzette volna. Teljes szívével szerette Númenort és e föld minden darabkáját, ám a szigetet körülölelő Tengerrel nem sokat törődött, mert gondolatai messzebbre szálltak Középföldénél; az égbolt és a csillagok szerelmese volt. Tanulmányozta és elsajátította mindazt, amit csak az eldák és adánok tanai nyomán Eäról és az Arda birodalmat körülvevő mélységekről megtudhatott, és a csillagok vizsgálatában lelte legfőbb gyönyörűségét. A sziget legészakibb vidékén, a Forostaron, ahol a legtisztább volt a levegő, tornyot emeltetett, és onnan szemlélte éjjelente az égboltot és a fények útját a magasban.

151. oldal (Szukits)

legrin P>!

Tudod-e a tant titkok titka volt –
jöttek ők öten ősi messzi tájról,
egy tért vissza csak a többi soha többé,
Középfölde őket nem keresi már,
míg Dagor Dagorath nem jő és a Düh.
Hogy hallottad az Amanföldi hős
Nyugati Urak tanácsát, a titkost?
Eltűnt ezer út erre vezető,
s Manwë hallgat hogyha halandókra lel.
Hol hajdan Nyugat volt onnan hozta szél,
alvó fülbe fújta egy fekete éjjel
csöndjében a hírt hozta hűvösen
elfeledett tájról elsüllyedt időből
évek tengerén át a töprengő észig.
Az Első Király emlékében él még
Szauron, a végső végzetes veszély.

Kapcsolódó szócikkek: Középfölde · Manwe · Szauron / Sauron