Álmatlanság (Éjjeljárók 1.) 92 csillagozás

J. R. Johansson: Álmatlanság

A lány szemei megmentették az életét.
A lány álmai szabadjára engedték a sötétségét.

Négyévnyi teljes alvásmegvonás után a gimnazista Parker Chipp úgy érzi, már nem bírja sokáig. Éjjelente alvás helyett belép azon személy álmaiba, akivel aznap utoljára teremtett szemkontaktust. Parker tudja: ha nem sikerül záros határidőn belül aludnia, meg fog halni.

Azután találkozik Miával, akinek békés, csodásan egyszerű álmai végre lehetővé teszik számára a nyugodt pihenést. Ám ami véletlenszerű, megváltó találkozásnak indult, rövidesen megszállottsággá fajul: Parker tomboló vágya az után, hogy mindennap sikerüljön Mia szemébe néznie, egyre szélsőségesebb és bizarrabb tettekre sarkalja. Az iskolában mindenki azt hiszi róla, hogy teljesen bekattant, még a legjobb barátai is. Amikor pedig Miát fenyegetni kezdi egy igazi perverz kukkoló, mindenki meg van róla győződve, hogy Parker az, ráadásul különös emlékezetkiesései miatt már ő maga is kezdi komolyan megkérdőjelezni a saját ártatlanságát…

Eredeti megjelenés éve: 2013

282 oldal · ISBN: 9789637051548 · Fordította: Sámi László

deen>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Senkit se tévesszen meg, hogy egy YA könyvről van szó. Simán el lehetne hagyni ezt a jelzőt, ahogy én meg is feledkeztem róla olvasás közben. Mert ez egy igazi pszicho thriller, az igazán jó fajtából, még ha a szereplők 16 évesek is. Parker Álomlátó, vagyis képtelen normálisan aludni, mint más ember, ő mindig annak az álmát látja, akivel utoljára teremtett szemkontaktust. Bár látszatra úgy alszik, mint bárki más, az agya azonban nem tud pihenni. Immár négy éve. Nem csoda hát, hogy amikor találkozik Miával és az ő nyugtató álmaival, képtelen lemondani az életéről és bizony kicsit túlzásba esik a közeledéssel. Be kell valljam, engem jól megvezetett az írónő, mert annyira elterelte a figyelmemet a csavaros történettel, hogy nem figyeltem a részletekre. Parker tényleg ijesztő volt, és kétségbeesett és magányos, ezért nagyot lendített a történeten, hogy végül spoiler. Végig izgultam, hogy mi lesz a Sötétséggel és hogyan tud Parker győzedelmeskedni, ha létezik egyáltalán ilyen lehetőség. Ugyan a könyv harmadánál van egy kis megtorpanás, de utána fénysebességgel halad Parker a végzete felé. Letehetetlen, lebilincselő olvasmány.

Lanore P>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Képzeld el, hogy évek óta nem tudsz aludni, mert éjszakánként mások szürreális álomvilágában találod magad… Te mit tennél? Meddig bírnád cérnával? Mire lennél képes, hogy megszabadulj ettől az „áldástól”? Kihez fordulnál segítségért, mielőtt az őrület határára érsz? Parker pontosan ebben a helyzetben van, az ő gondolatain keresztül választ kaptam a kérdésekre egy letehetetlen könyv formájában. Le a kalappal J. R. Johansson előtt, mert én ezt bizony imádtam!!
Bővebben, spoilermentesen:

kellyolvas P>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Nagyon ütős sorozatkezdés, különleges témával. Sokakat izgatnak az álmok mögötti rejtélyek, én sem vagyok kivétel. A szerző csillagos ötöst érdemel, mert kialakított egy érdekes világfelépítést, az éjjeljárók világát, és egy kiváló karakter, Parker szemszögéből meséli el a sztorit, megfejelve egy kis skrizós szállal, amit külön imádtam.
Kortól, nemtől függetlenül tetszeni fog, olvasd!

brena>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Újszerű, lebilincselő, érdekes. Helyenként tövig rágtam a körmöm, imádtam Addie-t, Mia fura volt néha… mondjuk nem tudom én hogy viselkednék ha valaki olyan lenne a közelemben mint Parker… Eszméletlen volt ez az Álomlátó ötlet:)Tuti folytatni fogom!
Borítója nagyon szép lett,de az eredeti ütősebb volt…

Mrs_Curran_Lennart P>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Igaz, hogy csak 16 a főszereplőnk, de YA könyvnek ez akkor is erős. Fantasy, krimi és ifjúsági könyv egyben. Persze mindig az a pszicho, akire nem gondolunk, de az írónő is rendesen összezavarja az olvasót. Azért 4 évig nem aludni…csoda, hogy szegény Parker él még. Azoknak ajánlom, akik szeretik a borzongást és nem ragaszkodnak a kis rózsaszín románcukhoz. Mivel egy újabb trilógiáról van szó, a megoldásra nyilván még várni kell.

wolfsteps>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Mivel jómagam is az álmok megszállotja vagyok illetve alvászavarral küzdök, ezért sok szempontból érdekelt hogy ezt a témát hogyan dolgozták fel. Hááááááát….
Én többet vártam. Az elején izgalmasan kezdődik a könyv, belecsöppenünk egy hétköznapi tini életébe, aki mint kiderül nagyon nem hétköznapi, sőt! A különböző álom felépítései, rétegei, ki mit álmodik stb. szerintem izgalmasan volt leírva. Mindezek után következett az átmeneti csend és unalom, ami igazából csak arról szólt, hogy egy srác megszállottan követ egy csajt (bár teljesen más indokokból kifolyólag, mint azt mindenki gondolná elsőre). A végefele amikor újabb rémálmokba nyerhettünk betekintést megint kezdett felfele ívelni a görbe. Számomra a végkifejlet kicsit már sok volt, de legalább történt valami.
Nagyon sok a de a fejemben, összességében egyébként egy szórakoztató olvasmány volt, esős délutánokra pont tökéletes, de!…

julcseee P>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Az alapsztori nagyon érdekes, az a lényeg, hogy a főszereplőnk nem tud aludni, mindig mások álmában „alszik”, de igazából olyankor is éber marad.
Voltak hibái a könyvnek, ami alapból nem zavarna, én tényleg nem szoktam apránként kielemezni a hibákat, ha egyébként nem zavart az olvasásban, de itt azért már zavart picit. Pl 4 évig nem tudsz aludni, és nem mondod el senkinek? Mennyire reális ez? Vagy, hogy 4 évig nem hallucinálsz, de miután aludtál végre egyszer kétszer rendesen, utána hirtelen már minden bajod van.
Ha ezeken túllendülünk akkor egyébként egész élvezhető és izgalmas történetet kapunk. És persze nyilván most vettem észre, hogy a 3. rész nem fog már megjelenni magyarul. Szuuper.

SzAngelika>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Minden benne van, amitől egy jó könyv letehetetlenné válik: élő karakterek, meglepő fordulatok, némi borzongással fűszerezett izgalmas akció, eltéphetetlen baráti kötelék és egy csöppnyi ártatlan románc…

Bővebben: http://angelikablogja.blogspot.hu/2014/04/j-r-johansson…

gab001>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Az alapelképzelés nagyon egyedi, hiszen nehéz elképzelni, hogy valaki mások álmait látja, ahelyett hogy a sajátját álmodná. Ráadásul sosem tudhatja, hogy mi vár rá, s mindez milyen hatással bír a saját életére és lelkére. De felcsillan a remény, hogy megszabadulhat mindettől és végre nyugalomra lelhet. Felmerül a kérdés, hogy vajon képes-e elmenni a végsőkig ezért, s Parkerrel együtt megkérdőjelezzük a saját beszámíthatóságát is. Az írónő nagyon ért a hangulatteremtéshez, engem legalábbis teljesen a hatása alá vont a könyv. Egyszerre reménykedtem és gyötörtek a kétségek. Érdekes kirándulás volt a lélek útvesztőjében. Mindenképp szeretném folytatni a sorozatot.

Mazsidrazsi>!
J. R. Johansson: Álmatlanság

Az elején furcsa volt minden. A szereplők, ez az egész dolog. Nehezen rázódtam bele.
Parkert nem tudtam megkedvelni az elején, de jött egy fordulópont nála, egy „bekattanás”, és onnantól nekem teljesen reális szereplő lett.
Rémisztő lenne így élni, hogy mások álmaiban sétálgatsz….És nehéz lenne titokban tartani. Imádtam, hogy ilyen létezhet.
Mia nekem furcsa volt. Többet félt, mint kérdezett volna. Jóóó, oké, ez így reális, de akkor is, na :D
Finn és Addie szuperek voltak, és annyira örültem nekik :))))
Nagyon tetszett, hogy ilyen beszámíthatatlanná vált Parker és általa mi is…. Nagy hatással volt rám, mert nem is törtem a fejemet azon, ki lehet a hunyó, csak reménykedtem…Azért a vége kicsit durva lett, mármint ahogy véget ért a „nyomozós-rész”…
Mindenképpen akarom a folytatást, mert ez egy teljesen új világ, és nagyon izgalmas!

DiamondGirl>!

A saját elmém vált a legrosszabb ellenségemmé.

DiamondGirl>!

Mindannyian veszélyesek vagyunk. Állandóan bántunk másokat, még úgy is, hogy nem akarjuk.

Szelén>!

– Le kell lépnem innen.
– Oké, de „menjünk, üljünk be egy moziba” vagy „meg se álljunk a határig” féle lelécelésről beszélünk?

Szelén>!

A zárt osztályt pedig nem tartottam a legjobb hétvégi időtöltésnek

littlelinda>!

Persze, valószínűleg hamarosan amúgy is kipurcanok – de legalább egy totál berágott, és leállíthatatlan szellem lennék.

Uszáma>!

Az idő nem igazán volt része a Boldogságnak. Különálló, és jelentőségében messze túlértékelt tényező volt csupán.

Shanara>!

Valahol elég ironikus, hogy olyan sokat tudok az emberek álmairól, főleg, ha tekintetbe vesszük, hogy én magam sohasem alszom. Vagyis, a testem, az igen, ám az agyam… nos, az már kevésbé. Az álmaim világa többé nem az enyém. Tiltottá és elérhetetlenül távolivá vált. Én most csak az Álomlátó vagyok. Az akaratlanul kukkoló srác lettem, a tétlen megfigyelő mások elméjében: látom, amit ők látnak, és érzem, amit ők éreznek. Úgy ismerem az álmaikat, mint a saját tenyeremet.

7. oldal (Főnix Könyvműhely, 2014.)

Shanara>!

Álomlátónak lenni nagy szívás, különösen úgy, hogy mindenki körülöttem az Álmodók közé tartozik. Azt nem tudom, vannak-e más, hozzám hasonlók is a világban, csak azt, hogy ha te vagy a „szerencsés” Álmodó, aki utoljára a szemembe néz, akkor reggelig nem szabadulhatok tőled. Nem számít, mennyire szeretnék menekülni, egész éjszakára ott ragadok melletted.

9. oldal (Főnix Könyvműhely, 2014.)

littlelinda>!

Átöleltem, és közel húztam magamhoz, ahogy azt oly sokszor elképzeltem már. Még finomabb érzés volt, mint reméltem. Úgy tűnt, a testünk tökéletesen illeszkedik egymáshoz. A fejére hajtottam az arcomat. Olyan illata volt, mint a valós életben, és egyszeriben mindent elárasztott a váratlan boldogság, és beszivárgott a pórusaimon keresztül.

littlelinda>!

Miért is ragaszkodok olyan erősen az élethez, amely úgy kezd hasonlítani egy rémálomhoz, hogy többé már meg se tudom különböztetni őket egymástól?

Éjjeljárók sorozat · Összehasonlítás